Jak zaprojektować oświetlenie w salonie? Kilka praktycznych zasad

Pokój dzienny to serce domu, miejsce reprezentacyjne. Scena, na której dużo się dzieje. Aby wnętrze mogło dobrze spełniać swoje funkcje, musi być odpowiednio doświetlone. Jedna centralna lampa nie wystarczy. Ten poradnik podpowie Ci, jak zaplanować profesjonalne oświetlenie do salonu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co należy wziąć pod uwagę w planowaniu oświetlenia do salonu?
 • Jakie oświetlenie do salonu najlepiej spełni swoje zadanie?
 • Jakie lampy do salonu są praktyczne i modne?

Oświetlenie w salonie to nie tylko praktyczny element wnętrza, ale również dekoracja, dlatego dostosowanie lamp musi być spójne z charakterem salonu. Zanim przystąpisz do wyboru odpowiednich modeli i opraw, sprawdź, co należy uwzględnić w oświetleniowym planie.

Nowoczesne lampy do salonu z oferty sklepu Edinos.pl

Kilka istotnych zasad projektowania oświetlenia do salonu

Najważniejszym wyznacznikiem oświetlenia jest wielkość salonu i jego kubatura. Pokój dzienny pełni wiele funkcji i jest podzielony na kilka stref, które muszą być dobrze doświetlone, aby mogły być praktyczne. W małym salonie zastosujesz mniej punktów świetlnych, mających zupełnie inne parametry niż w pomieszczeniu przestronnym. Zatem jak zaprojektować oświetlenie w pokoju?

 • Światłem dziel przestrzeń – oprócz centralnego źródła światła o największej mocy, we wnętrzu salonu potrzebujesz dodatkowych punktów świetlnych, które rozjaśnią strefę relaksu, miejsce do pracy, kącik do czytania, a nawet część sypialnianą, jeśli taka znajduje się w salonie. Uwzględnij oświetlenie we wszystkich sekcjach, by salon nie stracił swojej funkcjonalności.
 • Steruj wiązką świetlną – możesz kreować pomieszczenie, tworząc w nim odpowiedni klimat. Wybierz regulowane oświetlenie do salonu. Nowoczesne produkty pozwalają na różnicowanie intensywności światła, wybór jego barwy i innowacyjne użytkowanie. Przed zakupem zastanów się, jaka lampa będzie odpowiednia do danej strefy.
 • Dopasuj rodzaj światła – źródła światła w salonie muszą być mieszane. Centralna lampa w salonie powinna rozpraszać wiązkę, być neutralna, ale wyraźna. Boczne lampki, które najbardziej tworzą klimat, sprawdzą się emitując przyjemny, ciepły strumień światła. Miejsce do pracy zlokalizowane w pokoju dziennym będzie komfortowe i zdrowe dla oczu, jeśli zastosujesz w nim oświetlenie w chłodnym odcieniu.
 • Miksuj rodzaje świateł – łącz w salonie źródła światła rozproszone z pośrednimi i bezpośrednimi.
salon oświetlony modną lampą

Światło rozproszone to różne kierunki promieni świetlnych. Rozkłada się równomiernie na obiektach i jest miękkie, ale nie uwydatnia kształtu obiektu oświetlanego – łagodzi cienie i nierówności. Doskonale nadaje się do salonu, w którym chcemy współtworzyć przestrzeń nastrojową i plastyczną.

Bezpośrednie światło kieruje się na przedmiot lub w dół, ponieważ podkreśla kontrasty i daje dokładne rozgraniczenie cieni. Dzięki niemu uzyskuje się refleksy na wszystkich gładkich powierzchniach. Jest ono intensywniejsze niż światło odbite.

Światło pośrednie jest zamknięte w oprawie, skierowane do góry. To światło odbite od płaszczyzny sufitu, które optycznie podwyższa wnętrze. Nie powinno być jedynym źródłem światła w salonie.

 • Dekoruj lampami – ich profil, wielkość i oprawę lamp do salonu dobieraj do trendu, w jakim urządzony jest pokój dzienny. W niskich i małych salonach duży, wiszący żyrandol zabierze potrzebną wnętrzu przestronność, niepotrzebnie go przytłaczając. W salonach o dużym metrażu nie wystarczy jeden, minimalistyczny plafon. Różnorodność produktów pozwala na designerskie i komfortowe wyposażenie pokoju dziennego.
Nowoczesne kinkiety z oferty sklepu Edinos.pl

Techniczne aspekty projektowania oświetlenia w salonie

Wydzielenie światłem stref pokoju uporządkuje wnętrze. Będzie ono spójne i harmonijne. Jakie oświetlenie do salonu wybrać, by stworzyć elegancką i ergonomiczną przestrzeń? Zacznij od poszczególnych stref.

Oświetlenie główne salonu

To, jaka lampa do salonu będzie idealnym, centralnym źródłem światła dyktuje rozmiar pokoju. To rozmiar wnętrza salonu decyduje o wielkości lampy sufitowej, ilości punktów świetlnych, a także ich barwie i nasyceniu. Jaka moc żarówek do pokoju jest najlepsza? Średnio przyjmuje się, że:

 • jasne i wyraźne światło centralne powinno mieć moc wahającą się w granicach od 150 W przy metrażu 6 – 8 m2 do nawet 700 W przy metrażu około 30m2,
 • nastrojowe, bardziej rozproszone światło główne zapewnią oprawy o mocy oświetleniowej od 60 W przy metrażu 6 – 8 m2 do 280 W przy powierzchni 30m2.


Jaka barwa światła do salonu dobrze rozjaśni wnętrze?
Za kolor światła odpowiedzialna jest jego temperatura wyrażana w kelwinach. Parametry istotne dla lampy głównej w salonie to:

 • 2700 K – kolor, który sprzyja odpoczynkowi, nie męczy oczu dając ciepłe, miękkie i białe światło,
 • 4000 K – kolor biały, chłodny – dobry do pracy i najmniej zmieniający kolorystykę otoczenia, mocno wyraźny. Czasem może wydawać się za ostry.
nowoczesne lampy w salonie

Oświetlenie części jadalnianej w salonie

Lampa nad stołem to must have funkcjonalnej jadalni znajdującej się we wnętrzu salonu. Klosz powinien być skierowany w dół i zapewniać światło bezpośrednio skierowane na blat. Pożądane lampy w tym miejscu to odwrócone misy, stożki, wiszące kule, nowoczesne listwy albo ledowe lampy linowe. Żarówki o mocy 16W w zupełności wystarczą. Im dłuższy stół, tym powinno być więcej punktów świetlnych. Przy standardowej szerokości stołu zaleca się zawiesić lampę 0,5 m nad blatem. Przy większym blacie, powyżej 120 cm szerokości lampa powinna wisieć na wysokości 70-80 cm.

Oświetlenie strefy relaksu

Strefa odpoczynku znajdująca się w salonie powinna charakteryzować się ciepłą barwą światła pomiędzy 2200-3300 K. Najczęściej oświetlenie w tym miejscu stanowi lampa główna, ponieważ w przestronnych salonach sofy i stoliki kawowe ustawione są na środku. Jeżeli sekcja odpoczynkowa przesunięta jest w inną część pokoju, należy ją uzupełnić lampą podłogową albo lampką stołową ustawioną na stoliku lub konsoli. Ścianę salonu wykorzystuj do zamontowania kinkietów lub lamp wiszących, najlepiej z regulowanym źródłem światła. Jeżeli w tej strefie nie będziesz czytał, mogą to być klosze emitujące promień w stronę sufitu. Używaj tu niezbyt mocnych świetlówek, wystarczą zwykłe o mocy 16 W albo lampy LED o mocy 2-5 W.

nowoczesna lampa boczna w salonie

Kącik do czytania

Lampy podłogowe to obowiązkowe wyposażenie kącika do czytania w salonie. Stanowią idealny duet z fotelem uszakiem. Lampy stojące ustawia się tak, żeby nie oślepiały czytającego, dlatego najczęściej umieszcza się je za fotelem. Najlepsza barwa do czytania ma od 3300 do 5400 K. Moc wynosi 40W dla tradycyjnych żarówek, a przy technologii LED, najlepiej sprawdzają się produkty o mocy 5-6W. Regulowane ramię zwiększa funkcjonalność lampy i komfort czytania.

Nowoczesne lampy z oferty sklepu Edinos.pl

Oświetlenie miejsca pracy w salonie

Komfortowe miejsce do pracy w salonie oznacza wykorzystanie lamp stołowych, które zagwarantują chłodne źródło światła – powyżej 6000 K, czyli barwę światła dziennego, pozwalającego na zachowanie odpowiedniego poziomu koncentracji. Lampki nablatowe ramienne zapewnią wysoki komfort pisania i czytania, ułatwiając dopasowanie wiązki świetlnej do arkusza prac.

Światło jako element dekoracyjny salonu

Jakie oświetlenie do salonu najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu? To zależy od ukształtowania pokoju. Światłem można dobrze wymodelować przestrzeń, a oprawą lamp stylowo ją udekorować.

Niski salon powinien mieć dobrze oświetlony sufit przy wykorzystaniu plafonu lub lampy wiszącej z kloszem skierowanymi w górę. Dzięki temu salon będzie wydawał się wyższy. Podobne wrażenie uzyskasz, gdy światłem uda się wydobyć pionowe podziały ścian, na przykład kolumn lub filarów.W wąskim salonie można jedną, dłuższą ścianę oświetlić mocniej niż pozostałe. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie świetlnych listew na suficie lub w załamaniu między sufitem a ścianą – optycznie rozszerzy to pokój. Podobnie jak podświetlanie wnęk, obrazów i półek meblowych. Mały salon, żeby wydawał się większy, powinien być wyposażony w wiele punktów świetlnych.

Jakie oświetlenie do salonu zastosować, kiedy jest on połączony z aneksem kuchennym?

W salonie z aneksem kuchennym światło musi dobrze oddzielać dwie strefy – odpoczynku i przygotowywania posiłków. Jeśli na granicy dwóch sfer stoi wyspa, rozjaśnij ją podobnie jak blat stołu w jadalni albo wykorzystaj do tego oświetlenie sufitowe, choć może ono nie być wystarczające, jeśli aneks kuchenny jest przestronny i wyposażony w dużą liczbę szafek. W tym celu zamontuj halogeny. Podświetl nimi zarówno dół i górę mebli, jak i obszary robocze. Plafon umieszczony w centralnej części aneksu będzie dobrym źródłem światła centralnego w aneksie.

lama sufitowa w salonie

Rodzaje lamp do salonu

Różnorodność lamp przeznaczonych do salonu zaskakuje. Jaka lampa do salonu jest najlepsza? Taka, która zapewnia doskonałe źródło światła i pasuje do stylistyki pokoju. Do wyboru masz:

Lampy sufitowe

Lampy sufitowe do salonu to zarówno proste w formie, geometryczne plafony jak i klasyczne lampy abażurowe. W nurtach nowoczesnych lampy sufitowe przeznaczone do salonu zachwycają surowością poprowadzonych linii i nieoczywistością materiałowych połączeń. To także awangardowe „pająki”, charakterystyczne dla modernistycznych rozwiązań. Modele luksusowe mogą być rozbudowanym żyrandolem, który zachwyca pałacową monumentalnością i błyskotkami w postaci szklanych kryształów. To również złote i srebrne stelaże oraz tkaninowe, szlachetne abażury. Wersje retro to lampy klasyczne, mające szklane lub materiałowe klosze.

Eleganckie żyrandole do salonu z oferty sklepu Edinos.pl

Lampy boczne

Lampy boczne do salonu są dodatkowym oświetleniem i dekoracją. Ustawia się je na komodzie, blatach, parapetach i szafkach. Wśród nich wyróżnia się lampy:

 • Lampy metalowe – lekkie konstrukcje używane w salonach urządzonych w stylach industrialnych, nowoczesnych i minimalistycznych,
 • Lampy szklane – klasyczne, uniwersalne bryły, prezentujące wazonowe, beczułkowate korpusy łączone z materiałowym abażurem; chętnie stosowane w wnętrzu pokoju dziennego w dowolnym stylu,
 • Lamy drewniane – to typowe produkty nurtów klasycznych, a w jasnej odmianie drewna, w skandynawskich; proste uformowania drewnianych lampek stosuje się też w salonach industrialnych i minimalistycznych,
 • Lampy bambusowe – zdobią salony boho, eklektyczne i eko.
lampa na komodzie w salonie

Lampy podłogowe i modele wiszące

Lampy podłogowe do salonu w klasycznej wersji stojącej tworzą tradycyjne konstrukcje złożone z kolumny i klosza, a w nowoczesnej lampy trójnogie, lampy typu reflektor lub lampy naramienne.

Lampy wiszące do salonu to długie zwisy zakończone kloszem lub nieosłoniętą żarówką; stosowane do oświetlania stołów i miejsc relaksu; zawieszone w jednej linii tworzą przesłonę wydzielającą poszczególne strefy pokoju; oszczędne w formie charakterystyczne są dla stylów industrialnych, minimalistycznych i skandynawskich.

Oświetlenie halogenowe

Halogeny to nowoczesne produkty, ozdoba modernistycznych salonów. Dzięki nim możesz estetycznie wyeksponować różne elementy wnętrza. Tworzą spektakularne efekty świetlne.

Jak rozmieścić halogeny w salonie? Za pomocą systemu linkowego lub szynowego, który można umieścić w każdym miejscu sufitu lub ściany. W ten sposób możesz całkowicie rozjaśnić pomieszczenie albo podkreślić światłem wyłącznie jego fragmenty. Ilość halogenów podyktowana jest rozmiarem salonu. Zbyt małe zagęszczenie sprawi, że pomiędzy słupami światła pojawią się strefy zacienione, natomiast duże zagęszczenie spowoduje niepotrzebne przecinanie się wiązek światła i marnowanie energii elektrycznej.

Projektowanie oświetlenia pokoju dziennego musi uwzględniać wymienione wyżej zasady.

ozdobna lampa sufitowa w salonie

Jak dobrać oświetlenie salonu do aranżacji?

 • proste klosze są ponadczasowe i uniwersalne, udekorują każdy salon w wersji tradycyjnej i nowoczesnej,
 • jasne abażury i drewniane podstawy to idealne lampy do rozświetlania miejsc ciemnych, niezastąpione w kreowaniu salonów skandynawskich, minimalistycznych i w całości tworzonych w bieli,
 • w nowoczesnym wnętrzu wykorzystuj geometryczne formy i metalowe abażury eksponujące nieosłonięte żarówki,
 • żyrandole i lampy z kryształami rozjaśnią mrok salonów luksusowych: glamour, nowojorskich i new hampton,
 • halogeny są niezastąpione w budowaniu świetlnych kurtyn i oszałamiających dekoracji; idealnie podświetlą podłogę i sufit.

Oświetlenie w salonie to podstawa aranżacji. Dobrze zaprojektowane ułatwia koncentrację, wpływa na nastrój i umożliwia wygodne użytkowanie każdej strefy. Jest kluczowe w salonie, który łączy się z kuchnią i jadalnią.

Autor:# Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *