Nowoczesny salon w pigułce

Nowoczesne trendy są zaprzeczeniem tradycyjnych. Wyróżnia je minimalizm, funkcjonalność i zupełna zmiana kierunku w designie. Prostota i rezygnacja z nadmiernej dekoracji mocno podkreślają ergonomię mebli. Dostosowanie do potrzeb użytkownika jest kluczowe. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym cechują się współczesne aranżacje salonu, zapraszamy do lektury artykułu.

Z tego wpisu dowiesz się:

 • Czego nie może zabraknąć w nowoczesnym salonie?
 • Jak urządzić i umeblować nowoczesny salon?
Nowoczesne narożniki z oferty sklepu Edinos.pl

Prostota idzie w parze z komfortem. Mimo oszczędności i jednorodności urządzanie nowoczesnego salonu daje sporo możliwości i pozwala na twórczą kreację. Jak urządzić i umeblować salon, by dobrze wpisywał się w nowoczesny nurt?

Nowoczesny salon – krótka charakterystyka

W nowoczesnym salonie nie może zabraknąć otwartej przestrzeni, jasno wydzielonych stref i kompleksowych połączeń. Trend mocno otwiera przestrzeń, a światło traktuje jako dodatkowy atut. Co jeszcze wyróżnia salon w stylu nowoczesnym?

 • Geometryczne linie – fronty szafek i dodatki wyróżniają kąty proste. Zalecany jest umiar, dlatego meble w stylu nowoczesnym są główną dekoracją salonu.
 • Lekkość bryły – nowoczesne meble nie są monumentalne. To nieduże szafki, które mają zapewniać dobrą organizację przestrzeni. Jeśli wybierasz narożniki czy kanapy to koniecznie na nóżkach i niewysokie. Nie zabiorą wnętrzu przestronności. Otwarte i niezabudowane regały gwarantują więcej światła. Wysokie fotele zastępuje się modelami z krótkim oparciem lub pufami. Zobacz, jak dobrać fotel do nowoczesnego salonu.
 • Zabudowy zamiast pojedynczych mebli – meble do nowoczesnego salonu wyróżnia modułowość. Szafki można dowolnie ze sobą łączyć i kompletować, tworząc różnorodne aranżacje. W razie potrzeb dostawiasz dodatkowe egzemplarze. Nowoczesne meblościanki są pojemne i łatwo dostosowują się do potrzeb. Mimo swej prostoty cechuje je wysoka estetyka, klasa i gust.
 • Funkcjonalność sprzętów – rozwiązania 2w1 są kluczowe w nowoczesnych meblach, ponieważ mają dobrze organizować salon i tworzyć jak najwięcej miejsca do przechowywania.
 • Neutralne kolory – meblowe fronty występują w jasnych i klarownych odcieniach. Ich neutralność podnosi ergonomię mebli, ponieważ można je łatwo łączyć z pozostałym wyposażeniem. Sporo tu bieli, czerni, szarości i ciemnych odmian brązu lub grafitu. Zazwyczaj meble mają wysoki połysk i występują w zimnych barwach (meble matowe, czy z połyskiem?).
 • Surowce – w nowoczesnym salonie sporo jest szkła, metalu, drewna, skóry i tworzyw sztucznych, które się ze sobą dowolnie i spójnie łączy.
meble w stylu skandynawskim w nowoczesnym salonie

Nowoczesny salon mocno podkreśla esencję pomieszczenia. Koncentruje się na wysokiej użyteczności i prostocie. Zestawia nowoczesne rozwiązania technologiczne z praktycznym designem mebli i dodatków.

Nowoczesne szafki rtv z oferty sklepu Edinos.pl

Jak urządzić i umeblować nowoczesny salon?

Styl nowoczesny może eksponować różne interpretacje. Nowoczesny salon to reprezentant trendów minimalistycznych, skandynawskich lub industrialnych – zobacz, jak urządzić salon w stylu industrialnym. Nurt jest na tyle plastyczny, że można go przedstawić nawet w wariancie glamour, w mocno oszczędnej formie. To dlatego, że w nowoczesnym salonie sporo jest lśniących dekoracji.

Meble do nowoczesnego salonu

Jeśli już wiesz, jak umeblować nowoczesny salon, z pewnością Twój wybór padnie na prostą meblościankę, która może wyróżniać się dodatkowymi przeszkleniami i praktycznymi półkami, jednak nie prezentuje w designie ich nadmiaru. Nowoczesne meble są idealne do urządzania salonów małych, dlatego, że są jasne i gładkie, a błyszczące fronty optycznie powiększają wnętrze i odbiją w nim więcej światła – sprawdź, czy wszystkie meble w salonie muszą być takie same. Delikatność brył i brak zdobień nie zabierają potrzebnej przestronności. Geometryczne bryły są pomocne w wydzielaniu stref pokojowych, zwłaszcza w salonach łączonych z aneksem kuchennym. Meble w aneksie kuchennym powinny swoim kolorem i designem delikatnie rozpływać się w tle, zwłaszcza ich górne szafki, które nie mogą rzucać się zbytnio w oczy. Trzeba uważać, żeby nie przyćmiły strefy wypoczynkowej, która w nowoczesnym salonie z kuchnią zawsze prezentuje się na pierwszym planie. Do oddzielenia stref w salonie z aneksem stosuje się wyspy, stoły z krzesłami, komody i wypoczynki. Sprawdź jak najlepiej ustawić meble w salonie.

nowoczesny salon w stylu industrialnym

W zestaw nowoczesnych mebli obowiązkowo wchodzą:

 • niska i długa szafka RTV,
 • słupkowe witryny, w których przeważa bardziej powierzchnia frontów niż szklanych dodatków,
 • półki,
 • komody i konsole,
 • niskie stoliki kawowe,
 • kanapy, sofy, niskie fotele i pufy.

Nowoczesne meble wyróżnia doskonałe wykończenie, starannie dopracowana forma, odpowiednio wyważone proporcje i elegancka ekspozycja materiałowego piękna, z jakiego zostały wykonane. Zobacz, czy ciemne meble pasują do salonu.

białe meble skandynawskie we wnętrzu salonu urządzonego w nowoczesnym stylu

Nowoczesne dodatki do salonu

Dodatki do nowoczesnego salonu opierają się nie na deseniach, ale jednobarwnych powierzchniach, które różnią się strukturą. Nowoczesne poduszki, wazony czy dywany są raczej jednolite i stonowane. Modernistycznie urządzony salon nie stroni od geometrycznych luster, czarno – białych lub bardziej wyrazistych w kolorze wieloformatowych obrazów i posterów, koniecznie z aluminiową ramą. W oknach raczej widoczne są rolety i żaluzje. Wyjątkiem są delikatne firanki, ponieważ w nowoczesnych trendach rezygnuje się z ciężkich i wzorzystych zasłon – zobacz, co powiesić na oknie w salonie. Salon modernistyczny to zabawa pomiędzy barwą i formą, dlatego w pokoju może znajdować się sporo dodatków w tym samym kolorze, ale zupełnie różnych odcieniach.

Nowoczesne lampy trójnogi z oferty sklepu Edinos.pl

Oświetlenie do nowoczesnego salonu

Podwieszane sufity z systemem LED-owych lub halogenowych punktów świetlnych to idealne oświetlenie nowoczesnych salonów, które nadaje mu modernistycznych rysów. Lampy podłogowe są proste, ale oryginalne. To typowe, oszczędne wersje naramienne, reflektorowe lub futurystyczne odmiany typu „Saturn”, z dużym metalowym kloszem. Trójnogi również doskonale wpisują się w nowoczesny aranż salonu, zwłaszcza w pomieszczeniach skandynawskich. Wiszące lampy centralne to głównie minimalistyczne plafony lub listwy. Boczne lampki są proste i prezentują oszczędne w formie podstawy. Sprawdź, jak zaaranżować oświetlenie w salonie.

oświetlenie punktowe w salonie

Nowocześnie urządzony salon prezentuje tylko to, co potrzebne. Dzięki subtelnym dodatkom, ciekawym strukturom i łączeniu różnych surowców pozwala kreować inspirujące wnętrza. Zwróć uwagę w takiej aranżacji na:

 • prostotę brył i nieskomplikowaną formę mebli,
 • charakterystyczne i spójne dodatki, których nie jest wiele, ale są do siebie podobne,
 • funkcjonalność – nowoczesne meble wyróżnia kompaktowość, mobilność i perfekcyjne dopasowanie do osobistych potrzeb,
 • wygodę – oszczędne w formie, ale komfortowe narożniki (sprawdź, jak ustawić narożnik w salonie) sofy, kanapy czy fotele to niezbędne wyposażenie nowoczesnego salonu.
zestaw nowoczesnych mebli do salonu

Jeśli obawiasz się całkowitej modernizacji pokoju dziennego, możesz połączyć nowoczesny styl z tradycyjnymi elementami, tworząc odmianę modern retro. Jak urządzić i umeblować nowoczesny salon? Tak jak podpowiada Ci Twój gust, z uwzględnieniem powyższych rad.

Autor: #Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *