Już jedna ściana może nadać elegancji wnętrzu Twojej sypialni

Niezależnie od tego czy mieszkamy w dużym, przestronnym domu z ogrodem, czy też w mniejszym mieszkaniu w bloku, kamienicy, bądź na jednym z najwyższych pięter wielkomiejskiego wieżowca, zazwyczaj zależy nam na tym, aby przestrzeń, w której żyjemy na co dzień, była dla nas jak najbardziej przyjazna. Taki efekt najłatwiej jest osiągnąć poprzez zaaranżowanie wnętrz w taki sposób, żeby były one możliwie najbardziej wpasowane w poczucie estetyki użytkownika. Przestrzeń o wysokiej wartości wizualnej wykazuje pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój, co w następstwie przekłada się na ogólną jakość życia oraz komfort psychiczny. 

aranżacja ściany w sypialni z wykorzystaniem sztukaterii

Sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. To właśnie ona zapewnia nam idealne miejsce do odpoczynku po długim i wyczerpującym dniu, po brzegi wypełnionym codziennymi obowiązkami. Z racji tego, że traktujemy ją jako miejsce relaksu, powinna być ona urządzona w taki sposób, aby stworzyć atmosferę intymności, dzięki której będzie można poczuć się swobodnie i rozkoszować chwilami prywatności we własnym, osobistym zaciszu. Aby nadać sypialni zupełnie nowego charakteru nie trzeba jednak od razu planować generalnego remontu. W większości przypadków zdecydowanie lepszym rozwiązaniem mogą okazać się subtelne zmiany, których wprowadzenie sprawi, że wnętrze zyska całkiem świeży wygląd, przy jednoczesnym zachowaniu umiaru i dobrego smaku. Ta sama zasada dotyczy sytuacji, w której urządzamy sypialnię od zera – położenie wyrazistego akcentu w jednej strefie i uzupełnienie go delikatniejszym wykończeniem przełoży się na oryginalny, a zarazem nienachalny efekt.

Jak jedna ściana może odmienić Twoje wnętrze?

Głównym elementem każdej sypialni jest oczywiście łóżko, które z reguły umieszczane jest w centralnej części pokoju. Jako, że zajmuje ono często największą część całkowitej powierzchni pomieszczenia, liczbę pozostałych mebli w sypialni warto ograniczyć do niezbędnego minimum. Taki zabieg pozwala ponadto na zachowanie prostoty i minimalizmu, dzięki czemu przestrzeń charakteryzuje się harmonią i nie wywołuje wrażenia „przytłoczenia” nadmierną liczbą nadprogramowych elementów. Istnieje jednak sposób na to, aby przy jednoczesnym uniknięciu nagromadzenia dodatkowych przedmiotów, wprowadzić do sypialni niebanalny detal, który nie będzie wymagał zagospodarowania większego obszaru niż zakładano. Mowa tutaj o wykorzystaniu jednej z już istniejących, tworzących pomieszczenie ścian i nadanie jej funkcji dekoracyjnej. Wyeksponowanie ściany sypialni znajdującej się za łóżkiem sprawi, że to właśnie ona będzie nadawać ton całej sypialni, a reszta wyposażenia powinna zostać dobrana tak, aby z nią współgrać i stanowić dopełnienie całej aranżacji. Zatem jak udekorować ścianę w sypialni, aby zyskała ona zupełnie nowe oblicze?

aranżacja nowoczesnej sypialni tapeta na ścianie za łóżkiem

Postaw na kolor!

Zacznijmy od najprostszej możliwej propozycji, która w gruncie rzeczy nie powinna stanowić problemu dla osób, które zdecydują się na wzięcie spraw we własne ręce, bez korzystania z pomocy ekipy remontowej. Pomalowanie ściany za łóżkiem na zupełnie nowy kolor to niezawodny sposób na to, aby w ekspresowym tempie wprowadzić zauważalną zmianę w dotychczasowym wystroju sypialni, lub nadać główny kierunek koncepcji nowo projektowanego wnętrzu. Kolor ściany może wyznaczać motyw przewodni dla pozostałych mebli czy elementów typowo dekoracyjnych znajdujących się w sypialni, jak na przykład futrzane poduszki czy niewielki dywanik rozłożony na podłodze. Takie połączenia kolorystyczne pomiędzy różnymi przedmiotami mieszczącymi się w obrębie pomieszczenia, wpływają znacząco na jego przytulność i pozwalają stworzyć prawdziwie domową atmosferę. Wybierając na ścianę sypialni konkretną barwę, warto postawić na odcienie ciemniejsze i wyraziste, takie jak granatowy, bordowy, ciemnozielony czy purpurowy, a unikać bardzo intensywnych kolorów w stylu żółci, czerwieni i pomarańczu, które mogłyby negatywnie oddziaływać na nasze samopoczucie, przynosząc efekt odwrotny od oczekiwanego.

aranżacja sypialni z kolorową ścianą

Wzorzysta ściana gwarancją sukcesu

Jeżeli prosta, „gładka” ściana, wyróżniająca się jedynie barwą, wydaje nam się zbyt mało efektowna i poszukujemy czegoś nieco bardziej charakterystycznego, co już od progu przykuwałoby wzrok każdego, kto wchodziłby do naszej sypialni, kolejna propozycja może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Zamiast malować ścianę farbą, można się zdecydować na udekorowanie jej przy pomocy tapety. Taki pomysł na udekorowanie ściany za łóżkiem jest o tyle ciekawy, że ogromny wybór najróżniejszych wzorów pozwoli każdemu wybrać coś, co będzie odzwierciedlało jego indywidualne wyczucie stylu. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż położenie tapety, podobnie jak standardowe malowanie ścian, jest stosunkowo nieskomplikowane, więc pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Ponadto, jeżeli po jakimś czasie wybrana tapeta zwyczajnie nam się znudzi, jej wymiana nie stanowi większego problemu. Jedna wytapetowana ściana będzie świetnym przełamaniem dla pozostałych, które powinny być jednak utrzymane w możliwie najbardziej neutralnym tonie, aby uniknąć niepotrzebnego chaosu.

nowoczesna fototapeta na ścianie sypialni za łóżkiem

Fototapety wracają do łask

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał się z takim elementem dekoracyjnym, jakim jest fototapeta. Fototapeta jest szczególnym rodzajem tapety, którą z założenia umieszcza się na jednej ścianie sypialni. Umieszczona na ścianie za łóżkiem, fototapeta pełni funkcję wielkoformatowego obrazu, który – w zależności od indywidualnych preferencji – może pokrywać zarówno całą ścianę, jak i tylko jej wybrany fragment. Na fototapecie może znaleźć się właściwie wszystko, aczkolwiek do najpopularniejszych wzorów, które dzięki swojej uniwersalności będą pasować do sypialni urządzonej w dowolnym stylu, należą m.in. motywy roślinne i panoramy miast. Fototapety produkowane są na nieco innym podkładzie niż standardowe tapety, z uwagi na kwestie jakości wydruku. Aby uzyskać produkt o najwyższym standardzie, który będzie przedstawiał wybraną grafikę w wysokiej rozdzielczości, jednocześnie odznaczając się solidnym wykonaniem, trwałością i odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, fototapety drukowane są na przykład na specjalnie do tego przystosowanych podkładach winylowych, które są znacznie lepszym wariantem niż choćby podkłady papierowe czy lateksowe. Fototapeta jest ciekawym uzupełnieniem wystroju ściany sypialni, a odpowiednio dobrana będzie się świetnie prezentować zarówno we wnętrzach o dużym metrażu, jak i mniejszych sypialniach.

aranżacja sypialni z wykorzystaniem fototapety na ścianie za łóżkiem

Drewniane akcenty na ścianach sypialni

Drewno jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów stosowanych w budownictwie oraz architekturze wnętrz. Praca z tym surowcem jest o tyle satysfakcjonująca, że może pojawiać się ono jako element aranżacji wnętrza sypialni w bardzo wielu formach, które dostosowuje się do wielkości ścian oraz charakteru i rodzaju pomieszczenia.

Do najpopularniejszych sposobów na wplecenie drewnianych akcentów do wystroju każdej sypialni należą:

 • deski drewniane
 • panele drewniane 
 • boazeria
 • panele lamelowe
 • fornir
 • panele podłogowe na ścianę
aranżacja ścian sypialni z wykorzystaniem paneli

Deski drewniane

Ściana sypialni wykonana z desek drewnianych jest bardzo ciekawym akcentem, głównie z uwagi na ich surowość, nieregularność i niedoskonałość. Drewniane deski przywodzą na myśl skojarzenia z naturą, które świetnie sprawdzą się na ścianach wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym, czyli po części nawiązującym do stylistyki wiejskich chat, stawianych wśród rozległych połaci łąk i lasów. Wnętrze sypialni o charakterze rustykalnym odznacza się wyjątkowym klimatem, przytulnością i ciepłem domowego ogniska.

Panele drewniane

Dla osób nie do końca przekonanych do obecności na ścianach sypialni desek z surowego drewna, alternatywę stanowią panele drewniane, które doskonale je odwzorowują. Gotowe panele drewniane są już zabezpieczone i przygotowane do bezpośredniego montażu na ścianie. W zależności od preferencji, panele do sypialni można dobrać według rodzaju drewna, jego barwy i wzoru. 

Boazeria

Inną formą zastosowania drewnianych elementów na ścianach sypialni jest boazeria. W tym przypadku sprawa może wydawać się nieco kontrowersyjna, ponieważ boazeria w niektórych kręgach uważana jest za relikt przeszłości, który nie ma prawa pojawić się w nowoczesnych wnętrzach. Zazwyczaj spotyka się ją w domach czy mieszkaniach pochodzących z odległych nam czasów, w których od tamtej pory nie przeprowadzano generalnych remontów. Wystarczy jednak nieco popracować nad sposobem wykorzystania materiału, aby móc zupełnie inaczej na niego spojrzeć. Ciekawym podejściem może być na przykład wyłożenie boazerią fragmentu ściany sypialni znajdującego się tuż za ramą łóżka lub stworzenie w tym miejscu wnęki i obłożenie jej boazerią pomalowaną na klasyczny, biały kolor.

aranżacja sypialni z wykorzystaniem boazerii na ścianie

Panele lamelowe

Kolejną odpowiedzią na pytanie „czym ozdobić ścianę w sypialni?” są tzw. lamele, czyli panele lamelowe. Cienkie, długie, drewniane szczebelki ułożone jeden przy drugim i tworzące jedną, zwartą konstrukcję wyglądają bardzo efektownie we wnętrzu sypialni. Panele lamelowe mogą być układane na ścianie zarówno w pionie jak i w poziomie, przy czym należy pamiętać, że kierunek znacznie wpływa odbiór całego pomieszczenia. Panele lamelowe pionowe pomagają „wydłużyć” pokój, natomiast kiedy ustawimy je poziomo, wnętrze sypialni optycznie się poszerzy. Jeżeli chodzi o lamele, mogą być one wykonane w sposób klasyczny – z prześwitami, przez które będzie widoczny fragment ściany, na której się znajdują. Gdy zależy nam na całkowitym pokryciu powierzchni ściany sypialni, warto wybrać panele przytwierdzone do specjalnej płyty.

Fornir

Dobry pomysł na ściany w sypialni to także fornir, czyli naturalna okleina drewniana, bardzo popularna w latach 60. i 70. XX wieku. Okazuje się, że trend ten jest ponadczasowy, a projektanci wnętrz bardzo chętnie wykorzystują fornir w swoich aranżacjach, pokrywając nim meble, ale również całe ściany. Do pokrywania ścian używa się paneli wysokiej jakości, a do ich montażu warto zatrudnić profesjonalną ekipę.

Panele podłogowe na ścianę

Nieoczywistą, ale nierzadko stosowaną praktyką jest kładzenie na ścianach sypialni paneli podłogowych, które są alternatywą dla wcześniej już wspomnianych drewnianych desek oraz drewnianych paneli ściennych. Głównymi zaletami tego rozwiązania są korzystna cena, brak dodatkowych wymagań w postaci zabezpieczania warstwy wierzchniej przed potencjalnymi zniszczeniami, a także łatwość montażu. Panele podłogowe można zamontować na ścianie sypialni przy pomocy kleju (po wcześniejszym przygotowaniu powierzchni) lub – w przypadku grubszych paneli – na profilach montażowych lub drewnianych łatach.

Inne pomysły na ścianę w sypialni – co powiesić nad łóżkiem w sypialni?

Poza wszystkimi wymienionymi wyżej propozycjami jak udekorować ścianę nad łóżkiem, istnieje jeszcze wiele metod na nadanie sypialni wyjątkowego charakteru bądź subtelną zmianę jej dotychczasowego wyglądu. Wartą do rozważenia opcją jest wykończenie głównej ściany sypialni przy pomocy sztukaterii. Technika ta polega na układaniu kompozycji z cienkich listewek, co przy okazji może być pomocne przy wydzielaniu oddzielnych stref funkcjonalnych w pomieszczeniu. Sztukaterię najlepiej jest malować na ten sam kolor, na jaki pomalowana jest cała ściana, gdyż efekt uzyskany w taki właśnie sposób nie będzie przesadnie rzucał się w oczy, a jednocześnie wprowadzi element urozmaicający gładką ścianę. We wnętrzach sypialni zaprojektowanych w sposób zgodny z nowoczesnymi trendami doskonale sprawdzą się panele 3D, które mogą przybierać różnorodne kształty, a ze względu na swoją trójwymiarową strukturę, idealnie sprawdzają się jako oryginalna dekoracja. Dla fanów surowych materiałów, innych niż drewno, polecane są wykończenia, których motywem przewodnim będzie cegła lub beton. Warto tutaj wziąć pod uwagę płytki z naturalnej cegły, płytki cegłopodobne, gipsowe panele imitujące cegły, płyty betonowe, a także różnego rodzaju tynki strukturalne, dzięki którym w prosty sposób uzyskamy efekt betonowej ściany. 

ściany w nowoczesnej sypialni

Podsumowując, najlepszymi sposobami na udekorowanie ściany w sypialni są:

 • farba w wyróżniającym się kolorze
 • wzorzysta tapeta
 • fototapeta z dowolną grafiką
 • różne formy dekoracji drewnianych (deski drewniane, panele drewniane, boazeria, panele lamelowe, fornir, panele podłogowe)
 • sztukateria
 • panele trójwymiarowe (3D)
 • ściana z motywem cegieł
 • ściana z motywem betonu

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *