Jak dopasować i wybrać komfortowe łóżko dla dziecka?

Każdy rodzic pragnie, by jego maluch spał spokojnie i zdrowo. Wygoda to podstawa właściwego odpoczynku dziecka, ale inne kwestie też nie pozostają bez znaczenia. Sprawdź, jaki rodzaj i rozmiar łóżka najlepiej sprawdzi się w pokoju dziecka.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Na co zwrócić uwagę, kupując łóżko dla dziecka?
 • Jak dobrać łóżko do wieku dziecka?
 • Jakie łóżka są aktualnie najpopularniejsze?
Łóżka do pokoju dziecka

Łóżko to najważniejszy mebel do pokoju dziecka. Dziecięce łózki musi być w pełni dostosowane do jego potrzeb i stanowić strefę, w której dziecko czuje się bezpiecznie. Jako rodzic dołóż wszelkich starań, by łóżko dla dziecka gwarantowało bezpieczny sen.

łóżko w kształcie domku dla dziecka

Łóżko dla dziecka – co sprawdzić przed zakupem?

Jaki rodzaj i wielkość łóżka dla dziecka należy wziąć pod uwagę? Na wybór mebla wpływa wiek maluszka. Ważny jest komfort materaca i aspekty dekoracyjne. Dziecięce łóżko powinien mocno integrować się z wyposażeniem pokoju i jego tematyką. Nie bez znaczenia pozostaje osobowość i preferencje starszego dziecka. Zanim zdecydujesz, czy wybrać łóżko w kształcie samochodu, czy prosty, skandynawski wariant, weź pod uwagę:

 • wiek i wzrost dziecka – rozmiar stelaża i ramy zawsze należy dopasować do materaca; najpopularniejsze posłanie, mające 120 x 60 cm rekomenduje się maluszkom od 0 do 3 lat, a wersje łóżek o wielkości 140 x 70 cm są przeznaczone dla dzieci pomiędzy 4 a 6 rokiem życia; większe materace w rozmiarach 160 x 70 cm i 160 x 80 cm są odpowiednie dla dzieci w wieku szkolnym; do młodzieżowych posłań wliczamy wielkości: 180 x 80 cm i 200 x 80 cm,
 • wagę malucha – dziecko ważące do 30 kg będzie miało zapewniony komfort na materacu o rozmiarach 120 x 60 cm i wysokości 11 cm; ten sam rozmiar, ale większą o 2-3 cm wysokość poleca się dzieciom ważącym 50-60 kg; materac do dziecięcego łóżka mający 20 cm wysokość warto wziąć pod uwagę w przypadku dzieci ważących powyżej 60 kg,
 • zabezpieczenia – łóżka dla dzieci powinny mieć wymagane certyfikaty; szczebelki powinny być wyjmowane i prezentować odpowiedni, 6 cm rozstaw; łóżko dla starszych dzieci nie może być za wysokie, najlepsze są modele, które w pozycji siedzącej gwarantują dziecku swobodny kontakt stóp z podłożem,
 • ergonomię – funkcjonalne łóżko dziecięce ma dodatkowe szuflady i schowki, a czasem nawet przewijak; najlepsze są warianty kompatybilne, które rosną razem z dzieckiem; wtedy miejsce do spania jest regulowaną platformą, której wysokość dostosowujesz do wieku malucha; wersje mobilne pozwalają przekształcić łóżeczko dla noworodka w tapczanik dla dziecka starszego; jaki rodzaj i wielkość łóżka dla dziecka wybierzesz, zależy tylko od Twoich osobistych preferencji,
 • wygodę – materac dla dziecka nie może być za twardy, tylko mieć odpowiednią sprężystość; najlepsze wersje są wykonane z mocno elastycznej lub termiczno-elastycznej pianki, wtedy idealnie dostosowują się do sylwetki dziecka i się nie odkształcają; polecane warianty mają stopnień twardości na poziomie H3,
 • dobór materaca do łóżka – różnica między długością materaca a wzrostem dziecka nie powinna być mniejsza niż 20 cm; podczas doboru materaca i łóżka musisz pamiętać, by oba produkty były ze sobą kompatybilne; przestrzeń między ramą a materacem nie może być większa niż 2 cm, gdyż istnieje ryzyko zaklinowania się rączki lub nóżki u dzieci najmłodszych; materac za mały jest nieodpowiedni, ponieważ jego płaszczyzna się fałdować i wypacza, tworząc nierównomierne i niezdrowe podłoże dla dziecka;
 • surowiec – najtrwalsze i najbardziej przyjazne dzieciom są łóżka wykonane z drewna; to ciepły, plastyczny i szlachetny materiał, który jest niezwykle wytrzymały, odporny na działanie czynników środowiskowych, jak i na mechaniczne uszkodzenia,
 • design – najbardziej funkcjonalne są dziecięce łóżka z prostą i nieskomplikowaną ramą; zanim wybierzesz model z dodatkowymi zdobieniami i dekoracjami, upewnij się, że wystające elementy nie stanowią żadnego zagrożenia dla malucha i nie narażają go na zadrapania i skaleczenia.

Jaki rodzaj i wielkość łóżka dla dziecka sprawdzi się najlepiej? To zależy od wieku Twojej latorośli.

łóżko w stylu skandynawskim w pokoju dziecka

Wiek dziecka, a dobór łóżka

Niezależnie od tego jak duże jest dziecko, łóżko musi być praktyczne i bezpieczne. Zastanawiasz się, czym różni się łóżko dla maluszka od modelu dla przedszkolaka? Sprawdź poniżej.

Wybór łóżeczka dla noworodka

Łóżeczko dla noworodka powinno mieć pionowe szczebelki i opuszczany bok, by w nocy mamie łatwiej było dostać się do malucha. Materac musi przepuszczać powietrze, najlepiej sprawdzi się ten wykonany z pianki poliuretanowej, pokryty bawełnianą tkaniną. Kokosowe i bambusowe wersje materaca mogą uczulić niemowlaka. Im w łóżeczku mniej rzeczy tym lepiej. Nawet boczne, ochronne poduszki umieszczone na barierkach łóżeczka są niewskazane. W przypadku noworodków najlepiej sprawdzi się nie turystyczne, a tradycyjne łóżeczko bez wystających elementów, z zupełnie gładką powierzchnią.

łóżeczko ze szczebelkami dla dziecka

Wybór łóżka dla rocznego dziecka i dwulatka

Model łóżka dla dzieci zaczynających przygodę z chodzeniem, powinien być wyposażony w demontowane barierki, które zamknięte chronią dziecko przed wypadnięciem, a otwarte pod kontrolą rodzica, pozwalają zachować potrzebną maluchowi więź z mamą i tatą. Szukaj certyfikowanych mebli, pozbawionych ostrych krawędzi oraz materiałów pokrytych chemicznymi farbami. Właściwy wymiar łóżka ma 140 x 70 cm.

Wygodne fotele obrotowe do pokoju dziecka.

Łóżko idealne dla przedszkolaka

Łóżko dla 4 lub 5-latka powinno być większe i mieć rozmiar 160 x 80 cm. Dziecko w tym okresie testuje różne rzeczy i ma dużo energii, dlatego posłanie musi być bezpieczne oraz wyjątkowo stabilne. Zaokrąglone krawędzie wzmocnią ergonomię i zapewnią spokojny sen dziecka i rodziców. Dla przedszkolaków najlepiej sprawdzą się modele wytrzymałe, z drewna. U dzieci w wieku przedszkolnym liczą się już dekoracyjne akcenty w postaci kolorowych poduszek i pościeli.

Łóżko odpowiednie dla dziecka wczesnoszkolnego

Pierwszoklasista uczy się samodzielności, więc odpowiedni model to pojedyncze łóżko dla dziecka, którego wysokość gwarantuje bezproblemowe wchodzenie i wychodzenie. Łózko odpowiednie dla dziecka wczesnoszkolnego powinno mieć wygodne wezgłowie, ponieważ przestaje już być tylko miejscem do spania, ale staje się też wypoczynkiem do czytania i nauki. Komfortowe oparcie, profilowany materac i ergonomiczne ramy łóżka tworzą profesjonalnie dobrane łóżko dla ucznia.

Wielkość łóżka dla dzieci szkolnych powinna uwzględniać rozmiar, wagę i osobiste upodobania ucznia. Łóżko dla nastolatka wyróżnia funkcjonalność i prostota, dlatego im mniej skomplikowana bryła i więcej tajemniczych schowków, tym lepiej.

wygodne łóżko dla przedszkolaka

Łóżka dla chłopca i dziewczynki – najpopularniejsze modele

Jaki rodzaj i wielkość łóżka dla dziecka wziąć pod uwagę, kiedy liczy się design? Największą popularnością cieszą się modele uniwersalne, ponadczasowe i modułowe.

Uniwersalne łóżka dla dzieci

Dzieci i ich rodzice pokochali łóżka skandynawskie, które są jasne, naturalne i proste. W ten nurt wpisują się nie tylko nieskomplikowane i surowe w zarysie modele, ale również w kształcie drewnianego domku, które są idealne do urządzania pokojów boho, leśnych i eko. Surowe w bryle, industrialne łóżka wykonane z drzewa i w połączeniu z metalem będą idealne dla nastolatka. Ponadczasowe łóżka dla dzieci to meble w białym lub szarym wykończeniu oraz najbardziej plastyczne dekoracyjnie egzemplarze z jasnych odmian drewna.

uniwersalne łóżko dla dziecka w stylu skandynawskim

Łóżko dla chłopca

Łóżka dla chłopców to nie tylko profile nawiązujące do futbolu czy samochodów, ale również kolory ram. W przestrzeni chłopca dominują zielenie, odcienie niebieskiego i szarości. Łóżko przeznaczone do pokoju chłopca może mieć zupełnie proste wykonanie i delikatnie naniesione dekoracje eksponujące kosmiczne konstelacje lub morskie podboje piratów.

Łóżko dla dziewczynki

Modele łóżek dla dziewczynek są niezwykle urocze i sielskie. Pełne zwiewnych dodatków w postaci tiulowych baldachimów i tkaninowych dodatków w kolorze pudrowego różu, bieli lub ciepłych i jasnych kolorów. To nie tylko pałacowe wersje łóżek w stylu retro, ale również nowoczesne i minimalistyczne łóżka dla dziewczynki wykończone szlachetnym i miękkim welurem w odcieniach delikatnych pasteli.

Nowoczesne łóżka piętrowe dla dzieci

Dziecięce łóżka do zadań specjalnych

Łóżko piętrowe jest idealne dla rodzeństwa, które dzieli jeden pokój. Wtedy starsze dziecko zawsze śpi na górze, a młodsze na dole. Bezpieczne łóżko zapewnia wygodne schodki lub drabinkę z poręczami i obowiązkowe barierki ochronne nie tylko na wyższym piętrze mebla, ale i dolnym. Przykładowy rozmiar łóżka 200 x 80 cm będzie świetnym wyborem zarówno dla 8-latka, jak i szybko rosnącego 14-latka. Łóżko półpiętrowe jest wyższe od tradycyjnego modelu, dzięki czemu zyskujesz dodatkową przestrzeń na pościel lub zabawki pod materacem, ale ma tylko jedną przestrzeń do spania. To modele z ochronną barierką, mające np. dodatkowo wysuwany blat. Warto zwrócić uwagę na trzyosobowe łóżka, które mogą okazać się nieocenione dla większych liczebnie rodzin i w małych przestrzeniach.

piętrowe lóżko w pokoju dziecka

Profesjonalnie dobrane posłanie charakteryzuje się starannym wykończeniem i niezawodną jakością. Jaki rodzaj i wielkość łóżka dla dziecka sprawdzi się najlepiej?

 • Właściwie dobrany do wieku, wagi i wzrostu dziecka.
 • Mający komfortowy, średniej twardości materac.
 • Designem podkreślający ergonomię i użyteczność.
 • Certyfikowany i w pełni bezpieczny.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek pomoże Ci uniknąć niewłaściwego wyboru. Łóżko to najważniejszy mebel malucha, warto więc tej decyzji zakupowej poświęcić więcej czasu.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *