Jak urządzić domowe biuro? – projekt idealnego miejsca pracy w domowym zaciszu

Konferencje online czy narady wymagają reorganizacji domowego życia. Kluczem jest zapewnienie komfortu zarówno osobie pracującej zdalnie, jak i domownikom. Osiągniesz to, urządzając w domu ergonomiczne, zaciszne biuro, dalekie od korporacyjnych koncepcji. Oto praktyczny plan tworzenia takiej przestrzeni.

Czy domowe biuro różni się od tradycyjnego miejsca pracy? Nie, ponieważ zarówno w prywatnej przestrzeni, jak i korporacyjnej stanowisko robocze powinno być wygodne i praktyczne. Sprawa ma się jednak inaczej w przypadku własnego lokum – tutaj nikt Ci nie narzuci wystroju. Sam stworzysz takie wnętrze biurowe, które idealnie wpisuje się w Twój gust. Zatem do dzieła!

Fotele obrotowe z oferty sklepu Edinos.pl

Urządzanie domowego biura – od czego zacząć?

Urządzając domowe biuro zacznij przede wszystkim od funkcjonalności i skonkretyzuj własne potrzeby. Jak duże powinno być biurko, w jaki sposób rozmieścić sprzęty i na jakie meble się zdecydować? Co będzie sprzyjać Twojej koncentracji, a co ją rozpraszać? Ważne są kolory i dodatki – wszystko powinno być perfekcyjnie dostosowane do wolnego metrażu oraz charakteru Twojej pracy. Jeśli nie wiesz, jak urządzić domowe biuro, kieruj się obowiązującymi zasadami takiej aranżacji.

Wyznacz odpowiednie miejsce

Nawet niewielki kąt jest dobry na zaadoptowanie domowego biura. Znajdziesz sporo koncepcji do praktycznego zaaranżowania małej i nietypowej przestrzeni, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie wyraźne oddzielenie miejsca pracy od strefy domowej. Najlepszy będzie osobny pokój, dzięki któremu świat pracy odgrodzisz od rodzinnego za pomocą zamkniętych drzwi. Oddzielne biura wyznaczy granice pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Stworzysz niezwykle ergonomiczną przestrzeń, w której będziesz mógł się skupić i w spokoju prowadzić bieżące projekty. Szukaj miejsc jak najbardziej oddalonych od domowej strefy – osobnego pokoju na końcu piętra, wydzielonego pomieszczenia na poddaszu lub niewykorzystanego składziku, który możesz przerobić na domowe biuro. Kiedy już będziesz wiedział, jakim metrażem dysponujesz, wtedy będziesz mógł dopasować rozmiar mebli.

Biurko w stylu vintage w domowym gabinecie

Zdecyduj się na konkretny styl

Efekt wizualny jest ważny, dlatego estetyczne wykonanie mebli przeznaczonych do biura w domu należy łączyć z ich profesjonalnym wyglądem. O biurowym charakterze wystroju przesądza design i dodatki w biurze, które podkreślą aranżację. Dobrze, by trend, w jakim chcesz urządzić domowe miejsce pracy, był spójny ze stylem domu lub mieszkania. Trudno będzie się odnaleźć w nowoczesnym biurze, gdy za zamkniętymi drzwiami masz domową przestrzeń urządzoną w starym stylu retro. Jeśli jest to trudne, szukaj kompromisu w postaci kilku elementów łączących oba nurty, np. fotela czy biurka. Popularnymi trendami, w jakich sprawdza się domowa przestrzeń pracy, jest:

To najbardziej doceniane aranżacje – za prostotę, praktyczność i harmonię, jakie tworzą we wnętrzu. Praca w sprzyjających warunkach to podstawa! Teraz już wiesz, jak urządzić domowe biuro – funkcjonalnie i w dobrym tonie!

Nowoczesne biurko do domowego home office

Dobierz stonowane kolory

Barwy, jakie znajdują się w Twoim otoczeniu, mają wpływ na pracę – mogą ją wspierać lub utrudniać. Do biura znajdującego się w domu tak dobierz paletę kolorów, by otoczenie tworzyło harmonijną scenografię.

Ściany w domowym biurze

Ściany w domowym biurze powinny być jasne, ciepłe, a zarazem niezbyt nasycone. Delikatne odcienie we wnętrzu pobudzą twórcze myślenie, a Twoje ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze będzie bardziej przytulne. Najlepsze będą beże, jasne brązy, ciepłe szarości, a także piaskowe odcienie. Coraz modniejsze są neutralne barwy jak biel czy mleczna szarość, ale dla przełamania ascetycznego charakteru warto domowe biuro subtelnie ożywić dodatkiem w postaci zielonych roślin, drewnianych mebli oraz miękką strukturą fotela czy pufy. W domowym biurze unikaj mocnych i bardzo nasyconych barw, które drażnią wzrok, jak czerwień, fiolet, róż i pomarańcz. Jeśli wybierasz czerń, to tylko w dodatkach.

Nowoczesne biurko do pracy w domu

Podłoga w domowym biurze

Dobra podłoga w miejscu pracy powinna być stylowa i wytrzymała, ze względu na dużą eksploatację, np. obrotowego fotela na kółkach. Z pewnością złym wyborem jest wykładzina i drewno, mało odporne na punktowe naciski. W domowym biurze najlepiej zdadzą egzamin panele, ponieważ mają utwardzaną powierzchnię. Warto też rozważyć posadzkę z terakoty, np. imitującej drewno lub beton, ale weź pod uwagę to, że stopień wyciszenia będzie w tym przypadku niski. Dobrze sprawdzą się podłogi winylowe z PCW. Jeśli chodzi o kolor, powinien nawiązywać do wnętrza – tonacji ścian i mebli, choć często jest również spójny z oprawą drzwi i okien.

Kolor mebli w domowym biurze

Jeżeli decydujesz się na jasną podłogę w domowym biurze, np. z bielonego dębu, meble powinny być co najmniej o 2 tony ciemniejsze. Do jasnych szafek pasuje ciemna podłoga, ale stosuj ją raczej do miejsc przestronnych i mocno nasłonecznionych, ponieważ optycznie pomniejsza. Zawsze pamiętaj o zasadzie różnicowania kolorów – meble i posadzka nie powinny być w takim samym kolorze. W domowych biurach stosuj fronty z drewna, praktycznie w każdym gatunku, od jasnego dębu, po ciemny palisander. Popularne są także meble w bieli i szarości. Zwykle są to proste warianty, prezentujące oszczędny design. Popularne w urządzaniu domowego biura są modułowe, praktyczne wersje.

Nowoczesne regały z oferty sklepu Edinos.pl

Ty tu rządzisz! Biurowe meble, niezbędne do pracy zdalnej

Miejsce pracy w domu urządzaj tak, by meble wydzielały poszczególne strefy. Ilość i wielkość sprzętów dyktuje rozmiar aranżowanej przestrzeni.

W małym biurze domowym (do 5 m2) nie może zabraknąć dwóch elementów: wygodnego biurka i fotela, które utworzą stanowisko do pracy. Możesz dla poprawy funkcjonalności dopełnić przestrzeń metalową szafką na kółkach, wsuwaną pod blat i wykorzystać powierzchnię ściany na zawieszenie półek przechowujących książki i segregatory. W małym home office stosuj biurka z nadstawką oraz meble uzupełnione o wbudowane systemy uzupełniające jak szafki i szuflady.

Funkcjonalne biurko powinno być na tyle szerokie i głębokie, by móc przy blacie przybrać wygodną i naturalną pozycję. Jego wymiary powinny oscylować w granicy 160×80 cm, choć wiele zależy od charakteru pracy, ilości materiałów czy sprzętu elektronicznego znajdującego się na biurku. Istotne dla komfortu działania jest również pozostawienie odpowiedniej przestrzeni pod blatem, przeznaczonej na nogi – wysokiej na 65 cm, głęboka na 70 cm i szerokiej na 80 cm. Ponadto należy pamiętać, że biurko należy wysokością dopasować do wzrostu osoby pracującej, która trzymając ręce na blacie, powinna prezentować kąt prosty utworzony między ramieniem a przedramieniem. Jeżeli spędzasz przy komputerze długie godziny, rozważ biurko z regulowaną wysokością, by kilka razy dziennie przez 15 minut pracować na stojąco – poprawisz ukrwienie i kondycję kręgosłupa. Do wyboru masz wiele modeli biurek, które pomogą Ci dobrze zaadoptować domową przestrzeń, wykorzystując dobrze jej powierzchnię:

Możesz także pozwolić sobie na wariant z blatem, w którym odpowiednio ustawiasz kąt jego nachylenia, co będzie dużym wsparciem podczas prac projektowych i kreślarskich. Do małych biur domowych wybieraj proste meble – blatem może być długa i szeroka deska, wykonana pod zamówienie, do której dopasujesz precyzyjnie siedzisko.

Biurko z nadstawką we wnętrzu domowego biura

Fotel biurowy powinien być wyposażony w opcję regulowania wysokości, a także możliwość odchylenia oparcia do tyłu, o około 10 stopni. Optymalne jest profilowane i dopasowane siedzisko do naturalnego wygięcia kręgosłupa. Wybierz model fotela do biurka wyposażony w podłokietniki – odciążysz ręce. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest również zagłówek, dzięki któremu w każdej chwili wygodnie oprzesz głowę. Praktycznym dodatkiem są kółka. Masywny fotel biurowy pasuje do wnętrza urządzonego w klasycznym stylu. Jeśli zależy Ci na podkreśleniu nowoczesnego charakteru, sięgaj po lżejsze konstrukcje, które cechuje bardziej nietypowy design oraz wyrazisty kolor.

Monitor ustaw na blacie w odległości co najmniej 50-75 cm od oczu, na wysokości linii wzroku. Na ekran należy patrzeć na wprost i lekko w dół. Trzeba również pamiętać, by światło nie padało zarówno z przodu, jak i z tyłu monitora. Warto pomyśleć o optymalnym odchyleniu ekranu, co najmniej 20 stopni do tyłu i możliwym obrocie o 120 stopni, co gwarantują specjalne podkładki. Przy intensywnej pracy zdalnej zadbaj również o podkładki pod nadgarstki.

Regały są idealne do przechowywaniadokumentów, segregatorów, książek i innych materiałów, wykorzystywanych podczas realizacji zadań. W zależności od stawianych oczekiwań możesz zdecydować się na regały:

Funkcjonalny regał do biura odciąży blat – segregatory nie będą zajmowały miejsca na biurku. W domowym miejscu pracy doskonale sprawdzą się meble modułowe – umożliwiają szybką rozbudowę oraz przeorganizowania wnętrza. Do niewielkich pomieszczeń idealnym rozwiązaniem będzie biurko z regałem.

Loftowe biurko z oferty sklepu w domowym biurze na poddaszu

Praktyczne półki ścienne zwiększają funkcjonalności biura. W małych wnętrzach sięgaj po nieskomplikowane w designie wersje, np. w typie industrialnym. Służą do przechowywania różnych akcesoriów, ale pozwalają także wyeksponować ważne przedmioty, które stanowią wizytówkę Twojej pracy. W dużej przestrzeni zaopatrz się w solidne warianty, najlepiej z drzewa, których nośność będzie adekwatna do obciążenia.

Większe biuro domowe wymaga dodatkowych mebli, właśnie w postaci regałów, komód i szafek, które powinny znajdować się możliwie jak najbliżej stanowiska pracy – tylko wtedy korzystanie z nich będzie wygodne. Pamiętaj o sprawnym systemie poprowadzenia kabli. Biurko w dużym domowym gabinecie musi pomieścić nie tylko laptop, czy drukarkę, ale czasem dwa dodatkowe monitory, stojaki i telefony, dlatego szukaj odpowiednich złączek, pojemników i uchwytów dobrze organizujących przewody. Jeżeli masz spory metraż, pozwól sobie także na wygodny fotel uszak, sofę i stolik – zapewnisz sobie możliwość zmiany pozycji lub chwilowego oderwania się od komputera. Taka strefa będzie pomocna, gdy w sprawach zawodowych podejmujesz gości.

Przygotowany do pracy gabinet prezentuje wygodne stanowisko robocze. Będziesz chętnie do niego wracać, ponieważ ergonomiczna przestrzeń jest oznaką wysokiego komfortu.

Jak ustawiać meble w domowym biurze?

W domu podobnie jak w przypadku korporacyjnego miejsca pracy, unikaj ustawienia biurka tyłem do drzwi. Zapewnij sobie komfortową pozycję przodem do wejścia, by czuć się swobodnie. Jeśli nie masz możliwości takiego ulokowania, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie powieszenie lustra na ścianie, które pozwoli Ci obserwować to, co dzieje się z tyłu. Jeśli chcesz zapewnić sobie jak największą kontrolę nad przestrzenią, ustaw biurko tak daleko od drzwi, jak to tylko możliwe.

Ważne jest także ulokowanie mebla względem okna. Najlepiej, jeśli siedzisz plecami do ściany – w ten sposób nie zasłonisz sobie dopływu naturalnego światła. Z kolei ustawienie mebla przodem do okna może okazać się zbyt rozpraszające. Jeśli jest to wschodnia ściana, tym gorzej – słońce będzie zbyt intensywne i utrudni Twoją pracę. Wtedy będziesz musiał się posiłkować roletami.

Jak najlepiej ustawić biurko w home office? Bokiem do okna! Osoby praworęczne powinny mieć je po swojej lewej stronie, osoby leworęczne po prawej. Taka lokalizacja daje odpowiedni dostęp światła słonecznego i nie powoduje oślepiania ani tworzenia się odbić światła w monitorze.

Rozkład pozostałych mebli zależy od powierzchni biura oraz lokalizacji drzwi i okien. Wszystkie regały i szafy ustawiaj tak, by mieć swobodny do nich dostęp, w pobliżu stacji roboczej. Idealnie, jeśli sięganie po dokumenty nie zmusza Cię do wstawania od biurka, jednak w większych przestrzeniach należy zadbać o harmonijny plan – nie można mebli gromadzić w jednym miejscu, ponieważ taka aranżacja wprowadzi wizualny chaos. Regały ustawiaj na ścianie przeciwległej do tej, która ma drzwi i okna, o ile jest to możliwe. Zadbaj o sprawne ciągi komunikacyjne w domowym biurze. W kącie utwórz strefę relaksu z fotelem i stolikiem.

Przemyślane i odpowiednio zaaranżowane biuro stworzy ergonomiczną przestrzeń do pracy. Pamiętaj o zachowaniu porządku na biurku i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Miejsca do pracy w domu z biurkiem w stylu industrialnym

Zapal światło! Dobór praktycznego oświetlenia w domowym biurze

Źle dobrane oświetlenie do biura może powodować nie tylko spadek wydajności, ale przede wszystkim pogorszenie się wzroku. Osoba pracująca powinna mieć intensywne oraz równomiernie rozprowadzone oświetlenie na całej powierzchni pracy. Przepisy dotyczące aranżacji biurowych wskazują, że minimalny poziom natężenia sztucznego światła powinien wynosić:

 • 750 lx – dla rysunków technicznych i kreślarskich,
 • 500 lx – dla osób piszących ręcznie, obsługujących klawiatury, przetwarzających dane czy pracujących na stanowiskach komputerowych,
 • 300 lx – minimalne, ogólne natężenie.

Centralne oświetlenie domowej przestrzeni biurowej powinno emitować miękkie, rozproszone i delikatne światło. Największy komfort zapewni neutralna biel. Ten odcień sprzyja wydajności i koncentracji oraz nie męczy wzroku. Jego temperatura barwowa powinna wynosić powyżej 3300 K.

Oświetlenie ogólne w domowym biurze to przede wszystkim lampy wiszące mocowane do sufitu, w stylu klasycznym lub nowoczesnym, lampy LED-owe, listwy z reflektorami oraz plafony.

Oświetlenie stanowiska pracy to wybór odpowiedniej lampki na biurko. W zależności od wykonywanych działań potrzebujesz różnej ilości światła, dlatego dobrym rozwiązaniem jest model regulowany. Pracując z dokumentacją, możesz zwiększyć jasność światła, a przechodząc do pracy przy komputerze ściemnić, unikając zbyt dużej intensywności, niewskazanej przy pracy z monitorem. Temperatura światła w lampce przy biurku powinna być jak najbardziej zbliżona do światła dziennego, dlatego zaleca się stosowanie zimnej barwy, około 5000 K. Perfekcyjna konstrukcja oprawy ma stabilną podstawę i nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jej głównym zadaniem jest oświetlanie tych przedmiotów, na które najczęściej kierujesz wzrok – dokumentów i klawiatury. Pomiędzy punktem świetlnym a blatem należy zachować pewną odległość. Najlepiej, gdy wynosi ona 35-50 cm, a strumień światła pada pod kątem 60 lub 70 stopni. Polecane modele nablatowych lampek to warianty z regulowanym ramieniem oraz panelowe lampki LED pozwalające na wybór konkretnej barwy światła.

Biurko z nadstawkę w domowym biurze

Urok detali – co pomoże Ci urządzić domowe biuro w przyjaznym designie?

Jak urządzić domowe biuro, by pozytywnie i twórczo wpływało na Twój nastrój i motywację do pracy? Co prawda zaleca się umiar w dodatkach, jednak w domowej przestrzeni możesz pozwolić sobie na odrobinę więcej prywaty niż w korporacji. Z pewnością fotografie partnera i dzieci w ozdobnych ramkach będą przypominać Ci o tym, że macie wspólne cele, jednak zachowaj powściągliwość – wystarczą 2 sztuki na blacie. Jeżeli Twój zawód wymaga dużej kreatywności, zadbaj o to, by nad biurkiem znalazły się tablice kredowe, korkowe i makiety. Zaopatrz się również w kolorowe karteczki samoprzylepne, markery i artykuły piśmiennicze, przechowywane w pojemnikach. Co jeszcze może dekorować domowe biuro?

Rośliny – naturalnie upiększają otoczenie i oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Będą przeciwdziałać zmęczeniu i złemu samopoczuciu, co w rezultacie poprawi Twoją kreatywność i wydajność. Warto posadzić uniwersalne skrzydłokwiaty, zamiokulkasy lub figowce, które elegancko ozdobią wnętrze, a przy okazji sprawią, że stanie się ono przyjaźniejsze. Uważaj jednak, aby nie przesadzić, ponieważ rośliny doniczkowe nie powinny utrudniać poruszania się po biurze, dlatego na małym metrażu, w którym meble zajmują sporo miejsca, lepiej sprawdzą się małe okazy jak grubosze, kaktusy czy aloesy, które można umieścić na półce i parapecie.

Szklane dekoracje – to naturalny materiał, który kojarzy się z czystością, dobrym gustem, a także z nowoczesnym stylem. Możesz więc wykorzystać szklane dodatki do podkreślenia tego, że w swojej pracy kierujesz się transparentnymi zasadami i korzystasz ze współczesnych rozwiązań. Szklany wazon z minimalistyczną, bawełnianą gałązką lub dekoracyjną trawą będzie wystarczający. W małych biurach domowych zawieś na ścianie lustro, które optycznie powiększy i rozjaśni pomieszczenie.

Ozdoby ścienne powinny nawiązywać do charakteru pracy. Mogą to być pięknie oprawione dyplomy, certyfikaty i wyróżnienia. Jeżeli zależy Ci na bardziej dekoracyjnym charakterze, postaw na biało-czarne fotografie z urbanistycznym motywem – mają neutralny charakter. Możesz także sięgać po motywujące do pracy napisy w formie subtelnych plakatów lub naklejek samoprzylepnych. W dużych biurach domowych często widuje się na ścianie drewniane mapy świata prezentowane w designerskim stylu lub efektowne zegary. Modne są eko-obrazy, czyli ramy ścienne, wypełnione żywą zielenią mchu lub chrobotka.

Twórz przyjemny klimat, stosując do przechowywania branżowej prasy drewniane lub wiklinowe pudła i koszyki. Zadbaj o odpowiednią muzykę w tle i dobry odświeżacz powietrza – najlepiej cytrusowy, który pobudzi do działania.

Małe biuro do pracy w domu

Czego unikać w urządzaniu domowego biura?

Najbardziej rażącym błędem przy aranżacji domowego biura jest brak funkcjonalności. Często problemowy staje się dobór nieergonomicznych mebli – za dużych lub za małych. Przestrzeń do pracy, nawet jeśli jest niewielka, powinna zapewnić Ci optymalne warunki do realizowania zadań. Unikaj przede wszystkim tego, co obniży komfort Twojej pracy:

 • niedopasowanego biurka – wielkośćblatu należy dobrać do rodzaju wykonywanej pracy, a wysokość gwarantować siedzenie w prostej pozycji, w przeciwnym razie spadnie Twojej wydajność i ucierpi zdrowie,
 • nieergonomicznego krzesła – brak odpowiedniego podparcia kręgosłupa wpływa ujemnie na postawę; długie godziny przy komputerze w pozycji pochylonej, na twardym i niedostosowanym krześle prędzej czy później odbiją się na Twoim zdrowiu w postaci migren, bólów krzyża i problemów z krążeniem,
 • niewłaściwego ustawienia mebli – biurko źle ulokowane obniży Twoją efektywność; mogą Ci przeszkadzać zarówno naturalne promienie słoneczne, jak i siedzenie tyłem do drzwi,
 • braku wyznaczonych stref – podziel domowe biuro na stanowisko pracy, strefę przechowywania dokumentów oraz podejmowania klientów w celu zachowania równowagi we wnętrzu i ogólnego uporządkowania,
 • błędów oświetleniowych – żółte, ciepłe światło jest miłe, ale nieodpowiednie do pracy; unikaj także ostrych barw o poziomie 5500 – 6000 K, które drażnią wzrok,
 • chaosu – im większy ład w miejscu pracy, tym większa korzyść psychologiczna i ulga dla umysłu,
 • nadmiaru rzeczy – tu również sprawdza się zasada – im mniej, tym lepiej.

Domowe biuro nie powinno kojarzyć się z monotonią. Zadbaj o charakter miejsca pracy i przytulny nastrój. Wprowadź naturę w postaci zielonych roślin i drewnianych mebli, najlepiej z delikatnym usłojeniem. Kilka pamiątek, dekoracji albo akcent w postaci ulubionego koloru czy wzoru wpłynie pozytywnie na efektywność pracy, a domowe biuro przestanie być chłodne i bezosobowe.

Nowoczesne biurka z oferty sklepu Edinos.pl

Jak urządzić domowe biuro?

Praktycznym pomysłem jest zaadoptowanie odrębnego pomieszczenia np. w przestrzeni na piętrze lub poddaszu. Ponadto zwróć uwagę na:

 • funkcjonalność – wyznacz strefy, utwórz przejrzyste ciągi komunikacyjne i nie przytłaczaj wnętrza niepotrzebnymi dodatkami,
 • odpowiednio dobrane meble – najważniejsze jest wygodne biurko, ergonomiczny fotel, pojemny regał na książki lub kontener oraz solidne półki,
 • spójność stylistyczną – kolor ścian ma duże znaczenie, dlatego wybieraj delikatne i stonowane odcienie, a styl domowego biura dopasuj do pozostałych pomieszczeń,
 • optymalne oświetlenie – obowiązkowa jest lampka na biurko, gwarantująca mocniejsze natężenie światła oraz lampa centralna,
 • dodatki – są ważne, ale powinny prezentować umiar i być odpowiednio dopasowane do stylu domowego biura.

Zadbaj o dobry klimat miejsca, w którym spędzisz większą część dnia. Skonkretyzuj jasno swoje potrzeby i tak zaadaptuj wolną przestrzeń, by stworzyć profesjonalne i wygodne domowe biuro.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *