Jak wykorzystać pikowane meble tapicerowane w aranżacji wnętrz?

Od kilku sezonów pikowane meble tapicerowane są prawdziwym hitem. Wyróżniają się deseniem uzyskanym z fachowego uformowania i przeszycia materiału. Pikowane meble wciąż zachwycają. Są eleganckie i doskonale dopełniają aranżację wnętrz. Jak je wykorzystać do ciekawych stylizacji? Oto kilka praktycznych porad.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie znaczenie mają pikowane meble tapicerowane w aranżacji wnętrz?
  • Jak zaaranżować modne wnętrze z wykorzystaniem tapicerowanych mebli pikowanych?
Krzesła pikowane z oferty sklepu Edinos.pl

Projektanci wnętrz uwielbiają ten rodzaj tapicerowanych mebli. Spośród innych modeli, wersje pikowane wyróżnia niezwykła estetyka. Ich liczne wariacje wychodzą daleko poza nurt glamour, z którym mocno się je utożsamia. Przekonaj się, dlaczego nie pozostawiają nikogo obojętnym i w jakich aranżacjach stosować pikowane meble tapicerowane.

Pikowane meble w krótkiej charakterystyce

Charakterystyczne obicie zwane pikowaniem polega na przeszywaniu ze sobą tkanin w specyficzny sposób. Technika szycia swoją nazwę czerpie z francuskiego słowa piqué, które oznacza ukłucie. Styl takiego tapicerowania od lat jest znany w architekturze wnętrz, a obecnie przeżywa renesans. Pikowane krzesła, sofy czy fotele królują w polskich domach. Materiał, jaki używa się do produkcji pikowanych mebli, musi być elastyczny i wyróżniać się szlachetną poświatą.

pikowana kanapa w salonie


Rodzaje tkanin tapicerskich stosowanych do pikowania mebli

Pikowania mogą mieć różne desenie. Podstawowe, „czyste” tworzą siatki i linie w różnym układzie geometrycznym oraz szlachetne karo. „Podkreślone” to dodatkowe dekoracje w postaci kryształków lub guzików. Taki rodzaj szycia jest sztuką wykonywaną ręcznie i wymaga zastosowania odpowiednich tkanin.

  • Aksamit jest najstarszym wariantem tkanin pluszowych, nadających się do pikowania mebli. Naturalny jest najbardziej błyszczący, dzięki dodaniu do niego jedwabiu. Współczesne wersje aksamitu łączone są z nićmi syntetycznymi.
  • Welwet jest tą samą rodziną tkanin pluszowych, ale trochę inaczej tkanych. Ma najdłuższe włosie oraz jest najsztywniejszy w dotyku. Dużą popularnością cieszą się fotele welwetowe.
  • Welur jest cieńszy od aksamitu i welwetu oraz najmniej błyszczący – dowiedz się więcej o meblach welurowych. Cechuje się największą elastycznością. Jest najłatwiejszy w obróbce, a idealne dopasowanie sprawa, że chętnie używa się w tapicerstwie, wytwarzając krzesła welurowe.
  • Skóra lub ekoskóra – pierwsza jest naturalna, uzyskiwana ze skóry zwierząt, druga jej sztuczną alternatywą, coraz chętniej stosowaną.
  • Inne materiały, które znajdują zastosowanie w pikowanym tapicerstwie to zamsz, alcantara, flock i żakardy – tworzą trwałe materiały obiciowe i mają dużą odporność na zużycie mechaniczne.
pikowana kanapa w stylu chesterfield w salonie

Jakie elementy pikuje się w meblach? Przede wszystkim powierzchnie, które są widoczne, stanowiące dekoracyjny element. Jest to celowe, ponieważ przykuwa uwagę i zwiększa walory estetyczne produktów. Pikowane meble w aranżacji wnętrz łączy jedna cecha – wzory z dodatkowymi ozdobami nie stosuje się w mocno użytkowych częściach mebli, czyli materacach i siedzeniach. Co może być zatem pikowaną częścią mebla?

  • Oparcia krzeseł – w wersjach luksusowych mają postać karo z dodatkowymi guzikami. W stylu glamour wgłębienia zdobi się błyszczącymi kryształami. W nowoczesnych odsłonach prezentują linowe przeszycia i kratę.
  • Oparcia foteli – w modelach typu „chesterfield”, pikowane są nie tylko oparcia, ale także frontowe, dolne części fotela na linii stóp i oparcia. „Uszaki” wyróżniają się pikiem wyłącznie w długim oparciu, podobnie jak krótkie modele klubowe i „muszelki” w nurcie glamour.
  • Oparcia kanap i sof – magnetyzują wzorem podstawowym lub ozdobnym w zależności od stylu mebla. Przepięknie wyglądają ciemne, szare odmiany, w których pikowanie jeszcze intensywniej podkreśla kolor nasycenia tapicerki – zobacz, dlaczego szare kanapy są tak popularne.
  • Zagłówek łóżka – rodzaj łóżka z zagłówkiem z pikowanym podyktowany jest trendem mebla.
Tapicerowane fotele z oferty sklepu Edinos.pl

Odstępstwem od tej reguły są pufy, których powierzchnia siedzenia jest wykończona zarówno pikowaniem podstawowym, jak i zdobionym. To dlatego, że meble są mocno dekoracyjne i mniej użytkowe niż siedziska w formie krzeseł lub kanap. Całe powierzchnie w piku coraz częściej spotkasz w profilu nowoczesnych kanapach i narożników, które charakteryzują się dużą i skromniejszą formą wzoru.

Tapicerowane meble pikowane cieszą się dużą popularnością, ponieważ są wyjątkowo atrakcyjne i pasują do wielu aranżacji. Wyróżnia je niepowtarzalny styl dekoracji i niesamowita wygoda. Swoim designem zachęcają do odpoczynku. Mają miłą w dotyku strukturę i komfortowe siedziska. Materiały obiciowe to dostojne, eleganckie tkaniny, które dobrze łączą się ze światłem. Meble inaczej prezentują tapicerowaną powierzchnię rankiem, a inaczej wieczorem.

krzesła tapicerowane pikowane

Popularne modele pikowanych mebli to przede wszystkim sofy i kanapy. Ustawione w centralnym miejscu są dominującą dekoracją wnętrza. Zachwycają bogatą kolorystyką i rodzajem obicia. Inne, modne dodatki wnętrza, które zachwycają pikowanym deseniem to:

  • fotele,
  • krzesła,
  • pufy,
  • narożniki,
  • łóżka.

Zdarza się, że elementami dekoracyjnymi w piku są poduszki, a nawet ściany, które w luksusowych wnętrzach wykańcza się takim materiałem. Wymienione rodzaje mebli tapicerowanych znajdziesz w wielu stylach, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Pikowane meble tapicerowane w aranżacji wnętrz

W jakich trendach nie może zabraknąć mebli pikowanych? Jest ich tak wiele, że trudno wymienić wszystkie. Oto najpopularniejsze.

pikowane meble we wnętrzu w stylu glamour

Wnętrza w stylu glamour

Typowym deseniem dla tych wnętrz jest przeszycie w formie karo i ozdobne kryształki. Efektowne tapicerowane fotele wypoczynkowe i krzesła glamour z tyłu mebla są udekorowane kołatką. Wsporniki i wykończenia siedzisk mienią się złotym lub srebrnym kolorem. Kanapy i sofy oprócz pikowania mają często asymetryczną, falowaną górę oparcia. Widoczne jest to również w typowych dla tego stylu fotelach „muszlach” i tylko w tej aranżacji spotykanych szezlongach. W salonie glamour obowiązkowe są pikowane pufy. Tapicerka musi wyróżniać się jakościowym aksamitem, welurem lub skórą w kolorze czerni, bieli albo grafitu. Modne są nasycenia butelkowej zieleni, granatu, a nawet bordowego lub fioletowego odcieniu. Hitem ostatnich sezonów jest pudrowy róż i jasny błękit.

Wnętrza w stylu skandynawskim

Do stylizacji nordyckich stosuje się pikowane sofy i kanapy, fotele i krzesła pikowane w neutralnych kolorach bieli, kremu, beżu, szarości i czerni. To proste meble i klasyczne tkaniny żakardowe, które mają nie tyle dekorować, ile być praktyczne.

pikowana kanapa w kolorze kobaltowym

Wnętrza w stylu klasycznym

Tu zdecydowanie nie powinno zabraknąć mebli pikowanych, ale w dużych, obszernych wzorach. Im większe odstępy między nimi, tym lepiej. Wśród pożądanych materiałów powinna znaleźć się skóra, zarówno naturalna, jak i ekologiczna, a także tkaniny z grubym splotem jak welur. Tradycyjne, gabinetowe fotele czy sofy to typowe meble klasycznych wnętrz. Kolory podkreślające styl to brązy, granaty, czernie, beże oraz zielenie. 

Wnętrza w stylu nowoczesnym

Delikatne, duże przeszycia tworzące proste linie i kraty mogą być deseniem łóżek, kanap, narożników oraz krzeseł w stylu industrialnym lub minimalistycznym. W tych modelach używa się materiałowych i skórzanych obić, które nie błyszczą i zachowują oszczędną strukturę. Dużo w pofabrycznych aranżacjach jest pikowanych tapicerek w kolorze czerni, granatu, ciemnego brązu lub grafitu. W minimalistycznych wnętrzach dominują także jasne kolory z matowym wykończeniem.

pikowany fotel w stylu klasycznym

Pikowane meble znajdują zastosowanie także w trendach boho, w których dominują głównie sofy w odcieniu ciemnej zieleni, musztardowej żółci lub czerwieni. Takie wersje mebli spotkasz też w aranżacjach angielskich, nowojorskich, art-deco i vintage.

Pikowane łóżka z oferty sklepu Edinos.pl

Pomieszczenia, jakie możesz umeblować z wykorzystaniem tapicerowanych mebli pikowanych to:

  • salon – najlepszy pokój do ekspozycji pikowanych mebli; oprócz łóżka występują tu wszystkie rodzaje pikowanych mebli, włączając stylizowane krzesła do jadalni,
  • sypialnia ­­– największą pikowaną powierzchnię ma oparcie łóżka, ale w tym wnętrzu dobrze wygląda także pikowany fotel z podnóżkiem i stołek do toaletki,
  • przedpokój – siedziska lub tapicerowane pufy z taką powierzchnią to elegancki dodatek wnętrza i miejsce do wygodnego założenia butów,
  • inne – pikowane kanapy, sofy, fotele i krzesła tapicerowane ze względu na swój dostojny wygląd są luksusowym dodatkiem gabinetów, biur, salonów urody, hoteli i ekskluzywnych butików.
pikowane zagłowie łózka

Jeśli Ciebie też oczarowały pikowane meble tapicerowane, w aranżacji wnętrz koniecznie wykorzystaj wybrany model, pamiętając, że:

  • ozdobne kryształki i gęste pikowania podkreślają wyłącznie nurty glamour,
  • duże i proste desenie charakteryzują meble nowoczesne,
  • tapicerowane szlachetnymi tkaninami z połyskującą poświatą produkty wybieraj do luksusowych pomieszczeń; dobrze wyglądają także we wnętrzach boho,
  • matowe, pikowane powierzchnie z wykorzystaniem żakardowych lub flockowych materiałów stosuj do wnętrz skandynawskich, industrialnych i nowoczesnych,
  • skóra i ekoskóra w piku podkreśli trendy glamour w wersji zdobionej, a w klasycznej i oszczędnej – tradycyjne, industrialne, skandynawskie i nowoczesne.

Jak zaaranżować modne wnętrze z wykorzystaniem tapicerowanych mebli pikowanych? Tak, by prezentowały się spójnie i stanowiły harmonijny dodatek wnętrza.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *