Mieszkanie w stylu loft – jak urządzić wnętrza, by zyskały industrialny charakter?

Zestaw industrialnych regałów Stolen

Styl loft zadomowił się wśród tendencji aranżacyjnych na dłużej. Moda na loftowy wystrój nie przemija, zachwycając kreatywnym podejściem do industrialnej aranżacji wnętrz domów i mieszkań. W wystroju pomieszczeń styl pojawił się na gruncie inspiracji nowojorskimi budynkami magazynowymi i fabrycznymi, opustoszałymi w wyniku recesji gospodarczej w połowie XX wieku. Początkowo budynki stały się obiektami zainteresowania nowojorskiej bohemy, stając się pracowniami, galeriami, a jednocześnie mieszkaniami. Z czasem adaptowane nie tylko przez artystów poprzemysłowe budynki zyskały nowe przeznaczenie, a my również dziś czerpiemy inspiracje z dawnych fabryk, hal, magazynów, składów.

komplet mebli industrialnych we wnętrzu mieszkania urządzonego w stylu loft
KOMPLET MEBLI W STYLU LOFT – VERDON 16X

Styl loft – co warto o nim wiedzieć?

Styl loft jest obecnie, obok stylu skandynawskiego i minimalistycznego jednym z najbardziej popularnych sposobów aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. Elementy stylu industrialnego bezpośrednio łączą się z ogromnymi przestrzeniami, dużymi oknami oraz widocznymi elementami konstrukcji i instalacji w budynkach. Pozorna niedbałość, widoczna w wnętrzach w stylu loft, jest jednak starannie zaplanowana. Okablowanie, rury i przewody oświetleniowe, mimo iż w całości widoczne, są przygotowane i wykonane w sposób zapewniający ochronę przed uszkodzeniem. Styl industrialny emanuje surowością, która w zależności od zapożyczeń z innych tendencji wnętrzarskich dominuje lub godzi się z pomysłami, ocieplającymi efekt wystroju. Hard loft to określenie stylu industrialnego, zastosowanego w typowo poprzemysłowych budynkach, w których widoczne elementy instalacji są prawdziwe, wysokość pomieszczeń i przestrzeń stworzona została na etapie wznoszenia budynku. Soft loft natomiast odnosi się do nieruchomości, urządzonych w stylu industrialnym, w których elementy loftowe powstały w odpowiedzi na potrzeby inwestora, w nieruchomościach, zaadaptowanych na potrzeby industrialnego wystroju.

industrialne meble w małym loftowym mieszkaniu
METALOWY REGAŁ NA KSIĄŻKI BETON – ISUMI 3X

Mieszkanie w stylu industrialnym – elementy charakterystyczne

Styl industrialny posiada wiele elementów charakterystycznych, dzięki którym w pomieszczeniach mieszkalnych od razu widoczne są loftowe inspiracje. Jeśli planujesz urządzić swoje mieszkanie na wzór stylu industrialnego, zaobserwuj, czy Twoja nieruchomość wyposażona jest w charakterystyczne cechy loftu:

 • znaczna wysokość ścian
 • widoczne elementy instalacji
 • wysokie okna
 • duże, otwarte przestrzenie
 • widoczny tynk lub oryginalna cegła
 • metalowe schody i widoczne elementy konstrukcji budynku

Jeżeli posiadasz mieszkanie w budynku, który powstał w odmiennym stylu, możesz swoje wnętrza dostosować do potrzeb wystroju loft lub wkomponować w istniejące elementy charakterystyczne jak najwięcej industrialnych inspiracji.

pokój dzienny mieszkania w stylu loft
PODWÓJNY REGAŁ METALOWY – STOLEN 3X

Kolory w mieszkaniu urządzonym w stylu loft

W mieszkaniu, urządzanym w stylu loft nie wszystko będzie idealnie charakterystyczne dla industrialnych inspiracji. Dzięki kolorom można modelować wysokość oraz przestrzeń, tworząc wnętrza, wyglądające jak loftowe. W mieszkaniach, aranżowanych na styl industrialny dominują:

 • biel
 • szarość
 • czerń
 • antracyt
 • naturalne odcienie drewna

Planując aranżację mieszkania na styl loft zdecyduj się na biały odcień ścian, połączony z metalowymi akcentami. W industrialnym mieszkaniu nie powinno zabraknąć elementów metalowych, malowanych sposobem proszkowym na kolor czarny lub antracyt. W loftowych wnętrzach ważnym akcentem aranżacyjnym jest beton, którego naturalny, jasnoszary odcień doskonale komponuje się z drewnianymi akcentami w postaci drzwi wewnętrznych, podłogi oraz mebli. Podkreślającym industrialny charakter wnętrza kolorem jest naturalny odcień cegły, stanowiący piękną, unikalną ozdobę loftowych wnętrz. Jeśli mieszkasz w kamienicy lub bloku, wybierz największą, najwyższą i najbardziej widoczną ścianę. Obłożona płytkami, wykonanymi z naturalnej cegły będzie prezentowała się wyjątkowo efektownie. Jeśli świadomie chcesz zrezygnować z jej odcienia, możesz ją pobielić.

zestaw mebli w stylu loft do małego mieszkania
LOFTOWA SZAFKA TREMOR – CZARNA

Meble do mieszkania, urządzanego w popularnym, industrialnym stylu loft

Mieszkanie w stylu industrialnym jest przestrzenią niezwykle efektowną. W swej surowości zachwyca indywidualnie dobranymi elementami wystroju, wpływającymi na unikalny charakter i wyjątkowo klimatyczny efekt wizualny. Meble są nieodłączną częścią koncepcji loftowego mieszkania. Dzięki nim wykreujesz klasyczny efekt loftu, nowoczesną wersję mieszkania industrialnego oraz wnętrza, inspirowane loftem, z wyraźnymi akcentami uniwersalnymi lub zaczerpniętymi z innych stylów wnętrzarskich. Mieszkania w stylu loft to nieograniczone możliwości doboru mebli z naturalnego drewna, mebli metalowych oraz mebli, stanowiących połączenie drewna z metalem. Aby podkreślić styl loft w mieszkaniu, zdecyduj się na odnowienie starego, drewnianego kredensu, industrialnego stolika, szafki lub komody. Mebel z historią będzie mocnym, wyrazistym akcentem wystroju. Zobacz jakie cechy powinien posiadać stół do wnętrza w stylu industrialnym.

komplet mebli w stylu loft do mieszkania w bloku
KOMPLET MEBLI ARUBA – ZŁOTY DĄB

Dodatki w mieszkaniu urządzonym w stylu loft

W mieszkaniu, urządzonym w stylu loft można eksponować stylowe dodatki, jednak nie w nadmiarze. Dodatki mogą podkreślić indywidualny charakter aranżacji, a także wpłynąć na niezwykły efekt wystroju oraz funkcjonalność pomieszczenia. Ważne, aby były efektowne i wpisywały się w loftowe inspiracje. Wśród dekoracji, sprawdzających się w każdym, industrialnym pomieszczeniu warto zastosować:

 • czarne ramki ze zdjęciami
 • stylowe zegary analogowe w metalowej oprawie
 • stojące lampy o metalowych abażurach
 • tapety w geometryczne wzory lub fototapety z motywem industrialnym
 • kwietniki metalowe
 • doniczki z betonu architektonicznego z dużymi roślinami zielonymi
 • podkładki pod naczynia z drewna lub korka
konsola w stylu loft
LOFTOWA KONSOLA KAFFO – DĄB ZŁOTY

Oświetlenie industrialnego mieszkania w stylu loft

W mieszkaniu, zaaranżowanym w stylu loft oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem, tworzącym wyjątkowy klimat po zmroku. Pomieszczenia w stylu industrialnym muszą być doskonale doświetlone. Wysokie wnętrza mieszkań mogą zostać wyposażone w modne, czarne lampy metalowe wiszące, znakomicie wypełniające przestrzeń nad stołem, wyspą kuchenną lub zestawem wypoczynkowym. W niższych pomieszczeniach, adaptowanych na styl loftowy można zastosować nowoczesne, czarne oprawy natynkowe, które podkreślą industrialny styl wystroju. Nie zapomnij o oświetleniu dodatkowym w postaci metalowych lamp stołowych. Za pomocą oświetlenia ściennego możesz podkreślić swoją efektowną ścianę z cegły oraz uwydatnić galerię czarno-białych zdjęć. Jeśli Twój mieszkaniowy loft jest tworzony w budynku postindustrialnym, pozwól sobie na eksponowanie okablowania lamp wiszących. Niech elementy instalacji zostaną zabezpieczone osłonami (peszlami) w kolorze czarnym.

EKSKLUZYWNA INDUSTRIALNA LAMPA WISZĄCA NAD STÓŁ
EKSKLUZYWNA LAMPA WISZĄCA NAD STÓŁ 60 CM – EX396-SOVI

Mieszkanie w bloku w stylu industrialnym

Czy mieszkanie w bloku może stać się stylowym loftem? Oczywiście. Nawet, jeśli wysokość pomieszczeń nie jest zadowalająca, postaraj się stworzyć otwartą przestrzeń, rekompensującą niskie sufity. Połącz kuchnię z jadalnią, tworząc dużą przestrzeń, a w sypialniach zadbaj o industrialne meble, dodatki oraz oświetlenie. Eksponuj duże okna, rezygnując z ciężkich firan i zasłon na rzecz metalowych żaluzji. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, pozostaw okna nieosłonięte. Strefę dzienną w mieszkaniu zaaranżuj w bieli, czerni, zadbaj o dopasowanie stylu szafek kuchennych do loftowego wnętrza. W industrialnym mieszkaniu, znajdującym się w bloku, doskonale będą prezentowały się otwarte, metalowe półki zamiast szafek wiszących nad roboczym blatem. Zamiast tradycyjnie otwieranych drzwi wybierz drzwi przesuwne, osadzone na praktycznej, metalowej szynie. Czarny mechanizm z rolkami prezentuje się efektownie i wzmacnia efekt stylu loftowego mieszkania w bloku.

wnętrze mieszkalne urządzone w stylu industrialnym
LOFTOWY REGAŁ NA KSIĄŻKI DĄB BRUNICO – ISUMI 3X

Małe mieszkanie w stylu loft – jak je urządzić?

Czy małe mieszkanie w bloku może stać się stylowym loftem? Oczywiście, jednak będzie wymagało Twojej konsekwencji przy wyborze materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia. W małym mieszkaniu nie możesz pozwolić sobie na miks stylów aranżacyjnych. Zaaranżuj małe mieszkanie na styl industrialny od przedpokoju, poprzez łazienkę i sypialnię, po strefę dzienną. Stwórz apartament typu studio, w którym wymodelujesz wielkość pomieszczeń za pomocą kolorów i materiałów wykończeniowych. Jeśli zastanawiasz się nad kolorem ścian, wybierz biel. Cegła? Tak, najlepiej bielona. Meble industrialne? Oczywiście, jednak zamiast ciemniejszych odcieni drewna wybierz do swojego mieszkania nowoczesną wersję, czyli meble industrialne białe z elementami czarnego metalu. Zastosuj tapetę lub fototapetę, która optycznie powiększy wnętrza (na jednej ścianie). Loftowe, małe mieszkanie powinno być dobrze doświetlone oraz pozbawione nadmiernej ilości dekoracji. Aby małe mieszkanie wyglądało doskonale, zachowaj w nim ład i porządek. Wykorzystaj szarość betonu i jasne drewno, aby stworzyć modną, loftową aranżację kuchni i łazienki. Podłoga w małym mieszkaniu, urządzonym w stylu industrialnym powinna być jasna. Zastosuj naturalne drewno, panele laminowane w jasnym odcieniu lub żywicę epoksydową, tworzącą gładką taflę, która optycznie powiększy przestrzeń.

ZESTAW INDUSTRIALNYCH MEBLI ŁAZIENKOWYCH
ZESTAW INDUSTRIALNYCH MEBLI ŁAZIENKOWYCH – HAVANA 2Q 60 CM

Funkcjonalny, modny loft w małym mieszkaniu

Styl loft jest niezwykle efektowny i na długo pozostanie wśród najmodniejszych tendencji aranżacyjnych. Zastanawiasz się jednak, czy jest funkcjonalny? Odpowiedź jest twierdząca. Inspirowany byłymi fabrykami i magazynami lofty muszą wykazywać się funkcjonalnością, tak ważną w przemyśle. Meble industrialne są pojemne i trwałe, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Ściany, małego mieszkania obłożone płytkami z cegły zyskują dodatkowe wzmocnienie, a brak osłon okiennych pozwala łatwo zadbać o czystość otworów. Zaaranżuj mieszkanie na styl loft i korzystaj z jego funkcjonalności. Mieszkanie w stylu loft może stać się wygodną przestrzenią do życia dla singla, pary oraz rodziny z dziećmi, stworzyć je można w kamienicy, bloku oraz budynku postindustrialnym, jednak najlepiej wpisuje się ono w miejski styl zabudowy. Jeśli realizujesz dom jednorodzinny, oddalony od wielkomiejskiego krajobrazu zastanów się, czy industrialne wnętrza będą prezentowały się dobrze. Zobacz także jak urządzić salon w modnym stylu industrialnym.

zestaw mebli industrialnych w pokoju dziennym
STOLIK RTV W STYLU INDUSTRIALNYM VITTEN 2X – DĄB BRUNICO

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *