Oświetlenie salonu – profesjonalne rozwiązania i porady

Oświetlenie jest ważnym aspektem salonowej dekoracji, tak samo, jak dobór mebli i wypoczynków. Źle zaprojektowane oznacza mało funkcjonalny pokój. Lampy i żyrandole to nie tylko dekoracyjne dodatki wnętrza, ale przede wszystkim obowiązkowe elementy, które mają określone zadania. Sprawdź, jak dobrze zaplanować rozmieszczenie punktów świetlnych i wykreować praktyczny salon.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie oświetlenie do salonu jest niezbędne?
 • Jak dopasować rodzaj oświetlenia do charakteru pokoju dziennego?
nowoczesne oświetlenie w salonie

Światło w salonie pełni określone funkcje. Ergonomiczny pokój ma odpowiednio wyznaczone światłem strefy, eksponuje właściwą barwę światła i zachowuje harmonijną spójność w designie lamp. Jakie oświetlenie do salonu będzie prezentowało te cechy?

Oświetlenie w salonie – dobry plan to podstawa

We wnętrzu salonu nie wystarczy zastosować wyłącznie wiszącą lampę centralną. Salon musi mieć odpowiednią ilość punktów świetlnych, których rozmieszczenie musisz zaplanować przed wykończeniem pokoju. Zanim przystąpisz do wyboru żyrandola i lampek bocznych weź pod uwagę kilka rzeczy.

 • Ile stref będzie znajdowało w salonie? Musisz zapewnić właściwe oświetlenie do każdego wyznaczonego miejsca w salonie. Podczas czytania stosuj lampy stojące o naturalnym, niedrażniącym świetle. Nad stołem warto zamontować lampę wiszącą o ciepłej amplitudzie. Każda sekcja pokoju musi mieć oddzielne źródło światła.
 • Jak duży jest pokój dzienny? Zaleca się na każdy metr salonu stosować około 250-400 lumenów światła, co oznacza, że przy wielkości 30m2 Twój salon będzie potrzebował około 10 tys. lumenów, czyli co najmniej 10 żarówek LED o mocy 10W każda.
 • W jakim stylu urządzasz pomieszczenie? Design lamp warunkuje charakter salonu. Do wnętrz glamour nie będą pasowały bambusowe klosze, a do industrialnych pałacowe żyrandole. Wygląd lamp musi być harmonijny ze stylem pokoju.
aranżacja oświetlenia salonu z wykorzystaniem lampy wiszącej.

Rodzaje lamp do salonu

Jakie oświetlenie do salonu sprawdzi się najlepiej? Takie, które tworzy zgraną kompozycję z wyposażeniem i stylistyką pomieszczenia. Uwzględnij nie tylko światło główne, ale również klosze rozjaśniające wszystkie strefy pokoju i dekorujące elegancko salon w postaci bocznych lamp.

Nowoczesne żyrandole

Lampy centralne

Lampy będące głównym oświetleniem salonu zaskakują ogromną różnorodnością. Mogą być nowatorskie i prezentować geometryczne formy. Występują zarówno jako plafony, jak i klasyczne lampy abażurowe. Wyróżnia je minimalistycznie poprowadzona linia profilu i ciekawe połączenie surowców. Do nowoczesnego oświetlenia salonowego zalicza się także awangardowe „pająki”, charakterystyczne dla modernistycznych i futurystycznych rozwiązań. Lampy luksusowe są zazwyczaj rozbudowanym żyrandolem, który zachwyca pałacowym kształtem i dodatkami w postaci szklanych kryształów i luster. To także magnetyzujące, złote lub chromowane stelaże oraz welurowe, szlachetne abażury. Lampy retro prezentują szklane, drewniane lub materiałowe klosze.

ozdobna lampka na komodzie w salonie

Oświetlenie boczne

Boczne oświetlenie wnętrza pokoju dziennego to głównie ozdobne lampy, które tworzą odpowiedni klimat i nastrój w salonie, dekorując komody, blaty, konsole, parapety i szafki. Wśród nich wyróżnia się klosze:

 • metalowe – lekkie i surowe, często druciane profile, używane w stylach industrialnych, nowoczesnych i minimalistycznych,
 • szklane – klasyczne, uniwersalne kształty, eksponujące wazonowe i beczułkowate korpusy łączone z materiałowym abażurem; dedykowane salonom tradycyjnym,
 • drewniane – naturalne lampy salonów klasycznych, a w jasnej odmianie drewna również skandynawskich; proste konstrukcje drewnianych lampek stosuje się też w salonach industrialnych i minimalistycznych,
 • bambusowe – lampy eko, które ocieplają i doświetlają pokoje w stylu boho, lub eklektycznym.

Lampy stojące

Stojące lampy podłogowe w wersji klasycznej tworzą tradycyjne konstrukcje złożone z kolumny i materiałowego klosza, a w nowoczesnej mogą być skandynawskim trójnogiem, industrialną lampą w kształcie reflektora lub wersją naramienną. Popularne są modele typu „Saturn”, które wyróżnia kosmiczny, futurystyczny kształt i ciepła barwa światła.

Stojące lampy podłogowe z oferty sklepu Edinos.pl

Lampy sufitowe wiszące

Wiszące lampy sufitowe mogą być metalowym kloszem zawieszonym na długim kablu, nieosłoniętą żarówką lub minimalistyczną tubą. Stosowane są do oświetlania stołów i miejsc relaksu. Umieszczenie kilka takich samych sztuk lamp sufitowych w jednej linii kreuje świetlną kurtynę, wydzielającą poszczególne strefy pokoju. Oszczędne w formie, dedykowane są do salonów industrialnych, minimalistycznych i salonów skandynawskich.

Dodatkowe oświetlenie

Dodatkowe oświetlenie salonu to najczęściej nowoczesne lampki LED-we lub halogeny, które estetycznie eksponują różne elementy wnętrza. Umieszczone w podwieszanym suficie lub przysufitowych listwach i karniszach tworzą spektakularne efekty świetlne. Do wyboru masz także kinkiety jako boczne źródła światła, które nastrojowo rozjaśnią zacienione miejsca w salonie albo wyróżnią obraz lub inną dekorację salonu. Ciekawym rozwiązaniem jest wyposażenie pokoju dziennego w podświetlane meble.

aranżacja oświetlenia salonu z wykorzystaniem nowoczesnych kinkietów

Charakter salonu, a dobór oświetlenia

Kubatura pomieszczenia i jego układ dyktują wybór właściwych punktów świetlnych. Duże salony, łączone z aneksem kuchennym muszą oddzielnie rozjaśniać obie strefy, a w małych należy uważać z doborem zbyt intensywnego światła. Jakie oświetlenie do salonu zastosować, by dobrze komponowało się z jego charakterem?

Oświetlenie salonu małego i dużego różni się ilością źródeł światła. O ile w przestronnym pomieszczeniu należy zwrócić uwagę na profesjonalne doświetlenie każdej strefy, o tyle w małym, światło może korzystnie wymodelować wnętrze. W niewielkim i niskim dziennymdobrze oświetlić sufit wykorzystując minimalistyczny plafon lub lampę główną ze światłem skierowanymi w górę. Taki zabieg podwyższy optycznie salon. W wąskim saloniedłuższą ścianę doświetl mocniej niż pozostałe, by wizualnie go poszerzyć. Podobny efekt uzyskasz, stosując listwy na suficie i podświetlenie wnęk, obrazów oraz półek meblowych. Mały salon będzie wydawał się większy, jeśli wyposażysz go w wiele punktów świetlnych.

aranżacja oświetlenia wnętrza salonu z małą ilością naturalnego światła

Oświetlenie salonu z dużą i małą ilością naturalnego światła będzie wymagało zastosowania innych lamp. W ciemnych salonach, w których brakuje naturalnego światła, warto zastosować jasne i minimalistyczne oświetlenie przysufitowe w kolorze spójnym z odcieniem sufitu, po to, by dodatkowo nie zaciemniać i nie przytłaczać wnętrza. Stosuj jasną kolorystykę lamp i naturalne, białe światło. Zarówno w salonie z dużą, jak i z małą ilością naturalnego światła należy montować dodatkowe źródła. W tych z przestronnymi oknami nie musisz aż tak bardzo koncentrować się na lampie centralnej. Tu po zmroku pierwszoplanowymi lampami będą klosze oświetlające poszczególne strefy, lampy podłogowe i oświetlenie dekoracyjne.

nowoczesna lampa sufitowa w salonie

Oświetlenie salonu tradycyjnego i salonu z aneksem kuchennym dyktuje zupełnie inne podejście do planowania oświetlenia. W klasycznym pokoju pamiętaj o spójności w doborze lampy centralnej i dodatkowych lamp doświetlających, które zapewnią komfort użytkowania poszczególnych stref pomieszczenia. W salonie łączonym z kuchnią światło musi dobrze oddzielać dwie sekcje – odpoczynku i przygotowywania posiłków. Jeśli we wnętrzu jest wyspa, możesz doświetlić ja lampami wiszącymi lub wykorzystać do tego oświetlenie sufitowe. Jeśli jest niewystarczające, zamontuj dodatkowe halogeny. Podświetl nimi meble i blaty w aneksie kuchennym. Plafon umieszczony w centralnej części będzie dobrym źródłem światła centralnego w kuchni połączonej z salonem.

rozmieszczanie oświetlenia w aneksie kuchennym połączonym z salonem

Oświetlenie, a kolor mebli i ścian. Światło zmienia postrzeganie koloru, a oświetlenie mocniej nasyca barwę. Do podkreślenia jasnych i chłodnych kolorów w salonie wybieraj białe, zimne źródła światła, które elegancko rozświetlą takie kolory ścian i mebli. Żółte światło pięknie rozświetli barwy ciepłe – przytłumi zimne, czyniąc je zgaszonymi. Decydując się na określone tonacje mebli i ścian weź pod uwagę, że:

 • ciemne, głębokie barwy frontów i ścian salonu wymagają mocnego oświetlenia,
 • ciepłe kolory ścian i mebli w salonie dobrze wyglądają w duecie z ciepły oświetleniem,
 • chłodne odcienie lepiej się prezentują w zimnej temperaturze światła.
Nowoczesne plafony z oferty sklepu Edinos.pl

Jakie oświetlenie do salonu zastosować aranżując wnętrze? Oto krótkie podsumowanie:

 • jasne w konstrukcji lampy i chłodne światło będą idealnie pasować do salonów małych i zacienionych,
 • ciepłe odcienie światła łącz z taką samą barwą wyposażenia, np. z kremowymi, brązowymi i beżowymi ścianami oraz szafkami,
 • w nowoczesnym pokoju wykorzystuj geometryczne i minimalistyczne formy lamp,
 • monumentalne żyrandole i lampy z kryształami rozjaśnią mrok salonów luksusowych,
 • światłem wyznaczaj poszczególne strefy salonu,
 • halogeny są niezastąpione w budowaniu świetlnych kurtyn i oszałamiających dekoracji; idealnie podświetlą dekoracje, podłogę i sufit.
lampa podłogowa w salonie

Dobrze zaprojektowane oświetlenie czyni dzienne pokoje funkcjonalnymi miejscami, niezależnie od tego, czy jest to małe, czy duże wnętrze. Jeśli już wiesz, jakie oświetlenie do salonu jest Ci potrzebne, dopasuj właściwy stylistycznie rodzaj lamp i kreuj praktyczne, przyjazne i designerskie wnętrza. Dowiedz się, także jak ustawić meble w salonie i czy wszystkie meble w pokoju dziennym muszą być takie same.

Autor:# Smok Cięty

Smok CiętyOne Comment on “Oświetlenie salonu – profesjonalne rozwiązania i porady”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *