Zen – wschodni sposób na harmonijne wnętrze

Anglicy mają powiedzenie „mój dom jest moją twierdzą”. I mają rację. Dom to schronienie, cicha przystań, miejsce, w którym z ulgą ściągamy maskę i możemy być sobą.  Chcesz, żeby Twój dom był bezpiecznym portem i oazą spokoju? Sądzisz, że wystarczy założyć dodatkowy zamek w drzwiach i alarm antywłamaniowy? To nie zaszkodzi. Jednak żeby stworzyć nie tylko bezpieczne, ale także przytulne wnętrze, trzeba czegoś więcej. A tym czymś jest wschodnia sztuka aranżacji w stylu zen.

Komoda drewniana jako idealny element stylu zen

Zen- wschodnia sztuka kontemplacji

Orientalny styl spod znaku zen ma korzenie w tradycji buddyjskich świątyń, a zatem w miejscach, gdzie mnisi oddawali się lekturze i medytacji.  Surowa i ascetyczna aranżacja kaplic sprzyjała skupieniu i wyciszeniu emocji. Z czasem styl ten upowszechnił się w japońskich wnętrzach, a XX wieku dotarł do europejskich mieszkań i domów. Dziś aranżacje we wschodnich klimatach cieszą się ogromnym powodzeniem. Nic dziwnego, bo wnętrza w stylistyce zen jak żadne inne, genialnie odstresowują, koją nerwy i tworzą aurę harmonii oraz spokoju. Zastanawiasz się, od czego zacząć?

Inspiruj się naturą

Koncepcja zen to konieczność rezygnacji z modnych tworzyw sztucznych i zimnego metalu. Harmonijne wnętrze zen bazuje na naturze. Warto stawiać na klasyczne meble z litego drewna oraz dekoracje i elementy małej architektury ogrodowej wykonane z naturalnych materiałów. Dobrym wyborem będą niskie drewniane stoły oraz wygodne rattanowe kanapy. Oryginalne papierowe lub wiklinowe lampy będą stanowić źródło światła, a jednocześnie unikalną dekorację. Zaś miękkie beżowe dywany ocieplą wnętrze, nadając mu subtelnej przytulności.

Styl zen odzwierciedla delikatne kolory i szlachetne materiały również w sypialni

Kraina łagodności

Tworząc wnętrze w klimatach zen unikaj neonowych kolorów i kontrastów barwnych. Istotą wschodniej aranżacji jest stonowana kolorystyka, zbliżona do barw spotykanych w naturze. Sprawdzi się tu uniwersalna biel doprawiona szczyptą beżów lub stonowanych brązów. Wygodny kącik wypoczynkowy sprzyjający kontemplacji urządzisz wybierając welwetowy zielony fotel. A w sypialni, która łagodnie kołysze do snu docenisz zmysłową miękkość szarego tapicerowanego łóżka.

Minimalizm formy- maksimum wygody

Wnętrze w stylu zen unika ekstrawagancji, wymyślnych kształtów i zdobień. Tutaj liczy się umiar i szlachetna prostota, pozwalająca zachwycić się urodą detali. Jeśli wybierasz komodę do sypialni w klimatach zen – niech będzie prosta, bez zbędnych dekoracji, z naturalnego drewna lub materiałów drewnopochodnych. A w roli krzeseł do jadalni idealnie sprawdzą się klasyczne drewniane modele tapicerowane stonowanymi szarościami i beżami.

Drewniane stoły jako jeden z obowiązkowych elementów stylu zen

Filozofia zen oznacza harmonię i prostotę. Kontemplację, wyciszenie, życie tu i teraz. Czy warto zainwestować w przestrzeń, która koi negatywne emocje, odpręża i daje poczuje bezpieczeństwa? Oczywiście! Wykorzystaj nasze pomysły i meble, stwórz własną krainę łagodności i ciesz się harmonijnym wnętrzem już teraz.

Autor:#Smok Beksa

Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *