Aranżacja przedpokoju w bloku

Remontujesz mieszkanie w bloku i zastanawiasz się, jak urządzić przedpokój? A może obecny wygląd Twojego przedpokoju nie napawa cię zachwytem? Jesteś w dobrym miejscu! W niniejszym artykule omawiam każdy etap urządzania przedpokoju w bloku. Podpowiadam, jakie meble i jakie kolory na ściany wybrać. Sprawdzamy najbardziej praktyczne rozwiązania i najmodniejsze dodatki.

aranżacja przedpokoju w bloku

Przedpokój i jego funkcja w mieszkaniu

Zanim przejdę do praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak urządzić przedpokój w bloku, zastanówmy się, jaką funkcję pełni w mieszkaniu to pomieszczenie. Dla domowników przedpokój jest miejscem, w którym mogą oni przygotować się do wyjścia. Z tego powodu, warto uwzględnić w nim takie elementy, które te przygotowania ułatwią. Z drugiej strony, przedpokój to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzą nie tylko mieszkańcy, ale również i goście. Dlatego też warto zadbać, aby pierwsze wrażenie przywodziło na myśl ciepło, spokój i bezpieczeństwo, których zaznać można tylko w domu. 

przykładowa aranżacja przedpokoju

Zanim urządzisz przedpokój…

Bardzo przydatną czynnością, od której warto rozpocząć urządzanie każdego pomieszczenia, również przedpokoju jest stworzenie listy bazowej. Dotyczy ona tego, co znajdzie się we wnętrzu i jak mniej więcej ma wyglądać przedpokój. Zastanów się więc:

  • Jakie kolory bazowe chcesz widzieć w swoim przedpokoju?
  • Jakie meble i akcesoria są ci potrzebne? 
  • Co pragniesz przechowywać w przedpokoju?
  • Jaką stylistykę wnętrz preferujesz?
  • Jakie dodatki pozwalają ci prawdziwie poczuć klimat domu?

Jaki kolor ścian do przedpokoju wybrać?

Jako że przedpokój stanowi niejako wprowadzenie do dalszej części mieszkania, warto wybrać stonowaną kolorystykę na ściany. Będzie to biel, beże, szarości, ale również zgaszone odcienie mocniejszych kolorów. W przedpokoju w bloku nie ma z reguły okien. Jeśli dodatkowo jest to niewielkie pomieszczenie, wskazane będą jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. 

Nie tylko farba, czyli ściana z charakterem

Bardzo modnym obecnie sposobem na dodanie przestrzeni charakteru jest zastosowanie tapety, cegły, betonu, a nawet boazerii, która powraca do aranżacji wnętrz z przytupem. Dzięki takim trikom możesz w łatwy sposób urządzić swoje mieszkanie już od progu w ulubionym stylu. Jeśli chodzi o tapety, w przedpokoju najlepiej sprawdzą się bardzo łagodne wzory, szczególnie jeśli jest to pomieszczenie niewielkie. 

aranżacja ściany w przedpokoju

Meble do przedpokoju – jakie wybrać?

Bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą kwestią aranżacji przedpokoju w bloku jest wybór mebli. Ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród minimalistów cieszą się obecnie zabudowane szafy do przedpokoju. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że szafy do przedpokoju można wykonać samodzielnie, zamówić gotowe lub na dowolny wymiar. Systemy przechowywania takich mebli prezentują się imponująco, a korzystanie z nich jest bardzo wygodne. Ponadto, niektóre przedpokoje w mieszkaniach starszego budownictwa posiadają już idealne dla takich szaf wnęki.

Zestaw mebli do przedpokoju

Alternatywą dla szafy pod zabudowę jest zestaw mebli do przedpokoju. Taki zestaw jest już wyposażony we wszystko, co może być potrzebne w tym pomieszczeniu. W skład tradycyjnego kompletu mebli przeznaczonych do przedpokoju wchodzą najczęściej takie elementy jak: szafa, schowek na buty, ławeczka, wieszaki oraz opcjonalnie komódka lub regał. W zależności od preferencji, części zestawu mogą występować jako całość jednego mebla lub oddzielnie. Wówczas można dowolnie wypełnić nimi przestrzeń, szczególnie jeśli przedpokój w bloku jest pomieszczeniem mało ustawnym.

zestaw mebli we wnętrzy przedpokoju

Przedpokój idealny, czyli jaki?

Dobrze urządzony przedpokój to pomieszczenie, które spełnia oczekiwania domowników, zarówno te stylistyczne, jak i praktyczne. Co musi znaleźć się w takim przedpokoju? Jest to kwestia absolutnie indywidualna. Jeśli jednak nadal wahasz się, pomiędzy poszczególnymi elementami w pomieszczeniu, postaram się ułatwić Ci decyzję.

Lustro w przedpokoju

Funkcji lustra w przedpokoju jest kilka, jednak przede wszystkim chcemy móc się w nim przejrzeć przed wyjściem. Z tego powodu, zwróć szczególną uwagę na rozmiar lustra przeznaczonego do przedpokoju, aby z biegiem czasu nadal spełniało ono Twoje oczekiwania. Ponadto, lustro na ścianie lub drzwiach szafy jest sprytnym zabiegiem projektantów, dzięki któremu nawet niewielka przestrzeń niewielkiego przedpokoju w bloku staje się optycznie powiększona. No i wreszcie, lustro w przedpokoju stanowi ozdobę samą w sobie, niezależnie od stylu pomieszczenia. 

aranżacja przedpokoju z wykorzystaniem lustra

Ławeczka lub siedzisko do przedpokoju

Ławeczka to bardzo praktyczny element przedpokoju, który czyni zakładanie butów o wiele bardziej wygodnym. Siedzisko do przedpokoju często znajduje się we wspomnianym powyżej zestawie mebli, ale można zakupić ją także osobno. Oczywiście, obecność ławeczki lub wygodnego siedziska z możliwością przechowywania obuwia to kwestia całkowicie indywidualna, jednak warto rozważyć jej zakup, szczególnie jeśli domownikami są dzieci i osoby starsze. Niektóre modele ławeczek stanowią dwa w jednym – pod siedziskiem znajduje się pojemna szafka na buty. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo praktyczne. 

Wieszak do przedpokoju 

Kolejnym elementem, który jest w przedpokoju pożądany, a dzięki któremu można łatwo dodać pomieszczeniu charakteru, jest wieszak. Obecnie, największą popularnością cieszą się wieszaki naścienne z racji tego, że nie zajmują miejsca. W niewielkim przedpokoju w bloku ma to ogromne znaczenie. Z kolei wieszaki wolnostojące są stylowe i świetnie wypełniają przestrzeń, jeśli pomieszczenie jest większe. Ogromny wybór wieszaków do przedpokoju sprawia, że możesz wybrać dokładnie taki wzór, jaki odzwierciedla twój styl. Niektóre wzory wieszaków można wykonać również samodzielnie, co dla domowych majsterkowiczów stanowi prawdziwą gratkę.

wieszak do przedpokoju

Jakie oświetlenie do przedpokoju?

Niezwykle istotną kwestią aranżacji wnętrz jest wybór odpowiedniego oświetlenia domowego korytarza. Przedpokój w bloku to pomieszczenie, w którym powinno być widno, dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie kilku źródeł światła. Ponadto, oświetlenie powinno być praktyczne, a więc w przedpokoju najlepiej sprawdzą się lampy przysufitowe jak na przykład tuby, plafony itp. Ciekawym, dekoracyjnym oświetleniem do przedpokoju w bloku są kinkiety naścienne oraz podświetlany sufit. Jeśli natomiast chodzi o barwę oświetlenia w przedpokoju, najlepiej sprawdzi się światło neutralne.

oświetlenia przedpokoju przy użyciu kinkietów

Stylowe dodatki do przedpokoju

Najprzyjemniejszym etapem urządzania wnętrz dla wielu osób jest wybór dodatków. To one sprawiają, że pomieszczenie prezentuje się oryginalnie i odzwierciedla osobowości domowników. Jeśli chcesz sprawić, by jednolite ściany przedpokoju prezentowały się bardziej przytulnie, możesz powiesić na nich obraz lub zdjęcia. Jeśli z kolei w swoim przedpokoju planujesz ustawić komodę lub regalik, będzie to doskonałe miejsce na pachnące świece lub stylowe pojemniczki na bibeloty. W większym przedpokoju świetnie sprawdzi się wazon podłogowy lub kwietnik na kwiaty żywe lub sztuczne.

stylowe dodatki w przedpokoju

Przedpokój w bloku to wbrew pozorom bardzo ważne pomieszczenie – stanowi bowiem wizytówkę całego mieszkania. Dobre przygotowanie do jego aranżacji sprawi, że urządzona przez ciebie przestrzeń będzie zapraszała gości do środka i uprzyjemni domownikom powrót do domu. Poza aspektem stylistyki pomieszczenia warto również zwrócić uwagę na funkcjonalność przedpokoju. Będzie to miało ogromny wpływ na wygodę odczuwaną na co dzień. 

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *