Jak najlepiej ustawić meble w salonie

Salon to serce każdego mieszkania czy domu. Punkt spotkań towarzyskich, główne centrum rozrywki. Miejsce odpoczynku i relaksu. Jak jednak sprawić, by panowała w nim przytulna atmosfera, by meble do salonu idealnie ze sobą współgrały, nie przeszkadzając w poruszaniu się? Kluczowe jest dobre rozplanowanie, ustawienie mebli w sposób rozsądny i przemyślany, tak by jednocześnie oszczędzić miejsce i zachować pełną funkcjonalność.

ustawienie mebli w salonie w stylu skandynawskim

Niewielka przestrzeń to nie kłopot

Często zdarza się, że salon w naszym mieszkaniu nie jest tak duży jak byśmy chcieli. Może to rodzić problemy, wymagać kompromisów. Istnieje jednak wiele rozwiązań, dzięki którym ustawienie mebli w małym salonie staje się łatwiejsze. W przypadku ograniczonej przestrzeni warto zrezygnować z ustawiania wyposażenia bezpośrednio przy ścianie. Często wydaje się to najlepszym pomysłem, ponieważ teoretycznie ułatwia przemieszczanie się po pokoju. Jednak równie dobre sprawdzi się wytyczenie ciągów komunikacyjnych wzdłuż ścian pomieszczenia i umieszczenie jego środka w centrum uwagi tak domowników, jak i gości.

ustawienie mebli w małym salonie

W takiej aranżacji należy pamiętać, aby ustawić meble wokół wybranego punktu, który stanie się wówczas głównym miejscem skupienia wzroku. Może to być telewizor, ale równie dobrze taką rolę odegra kominek, obraz, pomysłowa dekoracja ścienna, a nawet duże okno. Zwrócenie sof i foteli w stronę jednego obiektu nada salonowi kameralnej, przytulnej atmosfery. Przestrzeń pomiędzy siedzeniami a punktem centralnym dobrze jest wypełnić funkcjonalnym stolikiem do kawy. W przypadku niewielkiego salonu warto pomyśleć o modelu dwupoziomowym. Wówczas górny blat posłuży do podania kawy i deseru, natomiast dolny idealnie sprawdzi się jako miejsce na niezbędne drobiazgi. Pozostałe wolne miejsca nie będą razić w oczy, jeżeli ustawimy w nich wysokie lampy i niskie pufy. Różnice w wysokości obiektów sprawią, że wzrok będzie wędrował nie tylko poziomo, ale i pionowo, dzięki czemu salon będzie wydawał się dużo ciekawszy. Całą aranżację można spiąć kładąc pod meble stylowy dywan. Warto przy tym pamiętać, że nie powinien być on zbyt mały, zmniejszy bowiem optycznie całe pomieszczenie. Powinien wystawać lekko poza ramy serca pokoju, formując naturalną granicę między częścią do siedzenia a wyznaczonymi do poruszania się drogami.

przykładowa aranżacja dużego salonu

Czasami jednak nie możemy sobie pozwolić na stworzenie w salonie odrębnej wysepki, ponieważ jest on na to zbyt wąski. Taki problem również można rozwiązać, choć dużo zależy od umiejscowienia wejścia do pomieszczenia. Jeżeli drzwi znajdują się na środku dłuższej ściany, dobrym pomysłem jest podzielenie salonu na dwie części. Z jednej strony można ustawić meble takie jak kanapa, sofa, fotel i szafka pod telewizor, zaś z drugiej mały stolik i fotel, otoczone regałami z książkami. Takie rozwiązanie uczyni pokój wielofunkcyjnym. Nie jest to jednak możliwe, kiedy drzwi wstawione zostały w jedną z krótszych ścian. Warto wtedy pomyśleć o maksymalnym wykorzystaniu długości salonu. Wzdłuż długich ścian można ustawić szafki i komody. Świetnym rozwiązaniem jest w tym przypadku aranżacja asymetryczna, na kształt litery „S”, dzięki której salon będzie ciekawszy dla wzroku. W takim pomieszczeniu idealnie będzie wyglądać duża kanapa o kształcie litery „L”, która wypełni przestrzeń pod końcową, wąską ścianą i ze spokojem pomieści całą rodzinę.

ustawienie mebli wypoczynkowym w salonie o dużej powierzchni

Podczas urządzania małego salonu warto zatem pamiętać, że:

  • ustawienie wszystkich mebli pod ścianami pozostawi wolną przestrzeń na środku, ale pokój straci przy tym na przytulności
  • przy doborze wyposażenia ważna jest optyka, meble o różnej wysokości są dla wzroku ciekawsze
  • jeżeli salon jest wąski, należy wykorzystać jego długość

Gdy salon służy do spania

Dobry plan zagospodarowania pomieszczenia jest podwójnie ważny, kiedy pokój pełni jednocześnie rolę salonu i sypialni. Często wiąże się to z problemami z miejscem, dlatego ustawienie mebli w salonie kawalerki powinno być zrobione ze sprytem i pomyślunkiem. Podstawą jest rozkładana kanapa, najlepiej z wewnętrzną skrzynią, w której można trzymać pościel. Dobrze jest postawić przy niej niewielki stolik, na tyle wysoki, żeby można było przy nim wygodnie spożywać posiłki. Należy przy tym jednak pamiętać, żeby nie był zbyt ciężki. To utrudnia jego przesuwanie w celu rozłożenia kanapy i zamiany jej w łóżko. Sprytnym rozwiązaniem jest położenie pod stołem dywanu i przesuwanie go razem z nim, dzięki czemu podłoga nie ulegnie zarysowaniu.

ustawienie fotela i kanapy w salonie

Przy urządzaniu kawalerki i ustawianiu mebli we wnętrzu salonu kluczowe jest maksymalne wykorzystanie całej wysokości ścian. Można na nich zawiesić półki i zamykane szafki, a nawet specjalny uchwyt na rower, który może okazać się nieoczywistą dekoracją. Dobrym pomysłem jest też rezygnacja ze stojących lamp, które zajmują bezcenne miejsce. Lepszym rozwiązaniem są lampy naścienne lub sufitowe. Na suficie można też zawiesić donice z roślinami. Ożywią one salon, nie zabierając przy tym przestrzeni z podłogi.

Duży salon, duże plany

Wydawać by się mogło, że w przypadku dużego salonu większość problemów przestaje istnieć. Jest w nim przecież dość miejsca, aby umieścić tam wszystko, co człowiek jest w stanie sobie wymarzyć. Jest to prawda, ale należy przy tym pamiętać, by robić to z głową. Niezaplanowane zagracenie nawet największej przestrzeni może spowodować mętlik w głowie i sprawić, że domownicy będą potykać się o meble. Ustawienie mebli w dużym salonie również wymaga porządnego planu, tak by pokój spełniał wszystkie oczekiwania, pozostając przy tym ładnym.

aranżacja dużego salonu

Duża przestrzeń rodzi duże możliwości. Dobrym pomysłem jest podzielenie dużego salonu na kilka części, pozornie oddzielnych, ale razem tworzących idealną całość. W centrum powinno znaleźć się miejsce do przyjmowania gości, wyposażone w wygodne sofy i fotele do salonu, skupione wokół telewizora czy kominka. Ważne, by meble nie były od siebie oddalone. Zebranie grupy ludzi blisko siebie ułatwia rozmowy, ustawienie siedzisk daleko od siebie w dużym pokoju mogłoby skutkować tym, że rozmówcy musieliby mówić do siebie podniesionym głosem, co znacznie utrudnia prowadzenie rozmowy. Taki dobrze zlokalizowany punkt stanowić będzie centrum życia salonu, pozostawiając sporo miejsca na stworzenie mniejszych, bardziej kameralnych części. W mniej uczęszczanym miejscu świetnie sprawdzą się dwa wygodne fotele przedzielone stolikiem do kawy. Stworzy to idealny zakątek do spokojnego czytania i prowadzenia spokojnych rozmów. Atmosferę tę można dodatkowo rozbudować oddzielając tę część od reszty salonu wysokimi doniczkami z bujną roślinnością, albo decydując się na pokrycie ścian wokół foteli innym kolorem niż w całym salonie. Całość świetnie dopełnią regały z książkami i stylowymi ozdobami. Warto również zadbać o klimatyczne oświetlenie, za oparciami foteli dobrze sprawdzą się stojące lampy do salonu.

meble ustawione w dużym salonie

Okolice wyjścia z salonu to doskonałe miejsce na ustawienie stołu jadalnego. Jest to rozwiązanie praktyczne, ponieważ ułatwia przynoszenie jedzenia z kuchni. Dobrze jest ustawić kanapy tyłem do stołu, pozwoli to na stworzenie mentalnej granicy między sferą rozrywki a sferą posiłku. Jednocześnie dużą zaletą jest możliwość bezproblemowego zaproszenia gości po skończonym obiedzie do serca salonu, które idealnie nada się do poczęstowania ich kawą i deserem.
Różne części pokoju muszą jednak stanowić spójną całość, aby nie dopuścić do wrażenia przebywania w kilku miejscach naraz. Dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie w wolnych przestrzeniach nawiązujących do siebie dodatków, jak rośliny w podobnych doniczkach lub współgrające ze sobą dywany.

Idealne rozwiązania do salonów z dużą przestrzenią to:

  • podzielenie pomieszczenia na kilka sektorów zgodnie z ich przeznaczeniem, pamiętając przy tym by jeden z nich stanowił serce salonu
  • upewnienie się, że większe grupy ludzi będą siedzieć blisko siebie, by ułatwić prowadzenie rozmów
  • utrzymanie spójności całego pokoju dzięki nawiązującym do siebie dekoracjom

Salon z aneksem – razem, a jednak osobno

Jeżeli salon połączony jest z kuchnią, warto pomyśleć o stworzeniu pewnego podziału między pomieszczeniami, tak by tworząc wspólną całość stanowiły oddzielne części. Dobrym rozwiązaniem jest oddzielenie aneksu kuchennego od reszty pokoju wysokim blatem, pod którym można ustawić siedziska barowe. Utworzy to doskonałe miejsce na zjedzenie śniadania lub lunchu. Swoistym słupem granicznym między przestrzenią do gotowania a przestrzenią do życia może stać się niewielki stół, przy którym w wygodzie można spożyć większy posiłek. W tym przypadku cenna jest możliwość jego rozłożenia. Taki stół do salonu zajmuje na co dzień mniej miejsca, a w razie potrzeby pozwala na przyjęcie większej liczby gości.

ustawienie mebli w salonie z aneksym kuchennym

Ważne, żeby ustawienie mebli w salonie z aneksem kuchennym zapewniało komfort tak fizyczny, jak i psychiczny. Bezustanne patrzenie na kuchnię może być w tym drobną przeszkodą, bo nagle przypominamy sobie, że nie mamy pomysłu na jutrzejszy obiad albo że wciąż nie opróżniliśmy zmywarki. Z tego powodu dobrze jest ustawić sofę i fotele tyłem do kuchni, by siedząc kierować wzrok na drugą stronę pokoju.

aranżacja salonu z aneksem kuchennym

Niewątpliwie idealne urządzenie salonu wymaga pewnego trudu. Jednak solidne plany i znajomość sztuczek mogą to zadanie ułatwić. Niezależnie od tego czy ktoś preferuje wnętrza nowoczesne, czy tradycyjne, korzystając z dobrych porad będzie w stanie urządzić swój salon łącząc wygodę z estetyką.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

2 Comments on “Jak najlepiej ustawić meble w salonie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *