Swobodne etno – czyli czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzu

Oscar de la Renta, Isabel Marant, Michael Kors to nazwiska, których kolekcje niejednokrotnie stały po stronie etnicznej mody. Roślinne i zwierzęce printy, motywy nawiązujące do kultury Indian czy Azteków, kolory ziemi to nie tylko znaki rozpoznawcze wybiegów mody, lecz także trendu w aranżacji wnętrz. Styl boho na stałe wszedł do słownika designu, bowiem projektanci wzornictwa z plecionek i sznurka tworzą autentyczny obiekty westchnień. Ja na ich widok westchnąłem nie raz!

Od lewej: naturalny puf Saliem - biały; boho puf Seleo - niebieski
Od lewej: naturalny puf Saliem – biały; boho puf Seleo – niebieski

Boho to synonim wolności. Jego nazwa pochodzi od słowa „boheme” odnoszącego się do francuskiej cyganerii artystycznej, która manifestowała swoją niezależność twórczą. Podróże małe i duże, wakacje, ciepłe promienie słońca i złocisty piasek grzejący w stopy. Boho we wnętrzach oznacza niezobowiązujące odwołania do kultury Orientu, egzotycznej natury i folkowych klimatów. Takie aranżacje nierzadko czerpią inspirację z przeszłości, więc związane są również z modą vintage.

Wnętrza w stylu boho emanują energią barw, wzorów oraz faktur. Są zupełnie obce minimalizmowi i pokrewnym mu estetykom. Choć boho to fantazyjny styl fusion, rządzi się on pewnymi, logicznymi zasadami. Nie lubi przesady, więc każdy element powinien być dobierany z rozwagą. Umiar w odnoszeniu się do mody vintage czy też dosłownej interpretacji etnicznych inspiracji to klucz do sukcesu.

Od lewej: drewniane lustro Lennie - drewniane; kwadratowy puf Meraja - naturalny.
Od lewej: drewniane lustro Lennie – drewniane; kwadratowy puf Meraja – naturalny.

Boho jest stylem łączącym przeciwieństwa. Kontrast barw oscylujących wokół beżu, brązu i zieleni z odważnym kobaltem, bordo czy też fioletem buduje niecodzienną aranżację. Z jednej strony odczuwalny jest bliski związek z naturą, z drugiej widać mocne powinowactwo ze zdecydowaną paletą kolorów, często widywanych we wnętrzach glamour. Materiały również bazują na zasadzie przeciwieństw. Pled z wełny lub fotel wypleciony z rattanu to elementy wchodzące w przyjazny dialog z ludowymi motywami, geometrycznymi wzorami bądź miękkim w dotyku eleganckim welurem. Ciekawe zestawienia mebli, idealnie pasujących do stylu boho, można znaleźć w sklepie Edinos.pl.

Od lewej: glamour puf Welma - niebieska; welurowy puf Fudi - szary, welurowy puf Mulla 3 X - różowy.
Od lewej: glamour puf Welma – niebieski; welurowy puf Fudi – szary, welurowy puf Mulla 3 X – różowy.

Jestem szczerze zachwycony tym, że boho nie zapomina o nawiązaniu do tradycyjnego rzemiosła. Rattan, wiklina, drift wood, trawa morska, grube sznury jutowe są więc nieodzownym elementem wystroju wnętrz. Natura daje spore pole do popisu, bowiem z tego rodzaju surowców powstają nieprzeciętne meble i dekoracje. Rama lustra wykonana z misternego połączenia drewnianej mozaiki to fenomenalny pomysł na niebanalną ozdobę wnętrza. Puf, którego główny materiał stanowi juta o szlachetnych włóknach i starannym splocie, to nie tylko głęboki ukłon w stronę natury, lecz także modelowy przykład mebla w stylu boho.

Od lewej: okrągłe lustro Silmi- naturalne; okrągły puf Elpo - naturalny.
Od lewej: okrągłe lustro Silmi- naturalne; okrągły puf Elpo – naturalny.

Autor:#Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *