Jak ustawić meble w salonie z jadalnią? Praktyczny poradnik

Komunikacja i ruch w przestrzeni muszą przebiegać bez zakłóceń, dlatego dobrze przemyśl, jak ustawić meble w salonie z jadalnią. Dobór odpowiedniego stołu i krzeseł oraz odpowiednia aranżacja mogą zdziałać cuda, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Sprawdź, jak rozplanować jadalnię w pokoju dziennym.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak ustawić w salonie stół i krzesła?
 • Jak dobrze zaplanować rozstawienie pozostałych mebli w salonie z jadalnią?
Stoły okrągłe z oferty sklepu Edinos.pl

Współczesne mieszkania rzadko wydzielają osobną strefę jadalni. Naturalnie łączy się ją z salonem, podążając za zmieniającym się stylem życia i małym metrażem wnętrz, w których trzeba sprytnie zaadoptować kilka stref pokoju.

Profesjonalny projekt umeblowania salonu z jadalnią

Połączenie salonu i jadalni, jeśli jest dobrze zorganizowane, wnosi sporo korzyści w życie domowników. W jednym miejscu możesz jeść, oglądać telewizję i podejmować gości. Jadalnia w salonie wpływa na poprawę relacji poprzez wspólne spędzanie czasu. Aby taki układ zadziałał, należy dobrze zaaranżować umeblowanie pokoju z jadalnią.

aranżacja jadalni połączonej z salonem

W jakich częściach salonu można zaaranżować jadalnię?

 • pod ścianą – to miejsce zarezerwowane jest dla jadalni w pokojach o średnim metrażu; w ustawieniu zachowujemy całą wolną przestrzeń wokół blatu; w małych pomieszczeniach i niewielkiej liczbie domowników stół jest przysunięty do ściany, po to, by poszerzyć użytkową przestrzeń salonu,
 • w rogu – to miejsce adaptuje się jako jadalnię w niewielkich pokojach dziennych, wybierając do tego kwadratowy lub okrągły model stołu,
 • na środku – to idealne miejsce do tworzenia jadalni, na które mogą sobie pozwolić właściciele dużych i jasnych salonów; w centrum możesz zaadaptować każdy kształt stołu.

Jak ustawić meble w salonie z jadalnią? Stół powinien stać jak najbliżej kuchni, zwłaszcza gdy jest nią otwarty aneks. Dzięki ustawieniu mebla w ten sposób szybciej i bezpieczniej przeniesiesz potrawy do jadalni, zachowując większe bezpieczeństwo. Jeżeli pozawalają na to warunki pokoju, dobrze jest zaaranżować jadalnię jak najbliżej okna. Naturalne doświetlenie stołu przyda się nie tylko podczas jedzenia, ale również wtedy, kiedy używasz stołu jako obszaru roboczego. Wtedy strefę relaksu można przesunąć w głąb pokoju co ułatwia umeblowanie całego pomieszczenia.

Aby dobrze ustawić meble w salonie z jadalnią, należy pamiętać o zachowaniu wymaganych odległości.

 1. Stół – ten mebel powinien być ustawiony w odległości około 1 metra od ściany, tak by swobodnie pomieścić krzesła. W małych salonach jest to minimum 60 cm. Jeżeli jadania znajduje się w centralnej części salonu, warto wtedy doświetlić blat dodatkową lampą. Należy zachować odległość co najmniej 75 cm pomiędzy stołem a innymi elementami umeblowania salonu, tak by zapewnić sobie swobodne poruszanie. Zobacz, jaki stół w salonie podkreśli charakter i styl wnętrza.
Nowoczesne lampy z oferty sklepu Edinos.pl
 1. Krzesła – siedziska powinny być tak skompletowane ze stołem, by ich ustawienie nie utrudniało korzystania z części jadalnianej salonu. Standardowe krzesło na jedną osobę przy stole powinno mieć 60 cm szerokości, ale do małych salonów można zastosować węższe modele, mające około 50 cm szerokości. Wybieraj proste i lekkie bryły krzeseł do salonu. Masywne przeznacz do większych salonów.

Jak zaplanować ustawianie pozostałych mebli w salonie z jadalnią?

Najlepsze ustawienie mebli w salonie z jadalnią powinno zależeć od tego, jaki prowadzisz tryb życia – sprawdź, czy meble w salonie muszą być takie same. Jeśli na kanapie spędzasz więcej czasu z rodziną niż przy stole, do którego zasiadasz tylko okazjonalnie, na środku ustaw meble wypoczynkowe, a cześć jadalnianą przesuń w inną część pokoju. Zawsze to, co znajduje się na głównym planie, najbardziej zwraca uwagę i podkreśla ważność danej strefy.

ustawienie mebli w salonie z jadalnią
 • Wybierz centralny punkt salonu – najczęściej jest nim kominek lub kącik relaksu z telewizorem. To miejsce wyznacza dalsze kierunki planowania pokojowych stref. Jeżeli bardziej liczy się dla Ciebie wspólne biesiadowanie i spożywanie posiłków, ustaw stół z krzesłami na środku, a pozostałe części pokoju przeznacz na umeblowanie innych sekcji salonu.
 • Rozkład pokoju zaczynaj od największego mebla – masywny narożnik czy stół z krzesłami zdominują pomieszczenie, dlatego najpierw rozplanuj ustawienie dużych gabarytowo mebli, a dopiero wokół nich planuj dalsze urządzanie mebli.
 • Pogrupuj pasujące do siebie meble – stół stoi zawsze w sąsiedztwie krzeseł, sofa w bliskim ułożeniu z pufem, fotelem i stolikiem kawowym, a komoda uzupełnia wolną przestrzeń obok kącika z jadalnią. Tylko tak zagospodarujesz funkcjonalny salon.
 • Weź pod uwagę układ okien i drzwi – tak planuj rozmieszczenie mebli, by nie utrudniały dostępu do nich dostępu.

Kanapa lub sofa z fotelami we wnętrzu salonu z jadalnią może być umieszczona pod ścianą, zwiększając przestronność wnętrza, co jest wskazane w małych pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem w salonie będzie sofa z funkcją spania – poznaj wszystkie zalety sofy rozkładanej. Do takich wnętrz będą też idealnie się nadawać sofy narożne, które odpowiednio ustawione zbudują strefę wypoczynku na uboczu, zwalniając miejsce w centrum na przykład na wyznaczenie strefy jadalnianej. Kanapa na środku zabierze sporo przestrzeni, co może być zbyt przytłaczające w niewielkich wnętrzach, a korzystne w dużych. Narożnik jest meblem, który wyraźnie wydzieli miejsce wypoczynku w wielofunkcyjnym, przestronnym salonie – zobacz, jak ustawić narożnik w salonie. Za pomocą odpowiedniego ustawienia sofy narożnej oddzielisz kącik telewizyjny od jadalni, domowego biura czy aneksu kuchennego. Meble takie jak regały i komody powinny stać zawsze pod ścianą, w oddalonej części, choć w dużych salonach praktycznie ustawiona komoda albo witryna jest zawsze w sąsiedztwie jadalni (sprawdź, co postawić na komodzie w salonie). Telewizor – to element części wypoczynkowej. Pamiętaj, że jeżeli korzystasz z niego podczas spożywania posiłków to stół z krzesłami i kanapa powinny być ustawione naprzeciw odbiornika. Nigdy nie zawieszaj telewizora po przeciwnej stronie niż ściana z oknem, ponieważ promienie słoneczne utrudnią oglądanie.

aranżacja jadalni połączonej z salonem z wykorzystaniem stołu okrągłego.

Zasady ustawiania mebli w pokoju dziennym z jadalnią są kluczowe dla wygody domowników. Pamiętaj, żeby:

 • meblowanie zawsze zaczynać od części centralnej, która wyznacza układ wszystkich stref salonu z jadalnią,
 • zachować wymagane odległości, by nie utracić funkcjonalności salonu,
 • sprawdzić położenie okien i drzwi, tak by poszczególne strefy powstałe w wyniku ustawienia mebli nie przecinały się ze sobą, a dostęp do nich nie był utrudniony,
 • mniejsze meble (krzesła, pufy, stoliki) lepiej działają ustawione pod kątem, a strategiczne jak sofa, regał czy stół z krzesłami równolegle do ścian,
 • symetrycznie ustawione meble sprawiają, że wystrój wydaje się bardziej reprezentacyjny, a pokój cięższy,
 • asymetryczna aranżacja mebli jest lżejsza i polecana do małych wnętrz – poznaj praktyczne i sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie małego wnętrza.
Stoły z krzesłami z oferty sklepu Edinos.pl

Jak dobrze ustawić meble w salonie z jadalnią? Pamiętaj o funkcjonalności, indywidualnych potrzebach i stylu życia, który określa, jak spędzasz czas przy stole na co dzień. Przeczytaj także, jak dobrze oświetlić wnętrze salonu.

Autor:#Smok Beksa

One Comment on “Jak ustawić meble w salonie z jadalnią? Praktyczny poradnik”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *