Jaki kolor kanapy pasuje do mebli wenge?

Kanapa to królowa polskich salonów. Jaką jednak wybrać, jeśli w jej otoczeniu znajdują się ciemne meble wenge? Odcienie powinny być spójne. Tylko tak stworzysz estetyczne wnętrze. W tym wpisie podpowiadamy, jak to zrobić.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądają meble wenge?
  • Jaki kolor kanapy pasuje do mebli wenge?

Popularny wenge to jeden z najczęściej wybieranych kolorów mebli, szczególnie kojarzony z ich klasyczną odmianą. Kolor wenge ma w sobie szlachetność, ale i praktyczność. Wenge zachwyca ciemnobrązowym, głębokim nasyceniem. Z pewnością będzie pięknie łączył się z jasnymi kolorami kanapy. To jednak nie jedyna opcja. Kolorystycznych możliwości tego duetu jest więcej.

Pojemne komody z oferty sklepu Edinos.pl

Meble wenge, czyli jakie?

Kolor wenge to odcień ciemnej, gorzkiej czekolady. W takiej tonacji drewniane meble szczególnie przyciągają uwagę i stają się dominującym elementem pomieszczenia. Meble w kolorze wenge pięknie podkreślają tradycyjny charakter salonu. Prawdziwe wenge oznacza nie tylko kolor, ale przede wszystkim egzotyczny gatunek drzewa. Występuje ono w Afryce Środkowej, a dla rdzennej ludności ma wymiar mistyczny. Tworzy się z niego wojenne maski i figury.

Niespotykana trwałość surowca, mistyczna barwa i dekoracyjny rysunek słojów sprawiły, że meble z tego surowca stały się popularne na całym świecie. Ponieważ wenge jest dość drogie, a gatunkowi grozi wyginięcie, w meblarstwie stosuje się jego alternatywy w postaci oklein. Dzięki temu możesz pozwolić sobie na egzotykę szamanów również w swoim wnętrzu. Pomieszczenie nabierze trochę tajemnych nut, bo meble wenge utworzą w nim oryginalną aranżację z wyjątkowym, mistycznym klimatem. Głęboka barwa doda mu wyrazistości i charakteru.

Meble wenge a rodzaj pomieszczenia

Ustawiaj meble wenge w kuchniach i salonach, wprowadź je do sypialni – zobacz, jak urządzić mieszkanie z wykorzystaniem mebli wenge. Nie obawiaj się tego koloru – jest modny i wraca do łask! Pięknie podkreśli klasyczną lub nowoczesną elegancję wielu aranżacji.

Meble wenge w salonie i sypialni

Salon z takim kolorem mebli będzie wyglądał niezwykle elegancko, jeśli zachowasz odpowiednie proporcje. Postaw na jasne ściany a stworzysz ponadczasowy pokój dzienny – zobacz, jak dobrać kolor ścian do ciemnych mebli w salonie. Na takim tle fantastycznie prezentują się drobne elementy wyposażenia jak turkusowy pled, żółte krzesła, niebieska sofa, czerwony fotel czy ciemnoróżowe przeszklenia. Meble wenge wprowadzą do sypialni idealną harmonię i spokój, jeśli również wybierzesz jasne tło ścian – sprawdź, jaki kolor ścian w sypialni sprawdzi się do brązowych mebli. W takim pomieszczeniu doskonale sprawdzą się dodatki w kolorze bieli, czerni i beżu oraz delikatne pastele, choć dobrze wpisuje się w klimat sypialni wenge także fiolet.

Meble wenge w kuchni

Drewno wenge wykazuje dużą odporność na działanie wilgoci, dlatego meble z niego wykonane sprawdzają się także w kuchni. Szczególnie efektownie wygląda na przykład wyspa kuchenna, a białe, kremowe lub beżowe ściany pięknie podkreślą jej elegancki charakter.

Jeśli zdecydujesz na takie meble wenge w kuchni, warto kolorystycznie wyważyć aranżację. Kuchnia wenge z białym akcentem będzie optymalnym rozwiązaniem, tym bardziej że z jednej strony uzyskasz wspaniałe, klasyczne zestawienie, a z drugiej rozświetlisz całe pomieszczenie. W mniejszych kuchniach możesz tworzyć dwukolorowe połączenia, np. dolną zabudowę urządzić w kolorze wenge, a górną w kolorze bieli lub bielonego jesionu. Rozjaśniaj białym lub kremowym blatem w meblach. Do ciemnych mebli kuchennych w kolorze wenge idealnie pasują także metalowe wykończenia i dodatki.

Pamiętaj, żeby dopasować do wenge odpowiedni kolor podłogi. Najlepiej zdecydować się na ton ciemniejszy lub jaśniejszy niż meble. Dzięki temu unikniesz efektu „zlewania się” obu barw. Dla uzyskania ciekawego kontrastu warto sięgnąć po bielony jesion lub dąb.

Meble wenge – ekskluzywne dopełnienie dużych przestrzeni

Aranżacja z wykorzystaniem mebli wenge uwodzi, niezależnie od tego, czy jest to wnętrze w stylu klasycznym, gdzie ściany zdobią ciepłe barwy, jak beże i kremy, czy w odsłonie nowoczesnego art-deco ze śnieżnobiałym chłodem otoczenia. Meble wenge wyróżniają się designem, kiedy są ustawione w dużym i jasnym pomieszczeniu, w otoczeniu efektywnej kanapy. Smukły regał, efektowna komoda wenge lub stolik kawowy z barokowym profilem nóg będą również stanowić kolorystyczne urozmaicenie jasnej aranżacji. Wtedy tworzą harmonijne wnętrze, wyróżniające się klasą i wysmakowanym stylem. W małych pomieszczeniach wenge może przytłaczać i sprawiać wrażenie smutnego wnętrza. Wtedy posiłkuj się tylko wybranymi elementami w odcieniu gorzkiej czekolady.

Po jakie sięgać dodatki do mebli w odcieniach wenge?

Celuj w odpowiednio pasujące do tak głębokiego odcienia struktury i kolory. Na ciemnym tle mebli ładnie będą wyróżniać się jaśniejsze akcenty, utrzymane w odcieniach bieli, kości słoniowej czy szarości. Dobrym pomysłem są wyraziste dodatki jak kremowa kanapa czy pastelowy dywan w mlecznej szarości z geometrycznymi, czarnymi wzorami. Celuj w metaliczne, złote zasłony i poduchy na kanapie. Łącz ciemny odcień mebli wenge z lekkimi i przewiewnymi firanami w kolorze bieli lub beżu.

Możesz postawić na materiałowe dodatki w tonacji lawendy albo pastelowego różu, które nieco utemperują głębię ciemno-brązowych mebli. Na ścianie sprawdzą się jasne grafiki, które mogą mieć ten sam odcień ramy co meble, ale niezbyt szeroki i koniecznie z passe-partout. Twórz duety ze złotym metalem, transparentnym szkłem i jasnym kamieniem. Niestety nie sprawdzą się tutaj na pewno tkaniny i dekoracje w kolorze brązu, ale koral, cytryna, czerwień, amarant, burgund, szafir i limonka już tak.

Kolor wenge w dużych wnętrzach daje bardzo dużo możliwości aranżacyjnych, a w mniejszych pomieszczeniach może być niewielkim akcentem kolorystycznym. Do małych przestrzeni szukaj jaśniejszych odmian wenge i dwukolorowych mebli, w których ciemny brąz jest tylko dodatkiem. Postaw koniecznie na jasne odsłony kanap.

minimalistyczny regał w kolorze wenge z trzema szufladami

Jakie rodzaje mebli występują najczęściej w kolorze wenge?

Meble w takim odcieniu ciemnego brązu (sprawdź, jaki kolor ścian pasuje do brązowych mebli) pięknie prezentują przede wszystkim salonowe meblościanki. Kolor wenge jest intensywny, dlatego zbyt duża ilość sprzętów w małym wnętrzu może przytłoczyć. Doskonale wyglądają w takim odcieniu, pojedyncze, designerskie komody wenge, ale też kawowe stoliki i ławy wenge. W tradycyjnych pomieszczeniach jadalnia ze stołem wenge i krzesłami zachwyci niejednego tradycjonalistę. Kolor cudownie wygląda w salonowych aranżacjach art – deco, gdzie połączony z odcieniem kości słoniowej uwodzi dostojnym obliczem w typie kolonialnym. Meble wenge prestiżowo urządzają klasyczne gabinety, kuchnie i łazienki. W takim odcieniu dobrze prezentują się także sypialniane szafy wenge i dodatki oraz dekoracje w przedpokoju.

Dlaczego meble wenge są popularne?

Ciemny kolor wenge uwodzi cudownym kompromisem pomiędzy czernią a brązem. Ma w sobie szlachetność i nieoczywistość, która genialnie się łączy z różnymi fakturami i kolorami. Służy do ciekawego budowania kontrastów i pięknie nawiązuje do tradycji. Jest symbolem domowego ciepła i rodzinnego domu. Barwa jest ceniona za możliwość stworzenia eleganckiej i niebanalnej aranżacji. Wenge kocha wiele nurtów aranżacyjnych:

  • kolonialny,
  • klasyczny,
  • boho,
  • eklektyczny,
  • vintage.

Meblami w tym odcieniu z łatwością urządzisz również nowoczesne wnętrze – praktyczne i minimalistyczne. Oszczędne bryły w tym kolorze i tak będą wyraziste ze względu na intensywny kolor – podkreślą symetrię i harmonijność aranżowanego wnętrza. Pięknie wyglądają w salonie, sypialni, jak również we wnętrzach łazienek. Aranżacja gabinetu czy domowej biblioteki z zastosowaniem takich dodatków podkreśli prestiż i gustowność pomieszczenia. Oto dodatkowe walory mebli wenge:

  • unikatowość – wenge to egzotyka, tajemniczość i natura z niebanalnym, przepięknym usłojeniem,
  • trwałość – wynikająca z wysokiej gęstości drewna; masz pewność, że meble posłużą Ci dobrze przez kilkadziesiąt lat,
  • ponadczasowość – kolor jest wykorzystywany nie tylko w klasycznych wnętrzach, ale także nowoczesnych; sprzęty mogą urządzać każde pomieszczenie.

Meble wenge są solidne, a do wnętrza wprowadzają przyjemne nuty. Kreują przyjazną atmosferę i kojąco wpływają na całe otoczenie. Są kolorystycznie odważne, ale stanowią wyjątkowy akcent każdego wnętrza.

Meble wenge i kanapa

Meble wenge są na tyle uniwersalne, że możesz je swobodnie łączyć według własnych upodobań, oczywiście zachowując sprawdzone wskazówki. Decydując się na taki kolor mebli, pamiętaj:

  • ciemną kolorystykę mebli zawsze przełam jasnym kolorem, np. jasną kanapą lub fotelami w kolorze musztardowym.
  • lekkości mocnej aranżacji wenge nadadzą pastelowe dodatki, np. jasno-szara wykładzina, białe firanki lub jasnoróżowe poduszki; ożywienie wykreujesz za pomocą żółci, limonki lub czerwieni, a tylko w delikatnych akcentach,
  • pomyśl o odpowiednim oświetleniu – z wenge dobrze koresponduje większa ilość świateł, a przede wszystkim oświetlenie w meblach,
  • wybawieniem dla ciężkiego wystroju może być szkło lub tworzywo sztuczne transparentne; takie dodatki wprowadzą lekkość i odciążą przytłaczający aranż,
  • dobierz odpowiednią podłogę – sprawdzi się duet mebli wenge z drewnianymi elementami i jasna posadzka.

Meble wenge z powodzeniem wykorzystasz w różnego rodzaju pomieszczeniach. To doskonały odcień do sypialni, klasycznego salonu, kuchni czy gabinetu. Kolor pozwala dopasować każdy rodzaj kanapy. Plastyczność połączeń otwiera Ci drogę do aranżacyjnego raju – możesz wykreować, cokolwiek Ci się zamarzy!

Nowoczesne kanapy z oferty sklepu Edinos.pl

Jak dobrać kolor kanapy do mebli wenge?

Wybór odpowiedniej kanapy do ciemnobrązowych mebli wenge wydaje się prosty, ale decyduje o tym przede wszystkim charakterystyka przestrzeni – nie tylko styl salonu, ale także jego wielkość. Narożnik, czy sofa z fotelem – sprawdź co wybrać do salonu.

Jasna kanapa to nie jedyny wybór. Kolory kanapy do salonu, które dobrze łączą się z meblami wenge to:

  • biel,
  • kość słoniowa,
  • ciepłe wanilie i kremy
  • rozbielone beże,
  • mleczne szarości,
  • popiel,
  • srebro,
  • pudrowy róż.

Dobre połączenie meble wenge prezentują także z jaskrawą żółcią, limonką, fioletem i czerwienią. Z kanapą w ciemnozielonym odcieniu wykreują ponadczasowe wnętrze odwołujące się mocno do natury.

brązowa kanapa w salonie

Popularne, modne zestawienia kolorystyczne kanap i mebli wenge to wszystkie te, które działają na zasadzie kontrastu. Białe i kremowe odcienie kanap coraz częściej spotyka się w takim zestawie. Najczęściej jednak meble wenge kompletuje się z szarym siedziskiem, ponieważ to neutralna barwa, która jest lepsza w utrzymaniu czystości. Od kilku sezonów jest hitem aranżacyjnych trendów. Szara kanapa i ciemnobrązowe fronty występują w modnych stylach industrialnych, nowoczesnych i tradycyjnych – sprawdź, czy wszystkie meble w salonie muszą być takie same.

Oryginalne, ale harmonijne połączenie uzyskasz, meblując strefę relaksu kanapą w kolorze ciemnej fuksji lub koralu. Żółte kanapy w musztardowym odcieniu i oliwkowej zieleni to wciąż modne komplety z ciemnobrązowymi meblami wenge w stylu boho. Nietuzinkowo prezentują się siedziska w pastelach – do czekoladowego brązu szczególnie są polecane cieszące się aktualnie dużą popularnością pudrowe róże i jasne błękity.

kanapa w odcieniu bordo w salonie

W dużych salonach możesz pozwolić sobie na ciemne odcienie szmaragdowej lub grafitowej pikowanej kanapy. Dodatkowe, drobne pikowania na oparciu ładnie podkreślą nurty luksusowe, zwłaszcza ciemnobrązowy lub czarny odcień siedzenia. Stosuj je w przestronnym wnętrzu i przy jasnych ścianach. W małych salonach rozświetlaj kolor ciemnych mebli wenge jasną kanapą, wybierając odcień korespondujący z wnętrzem. Im mniej zdobiona kanapa w małym wnętrzu, tym lepiej. Jeśli decydujesz się na przeszycia w oparciach, wybieraj te z większym wzorem i w stylu minimalistycznym. Kanapy na wyższych nóżkach będą lżejsze w odbiorze.

Kolory wnętrza, a wybór kanapy

Ciemne odcienie kanap będą idealnie współgrać z meblami wenge na tle jasnych ścian i podłogi – zwłaszcza w małym metrażu. Przy jasnych, szarych ścianach możesz zainwestować w taki sam kolor kanapy, ale o dwa tony ciemniejszy. Kanapa zawsze może nawiązywać do koloru ścian, żeby do środka wprowadzać spójność. W przypadku ciemnych powłok stosuj dodatki, które rozświetlą pomieszczenie, jak koce, narzuty lub poduszki dekoracyjne w żywych kolorach. Pomogą przełamać monotonię wystroju. Tekstylia na kanapie rozjaśnią mebel a przy tym całą aranżację. W przypadku jasnej lub białej kanapy poduszki czy pled w kolorze ciemnego brązu będą korespondowały z meblami wenge. Zachowana zostanie łączność pomiędzy tymi dwoma istotnymi elementami wyposażenia dziennego pokoju.

nowoczesna kanapa w kolorze beżu w salonie

Jaki kanapa pasuje do mebli wenge? Taka, która prezentuje ten sam styl co meble. Planując aranżację salonu, zwróć uwagę, że:

  • formy obu mebli zawsze powinny być zgodne,
  • meble w stylu nowoczesnym najczęściej mają metalowe lub drewniane wsporniki, które powinny być takie same w kanapie; tu sprawdzą się kanapy w stylu industrialnym (zobacz, jak urządzić salon w stylu industrialnym), skandynawskim i nowoczesnym, w prostej, minimalistycznej prezencji,
  • meble wenge w odmianie retro, zdobione i frezowane utworzą spójny komplet z kanapą angielską, vintage lub w stylu eklektycznym, a w odmianach glamour sprawdzą się tapicerowane kanapy z pikowaniami.
Nowoczesne regały w kolorze wenge

Do mebli wenge pasuje wiele kanap, dlatego możesz swobodnie urządzać salon, dbając o przemyślane zestawianie kolorów, form i stylów. Przeczytaj także o sposobach aranżacji wnętrz w wykorzystaniem mebli w kolorze wenge.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *