W jaki sposób i czym czyścić meble okleinowane?

Czyszczenie mebli jest procesem, który w znaczący sposób wpływa na ich estetykę oraz żywotność. Komfort przebywania w danym pomieszczeniu jest osiągany w pełni tylko wtedy, kiedy jest to pomieszczenie czyste, a co za tym idzie: czyste są znajdujące się w jego wnętrzu meble. Odpowiednio dobrane środki czystości oraz regularność w czyszczeniu mebli przekłada się na końcowy efekt, a więc ich estetyczny wygląd. Co jednak zrobić w przypadku czyszczenia mebli okleinowych? Jakich środków czyszczących używać i w jaki sposób? Odpowiedzi na te oraz inne pytania odnajdziesz w poniższym artykule!

zestaw mebli w w stylu skandynawskim

Czym czyścić meble okleinowe na co dzień?

Meble okleinowane są jednym z najbardziej popularnych rodzajów mebli w wielu polskich mieszkaniach i domach. Są bardzo uniwersalne i doskonale odnajdują swoje miejsce w niemal każdym pomieszczeniu, także w kuchni, a często również w łazience. Meble okleinowane można podzielić na kilka rodzajów, w których występuje okleina naturalna, czyli tak zwany fornir, oraz okleina sztuczna, syntetyczna.

Pierwszą wykonuje się z drewna naturalnego, dzięki czemu meble pokryte taką okleiną odznaczają się charakterystycznym wyglądem, niemożliwym do pomylenia z żadnym innym, a także naturalną barwą. Okleina sztuczna natomiast powstaje z materiałów syntetycznych, jednak jej niewątpliwym walorem jest atrakcyjna cena oraz niesamowicie rozbudowana paleta kolorystyczna. Obydwie okleiny mają jednak ze sobą pewien wspólny element: wykonane z nich meble należy czyścić regularnie (najlepiej stosunkowo często). Czym więc posługiwać się podczas czyszczenia mebli okleinowanych?

komoda z okleiną syntetyczną

W codziennej pielęgnacji mebli okleinowanych zabiegiem absolutnie wystarczającym jest zwyczajne ścieranie kurzu z powierzchni mokrą ściereczką z bawełny. Dla pragnących nieco lepszych efektów z pomocą przyjdzie odrobina płynu uniwersalnego czy nawet płynu do mycia naczyń. Tymi produktami, których należy unikać, a przynajmniej nie zaleca się ich stosowania, są mleczka czyszczące. Niewskazane jest także szorowanie mebli okleinowanych szmatkami, które są zbyt szorstkie. Meble fornirowane natomiast powinny być wolne od dekoracji, obrusów czy jakichkolwiek podkładek przez co najmniej kilka tygodni od zakupu. Każda taka rzecz położona na ich powierzchnię może odciąć dostęp światła do powierzchni mebla, a meble fornirowane zmieniają swój wygląd pod jego wpływem, dlatego obrus mógłby trwale odbarwić mebel, co nie wyglądałoby zbyt estetycznie.

Pielęgnacja mebli okleinowanych

Meble okleinowane charakteryzuje niezbyt duża odporność na wysokie temperatury. Z tego względu nie należy ich pod żadnym pozorem umieszczać w sąsiedztwie kaloryfera, kominka lub innego mocnego źródła ciepła – zobacz, jak najlepiej ustawić meble w salonie. Niezbyt dobrze radzą sobie z wilgocią, więc trzeba zachowywać szczególną uwagę, by ich nie zamoczyć. Płyn, na przykład w postaci napoju lub, co gorsza, alkoholu, należy usunąć z powierzchni mebla tak szybko, jak to tylko możliwe, a przy czyszczeniu takich mebli oszczędnie dozować wodę. Zdecydowanie lepszym wyborem okazuje się więc mokra ściereczka i późniejsze wycieranie mebli na sucho. Jeśli na powierzchni mebla pojawią się smugi, warto sięgnąć po ściereczkę z mikrofibry nasączoną dodatkami przeznaczonymi do polerowania smug.

ściereczka z mikro fibry nasączona środkiem do czyszczenia mebli.

O meble okleinowe trzeba niewątpliwie dbać z rozsądkiem, ponieważ ich późniejsze „odratowywanie” może być męczące, czasochłonne, a także w większości przypadków nieskuteczne. Plamy na meblach należy usuwać od razu, nie czekając z tą czynnością zbyt długo. Zaschnięte plamy mogą powodować trwałe odbarwienia, poza tym każde świeże zabrudzenie będzie zdecydowanie łatwiej usunąć niż to zabrudzenie, które znajduje się na powierzchni mebla od jakiegoś czasu. Szybko usunięte zabrudzenie to gwarancja zachowania estetyki danego mebla. Warto również podkreślić, że przesuwanie przedmiotów po meblach okleinowych może skończyć się niezbyt przyjemną niespodzianką. Zdecydowanie lepiej przenieść dany przedmiot z miejsca na miejsce niż suwać nim po blacie stołu czy półki, a podczas jedzenia gorącego posiłku warto używać podkładki pod talerz.

Czyszczenie tłustych zabrudzeń

Zabrudzenia z tłuszczu mogą pojawić się niemal wszędzie, głównie jednak w kuchni. Aby wyczyścić mebel okleinowany z takiego rodzaju zabrudzenia, należy używać specjalnego środka odplamiającego do tłuszczu. Wystarczy nasączyć nim gąbkę lub ściereczkę i nanieść za ich pomocą na zabrudzone miejsce, delikatnie pocierając, aż do usunięcia plamy. Można również użyć rozpuszczonego w ciepłej wodzie płynu do mycia naczyń. Czyszczenie okleinowanych mebli kuchennych warto przeprowadzać regularnie, najlepiej co dwa lub trzy miesiące.

proces czyszczenia mebli okleinowanych

Uwaga: czyszcząc meble z okleiny naturalnej, należy bezwzględnie unikać środków przeznaczonych do czyszczenia drewna. Wiele składników takich produktów może działać niszcząco na okleinę naturalną, odbarwiając ją lub trwale uszkadzając.

Autor:#Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *