Co zrobić, aby dziecięce łóżko nie było nudne?

Ty też masz dosyć prostych, topornych lub całkiem tandetnych łóżek, które oferowane są w tradycyjnych sklepach z meblami? Sypialnia dziecka, czy też jego pokój nie powinien przecież przytłaczać, być nudny, czy też niewygodny. To przestrzeń, w której dziecko spędza całkiem sporo czasu. W przypadku samego łóżka to minimum ⅓ życia. Zdecydowanie da się inaczej- sprawdź co musisz zrobić, by w pokoju dziecka było ciekawie, a łóżko było nie tylko miejscem snu, ale też areną zabaw.

Podwójne łóżka piętrowe w kolorze szarym

Łóżko nie tylko do spania

A co jeśli potraktujemy łóżko jako wspaniałe miejsce do przeróżnych gier, zabaw i przygód, a nie tylko miejsce do spania? Zasadniczo w obecnych czasach projektowane są coraz mniejsze mieszkania, a dziecięce pokoje są najczęściej tak niewielkie, że ledwo wystarcza miejsca na podstawowe meble. To właśnie powód, dla którego całkiem sporo rodziców wybiera łóżka składane – a nie są one przecież najlepszym wyborem, śpi się na nich zdecydowanie mniej wygodnie i nie są zbyt atrakcyjne. Zyskuje się jednak miejsce do zabawy w ciągu dnia. Wyjdźmy więc z pudełka i zastanówmy się jak można by było połączyć funkcje tak, aby łózko w dziecięcym pokoju służyło nie tylko do spania, ale i do zabawy tak, by nie trzeba było iść na kompromis.

Drewniane łózko dla dziecka przyozdobione chorągiewkami

Paweł na górze, Gaweł na dole

A może by tak stworzyć przestrzeń do spania na górze, a na dole miejsce do wygodnej zabawy? Piętrowe łóżka znane są nie od dziś i przy okazji lubiane przez większość dzieci. Dają też pole do manewru jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Dolne łóżko można całkiem usunąć i postawić sofę lub biurko, lub też dolne łózko wykorzystać do zabaw na miękkim materacu, czytania książek i spędzania czasu w dzień. Dzięki temu nie ma konieczności składania pościeli i łóżka (jak to ma miejsce w przypadku sof z funkcją spania), no i oczywiście dziecko śpi wygodnie na normalnym materacu. Taka opcja sprawdzi się też jeśli masz dwójkę dzieci. Aby nie stawiać we wspólnym pokoju dwóch łóżek, można wykorzystać tę opcję – będzie nie tylko łatwiej zaaranżować pokój, ale też dzieciaki pokochają swoje piętrowe łóżko. Kolejną alternatywą jest umieszczenie łóżka w kształcie domku – z miejscem do spania na górze i dolną przestrzenią do zabawy. 

Piętrowy łózko domek dla dziecka

Bo fantazja jest od tego!

Jeśli pójdziesz o krok dalej i przypomnisz sobie swoje dziecięce zabawy, łatwiej będzie Ci stworzyć przestrzeń idealną dla Twojej pociechy. Pamiętasz zabawy w Indian? Aby stworzyć, tipi wystarczyły dwa lub trzy kije od szczotki i wielkie prześcieradło, czy koc. Można się było w nim chować do woli, organizować polowania, tworzyć wyimaginowane ogniska i udawać, że się pali fajkę pokoju. Harcerskie zabawy w lesie zwykle łączyły się z kolei na tworzeniu szałasu z patyków.  Pomyśl tylko, co by było gdyby łóżko było tak stworzone jak tipi lub stelaż szałasu? Zabawa na całego! Wcale nie musi to kosztować dużo. Zwykłe łózko niewielkim kosztem można przerobić tak, by udawało Twoje ulubione schronienia z dzieciństwa.

Dziewczynki z kolei uwielbiają bawić się w dom – odgradzają część pokoju prześcieradłami, tworzą dach z koca e voila. Łóżko może przecież wyglądem przypominać dom. Takie niewielkie zmiany mogą zaowocować stworzeniem dzieciakom fajnej przestrzeni do zabawy.

Inspiracje można czerpać z programu “Makeover home edition” (”Dom nie do poznania”), podczas którego kreacja pokoi dziecięcych przeradzała się misję stworzenia takiej super przestrzeni dopasowanej do konkretnego dziecka.  Puść więc wodze fantazji, sprawdź, co Twoje dziecko lubi najbardziej i stwórz mu przestrzeń, w której będzie się czuło nie tylko bezpiecznie i komfortowo, ale po prostu najlepiej na świecie.

Kolorowa aranżacja łózka w pokoju dziewczynki

Diabeł tkwi w szczegółach

Taka zmiana nie musi kosztować miliony złotych monet. Wystarczy dobry pomysł, motyw przewodni, a detale możesz stworzyć razem z dzieckiem.  Wykorzystaj tanie dodatki, które łatwo zgromadzisz lub kupisz:

  • lampki choinkowe
  • stare prześcieradła
  • tekturę
  • sklejki
  • butelki do recyclingu
  • ”skarby jesieni”
  • patyki z lasu lub znad morza
  • tkaniny z second-nandu
Drewniany łózko domek w pokoju dziecka

Stwórz bazę sam lub skorzystaj z naszych propozycji typu łózko domek i dorzuć parę ciekawych tematycznych szczegółów, by miejsce do spania Twojej pociechy stało się niezwykłą przestrzenią pobudzającą dziecięcą wyobraźnię. Gotowy na przygodę?

Autor:#Smok Beksa

Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *