Sypialnia ze skosami na poddaszu. Jak ją urządzić? O czym pamiętać?

Sypialnia na poddaszu może być miejscem wyjątkowo klimatycznym, jednak jej urządzenie stanowi nierzadko prawdziwe wyzwanie. Z pozoru problematyczne skosy są dla wielu projektantów sporym atutem pomieszczenia. Ostateczny efekt często przekracza najśmielsze oczekiwania. Zdarza się też, że urządzenie sypialni na poddaszu jest łatwiejsze, niż zaaranżowanie pomieszczenia o prostych ścianach. Wszystko, czego potrzebujesz, aby zaprojektować piękną, stylową sypialnię ze skosami w roli głównej to kartka papieru, dobry plan i odrobina cierpliwości.

aranżacja sypialni na poddaszu

Aby stworzyć stylową i jednocześnie wygodną sypialnię na poddaszu, należy wziąć pod uwagę poniższe kwestie:

  • dokładne wymiary pomieszczenia;
  • układ pomieszczenia; 
  • ustawienie i rodzaj mebli;
  • bazowa kolorystyka pomieszczenia;
  • możliwość swobodnego poruszania się;
  • dostateczna ilość światła naturalnego i sztucznego.

Sypialnia na poddaszu urządzona w Twoim stylu

Chęć szybkiego ukończenia projektu, aby cieszyć się wymarzoną sypialnią, sprawia, że o stylu pomieszczenia wiele osób myśli dopiero na etapie zakupu mebli do sypialni lub – co gorsza – dodatków. Aby zaaranżować oryginalne pomieszczenie, w zgodzie z własnym gustem, należy określić jego styl na długo przed wypadem na zakupy. Szczęśliwym posiadaczom poddasza z pięknymi, charakterystycznymi belkami drewnianymi, można polecić ich wyeksponowanie, jeśli oczywiście rozważają oni urządzenie sypialni na przykład w stylu boho lub skandynawskim. Wiedza na temat tego, jaki styl pragniesz docelowo wprowadzić do swojej sypialni, pozwoli nie tylko uchronić takie perełki, jak wyżej wspomniane belki, ale również zawęzi pole wyboru mebli i dodatków. A jeśli nie chcesz się sugerować żadnym określonym stylem, możesz w tym miejscu przygotować listę ulubionych barw, elementów, wzorów i faktur. Przelanie na papier tego, jak w wyobraźni widzisz swoją nową sypialnię, będzie bardzo pomocne.

sypialnia z łóżkiem na poddaszu

Sypialnia na poddaszu – układ i wymiary pomieszczenia

Przed przystąpieniem do aranżacji sypialni na poddaszu należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie. Bardzo pomocne okazuje się też przeniesienie układu poddasza na kartkę papieru. Pomoże to zwizualizować sobie, jak ostatecznie będzie prezentowało się pomieszczenie oraz określić możliwość swobodnego poruszania się. Na tym etapie warto zastanowić się, czy będzie to wyłącznie przestrzeń sypialniana, czy może znajdzie się w niej również domowe biuro, kącik czytelniczy, garderoba itp. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych poddaszy, gdyż wówczas można jeszcze wziąć pod uwagę wstawienie ścianek działowych i innego tego typu rozwiązań.

przykładowe rozmieszczenie stref na poddaszu

Sypialnia na poddaszu – meble 

Jeśli udało ci się określić główne funkcje aranżowanego poddasza, pora na ustalenie, jakie meble muszą znaleźć się we wnętrzu sypialni. W przypadku sypialni będą to oczywiście: łóżko, szafa, stoliki nocne oraz opcjonalnie komoda, regał itp. 

Jak ustawić łóżko w sypialni na poddaszu?

Najczęstszym rozwiązaniem, które stosuje się w sypialniach na poddaszu, jest ustawienie łóżka (zobacz jak ustawić łóżko) tak, aby wezgłowie znajdowało się pod skośną ścianą. Należy wówczas pamiętać, aby zagłówek sięgał maksymalnie miejsca, w którym zaczyna się skos. Ciekawym rozwiązaniem jest zaadaptowanie całej prostej ściany pod skosem na wezgłowie, na przykład w postaci pikowanych paneli lub drewna. Jest to prosty sposób na to, by dodać sypialni stylu. Oczywiście, łóżko pod skosem to nie jedyne rozwiązanie dla tego typu pomieszczeń. Można również ustawić je wezgłowiem przy prostej ścianie, jednak w tym przypadku należy wziąć pod uwagę swobodny dostęp do łóżka z obu stron, szczególnie jeśli po jego bokach znajdują się skosy.

Stoliki nocne do sypialni na poddaszu

Stoliki i szafki nocne to uzupełnienie łóżka. Jest to idealne miejsce na książkę, szklankę wody i lampkę nocną. Jeśli łóżko jest ustawione pod skośną ścianą, wybór stolików nocnych powinien być przemyślany. Trzeba bowiem dobrze zmierzyć ilość dostępnej przestrzeni na poddaszu. W takim pomieszczeniu bardzo dobrze sprawdzają się zamknięte szafki nocne, ponieważ miejsce na ustawienie bibelotów pod skosem sypialni jest bardzo ograniczone.

stolik nocny w sypialni

Szafa w sypialni na poddaszu

Wybór odpowiedniej szafy do sypialni to rzecz kluczowa. Przed zakupem należy bardzo dokładnie przemyśleć kwestię pojemności mebla. Dysponując odpowiednią przestrzenią i wolną ścianą prostą na poddaszu, można wziąć pod uwagę klasyczne szafy gotowe. Często jednak zdarza się, że niewielka ilość dostępnego miejsca w połączeniu ze skosami w sypialni uniemożliwiają zakup gotowych mebli. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem, które pozwala na całkowite wykorzystanie dostępnego miejsca, są szafy na wymiar. W przypadku dużych sypialni na poddaszu bardzo ciekawą opcją jest połączenie takiej szafy z garderobą. Pomocne okazuje się wówczas zastosowanie przesuwnych drzwi. Takie rozwiązanie pozwala na dostosowanie szafy w sypialni do własnych potrzeb, a nowoczesne systemy przechowywania bardzo to ułatwiają.

Sypialnia na poddaszu – niewykorzystane miejsce pod ścianą

W przypadku takiego pomieszczenia, jak sypialnia na poddaszu, bardzo często zdarza się, że po ustawieniu mebli pozostaje puste miejsce w okolicy skosu, które prezentuje się dość niekorzystnie. W takich sytuacjach bardzo przydatne okazują się różnego rodzaju półki otwarte. Alternatywą może być na przykład stworzenie małej zabudowy, która to będzie pełnić funkcje schowka. 

przykładowa aranżacja z otwartą półką

Sypialnia na poddaszu – kolor i aranżacja ścian

Kolejną niezwykle ważną kwestią aranżacji wnętrza sypialni znajdującej się na poddaszu jest kolorystyka. Sypialnie na poddaszu to miejsca, w których króluje biel i jasne kolory. Skosy sprawiają bowiem, że pomieszczenie wydaje się małe. Jasne ściany z kolei optycznie powiększają przestrzeń sypialni, sprawiają, że jest bardziej przestronna, a wpadające światło pięknie się po niej rozchodzi. Jeśli stonowana, jasna kolorystyka to nie twoja bajka, możesz ożywić ją za pomocą dodatków, bądź tez zastosować upragniony kolor na wybranej ścianie. Wiele osób ceni sobie w pomieszczeniach na poddaszu właśnie skosy, w związku z czym stara się jeszcze bardziej je podkreślić bądź wykorzystać nietypowy kształt sypialnianego pomieszczenia poprzez zastosowanie tapety. Jest to obecnie bardzo modne rozwiązanie, a ogromny wybór wzorów pozwala wybrać idealną dla siebie tapetę. Zobacz jak ozdobić ścianę w sypialni.

przykładowa aranżacja ścian w sypialni na poddaszu

Sypialnia na poddaszu – oświetlenie

Oświetlenie to taki element aranżacji wnętrz, który sprawia, że w pomieszczeniu dzieje się magia – już jedna lampa może stworzyć ciekawy klimat. Jeśli chodzi o światło naturalne, w sypialni na poddaszu najczęściej wydobywa się ono z okien dachowych, choć nie jest to regułą. W takich sytuacjach najlepiej zastosować rolety zaciemniające, szczególnie jeśli okna znajdują się bezpośrednio nad łóżkiem. Jeśli promienie słoneczne nie przeszkadzają w wypoczynku nie jest to oczywiście konieczne. Pomieszczenia sypialniane, w których światła dziennego jest niewiele, warto doświetlić. Poza głównym źródłem światła można ustawić jeszcze lampki przy łóżku, w ewentualnym kąciku czytelniczym oraz przy szafie. Bardzo pomocne okazuje się oświetlenie wnętrza szafy. Lampy do sypialni znajdującej się na poddaszu pełnią funkcję użyteczną oraz ozdobną, dlatego warto mieć również na uwadze estetyczny aspekt oświetlenia, tak aby stanowiło ono spójną całość z resztą wyposażenia i dodatkami znajdującymi się w sypialni.

przykładowa aranżacja sypialni na poddaszu

Sypialnia na poddaszu – dodatki

Kropką nad i aranżacji każdego dosłownie wnętrza są oczywiście dodatki. W sypialni na poddaszu nie może zabraknąć takich elementów jak przyjemna w dotyku pościel, stylowa narzuta, miękki dywan czy komplet wygodnych poduszek. U miłośników roślin, pustą przestrzeń pięknie wypełnią kwiaty. Sypialnia amatorów sztuki będzie świetnie się prezentowała wypełniona obrazami lub fotografiami. Dla fanów loftowych wnętrz idealnym dodatkiem w sypialni może być chociażby betonowa lub ceglana ściana. Z kolei wielbiciele stylu glamour z pewnością przemycą do swojej sypialni eleganckie dodatki w postaci pikowanej ławeczki przy łóżku lub stylowego żyrandola. W wyborze dodatków do Twojej sypialni z pewnością pomoże ci sporządzona na wstępie lista i poczynione przez ciebie rozważania, o których piszę na początku artykułu. 

aranżacja dodatków w sypialni

Jak widać, zaaranżowanie sypialni ze skosami na poddaszu nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Odpowiednie przygotowanie i dobry plan z pewnością okażą się pomocne. Często zdarza się, że pomieszczenie bardzo zyskuje na obecności skosów, stąd tak wiele osób wręcz przepada za mieszkaniami na poddaszu – mają one bowiem niezwykły klimat. Istotnie, sporym wyzwaniem może okazać się jednak mała sypialnia na poddaszu. Sposoby i triki na optyczne powiększenie pomieszczenia opisane powyżej powinny być pomocne. Warto jednak pamiętać, że kierując się własnym wyczuciem smaku, preferencjami i wygodą można sprawić, że nawet najmniej ustawne pomieszczenie okaże się stylową przestrzenią, niczym z pierwszych stron wnętrzarskich magazynów. 

Autor:#Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *