Jak i czym czyścić meble kuchenne – domowe sposoby, czy gotowe rozwiązania?

Czyszczenie mebli kuchennych jest czynnością, która Cię nie ominie. Niezależnie od intensywności użytkowania kuchennej zabudowy, utrzymanie ładu i porządku w szafkach jest niezwykle ważne chociażby ze względu na estetykę w pomieszczeniu. Twoje stylowe, starannie dobrane szafki kuchenne wyglądają jeszcze lepiej, gdy są czyste i pachnące. Regularne czyszczenie mebli przy użyciu sprawdzonych środków sprawia, że szafki kuchenne zachowują doskonały wygląd przez wiele lat. Sprawdź czym i w jaki sposób czyścić szafki kuchenne, aby szybko i łatwo usunąć tłuste zabrudzenia, nie pozostawiając szpecących smug, zacieków oraz zarysowań na frontach mebli.

zestaw białych mebli kuchennych silva
ZESTAW MEBLI KUCHENNYCH SILVA – BIAŁY + DĄB SONOMA

Jak czyścić meble kuchenne – przygotuj się do porządków

Czyszczenie mebli kuchennych wymaga systematyczności. Im częściej będziesz sprzątać swoją zabudowę kuchenną, tym mniej czasu poświęcisz na utrzymanie jej w nienagannym stanie. Zastanów się jak i czym regularnie czyścić meble kuchenne, aby Twoja praca była efektywna. Niezależnie od materiału, z którego wykonane zostały Twoje kuchenne meble, ich czyszczenie powinno zawsze odbywać się z zastosowaniem delikatnych środków czyszczących oraz przy użyciu nierysujących powierzchni ściereczek.

Czym czyścić meble kuchenne, aby nie narazić ich na zarysowanie?

Do czyszczenia mebli kuchennych wybieraj:

 • miękkie ściereczki z mikrofibry,
 • gąbki do mycia naczyń, używając wyłącznie gładkiej strony,
 • chusteczki nawilżane do czyszczenia kuchni, używając ich stroną, przeznaczoną do polerowania,
 • ręcznik papierowy do uzyskania suchej powierzchni.
Gumowa rękawica ze ściereczką mikrofibry do czyszczenia mebli kuchennych

Jakich środków używać do czyszczenia mebli kuchennych?

Przed rozpoczęciem czyszczenia szafek kuchennych wyposaż się w:

 • łagodnie działający płyn do mycia naczyń,
 • sodę oczyszczoną i ocet,
 • nawilżane chusteczki czyszczące do mycia kuchni,
 • mleczko do czyszczenia bez drobinek, mogących powodować zarysowania powierzchni.

Przed rozpoczęciem gruntownych porządków w domowej kuchni warto wyposażyć się w akcesoria, dzięki którym nie tylko usuniesz widoczne zabrudzenia, ale także utrzymasz czystość mebli kuchennych na dłużej i otworzyć okno. Uśmiechnij się i do dzieła.

Środek do czyszczenia mebli kuchennych.

Jak czyścić górne szafki kuchenne?

Najlepszym sposobem na efektywne sprzątanie szafek kuchennych jest rozpoczęcie czyszczenia od góry. Oczyszczanie mebli kuchennych w ten sposób spowoduje, że kurz zalegający w górnych partiach kuchennych mebli nie osiądzie na oczyszczonych już elementach. To co spadnie, możesz łatwo przetrzeć przy sprzątaniu frontów, kuchennego blatu oraz szafek dolnych. Przetrzyj wierzch wiszących szafek kuchennych ściereczką, delikatnie nasączoną mieszanką wody z octem. Taki roztwór skutecznie usunie pozostałości tłustej warstwy brudu, osadzającego się podczas gotowania. Po usunięciu zabrudzeń wytrzyj powierzchnię ręcznikiem papierowym, aby ją dokładnie osuszyć i nałóż na górną część szafek fragmenty tapety, papieru lub ręcznika papierowego, aby ochronić szafki przed ponownym, bezpośrednim osadzaniem się warstwy kurzu i tłustego filmu. Kolejne sprzątanie swojej kuchni rozpoczniesz nie od czyszczenia, a od zdjęcia zabrudzonej osłony i przetarcia wierzchniej części szafek. Niezależnie od rodzaju środka czyszczącego jaki użyjesz, pamiętaj, aby szmatka, którą usuwasz kuchenne zabrudzenia, nie była zbyt mocno nasączona. Zbyt duża ilość wody może uszkodzić korpusy, wnętrza i fronty szafek kuchennych.

Kobieta czyszcząca półki

Jak czyścić wnętrza szafek kuchennych?

Następnym krokiem do Twojej, idealnie czystej kuchni jest dokładne umycie wnętrza szafek kuchennych. Sprawdzony sposób na czyste szafki od środka to doskonała organizacja i regularne przecieranie kuchennych półek. Przygotuj wodę z płynem do mycia naczyń oraz miękką gąbkę. Jeśli posiadasz silniej zabrudzone szafki, konieczne może okazać się zastosowanie sody oczyszczonej, nałożonej bezpośrednio na szmatkę lub gąbkę lub w postaci wodnego roztwór. Przy czyszczeniu wnętrza kuchennych szafek doskonale sprawdzi się również mieszanka wody z octem, a do uciążliwych zabrudzeń, amoniak.


W jaki sposób w kilku krokach sprzątnąć, uporządkować i utrzymać czystość we wnętrzu szafek kuchennych?

 • usuń z szafek wszystkie przedmioty,
 • starannie przetrzyj półki i boki zabudowy wilgotną gąbką lub ściereczką,
 • osusz wnętrze szafek ręcznikiem papierowym,
 • na spód każdej szafki, na półki i do szuflad rozłóż matę antypoślizgową (dodatkowo zabezpieczy powierzchnie przed zarysowaniem),
 • zainwestuj w organizery (praktyczne pojemniki z przegrodami pozwolą usystematyzować produkty sypkie),
 • żywność przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Oczyszczone i zabezpieczone przed przypadkowo tworzącymi się zabrudzeniami wnętrza kuchennych szafek wystarczy przy kolejnym sprzątaniu przetrzeć. Wyjmowanie usystematyzowanych produktów zajmie Ci o wiele mniej czasu. Ład to sprawdzony sposób na utrzymanie porządku i czystości nie tylko we wnętrzu szafek kuchennych.

Jak czyścić fronty szafek kuchennych?

Jeśli wnętrza szafek są już czyste, możesz przejść do oczyszczania ich frontów. Zadanie jest o tyle skomplikowane, że nie ma jednej recepty na czyste fronty kuchennych szafek bez smug. Ich wygląd zależy od materiału, z którego został wykonany zestaw mebli kuchennych, a w związku z tym od sposobu czyszczenia i użytych środków. Spójrz dokładnie na fronty swoich mebli, poniżej znajdziesz sprawdzony sposób na to, jak czyścić meble kuchenne, wykonane z najpopularniejszych materiałów. Czyszczenie frontów nie musi oznaczać potu, krwi i łez. W większości przypadków wystarczy ściereczka z mikrofibry, płyn do mycia naczyń i kilka dodatkowych elementów, przydatnych w zależności od rodzaju wykończenia frontów Twoich szafek.

komplet mebli do kuchni szafki górne w kolorze białym szafki dolne fornirowane w kolorze imitującym drewno
KOMPLET MEBLI DO KUCHNI DĄB MIODOWY – LIMO

Jak czyścić meble kuchenne z połyskiem?

Meble kuchenne z połyskiem kojarzone są z powierzchniami, które trudno utrzymać w czystości. Dla miłośników nowoczesnych wnętrz nie ma jednak złych wiadomości. Na meblach z połyskiem tak samo gromadzą się ślady codziennego użytkowania, jak na powierzchniach matowych, a specyfika czyszczenia dla każdej z tych grup wiąże się z zastosowaniem odpowiednich tricków. W jaki sposób czyścić fronty szafek, utrzymane na wysoki połysk? Po pierwsze użyj mieszanki wody z płynem do mycia naczyń oraz delikatnej ścierki z mikrofibry, aby nie zarysować powierzchni. Następnie wytrzyj fronty ręcznikiem papierowym, nasączonym płynem do mycia szyb. Pomoże on pozbyć się pozostałości tłuszczu oraz nie spowoduje smug. Nie spodziewaj się cudów, jeżeli fronty nie zostaną w odpowiedni sposób pozbawione tłustego osadu. Najlepszym sposobem na uzyskanie idealnie lśniących szafek kuchennych bez smug jest całkowite odtłuszczenie frontów. W tym celu pomocne okażą się:

 • ciepła woda z płynem do mycia naczyń,
 • delikatny roztwór sody oczyszczonej,
 • ciepła woda z dodatkiem octu,
 • płyn do mycia szyb.

Jeśli zabrudzenia są silne, możesz użyć chemicznego środka czyszczącego, który nie powoduje zarysowań.

zestaw szafek kuchennych w kolorze białym z frontami na wysoki połysk
ZESTAW KUCHENNYCH MEBLI STEJAR – BIAŁY POŁYSK

Jak czyścić drewniane meble kuchenne?

Drewniane meble kuchenne cechuje trwałość i ponadczasowy wygląd, a ich czyszczenie nie powinno doprowadzić do powstania zacieków oraz wypaczeń. Przy czyszczeniu mebli kuchennych wykonanych z drewna, nasączona płynem miękka ściereczka do mycia naczyń nie powinna być zbyt wilgotna, aby nie uszkodzić naturalnej bariery ochronnej, obecnej na frontach drewnianych mebli. Umyte w ten sposób szafki kuchenne wytrzyj je suchą, delikatną ścierką z mikrofibry. Dla uzyskania optymalnego efektu możesz nasączyć ją pianką lub aerozolem do pielęgnacji mebli drewnianych. Pamiętaj jednak, aby w niewidocznym miejscu wykonać próbę działania preparatu. Unikaj częstego kontaktu mebli drewnianych z wilgocią. Aby nadać im większą ochronę przed zniszczeniem w wyniku użytkowania, możesz zabezpieczyć odmalowując powierzchnię frontów profesjonalnym, specjalnie przeznaczonym do tego preparatem lub nanosząc na powierzchnie szafek odpowiedni impregnat do drewna.

komplet szafek kuchennych z frontami o wyglądzie drewna orzechowego
ZESTAW MEBLI KUCHENNYCH EDINA – ORZECH

O czym warto pamiętać czyszcząc meble kuchenne wykonane z drewna?

Czyszcząc drewniane meble kuchenne pamiętaj o stosowaniu wyłącznie szmatek wykonanych z miękkich i delikatnych tkanin, tak aby uniknąć zarysowań na powierzchni mebla. Ewentualne zarysowania, powstałe na drewnianych frontach szafek kuchennych, mogą bowiem przybrać stały charakter, wpływając na wygląd i estetykę zabudowy kuchennej. Do mycia i czyszczenia mebli kuchennych należy wykorzystać wyłącznie, sprawdzone, odpowiednie preparaty, które nie spowodują odbarwień oraz uszkodzenia drewnianych powierzchni.

środek do czyszczenia mebli drewnianych

Jak czyścić meble kuchenne lakierowane?

Meble kuchenne lakierowane wymagają zastosowania specjalistycznych preparatów. Sprawdzonym, domowym sposobem na utrzymanie ich czystości i efektywnego wyglądu jest umycie frontów wilgotną ściereczką, nasączoną mieszaniną wody z płynem do mycia naczyń, a następnie wytarcie nierysującą powierzchni miękką szmatką. Planując mycie lakierowanych frontów szafek kuchennych warto zakupić specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia mebli lakierowanych lub odpowiedni wosk, który nada frontom niezwykły połysk oraz powłokę ochronną. Meble lakierowane prezentują się efektownie wtedy, gdy wyglądają nienagannie. Dbaj o ich czystość na co dzień, aby nie powstały trudne do usunięcia zabrudzenia. Nie używaj do czyszczenia szorstkich gąbek i szczoteczek. Przed zastosowaniem środka czyszczącego sprawdź, jak działa na małym fragmencie.

komplet szafek kuchennych w zestawie z frontami na wysoki połysk
BEŻOWY KOMPLET MEBLI KUCHENNYCH – LIMO

Jak czyścić meble kuchenne fornirowane?

Meble kuchenne fornirowane, inaczej pokryte warstwą o strukturze drewnianej są niezwykle efektowne i trwałe, lecz wymagają starannej, odpowiedzialnej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Najlepszym sposobem na utrzymanie higienicznej czystości mebli fornirowanych będzie stosowanie takich samych zabiegów pielęgnacyjnych, jak w przypadku mebli kuchennych wykonanych z drewna. Należy ostrożnie podchodzić do wilgotności ścierki. Miękka ściereczka czyszcząca, nie powinna być zbyt mokra, aby nie uszkodzić warstwy delikatnego forniru znajdującego się na powierzchni kuchennych frontów.

zestaw mebli kuchennych z szafkami posiadającymi fronty w kolorze drewna dąb votan
ZESTAW MEBLI KUCHENNYCH SILVA – DĄB VOTAN + ANTRACYT

W jaki sposób wyczyścić fornirowane meble kuchenne, aby nie pozostawić smug?

W celu uniknięcia powstania nieestetycznych smug na fornirowanej powierzchni frontów kuchennych mebli zastosuj chusteczki nawilżane, przeznaczone do czyszczenia mebli drewnianych. Ważne jest, w jaki sposób ich używasz. Ściereczkę należy przyłożyć bez dociskania do powierzchni frontu, po czym wykonywać ruch wzdłuż widocznych elementów strukturalnych. Ten sprawdzony sposób jest odpowiedni wtedy, gdy chcesz odświeżyć fronty fornirowane, pozbawione uporczywych i tłustych zabrudzeń.

Kobieta czyszcząca meble kuchenne

Jak czyścić meble kuchenne matowe?

Meble kuchenne matowe są tak samo wymagające, jak meble o wysokim połysku. Szafki kuchenne z matowym wykończeniem należy myć wilgotną gąbką lub ścierką, a następnie przecierać do uzyskania suchej powierzchni nienamoczoną szmatką lub ręcznikiem papierowym. Uważaj, aby nie pozostawić smug. W tym celu dokładnie odtłuść powierzchnię szafek poprzez dodanie do wody z płynem do mycia naczyń octu. Niezawodny ocet sprawdzi się przy codziennych zabrudzeniach. Jeśli zmagasz się z wyjątkowo trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, zaschniętymi śladami i resztkami potraw na matowych meblach, zastosuj do czyszczenia wodę amoniakalną w roztworze 20% oraz miękką szmatkę.

Autor:#Smok Beksa

Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *