Biurko w salonie czy sypialni? Jak wybrać idealne miejsce do pracy w domu?

Na efektywność pracy wpływają warunki, w jakich pracujesz. Jeśli zawodowe plany realizujesz w domu, musisz mieć przestrzeń, w której będziesz mógł się skoncentrować. Nawet nie mając oddzielnego gabinetu, możesz wygospodarować profesjonalny kąt do pracy w salonie lub sypialni. Która opcja jest lepsza?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak wygospodarować miejsce do pracy w salonie?
 • Jak dobrze zorganizować kącik pracy w sypialni?
narożne biurko w salonie

Gdzie lepiej ustawić biurko w salonie czy sypialni? Tam, gdzie będzie Ci wygodniej. Strefę do pracy biurowej najczęściej wydziela się w pokoju dziennym, ale jeżeli masz liczną rodzinę, to lepiej będzie się zaszyć w cichym kącie – sypialni. O tym, która przestrzeń jest odpowiedniejsza, decyduje Twój charakter pracy i metraż pomieszczenia. Wystarczy tylko profesjonalnie dobrane biurko i krzesło – sprawdź, jak urządzić domowe biuro.

Nowoczesne biurka

Biurko w salonie – o czym należy pamiętać?

Gdzie ustawić biurko w salonie? Najlepiej przy oknie, ale schemat pokoju nie zawsze temu sprzyja. Sprawa odpowiedniego wygospodarowania miejsca do pracy przy biurku będzie wyglądała inaczej, jeśli dysponujesz odrębnym pomieszczeniem, a inaczej, kiedy salon jest łączony z aneksem kuchennym. Ważne też, by biurko było odpowiednio przystosowane, czyli:

 • stylistyką i kolorem wpisywało się harmonijnie w tło salonubiałe biurko nie będzie integralne ze znajdującą się w salonie meblościanką w kolorze ciemnego palisandru, a drewniany i dekoracyjnie frezowany egzemplarz z nowoczesnym wyposażeniem pokoju,
 • było kompatybilne – w salonach ograniczonych metrażem biurko może mieć dwie funkcje i na przykład być ławostołem z regulowaną wysokością blatu lub konsolą, która może być zarówno miejscem do pracy, jak i dekoracyjnym stolikiem,
 • gwarantowało komfort pracy – biurko to ważny element, zyskujący na znaczeniu wraz z upływem czasu, jaki spędzasz przed komputerem; blat biurka musi mieć odpowiednio dopasowaną wysokość do wzrostu użytkownika i fotela, by zapewnić prawidłową postawę, chroniącą przed urazami kręgosłupa.

Biurko w salonie czy sypialni powinno być jak najbliżej okna i nigdy w centrum, które jest w salonie zarezerwowane dla strefy relaksu. Jego ustawienie nie powinno też utrudniać ciągów komunikacyjnych.

nowoczesne biurko

Biurko przy oknie

Nigdy nie zasłaniaj biurkiem dużego okna. Najlepiej, kiedy parapet znajduje się na wysokości blatu, a nie poniżej. Salon potrzebuje jak najwięcej naturalnego światła i przestronności. Jeśli ustawiasz biurko bokiem do okna, pracująca przy nim osoba nie może zasłaniać sobie światła. Miejsce do pracy nie powinno też znajdować się tyłem do okna i drzwi.

Biurko w narożniku

Ergonomicznym rozwiązaniem będzie biurko narożne, które doskonale wykorzysta kąt salonu. Jeżeli mebel jest oddalony od naturalnego źródła światła, zadbaj o dodatkowe wyposażenie w postaci regulowanej lampki biurowej z naturalnym odcieniem światła, niemęczącym oczu. Biurko umieszczone w rogu pokoju dziennego pozwala na wykorzystanie przestrzeni ścian wokół blatu i na zorganizowanie więcej miejsca do pracy.

narożne biurko w kolorze czarnym ustawione w sypialni

Biurko w salonie z aneksem kuchennym

Blat do pracy może rozdzielić dwie strefy pomieszczenia jako uniwersalny stół lub może być zaadoptowany na wyspie. To idealne rozwiązanie dla przestrzeni małych. Jeżeli kubatura salonu jest duża, znajdź osobny kąt do pracy, oddalony od najczęściej używanych stref w pomieszczeniu, przy ścianie najbardziej oddalonej od kuchennego aneksu. Zobacz, jak optycznie powiększyć wnętrze salonu.

Fotele do biurka

Biurko w salonie z aneksem kuchennym

Wariant wąski i mobilny będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli używasz wyłącznie komputera. Może to być biurko na kółkach, które łatwo przesuniesz, albo przymocowany do ściany składany blat. Taka opcja pozwala na pracę nawet w kawalerce. Czasem blatem może być mobilna konsola lub mały i praktyczny stolik.

nowoczesne biurko w salonie

Biurko w sypialni – prywatny kącik do pracy

Niezależnie od tego, czy masz biurko w salonie, czy sypialni, musisz pamiętać o dobrym oświetleniu. W alkowie zwykle światło jest ciemniejsze, dlatego tutaj przyda się lampka biurowa lub podłogowa o mocy co najmniej 4000-5000 K. W sypialni możesz również wydzielić miejsce do pracy w rogu lub przy oknie, ale są inne sposoby na zorganizowanie takiej strefy.

 • Biuro w szafie – jedną przestrzeń mebla można wykorzystać na wysuwany blat. Pod nim możesz do szafy wstawić niską szafkę z szufladami na kółkach, w której zmieścisz dokumenty. Wystarczy tylko dostawić krzesło i domowe biuro w sypialni jest gotowe.
 • Blat toaletki – rozwiązania 2w1 poprawiają ergonomię mebla, który dostosowuje się do twoich potrzeb.
 • Biurko za parawanem – taka zasłonka jako integralna część sypialni pozwala na komfortowe przebranie się, ale również może być sposobem na ukrycie sekcji wydzielonej do pracy.
 • Biurko we wnęce – tak jak kąty narożne wykorzystuj inne trudne do umeblowania miejsca: wnęki, narożniki i skosy. W sypialni przy ścianie ze skosem niełatwo jest wstawić wysoką szafę, ale to doskonałe miejsce na ustawienie wąskiego blatu, który po pracy może być także dekoracyjną konsolą lub toaletką.
biurko w stylu skandynawskim w salonie

Do wykorzystania masz również blaty rozkładane, mobilne na kółkach i zabudowania. Niskie ścianki prezentujące konstrukcję wąskiej wyspy u wezgłowia łóżka lub na jego końcach mogą być jednocześnie blatem do pracy, podobnie jak dekoracyjne zabudowania kaloryfera. Jeśli to możliwe, postaraj się, by strefa pracy była jak najbardziej oddalona od łóżka.

Biurko w salonie czy sypialni wymaga czasem zamaskowania. Jak dobrze ukryć biurko?

 • W dużej sypialni, w której garderoba jest również miejscem pracy, możesz ukryć biurko przesuwnymi lub skrzydłowymi drzwiami. Innymi sposobami jest kotara lub parawan.
 • W salonie do ukrycia miejsca roboczego służy pojemna szafa albo komoda, w której drzwiczki są jednocześnie opuszczanym blatem.
 • Uniwersalnym rozwiązaniem są nowoczesne konstrukcje, wchodzące w skład umeblowania salonu lub sypialni, z których wysuwa się blat.
 • Wybieraj takie biurka, które perfekcyjnie kolorem i wyglądem wpisują się w tło pomieszczenia.
Nowoczesne krzesła do biurka

Biurko w sypialni czy salonie? Gdzie lepiej się sprawdzi? To zależy od charakteru Twojej pracy. Pamiętaj, że:

 • Salon to miejsce, w którym intensywnie toczy się życie rodzinne, więc możesz ulegać nadmiernemu rozproszeniu.
 • Sypialnia zapewnia więcej ciszy, ale widok biurka może wpływać na wizualizację miejsca i wprowadzić do spokojnej aranżacji chaos.

Wybierz takie miejsce, które jest dla Ciebie i domowników najbardziej komfortowe. W pracy liczą się efekty, a te są wypadkową warunków, w jakich działasz.

Autor:#Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *