Jak urządzić praktyczny salon w bloku?

Jak zaaranżować salon w bloku, kiedy nie ma spektakularnych rozmiarów i musi spełniać wiele funkcji? Mały metraż jest problematyczny, ale nawet w niewielkiej przestrzeni można zagospodarować całkiem wygodny i elegancki pokój dzienny. Sprawdź, jakie meble do salonu w bloku wybrać, by stworzyć wymarzony pokój.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak efektownie i praktycznie urządzić i umeblować salon w bloku?
nowoczesne półki do salonu w ofercie sklepu edinos.pl

Do takich aranżacji najlepiej się dobrze przygotować, co nie oznacza, że nie możesz być kreatywny. Najważniejsze jest zachowanie spójności. Nawet mały pokój dzienny powinien mieć wyraźnie wydzielone strefy. Salonowe meble powinny spełniać określone zadania. Przekonaj się jakie.

Meble do salonu w bloku – jakie wybrać?

W przypadku niedużego pokoju dziennego trzeba znaleźć miejsce na część wypoczynkową, ale również przestrzeń do przechowywania rzeczy. Urządzając salon warto więc zaopatrzyć się w meble pojemne, rozwiązania typu 2w1 i wykorzystywać maksymalnie wolną przestrzeń. Najlepiej sprawdzą się minimalistyczne i nowoczesne produkty. Jakie meble do salonu w bloku stanowią absolutne minimum? Koniecznie zaopatrz się w:

 • kanapę – to obowiązkowy mebel strefy wypoczynkowej, który w salonie znajdującym się w bloku nie powinien być zbyt przysadzisty, lecz charakteryzować się płytkim siedzeniem i niskim oparciem; przy większej rodzinie zainwestuj w wariant kanapy z dodatkową funkcją spania; wybieraj proste, nieskomplikowane profile, sprawdź wszystkie zalety kanap i sof z funkcją spania,
 • stolik kawowy – choć jest niewielki, wyznacza centrum pokoju, wokół którego buduje się całą aranżację i wydziela strefę relaksu; korzystaj z modeli niskich, ergonomicznych, kilkuelementowych, które można rozsuwać i składać; odpowiednie będą stoliki kawowe do salonu z połyskującym blatem np. szklanym,
 • szafę – mała powierzchnia własnego „M” w bloku zmusza czasem do ustawienia w salonie szafy; jeżeli musisz ją umieścić w pokoju dziennym, niech będzie wąska i wysoka, spójna ze stylem wnętrza; dla odciążenia małego wnętrza wybierz model na cienkich nóżkach, możesz też zaopatrzyć się w model szafy do salonu połączony z regałem,
 • komodę – mebel, który dekoruje i dobrze przechowuje, jest idealny do salonu w bloku; komoda przeznaczona do salonu nie jest tak wysoka, jak szafa, dlatego nie zabiera optycznie wnętrzu przestronności; jeżeli nie musisz wstawiać do salonu szafy, możesz w celu zwiększenia pojemności mebla wybrać wyższą komodę typu ¾; produkt doskonale zastąpi szafkę RTV; rewelacyjnie sprawdzi się wersja ze szklanymi dodatkami; sprawdź, co postawić na komodzie w salonie.
 • regał – regałnie tylko uporządkuje książki, ale będzie też ciekawą ekspozycją salonowych dekoracji lub kwiatów doniczkowych; do małych salonów wybieraj wersje z niezabudowanym tyłem, lekkie, z otwartą bryłą,
 • ścienne półki – rewelacyjnie wykorzystują wolną powierzchnię ściany; wybieraj modele ściennych półek oszczędne w formie, najlepiej minimalistyczne.
wnętrze nowoczesnego salonu w bloku

Podczas wybierania mebli do salonu w bloku warto zwrócić uwagę na gotowe systemy meblowe. Nowoczesne komplety mają jeden cel – optycznie powiększać, dlatego szukaj:

 • mebli jasnych – takie tonacje nie zabiorą małemu wnętrzu przestronności; dobrze sprawdzą się fronty w kolorze bieli, jasnych kremów i szarości oraz subtelne pastele,
 • mebli w połysku – są idealne do nowoczesnych salonów; doskonale odbijają światło,
 • mebli z praktycznymi elementami – wszelkie przeszklenia i połyskujące powierzchnie również korzystnie wpłyną na optykę małego salonu, wybieraj meble ze szklanymi półkami i frontami oraz mające lśniące uchwyty,
 • podwieszanych systemów – to nowoczesne propozycje, które często mają charakter wąskich słupków przytwierdzanych do ściany; w ten sposób otworzysz powierzchnię podłogi, powiększając wizualnie pokój,
 • kompletów uniesionych na nóżkach – podwyższone korpusy mebla dodają bryle lekkości, co również przenosi się na wnętrze.

Do salonu w bloku wybieraj ergonomiczne meble modułowe, otwarte i proste. Dobrze sprawdzą się pufy z dodatkowymi pojemnikami do przechowywania, rozkładane stoły i ławy z regulowaną wysokością blatu oraz meble na kółkach, które można łatwo przesunąć.

nowoczesne regały do salonu w ofercie sklepu edinos.pl

Jak urządzić praktyczny salon w bloku?

Do małego salonu w bloku, najlepiej wybrać niskie meble, które nie będą zbytnio przytłaczać pomieszczenia. Nie stosuj masywnych zabudowań, ale lekkie regały bez pleców oraz niskie komody i szafki, zamiast wysokich witryn. Dzięki temu dostęp do światła z okna nie będzie zakłócony. W salonie wydziel strefy: wypoczynkową, jadalną oraz sypialnianą, by nadać mu większej funkcjonalności. Stół ustaw przy ścianie, a w centralnym punkcie ustaw prostą kanapę z poduszkami, np. rozkładany wariant. W małym salonie w bloku duży sens mają rozwiązania 2w1, czyli kompaktowe meble, jak puf z pojemnikiem, ława z półką czy składany stół.

Do aranżacji wybieraj proste i minimalistyczne style jak skandynawski, modernistyczny czy industrialny. Trend scandi rozświetla bielą oraz kreuje przytulność dzięki naturalnym dodatkom z litego, jasnego drewna. Industrializm wyróżnia się surowością formy, tak pożądaną w małym salonie, a modernizm z kolei dba o geometryczną symetryczność, która lepiej porządkuje małe przestrzenie.

Aranżacja niewielkiego salonu w bloku

Styl mebli do salonu w bloku

We wnętrzu salonu zdecydowanie lepiej sprawdzą się meble proste. W aranżacji małego salonu w bloku kieruj się zasadą: „Im mniej, tym lepiej”. Egzamin zdadzą meble w stylu nowoczesnym, które mocno podkreślają praktyczność użytkowania. Jakie style powinny eksponować meble do salonu w bloku?

 • Skandynawskie – wyposażenie w takim trendzie jest idealne pod każdym względem. Meble skandynawskie do salonu mają jasne fronty, nieskomplikowaną budowę i wykazują dużą funkcjonalność. Jeśli chcesz zbudować ciepły klimat w salonie, możesz zamiast białych frontów wybrać naturalne, lite drewno. Charakterystyczne trójnogi i uniesienia korpusów na wysokich nóżkach wprowadzą do małego pokoju więcej lekkości.
 • Minimalistyczne – to nowoczesne propozycje, które najczęściej mają postać prostych paczek i wąskich słupków. Fronty nie są wyposażone w uchwyty, ale otwierane za pomocą delikatnego nacisku. Podwieszone wersje nie tylko otwierają powierzchnię salonu, ale także nadają wnętrzu spektakularnego wyglądu.
 • Industrialne – meble prezentujące połączenie drewna i metalu to duet, który jednocześnie ociepla pokój, ale też dzięki metalowym dodatkom odciąża go. Przestrzeń będzie wydawać się subtelniejsza i delikatniejsza. Meble industrialne do salonu wyróżnia prostota, która jest pożądana w niewielkich salonach. Wykorzystuj niezabudowane regały i półki, które pozwalają na swobodny przepływ światła. Zobacz, jak urządzić modny salonu w stylu industrialnym.

Możesz postawić też na klasykę, ale w delikatniejszym wydaniu i pod warunkiem, że Twój salon ma co najmniej 15-20 m2.

nowoczesne meble modułowe w salonie

Ustawienie mebli w salonie

W salonach łączonych z aneksem kuchennym lub przedpokojem regały i komody mogą być wykorzystane jako umowne ścianki działowe. Dzięki temu dobrze oddzielisz poszczególne strefy. Meble ustawiaj na jednej, dłuższej ścianie – to najpraktyczniejsze rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić najwięcej miejsca. W sytuacji, kiedy nie jest to możliwe, wysoki i szeroki regał umieść przy krótszej ścianie. Dzięki temu mały pokój uzyska lepsze proporcje. Podobny ruch należy wykonać ze stołem, który w małym pokoju dziennym powinien zostać ustawiony pod ścianą. Stół albo wyspa kuchenna, jeśli są stałą częścią salonu w bloku, mogą także zaznaczać granicę pomiędzy jednym pomieszczeniem, a drugim. W nieustawnym pokoju dziennym można zdecydować się na meble systemowe. Przeczytaj więcej o tym, jak ustawić meble w salonie.

jasne meble w stylu skandynawskim w salonie

Jakie meble do salonu w bloku są najbardziej praktyczną wersją? Takie, które podążają za potrzebami domowników i zostały dopasowane do ich stylu życia. Warianty, które uwzględniają metraż pokoju i jego architekturę. Przed zakupem mebli do salonu, pamiętaj, że:

 • mały salon w bloku dobrze dekorują meble oszczędne w bryle, minimalistyczne
 • połyskujące fronty optycznie powiększają mały metraż i rozjaśniają ciemne wnętrze,
 • nowoczesne systemy podwieszane i meble uniesione na nóżkach, np. skandynawskie odciążają małą przestrzeń,
 • jasne kolory frontów są lepsze niż ciemne i przytłaczające tonacje.
nowoczesne stoliki kawowe do salonu w ofercie sklepu edinos.pl

Nieustawny salon w bloku – aranżacja

Na ogół trudny w urządzaniu niewielki salon w bloku jest wyzwaniem, jednak można go tak rozplanować, by stał się funkcjonalny. Dokładnie przemyśl dobór wyposażenia i zrezygnuj z niepotrzebnych rzeczy.

W salonie w bloku nowoczesność powinna przeplatać się z praktycznością, harmonią i prostotą. Aranżując pokój dzienny w bloku postaw na dynamiczne oświetlenie, które stworzy odpowiedni klimat i perfekcyjnie wymodeluje salon. Najlepiej, by lampy kierowały światło do góry. Dzięki odbijaniu się wiązki od sufitu i ścian pokój wyda się wyższy i bardziej przestronny. Stosuj także dodatkowe światło miejscowe, które poprawi funkcjonalność poszczególnych stref w salonie. Co jeszcze zastosować, by urządzić praktyczny salon w bloku?

Beżowe odcienie ścian w niewielkim salonie

Kolorystyka ścian w salonie w bloku

Do salonu wybieraj takie kolory ścian, które stworzą praktyczną bazę dla mebli i dodatków. Nie musisz posiłkować się tylko jednym odcieniem – ciekawym zabiegiem jest użycie tego samego koloru, w dwóch różnych tonacjach – jasnej i dwa tony ciemniejszej. Taki sposób malowania ścian jest wykorzystywany w salonach wąskich, przypominających kształtem wagon, które spotyka się w blokach. Wtedy na krótszych ścianach salonu zastosuj ciemniejszą barwę, dzięki czemu optycznie zbliżysz je do siebie. Proporcje pomieszczenia poprawią się, a salon w bloku będzie wydawał się szerszy i przestronniejszy.

Jasna kolorystyka ścian jest niemal obowiązkowa dla salonu w bloku. Dzięki białym ścianom o satynowym wykończeniu optycznie powiększysz wnętrze i doświetlisz, co szczególnie jest istotne tam, gdzie powierzchnia okien jest niewielka. Dobrze sprawdza się także kość słoniowa i delikatny odcień kremu. Furorę robią również ściany w bardzo jasnym odcieniu szarości, subtelnego beżu oraz rozbielonych pastelach. Postaw na jednolite powłoki – desenie mogą zniekształcać proporcje małego salonu w bloku. Natomiast poziome pasy w formie tapety, ozdabiające węższą ścianę, wizualnie poszerzą pokój. Pomieszczenie będzie wydawać się także większe, gdy przesuniesz granicę pomiędzy ścianą a sufitem, dlatego w górnej części stwórz biały pas o szerokości około 10 cm w takim kolorze co sufit.

Drobne ozdoby w salonie

Dodatki do małego salonu w bloku

Aranżując mały salon w bloku stosuj drobne ozdoby w małych ilościach, które nie przytłoczą wnętrza. Dobrym rozwiązaniem są niskie i miniaturowe rośliny doniczkowe, jak sukulenty czy kaktusy oraz delikatne dodatki w postaci gałązek drzewa, wyeksponowane w prostych, szklanych wazonach. Nie zasłaniaj ścian w salonie masywnymi obrazami, ale powieś na nich proste grafiki. W przypadku trudnej aranżacji zrezygnuj z ram, tylko wykorzystuj powierzchnie ściany na przymocowanie prostych półek, zwiększając przestrzeń do przechowywania książek lub pamiątek.

Dekoracjami salonu w bloku wymodelujesz mały pokój, stosując na ścianie duże lustra lub komponując lustrzaną galerię z kilku asymetrycznie zawieszonych, okrągłych zwierciadeł, które jednocześnie ozdobią ścianę i optycznie poszerzają mały pokój. Wykorzystuj błyszczące dodatki, które odbijają światło – szklane, transparentne świeczniki, figurki czy naczynia. Jeśli chodzi o tkaniny, powinny być jasne i delikatne, najlepiej w neutralnych kolorach, dlatego wybieraj jasnoszare i kremowe poduszki oraz koce i dywaniki. Zrezygnuj z ciężkich zasłon – lepiej sprawdzi się prosta roleta.

Salon w stylu japandi

Pomysł na modny salon w bloku – trend 2023 roku

Aranżacyjny trend 2023 roku to wystrój w stylu japandi, który. coraz mocniej podbija serca użytkowników małych salonów w bloku. Jest ascetyczny, chociaż niepozbawiony domowego ciepła i walorów dekoracyjnych. To aranżacja przemyślana w każdym szczególe. Wszystkie jej elementy są starannie dobrane i zwracają uwagę oszczędną, ale efektowną formą i czystymi liniami. Ograniczona ilość niepotrzebnych bibelotów na rzecz lekkich mebli, bazuje maksymalnie na trzech stonowanych kolorach oraz z małego wnętrza tworzy praktyczną oazę, wprowadzając do niej ład i równowagę.

Modny w 2023 roku trend japandi to mieszanka stylu skandynawskiego i japońskiego, która sprzyja minimalizmowi oraz stawia akcent nie na ilość, a jakość. Meble są niskie i najczęściej wykonane z naturalnych surowców takich jak drewno, rattan czy bambus. W kulturze japońskiej mocno zakorzeniona jest idea życia w zgodzie z naturą oraz szacunek do starych przedmiotów, wybierz więc takie meble, które posłużą dobrze przez lata. Charakterystyczne dodatki do salonu w bloku utrzymane w stylu japandi to dekoracyjna ceramika, gliniane dekoracje oraz naturalne rośliny. Wybieraj także tkaniny pochodzenia naturalnego jak len czy bawełnę.

Jeżeli już wiesz, jakie meble do salonu najbardziej sprawdzą się w Twoim wnętrzu, sporządź odpowiedni plan i dzieła! Nawet jeśli jest to salon w bloku, zrób wszystko, by był funkcjonalny i estetyczny. Praktycznie urządzony pokój nie jest na pokaz – to miejsce, w których chce się przebywać. Zobacz także, czy meble w salonie muszą być takie same.

Autor:#Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *