Modny salon w stylu industrialnym – praktyczne porady designerów!

Styl industrialny zrodzony w XX wieku w powojennej rzeczywistości z wykorzystaniem elementów zagospodarowania fabryk coraz częściej wkracza do naszych domów. Zaczęło się od tego, że nowojorscy artyści w opustoszałych przez kryzys fabrykach dostrzegli idealną przestrzeń kreatywną. Podupadłe, przemysłowe budynki służyły jako otwarta przestrzeń do spotkań. Ich surowy charakter szybko został rozpowszechniony w nowojorskich apartamentach. Teraz i my możemy z niego czerpać, tworząc funkcjonalne, niezwykle oryginalne i designerskie wnętrza w stylu industrialnym. Poznaj sprawdzone sposoby aranżacyjne wnętrza pokoju dziennego w klimacie industrial, który stanowi silną konkurencję dla popularnego stylu skandynawskiego. 

komplet mebli w stylu industrialnym do salonu
KOMPLET MEBLI DO SLAONU W STYLU INDUSTRIALNYM

Styl industrialny czy loftowy w salonie?

Styl industrialny to nurt pierwotny względem loftowego, choć określenia te stosowane są często zamiennie. Tak naprawdę lofty inspirowane są bardzo prostym i naturalnym industrialem. Łączą cechy industrial i modern. Niewątpliwie jednak wnętrza industrialne mają więcej z chłodnego i surowego klimatu fabrycznego. Koncentrują się na prostej formie. Inspiracje przemysłowe to baza loftowych aranżacji, które jednak charakteryzują się większą przytulnością. Nie ma w nich już takiej surowości i tylu odniesień fabrycznych. Żeby dopełnić wyjaśnień w zakresie terminologii, trzeba stwierdzić, że: 

 • loft to nieco ocieplony industrial,
 • wspólnym mianownikiem obu stylistyk są materiały: beton, stal, szkło i drewno,
 • najważniejsza jest baza w postaci różnych odcieni szarości, czerni i bieli,
 • we wnętrzu loftowym i industrialnym nie obejdzie się bez dużej ilości światła,
 • w loftach industrialną, fabryczną surowość przełamuje się ożywiającymi kolorami oraz ocieplającymi dodatkami.
wnętrze salonu w stylu industrialnym

Ściany w salonie w stylu loftowym

Nawiązujący do pomieszczeń pofabrycznych salon w stylu loft powinien posiadać odpowiednie akcenty. W przeciwieństwie do jasnych, białych czy szarych ścian charakterystycznych do skandynawskich aranżacji w loftach pojawia się typowa dla industrializmu cegła wraz z dodatkiem betonu. Otwarta przestrzeń salonowa może zostać podzielona szklanymi drzwiami z metalową, czarną ramą ze szprosami. Liczy się to, co wyraziste. Warto odejść od typowych schematów. Projektanci zachęcają, aby przy tego typu aranżacjach łamać zasady, bo chodzi o unikalność. Salon loftowy powinien zapraszać przestronnością, więc nie należy przesadzać. Surowe wykończenie ścian pokoju dziennego będzie najlepszą bazą dla nieco przytulniejszych dodatków. 

W loftowym salonie na ścianie sprawdzi się: 

 • zarówno stara cegła, jak i gipsowe płytki imitujące ją;
 • połączenie cegły i betonu,
 • krzesła w wyraźnym, loftowym stylu,
 • czarny lub inny wyrazisty kolor – najlepiej na fragmencie ściany,
 • galeria z grafiką czy plakatami przedstawiająca fabryczne maszyny lub zdjęcia starych zakładów przemysłowych,
 • uwidocznione oświetlenie, także z widoczną instalacją. 
salon w stylu loft
SALON W STYLU LOFT

Meble do salonu w stylu loft

W doborze mebli do salonu urządzonego w stylu loft warto postawić na minimalizm i funkcjonalność. Idealnie sprawdzą się więc pojedyncze regały otwarte czy półki, pozwalające mieć wszystko na wyciągnięcie ręki. Wnętrzarski nurt pofabryczny w pokoju dziennym podkreślą modele wykonane ze stali czy drewna, a także łączące oba te surowce. Podstawowym wyposażeniem salonu jest oczywiście sofa, która w projektach loftowych najczęściej występuje jako tapicerowany narożnik w kontrastowym kolorze. Komoda i loftowy stolik kawowy wcale nie muszą do siebie pasować. Designerzy, projektując open space w industrialno-loftowym szyku, unikają łączenia mebli tej samej serii. Wspaniale jest przemycić do wnętrza salonu wyposażenie dawnej fabryki lub postarać się odnaleźć mebel na jego wzór. Charakterystyczne dla industrializmu lite drewno, szkło, stal dają wiele możliwości. Czynią meble przeznaczone do salonu ponadczasowymi i niezwykle solidnymi. Można je przerabiać i warto się o to pokusić. 

zestaw loftowych mebli do salonu
ZESTAW LOFTOWYCH MEBLI DO SALONU

W loftowe trendy najlepiej wpisuje się:

 • duży drewniany stół industrialny na prostych metalowych nogach lub wysoki blat z hokerami wykonanymi z drewna i metalu,
 • komoda czy regał na metalowych, dodających lekkości meblu nogach,
 • kolorowa sofa tapicerowana strukturalną czy mięsistą tkaniną lub ze skóry naturalnej,
 • połączenie krzeseł, hokerów czy taboretów o różnej formie – takie same krzesła przy stole wieją nudą.
dębowy stół industrialny do slonu
Kliknij tutaj i zobacz niezwykłe oferty stołów w stylu industrialnym.

Oświetlenie salonu w stylu industrialnym – wybierz unikalne lampy loftowe

Najbardziej odpowiednim dla industrialnego stylu loftowego jest wnętrze z dużymi oknami, które zapewnią dużą ilość naturalnego światła. Zarówno pokoje dzienne z dużymi, jak i z mniejszymi oknami trzeba odpowiednio doświetlić. Na szczęście typowe lampy loftowe dają wiele możliwości. Modeli jest wiele, zarówno wiszących, jak i stojących. Niemal wszystkie przybierają postać dużych żarówek umocowanych na czarnych kablach. Brak dodatkowych kloszy zapewnia niczym nieograniczone, funkcjonalne światło. Designerzy radzą, by w projektowaniu loftowego systemu oświetlenia w salonie zwrócić uwagę na lampy podobne do reflektorów. Można też skorzystać z następujących trików projektantów:

 • Oświetlenie salonu ma być zarówno funkcjonalne, jak i ozdobne. Świetnie sprawdzają się systemy ściemniaczy. Dzięki temu zyskamy możliwość regulacji natężenia światła i nadamy odpowiedniego klimatu do wykonywanej w salonie czynności. 
 • Funkcjonalność industrialnej przestrzeni loftowej w salonie zwiększą zwisające z sufitu na kablach dekoracyjne żarówki z widocznym żarnikiem.
 • Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie żarówek stylizowanych na projekt ST64, pierwszą żarówkę Edisona.
 • Zamiast pojedynczych lamp do industrialnego salonu pasują oświetlenia szynowe wyposażone w dużą ilość reflektorów, by światło dotarło do każdego kąta.
 • Poprzez oświetlenie można wydzielić strefy w salonie – inne lampy nad stół jadalniany, jeszcze inne nad stolikiem kawowym czy w pobliżu kanapy.
 • Czerń, miedź, biel i chrom to tylko przykłady cech modeli industrialnych lamp. 
nowoczesny regał w stylu loft pasujący do salonu
NOWOCZESNY REGAŁ W STYLU LOFT

Jakie dodatki pasują do salonu w stylu loftowym?

Koncentracja na detalach podkreślających powiew chłodu w loftowym salonie gwarantuje designerski sukces. Przemysłowy charakter pomieszczenia podkreślą:

 • zapożyczone z fabryki elementy maszyn stanowiące dekoracje,
 • rośliny zielone, choć nie powinny zdominować przestrzeni, a stanowić jedynie akcent,
 • tkaniny o ciekawych geometrycznych wzorach i widocznych strukturach,
 • abstrakcyjne obrazy.

Dodatki powinny odgrywać istotną rolę w industrialnej aranżacji salonu. Nie powinny jednak jej zdominować. Warto zachować umiar i skupić się na pojedynczych dekoracjach, które faktycznie dodadzą przemysłowego klimatu wnętrzu. Jako że loftowa przestrzeń dzienna powinna zostać jak najlepiej doświetlona, nie zaleca się stosowania w niej firan czy zasłon.

zestaw loftowych mebli we wnętrzu salonu
ZESTAW MEBLI W STYLU LOFTOWYM

Podsumowując, prostota i minimalizm stylu przemysłowego tworzą dla loftu idealną bazę. Warto wprowadzić do niej klimatyczne oświetlenie i ocieplające salonowe wnętrze w odbiorze wyraziste dodatki. W tym wszystkim trzeba zachować typową dla industrialnego stylu surowość. Zobacz także jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *