Jak ustawić narożnik w salonie? Propozycje aranżacji

Narożnik ma wiele zalet, ale odpowiednie ustawienie go w salonie może być problematyczne. Dużo zależy od tego, jakim metrażem dysponujesz i jaki jest układ pomieszczenia. Sprawdź, jak najlepiej ustawić mebel w salonie, by prezentował się elegancko i był funkcjonalnym siedziskiem.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak ustawić mały i duży narożnik?
 • Jak dobrze zagospodarować narożnik w salonie?
Narożne kanapy w kształcie litery "L" z oferty sklepu Edinos.pl

Kanapa narożna w kształcie litery „L” nie pasuje do każdego wnętrza, a tym bardziej model przypominający literę „U”, który jest przeznaczony zazwyczaj do przestronnych pomieszczeń. Narożnik to specyficzny meble wypoczynkowego, który głównie zdobi nowoczesne pokoje, o większym metrażu. Nie oznacza to jednak, że w małym salonie, nie można wykorzystać narożnika. Wszystko zależy od wielkości i rodzaju kanapy w wersji narożnej oraz pomieszczenia. Jak ustawić narożnik w salonie?

Wielkość narożnika i jego umiejscowienie w pokoju dziennym

Rozmiar narożnika powinien zawsze być dostosowany do wielkości wnętrza salonu. Do mało przestronnego pokoju nie możesz wstawić dużego wypoczynku, ponieważ wnętrze utraci swoją funkcjonalność. Niewielki narożnik ustawiony w salonie o dużym metrażu nie będzie tak wyeksponowany, jak powinien i nie zaznaczy wyraźnie strefy relaksu. To czy narożna kanapa jest jedno, czy pięcioosobowa zależy też od tego, z ilu członków składa się rodzina. Aby narożnik był praktyczny, musi zapewnić wygodne siedzenie wszystkim domownikom. Niezależnie od wielkości narożnik zawsze powinien być ustawiony w salonie na wprost miejsca centralnego w pokoju: kominka lub stolika kawowego.

nowoczesny narożnik w salonie

Ustawienie małego narożnika

Mały narożnik jest wyposażeniem niewielkich salonów, w których największym wyzwaniem jest zachowanie ergonomii pomieszczenia. Z reguły niewielkie metraże łączą w sobie kilka funkcji, dlatego model narożnej kanapy powinien podążać za wymogami wnętrza. Gabarytem i kolorem mebel nie powinien przytłaczać, dlatego wybieraj zgrabne bryły, proste i jednolite, w jasnych odcieniach, a także z dodatkową funkcją spania.

Jak ustawić narożnik w salonie małym?

 • Krótszym skrzydłem pod oknem lub drzwiami balkonowymi – taki zabieg optycznie rozjaśnia i nadaje wnętrzu lekkości. Jeśli krótszy bok narożnika jest ustawiony pod oknem, a dłuższy wzdłuż ściany to przełamujesz ciągłość zabudowania, korzystnie wpływając na przestronność małego salonu. W takim ustawieniu musisz pamiętać o dostępie do drzwi balkonowych. Narożnik nie może utrudniać wyjścia na zewnątrz.
 • Dłuższym skrzydłem wzdłuż ściany – takieustawienie narożnika w małym salonie pozwala na przyleganie jednego boku do połaci ściany, a drugiego – krótszego, w głąb pokoju, bliżej jego centrum. Takie zagospodarowanie ładnie wyznacza sfery pokoju i oddziela kącik relaksu od jadalni.
 • W kącie – to ustawienie narożnika wzdłuż ścian salonu o niewielkim metrażu, które otwiera wnętrze, pozostawiając jego środek wolnym. Aby mały narożnik nie zaburzał harmonii, dobrze jest oddalić meble bokami od wysokich szaf i regałów. Zabudowanie w jednym ciągu może optycznie pomniejszyć salon.
narożnik w kształcie litery "L" w salonie

Najwięcej zyska mały pokój, kiedy narożnik ustawisz po przekątnej i jak najdalej od wejścia. Wtedy mebel będzie dobrze wyeksponowany, a salon mały salon zaprezentuje wizualną przestronność. Zobacz jak wybrać odpowiedni model kanapy narożnej do małego salonu.

Ustawienie dużego narożnika

Salon o dużym metrażu ułatwia usytuowanie narożnika. W takiej przestrzeni można pokusić się nawet o model kanapy w kształcie litery „U”. Duży narożnik w pokoju dziennym wyraźnie podkreśli strefę wypoczynku. Zbuduje centrum, które będzie jednoczyć rodzinę i sprzyjać wspólnym spotkaniom.

Jak ustawić narożnik w salonie dużym?

 • Na środku – taki układ zapewnia swobodny dostęp do wypoczynku i ładnie wyznacza centralne miejsce salonu. Na otwartej przestrzeni duży narożnik będzie prezentował się efektownie.
 • Pod ścianą – w ten sposób oszczędzasz powierzchnię. Taki układ sprawdzi się w salonach, w których dzielisz przestrzeń na kilka stref, zwłaszcza jeśli w pokoju dziennym znajduje się również jadalnia.

W dużych pokojach rzadziej praktykuje się ustawienie narożnika w kącie, choć takie zagospodarowanie mebla jest też praktykowane, kiedy mebel ma dodatkową funkcję spania. Narożnik w rogu może jednak zgubić swoją ergonomię i zaburzyć jasne wyznaczenie stref, a w końcu również spójność i równowagę całego wnętrza.

narożnik w kolorze granatowym ustawiony w salonie

Jak elegancko wyeksponować narożnik w salonie?

Narożnik ustawiony w salonie idealnie nadaje się do wyznaczania stref i tworzenia obszarów wypoczynkowych, dlatego sprawdzi się we wnętrzach łączących kilka funkcji naraz. Idealnie rozdziela przestrzeń, czyniąc z niej praktyczny i funkcjonalny pokój.

Narożnik w salonie z aneksem kuchennym

Jak ustawić narożnik w salonie z aneksem kuchennym? Narożnik w małym pomieszczeniu idealnie będzie prezentował się w rogu. To klasyczne rozmieszczenie, które zwolni centrum i nie pomniejszy optycznie ograniczonej przestrzeni w kawalerce lub w bloku. W małym pokoju dziennym z aneksem kuchennym sprawdzą się narożne kanapy, z jednym bokiem wolnym w typie szezlonga, które dodatkowo otworzą przestrzeń i nadadzą wnętrzu lekkości. Narożnik jest idealny do tworzenia „sztucznych ścian”, zarówno w małym salonie z aneksem, jak i w dużym. Wtedy warto wybrać model z oparciem, który ustawia się na granicy z kuchnią i tyłem do aneksu, sprytnie oddzielając oba wnętrza. W dużym salonie siedzisko może stać na środku. W duecie ze stolikiem kawowym ładnie podkreśli strefę odpoczynku.

Stoliki kawowe z oferty sklepu Edinos.pl

Narożnik w salonie z oknem

Jak ustawić narożnik w salonie z oknem? Duże i przestronne okna wnoszą do wnętrza pokoju dziennego sporo naturalnego światła, dlatego, jeśli nie ma takiej potrzeby, nie powinno się zasłaniać ich narożnikiem, zwłaszcza wersją z wysokim oparciem. Jeśli warunki pokoju na to pozwalają warto ustawić narożnik w stronę okna, tak by móc rozkoszować się widokiem, ale nie może on być zwrócony tyłem do drzwi wejściowych. Jeżeli głównym miejscem dużego salonu jest kominek, ustaw narożnik bokiem do okna, na wprost wyznaczonego centrum. Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać metraż pod parapetem, ustaw tam niski stolik kawowy lub konsolę, by nie blokować dopływu promieni słonecznych. Siedzisko dobrze prezentuje się także przysunięte do okna, zwłaszcza w małych salonach, w których drzwi wejściowe znajdują się na wprost. W tym przypadku lepszą opcją będzie wersja z niskim zagłówkiem.

duży elegancki narożnik w salonie

Narożnik ustawiony we wnęce

Wnęka to trudne miejsce w salonie, ale właściwie dobrany do niej narożnik może ładnie wyposażyć taką lukę. Do wnęki ze skosem dobieraj modele z niskim oparciem. W tym miejscu możesz zbudować funkcjonalną strefę odpoczynku wraz z niewysokim stolikiem kawowym i podłogową lampą lub kinkietami. Niewielkie narożniki lub kanapy narożne dobrze zagospodarowują także miejsca pod schodami, tworząc przyjemne kąciki czytelnicze, na przykład w połączeniu z pufem lub fotelem uszakiem.

bardzo duża kanapa narożna we wnętrzu salonu

Ustawienie kompletu mebli wypoczynkowych z narożnikiem

W dużych salonach można wykreować efektowne zestawy wypoczynkowe, łącząc narożnik z kanapą, fotelem i pufami. Mebel może wtedy stać na środku pokoju. Innym rozwiązaniem jest ustawienie narożnika przy ścianie pokoju. Takie zagospodarowanie sprawdza się wtedy, gdy oprócz stolika kawowego, w salonie znajduje się także stół z krzesłami. Zwrócenie narożnika naprzeciw drugiego mebla wypoczynkowego, na przykład sofy pozwala zachować harmonię wnętrza, tworząc wyraźne miejsce relaksu. Dobrym pomysłem będzie ukierunkowanie fotelu na narożnik. W małych salonach skompletowanie narożnika z kanapą nie jest możliwe, ale w większych taki układ robi pozytywne wrażenie.

Nowoczesne lampy podłogowe z oferty sklepu Edinos.pl

W ustawieniach narożnika liczy się wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, aranżując ergonomiczny salon:

 • nie zasłaniaj wypoczynkiem kaloryfera,
 • nie kupuj narożników mocno zabudowanych i z wysokim oparciem, jeśli Twój salon jest niewielki,
 • narożnik najlepiej wygląda ustawiony na wprost drzwi wejściowych,
 • w małym salonie mebel najlepiej prezentuje się w rogu,
 • narożnik w dużym salonie ustawiony na środku zdecydowanie poprawi ergonomię i wizualizację pomieszczenia.
wygodny narożnik w salonie

Idealnie pasujący narożnik jest spójnym elementem salonu. Zawsze powinien być ustawiony na wprost miejsc centralnych: kominków, dużych luster lub telewizorów albo sam tworzyć główne serce domu. To ponadczasowe i niezwykle komfortowe uzupełnienie wnętrza.

Przeczytaj także Narożnik czy sofa z fotelem? Podpowiadamy co wybrać.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *