Jak oświetlić stół w jadalni?

Lampa nad stołem to ważny klosz, który nie tylko zapewnia dopływ sztucznego światła i dekoruje wnętrze, ale przede wszystkim wpływa na psychikę, która podczas spożywania posiłku jest kluczowa. Jakie oświetlenie nad stołem zbuduje odpowiedni klimat i podkreśli charakter jadalni? Zapraszam do lektury artykułu.

Spis treści:

 • Jak oświetlić stół w jadalni?
 • Jak dobrać oświetlenie do charakteru jadalni?
Lampy wiszące w stylu nowoczesnym

Na profesjonalny dobór kuchennego oświetlenia wpływa rozmiar kuchennego stołu, jego kształt oraz miejsce, w jakim się znajduje. Czasem jadalnia jest odrębną strefą, a czasem integralną sekcją salonu lub kuchni. Istotny jest także metraż pomieszczenia, a jego styl dyktuje właściwy dobór lampy oraz moc i barwę żarówek.

lampa ozdobna nad stołem w jadalni

Jak oświetlić stół w jadalni – kilka sprawdzonych porad

Oświetlenie do jadalni wpływa na klimat wnętrza. Wizualnie oddziela tę strefę od innych sekcji wnętrza, eksponuje stół, łącząc się z jego politurą, podkreśla ustawione na nim dekoracje i dodaje apetyczności potrawom. Aranżując oświetlenie stołu w jadalni musisz wziąć pod uwagę:

 • barwę światła – to,jak oświetlić stół w jadalni pod kątem temperatury światła zależy, jaki chcesz uzyskać efekt; kolory chłodne, powyżej 5000 K to mocno pobudzające światło, ciepłe od 3000 do 4000 K tworzą przyjazną atmosferę, odprężają i dobrze wpływają na wygląd jedzenia,
 • kształt stołu – okrągły blat będzie tworzył harmonijny duet z kulistą lampą, a kwadratowy i prostokątny z geometrycznymi modelami kloszy – poznaj wady i zalety okrągłego stołu
 • rozmiar blatu – jedna duża lampa wisząca nad stołem w jadalni będzie dobrym wyborem w przypadku małych, 4-osobowych blatów; pamiętaj, by klosz wisiał centralnie nad meblem i nie wykraczał swoim rozmiarem poza granice stołu, pozostawiając co najmniej 20 cm odległości od jego krawędzi; w stołach dłuższych i większych należy zamontować kilka źródeł światła, które wiesza się co 40 cm nad blatem np. w jednej linii,
 • styl mebla – nad tradycyjnym stołem w jadalni dobrze będą wyglądać wiszące klosze np. w postaci odwróconej misy, abażury, szklane kule i zdobione żyrandole; w nowoczesnej jadalni królują geometryczne lampy, zwisy i żyrandole w surowym, często pozbawionym klosza designie oraz proste profile z metalu, szkła lub drewna,
 • kolor politury – jasne i błyszczące blaty laminowanych stołów nie potrzebują dużego natężenia światła, ponieważ odbijając się od lśniącej powłoki stołu, mogą oślepiać; matowe wykończenia mebla pochłaniają go więcej, dlatego możesz pozwolić sobie na mocniejsze żarówki.
oświetlenie jadalni połączonej z salonem

Wiązka światła nad stołem jest zawsze skierowana w dół i dobrze oświetla cały blat. Lampa powinna wisieć co najmniej 80 cm nad blatem.

Nowoczesne lampy do kuchni

Rodzaj jadalni, a dobór oświetlenia

Jak oświetlić stół w jadalni? To zależy od charakteru wnętrza i tego, czy jest to samodzielne pomieszczenie, czy wydzielone.

Oświetlenie stołu w osobnej jadalni

W osobnym wnętrzu, jeżeli stół jest dość blisko okna, stoi na środku, a pomieszczenie jest niewielkie, wystarczy jedna, centralna lampa sufitowa. Jeżeli stół w jadalni służy również do innych prac domowych i przesiadywania wokół niego wieczorami, stosuj również oświetlenie miejscowe np. w postaci dodatkowej lampy wiszącej nad stołem. Warto rozpatrzyć zastosowanie oświetlenia na szynie montowanej do sufitu, dzięki której wiązkę kilku świateł dopasujesz nie tylko do blatu, ale też całego pokoju.

oświetlenie stołu oraz wnętrza jadalni połączonej z kuchnią

Oświetlenie stołu w kuchennej jadalni

Jak oświetlić stół w jadalni kuchennej? W małym wnętrzu możesz polegać na jednej lampie sufitowej z kilkoma, zmiennymi w kącie padania źródłami światła. Nawet jeśli przesuniesz stół lub go rozłożysz zawsze jedną lub dwie oprawy kierujesz na blat. W dużej kuchni możesz na całej powierzchni sufitu zastosować systemy LED-we, a osobną lampę wiszącą umieścić nad blatem stołu. Jeśli stół stoi pod ścianą, możesz wykorzystać do tego kinkiet lub plafon.

lampy wiszące nad stołem

Oświetlenie stołu jadalni w pomieszczeniu wielofunkcyjnym

W salonie z aneksem kuchennym można wykorzystać stół z krzesłami lub wyspę, jako mebel do wyznaczania stref. Wtedy koniecznie zamontuj dodatkowe oświetlenie nad blatem, które również podkreśli tę granicę. W nowoczesnym wnętrzu są to najczęściej świetlne linie, które tworzą zwisające lampy w różnym designie lub sufitowe, LED-we lampki. Zobacz, jak ustawić meble w salonie z jadalnią.

W doborze dobrej lampy do stołu w jadalni ważny jest kolor wnętrza, czyli odcienie mebli i ścian.

 • W jasnych przestrzeniach używaj jaśniejszych źródeł światła.
 • W ciemnych jadalniach stosuj ciepłe lub naturalne barwy świateł o średniej mocy.
 • W małej jadalni nie zawieszaj nad stołem dużych, pojedynczych kloszy, tylko więcej małych punktów świetlnych.
 • W dużej jadalni ogólne światło powinno być równomierne i rozproszone, a dodatkowe lampy nad blatem to konieczność.
Nowoczesne żyrandole

Lampa nad stołem łączy w sobie funkcje praktyczne z dekoracyjnymi. Jak oświetlić stół w jadalni? Wybierając harmonijny z wnętrzem klosz i światło, które pięknie podkreśli stół oraz zbuduje w nim relaksujący nastrój. Przeczytaj także o tym, jak najlepiej zaaranżować oświetlenie w kuchni.

Autor:#Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *