Ozdoby na komody! Co postawić na komodzie?

Komoda pełni nie tylko rolę użytkową, ale i dekoracyjną. Oprócz tego, że mieści w sobie wiele szuflad i schowków, pozwala stworzyć piękną wizualnie ekspozycję. Jakie ozdoby ustawione na komodach uatrakcyjnią wnętrze? I które z nich najlepiej sprawdzą się w Twoim domu? Poniżej podaję moje propozycje, uwzględniając trzy różne style aranżacyjne: skandynawski, prowansalski oraz glamour. Zobacz zatem co postawić na komodzie.

biała skandynawska komoda we wnętrzu salonu
SKANDYNAWSKA KOMODA UKLA 2X – BIAŁA

Dekoracje na komody do salonu – najważniejsze zasady

Zanim przejdę do sedna artykułu, chciałbym opisać kilka zasad, o których powinieneś pamiętać przy aranżacji komody w salonie. Zacznę od tego, że komody należy dekorować w stylu, w którym utrzymane jest całe wnętrze. Ponadto, aranżując komodę w salonie, powinieneś unikać nagromadzenia drobiazgów, które dają razem wrażenie chaosu. Co więcej, na komodzie warto ustawić i wyeksponować te przedmioty, które podkreślą Twoją barwną osobowość. Ważne jest również to, aby odpowiednio zachowywać proporcje. Jeżeli więc Twój mebel jest masywny, warto umieścić na nim kilka dodatków i to o całkiem sporych gabarytach.

dekoracje ustawione na szarej komodzie z szufladami we wnętrzu salonu
SZARA KOMODA Z SZUFLADAMI VERSO 3X – SZARY

Figurki, pamiątki i zdjęcia, czyli dekoracja komody z osobistym akcentem

Aranżacje komody w salonie nie mogą się obyć bez bibelotów, ozdób czy fotografii. Co warto zatem postawić na komodzie? Posiadasz pamiątki z egzotycznych wojaży? Masz w domu figurki, z którymi wiąże się ciekawa historia? A może chcesz wyeksponować fotografie ulubionego artysty? Jeśli tak, świetnie! Nietuzinkowe dekoracje umieszczone na komodzie nadadzą wnętrzu salonu unikalnego charakteru, a zarazem podkreślą Twoje zainteresowania i pasje.

lampa i ozdoby umieszczone na komodzie w stylu skandynawskim w kolorze dąb sonoma
SKANDYNAWSKA KOMODA W KOLORZE DĄB SONOMA

Wnętrza skandynawskie lubią proste formy, geometryczną bryłę oraz stonowaną kolorystykę, przełamaną czasem barwnymi akcentami. Bardziej osobisty charakter wnoszą do nich fotografie w monochromatycznych ramkach, które warto postawić na komodzie. Odpowiednio ze sobą zestawione, stworzą wysublimowaną kompozycję. We wnętrzach skandynawskich ważne jest też oświetlenie, dlatego warto, abyś uwzględnił na tym meblu niewielką, charakterystyczną lampkę na trójnogu, która wniesie do niego trochę klimatu retro. Oko będą cieszyły również umieszczone nad komodą geometryczne półki o kwadratowej lub heksagonalnej formie.

plakat w ramce oraz lampka ustawione na białej komodzie skandynawskiej
SKANDYNAWSKA KOMODA FIBI – BIAŁA

Co postawić na komodzie we wnętrzu glamour?

Pamiątki i bibeloty znajdą swoje zastosowanie również we wnętrzach glamour. Co postawić na komodzie we wnętrzu glamour? W tym przypadku duże znaczenie ma wyjątkowa oprawa. Przykładowo, fotografie bywają umieszczane na komodzie w brokatowych, złotych lub srebrnych ramkach. Doskonale prezentują się one obok ustawionych na komodzie barwnych wazonów, połyskujących szkatułek czy też dekoracyjnej ramy luster. Pięknie wyglądają również w towarzystwie wieloramiennych świeczników oraz eleganckich mis na owoce, np. w kształcie liścia monstery.

dekoracje na komodzie w stylu glamour
KOMODA NA NÓŻKACH W STYLU GLAMOUR PERILLA 3X – GRANAT-RÓŻ

Jak powinny wyglądać dekoracje na komodzie w salonie prowansalskim? Co postawić na komodzie znajdującej się w salonie urządzonym w tym stylu? Cóż, również i tu na komodzie nie powinno zabraknąć klimatycznych zdjęć w oryginalnych ramach, tym razem jednak z efektem shabby chic. Przytulny nastrój w salonie zbudują z pewnością znalezione na pchlim targu i umieszczone na komodzie lampki, lilowe świeczki na tacce czy też skrzyneczki na biżuterie, wykonane metodą decoupage. Warto abyś pamiętał też o ręcznie wykonanej ceramice, utrzymanej w odcieniach błękitu i bieli.

lampka i ozdoby znajdujące się na komodzie skandynawskiej w kolorze dąb sonoma w sypialni
SKANDYNAWSKA KOMODA VELDA 2X – DĄB SONOMA

Rośliny, czyli pachnące dekoracje na komody do salonu

Nic tak nie uspokaja jak bliskość natury. Dlatego warto na komodzie znaleźć miejsce na kwiaty. Wprowadzają one nie tylko dużo świeżości do wnętrza, ale są też naturalnymi filtrami powietrza. Jakie rośliny będą zatem najlepsze? Jakie kwiaty postawić na komodzie i jaki wazon lub doniczkę warto do nich dobrać? Cóż, dużo zależy od stylu, w którym zaaranżowany jest salon.

W aranżacjach skandynawskich bez wątpienia warto postawić na zielone, świeże akcenty. W końcu styl ten czerpie inspiracje z samej natury. Zielone pnącza w glinianej doniczce, liście eukaliptusa w modnej karafce, ozdobne trawy w szklanym wazonie… Wszystkie te rośliny staną się przepiękną ozdobą mieszkania oraz komody w stylu skandynawskim, doskonale współgrając z drewnem, kamieniem, lnem oraz innymi, naturalnymi materiałami, które pojawiają we wnętrzach scandi.

biała komoda na nóżkach na której postawione są kwiaty i dekoracje
KOMODA NA NÓŻKACH VILDA 5X – BIAŁA

Cięte kwiaty w wazonach to z kolei doskonała dekoracja komody w salonie glamour. Pięknie prezentują w nim także rośliny o ciemnozielonych, dużych liściach. Majestatu dodają wnętrzom salonu strelicje, alokazje czy nawet filodendrony. Kwiaty we wnętrzach glamour często umieszczane są na komodach w eleganckich wazonach o ciekawych fakturach bądź też w modnych, ceramicznych donicach.

aranżacja komody w stylu glamour
KOMODA W STYLU GLAMOUR PERILLA 3X – GRANAT

We wnętrzach prowansalskich również warto umieścić cięte kwiaty w wazonach. Ich zapach w cudowny sposób wypełni cały salon, a nawet i dom – doskonale pasuje tu zwłaszcza lawenda. Kwiaty polne podkreślą przy okazji oryginalną stylistykę mebli prowansalskich. We wnętrzach tych dobrze sprawdzą się również świeże zioła umieszczone w doniczkach.

kwiaty i ozdoby postawione na komodzie z szufladami w kolorze dąb aristan
KOMODA Z SZUFLADAMI INTIA 2X – DĄB ARTISAN

Obrazy i grafiki, czyli artystyczne dodatki na komodę

Warto powiedzieć również kilka słów o artystycznych dodatkach na komodę bądź też znajdujących się tuż nad nią. Jakie dodatki można zatem postawić na komodzie? Inne grafiki powinieneś umieszczać na meblach w stylu skandynawskim, a inne – na komodach w stylu prowansalskim, choć zależy to, tak naprawdę, od całej ekspozycji.

obrazki w ramkach i wazon z kwiatami postawione na nowoczesnej komodzie na nóżkach w kolorze dąb lefaks
NOWOCZESNA KOMODA NA NÓŻKACH ATHENA 2X – DĄB LEFKAS

W stylu skandynawskim ściany zazwyczaj są białe bądź też utrzymane w innej, jasnej tonacji. To daje z kolei mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o obrazy i grafiki. Warto więc ustawić na komodzie np. plakaty w ramkach, które wniosą do wnętrz nutę nowoczesności. W estetyce scandi plakaty są często minimalistyczne, nieraz można znaleźć w nich motywy inspirowane naturą, geometryczne formy oraz hasła motywacyjne.

skandynawska komoda z półkami w salonie
SKANDYNAWSKA KOMODA Z PÓŁKAMI LARSO 3X

Mieszkania w stylu glamour są eleganckie, wyrafinowane, a zarazem bardzo kobiece. Takie są też obrazy i plakaty przeznaczone do tych pełnych blichtru wnętrz. Poszukując grafik na komodę do aranżacji glamour, często można się natknąć na portrety kobiet, np. Marilyn Monroe czy Brigitte Bardot. Ów styl aranżacyjny kocha też kontrastowe zestawienia, co jest widoczne w doborze barw oraz odważnym łączeniu ze sobą pewnych motywów.

Na bielonych, prowansalskich komodach warto zadbać o grafiki stojące na meblu lub też o dekoracje ścienne. Wspaniały klimat wykreują tu np. obrazy z motywem lawendowych pól. Aurę sielskości wyczarują w nich także umieszczone na komodzie grafiki z hasłami nawiązującymi do domu czy też natury. Nad komodą można umieścić również tkaniny w pastelowych kolorach, inspirowanych wspaniałym klimatem słonecznej Prowansji.

Autor:#Smok Beksa

Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *