Jak ustawić łóżko w sypialni?

Odpowiednio zaaranżowana sypialnia zapewni Ci maksimum komfortu, dobre samopoczucie oraz głęboki sen. Zagwarantuje Ci również wystarczająco dużo przestrzeni do swobodnego korzystania z innych mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Jak zatem powinieneś ustawić łóżko w sypialni, aby właściwie zagospodarować przestrzeń i czuć się w niej wypoczętym? O czym należy pamiętać i jakich konfiguracji unikać? Służę pomocą…

drewniane wysokie łóżko skandynawskie ustawione w sypialni
DREWNIANE WYSOKIE ŁÓŻKO SKANDYNAWSKIE VERLOS 4X 

Jak ustawić łóżko w sypialni? Zasady feng shui

O tym, jak najlepiej ustawić łóżko w sypialni, dużo ma do powiedzenia feng shui. Zgodnie z jego zasadami, wezgłowie łóżka powinno ściśle przylegać do ściany. Takie ustawienie łóżka ma w założeniu zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest również to, aby móc się do łóżka dostać z trzech stron (trzech kierunków świata). Jest to istotne ze względów czysto praktycznych – zagwarantuje Ci to możliwość swobodnego wstawania, bez konieczności wpadania na znajdujące się obok meble.

tapicerowane łóżko ustawione przy wyjściu na balkon w sypialni
TAPICEROWANE ŁÓŻKO DO SYPIALNI – SANDIS SZARE

Według azjatyckiej praktyki planowania przestrzeni łóżko powinno się opierać wezgłowiem o ścianę znajdującą się na północy. W tym kierunku należy również układać głowę do snu, natomiast nogi powinny być skierowane na południe. Z czego wynika taki sposób ułożenia ciała? Zgodnie z zasadami feng shui, ludzkie ciało jest niczym antena, która w pewien sposób odbiera fale z zewnątrz. Aby człowiek mógł się zregenerować i odzyskać siły witalne, powinien się położyć na łóżku ustawionym w odpowiednim kierunku. Zapewnia to naturalny przepływ energii, dzięki czemu zasypia się szybciej, a rano można wstać w pełni wypoczętym.

pojedyncze tapicerowane łóżko ustawione w sypialni przy oknie
POJEDYNCZE ŁÓŻKO BOXSPRING RINA

Jakie jest naukowe wyjaśnienie zasady ustawienia łóżka według feng shui? Należy zacząć od tego, że naszej planecie występuje naturalne pole magnetyczne. Północnej części Ziemi odpowiada ujemna siła pola, natomiast części południowej – dodatnia. Jak twierdzą specjaliści od feng shui, ta sama siła działa w ludzkim ciele, przy czym nogi są tutaj punktem ujemnym, a głowa – dodatnim. Ze względu na to, że naturalnie przyciągają się ze sobą przeciwne bieguny magnetyczne, głowa człowieka powinna być skierowana na północ, a nogi – na południe. Dzięki temu oddziaływanie biegunów będzie korespondowało z ułożeniem naszego ciała. Odpowiednie ustawienie łóżka w sypialni zapewni zatem wspomniany wyżej, swobodny przepływ energii.

dwuosobowe łóżko ustawione w dużej sypialni
TAPICEROWANE ŁÓŻKO DWUOSOBOWE 140X200 SENTI 3X 

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

W przypadku mniejszej sypialni powyższe zasady mogą się nie sprawdzić. Ważne jest tutaj wszak, aby uzyskać jak najwięcej przestrzeni przynajmniej z jednej strony łóżka. Nierzadko łóżko zostaje ustawione naprzeciwko drzwi, choć według zasad feng shui nie powinno tak być. Chińczycy określają tę konfigurację mianem pozycji trumiennej i radzą z niej zrezygnować. Związane jest to z dawnym przekonaniem, iż spanie z nogami w kierunku drzwi jest swoistym zaproszeniem śmierci do sypialni.

tapicerowane łóżko ustawione w małej sypialni
TAPICEROWANE ŁÓŻKO ZE SCHOWKIEM 200X200 LORAN 3X

Według chińskiej filozofii aranżacji łóżko nie powinno być również ustawione pod oknem – może przez nie „wpadać” energia, która zakłóci sen. Specjaliści od feng shui radzą natomiast, aby umieścić łóżko wzdłuż ściany bez okien i drzwi. Jeżeli jednak uważasz, że właśnie pod oknem pasuje ono najlepiej, ustawiając łóżko, zwróć uwagę na to, czy przypadkiem nie blokuje ono do niego dostępu. Należy pamiętać również o tym, aby zachować pewną odległość od kaloryfera.

pojedyncze łóżko ze schowkiem do małej sypialni
POJEDYNCZE ŁÓŻKO ZE SCHOWKIEM 120X200 ORINA 3X

Ustawienie łóżka wzdłuż ściany okaże się dobrym pomysłem zwłaszcza w pokoiku dziecięcym. Jego centrum stanowi kącik do zabawy lub nauki, a nie miejsce do spania, tak jak w przypadku sypialni dorosłych. Łóżka dla dzieci można też ustawiać w rogu pomieszczenia, co zapewni maluchom poczucie bezpieczeństwa i przytulności. Dobrze jest także, jeśli dziecko ma z łóżka widok na drzwi od pokoju – dzięki temu łatwiej mu obserwować otoczenie, a tym samym poczuć się jeszcze bezpiecznej. Kolejną istotną kwestią jest to, aby nie ustawiać łóżeczka pod oknem. Po pierwsze, dziecko może się wówczas wspiąć na parapet, a stąd już o krok od tragedii. Po drugie, w czasie chłodnych dni może się ono łatwiej przeziębić. Po trzecie, nie jest to najlepsze rozwiązanie w związku z nieodpowiednim przepływem powietrza.

drewniane łóżko młodzieżowe ustawione przy ścianie
DREWNIANE ŁÓŻKO MŁODZIEŻOWE ABBIE 4X

A jak ustawić łóżku w małej sypialni na poddaszu? Cóż, dekoratorzy wnętrz radzą, aby zakupić w takich sytuacjach niskie łóżko lub w ogóle zrezygnować z ramy i ułożyć w pokoju sam materac. Dzięki temu można uzyskać więcej przestrzeni między łóżkiem a ścianą i między łóżkiem a sufitem. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się też ustawienie łóżka pod skosem, na którym znajduje się okno – wówczas powinno mieć ono równie niski zagłówek. W przypadku małej sypialni na poddaszu można również ustawić łóżko bokiem względem okna, dzięki czemu uzyskasz więcej przestrzeni.

łóżko dla dziecka ustawione przy bocznej ścianie
ŁÓŻKO DLA DZIECKA MAURYCY 4X

Jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni?

Ustawienie łóżka w wąskiej sypialni potrafi być nie lada wyzwaniem. Jak już wiadomo, specjaliści od feng shui odradzają sytuowanie go pod samym oknem, jednak w wąskiej sypialni nie zawsze jest to możliwe. Kiedy jednak wezgłowie umieszczone jest przy oknie, negatywnie wpływa to na cyrkulację powietrza, co z kolei źle oddziałuje na nasz komfort termiczny, a nawet i samo zdrowie. Dużo lepszym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka bokiem do kaloryfera. Warto zachować też od niego przynajmniej 10-20 cm odległości.

podwójne łóżko metalowe idealne do wąskiej sypialni
PODWÓJNE ŁÓŻKO METALOWE DEBORA

W przypadku wąskiej sypialni najlepiej jest ustawić łóżko przy ścianie, która leży naprzeciw okna. Wówczas należy wziąć pod uwagę odległości pozwalające na swobodny dostęp do drzwi i szafek (jeżeli znajdują się one tuż przy łóżku). Kolejnym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka pośrodku wąskiej sypialni, jednak należy wówczas pamiętać, aby zostawić około 40-60 cm odległości między łóżkiem a ścianą – tak aby móc spokojnie poruszać się w przestrzeni.

hotelowe łóżko w sypialni na poddaszu
POJEDYNCZE ŁÓŻKO HOTELOWE LEFIKA

Warto dodać, że w wąskich sypialniach rzadko kiedy sprawdza się łóżko z tapicerowanym zagłówkiem. Częściej zastosowanie w nich znajduje rozkładana kanapa z funkcją spania. Jest to jednak jedno z wielu rozwiązań, ponieważ w sklepie Edinos.pl możesz znaleźć wiele wąskich, a zarazem designerskich modeli łóżek, które pozwolą Ci na głęboki, wspaniały sen.

niebieska rozkładana sofa z funkcją spania
ROZKŁADANA SOFA MODUŁOWA NIEBIESKA TKANINA – LANPARA 4Q

Autor:#SmokBeksa

Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *