Jak wybrać meble do salonu: Praktyczny przewodnik

Komplet mebli w salonie

Salon to bezapelacyjnie serce każdego domu. To właśnie w salonie spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, przyjmujemy gości, a także po prostu relaksujemy się po ciężkim dniu. Dobór odpowiednich mebli do salonu jest absolutnie kluczowy, aby stworzyć taką przestrzeń, która będzie:

 • funkcjonalna,
 • estetyczna,
 • dobrze dopasowana do naszych potrzeb.
Komplet mebli w kolorze granatowym w salonie

Jakie są obecne trendy w aranżacji salonu?

Moda na meble i aranżację wnętrz (zarówno do salonu, jak i do innych pomieszczeń) zmienia się niezwykle dynamicznie w innych dziedzinach. Generalnie jednak, na przestrzeni ostatnich latach można zaobserwować rosnące zainteresowanie i spoglądanie w kierunku:

 • minimalizmu,
 • naturalnych materiałów,
 • eklektycznych połączeń.

Szczególnie popularność stylów boho oraz skandynawskiego to ukłon w stronę natury. To właśnie dlatego w nowoczesnych salonach dominują takie rozwiązania jak na przykład:

Salon w stylu industrialnym

Ciekawym trendem, jeśli chodzi o wystrój salonujest styl industrialny, w ramach którego łączy się surowe materiały, w tym np. metal oraz beton, w połączeniu z ciepłymi drewnianymi akcentami.

Niezależnie od tego, na jaki styl w salonie ostatecznie się zdecydujesz, dobierz takie rozwiązania, aby salon był w stanie odzwierciedlać Twoje potrzeby. Moda jest zmienna, ale niezmiennie priorytetem powinno być to, czy czujemy się dobrze w naszym wnętrzu.

Nowowczesne fotele do salonu z oferty sklepu Edinos.pl

Funkcjonalność mebli salonowych

Wybierając dobre meble do salonu, trzeba wziąć pod uwagę funkcjonalność. Salon jest bowiem takim pomieszczeniem w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym, który ma to do siebie, że może pełnić różne funkcje (zależy to w dużej mierze od stylu życia mieszkańców). Dla niektórych będzie to przede wszystkim miejsce przeznaczone do relaksu oraz odpoczynku, dla innych zaś przestrzeń dostosowana do pracy lub nauki… a jeszcze dla innych po prostu centrum życia towarzyskiego. 

Przede wszystkim, centralnym elementem każdego salonu powinna być sofa. Warto zainwestować w wygodny oraz dobrze wykonany model, który posłuży nam przez lata. W zależności od tego, jaka jest wielkość danego pomieszczenia, możemy zdecydować się na:

 • narożnik,
 • klasyczną sofę trzyosobową,
 • sofę modułową,

którą można dowolnie aranżować. W ostatnich latach zyskują na popularności w szczególności sofy modułowe, ponieważ łatwo można dopasować je do różnych układów pomieszczeń.

Wyogdna sofa narożna w kolorze butelkowej zieleni

Kolejnym ważnym elementem, jeśli chodzi o wystrój salonu, jest stolik kawowy. Stolik kawowy powinien być na tyle duży, by zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy (np. książki, przekąski czy – jak sama nazwa wskazuje – filiżanki z kawą); jednocześnie, nie powinien on dominować przestrzeni salonu. Warto wówczas zwrócić uwagę na modele wyposażone w dodatkowe schowki, które pomogą nam utrzymać porządek.

Kolejne meble w salonie, które stanowią absolutne must-have, to między innymi:

Kolory w salonie

Kolory w salonie mają ogromny wpływ na atmosferę wnętrza. Również podczas doboru mebli trzeba zastanowić się nad tym, czy będą one dobrze współgrały z kolorem:

 • ścian,
 • podłogi,
 • pozostałych elementów wyposażenia znajdującego się w pokoju gościnnym.
Komplet w stylu skandynawskim w salonie

Obecnie modne są neutralne, stonowane barwy, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się również na odważne, wyraziste akcenty.

Neutralne kolory, w tym w szczególności biel, szarość oraz beż, są uniwersalne, co oznacza, że można je dość łatwo zestawić z innymi elementami wystroju. Są one w stanie dać domownikom poczucie przestrzeni i spokoju. Z drugiej jednak strony nadmiar neutralnych barw może sprawić, że wnętrze będzie wydawać się po prostu monotonne. Dlatego też zalecamy, aby dodać kilka kolorowych akcentów, w tym na przykład w postaci poduszek, dywanów czy obrazów o jaskrawej kolorystyce.

Komplet do salonu w kolorze dąb artisan

Modułowość i elastyczność

Modułowość to absolutnie jeden z najważniejszych trendów, jeśli chodzi o aranżację nowoczesnych wnętrz (dotyczy to również pokoju gościnnego). Dzięki takim modułowym rozwiązaniom jak na przykład modułowe regały jesteśmy bowiem w stanie dość dowolnie aranżować przestrzeń oraz dostosowywać ją do zmieniających się potrzeb. Atut ten jest szczególnie ważny w małych salonach gościnnych, w których każdy centymetr jest na wagę złota… i nie ma w tych słowach dużej przesady. Takie meble do salonu to podstawa.

Nowowczesne stoliki do salonu z oferty sklepu Edinos.pl

Co ważne, nie tylko regały mogą być modułowe. Ostatnie lata pokazują, że producenci oferują również modułowe stoliki kawowe.

Dobór mebli do salonu to zadanie niełatwe, ale możliwe do zrealizowania przy odpowiednim podejściu. Warto wziąć wówczas pod uwagę aktualne trendy, ale jednocześnie wciąż mieć z tyłu głowy własne preferencje. Przy okazji, trzeba wciąż pamiętać, że salon to takie miejsce, w którym spędzamy dużo czasu. Co to dla nas oznacza? To proste: warto zainwestować w takie meble do salonu, które będą nie tylko piękne, ale także wygodne i praktyczne.

Autor:#Smok Beksa

Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *