Jak urządzić małą jadalnię?

Komfortowe miejsce do jedzenia powinno być standardem w każdym mieszkaniu. Jeśli Twoje własne „M” jest niewielkie, praktyczna aranżacja staje się wyzwaniem. Żeby urządzić jadalnię na miarę Twoich potrzeb sam stół i krzesła, choć są ważne, nie wystarczą. Masz wiele możliwości, z których warto skorzystać, by optycznie powiększyć małą jadalnię i stworzyć wygodny kącik do biesiadowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co należy wziąć pod uwagę w aranżacji małej jadalni?
 • Jakie style najbardziej sprzyjają urządzaniu małych jadalni?

Nie każdy może pozwolić sobie na jadalnię znajdująca się w oddzielnym pomieszczeniu. Coraz częściej warunki mieszkaniowe zmuszają nas do wydzielania jadalni w granicach kuchni lub salonu. Limit miejsca nie musi być przeszkodą. Nawet w niewielkiej przestrzeni możesz wykreować komfortowe miejsce, w którym spokojnie zjesz posiłek.

Okrągłe stoły z oferty sklepu Edinos.pl

Wszystko, co należy wiedzieć o aranżacji małej jadalni

Niewielka przestrzeń wymaga odrobinę więcej pracy przy dobieraniu mebli i dodatków. To, o czym należy pamiętać, to wyraźnie wyznaczenie granic małej jadalni, niezależnie od tego, w jakiej części domu się znajduje.

Jak urządzić małą jadalnię w kuchni?

Mała kuchnia z niewielką jadalnią będzie się ładnie i praktycznie prezentować, jeśli wydzielisz w jednym pomieszczeniu osobne strefy. Najważniejsza jest jednak spójność. Miejsce, w którym będziesz jadł, oddziel od sekcji przygotowywania posiłków za pomocą różniących się struktur i kolorów. Użyj innego odcienia parkietu czy ścian. Pamiętaj jednak, że kolorystyka powinna być w miarę zbliżona do siebie, aby uzyskać estetyczny rezultat. W części jadalnianej dobrze będzie się prezentować mały, okrągły stolik umieszczony po przeciwnej stronie niż ścianka meblowa. Możesz wyeksponować go także w rogu lub pod oknem. Używaj jasnych kolorów i lekkich brył.

Jak urządzić małą jadalnię w kuchni z małym metrażem?

Jeżeli powierzchnia kuchni nie pozwala na ustawienie w standardowych mebli do jadalni, skorzystaj z mebli składanych. Zaletą nowoczesnych produktów jest kompaktowa budowa. Znajdź sztaplowane krzesła. Złożone w postaci pionowej zmieszczą się, chociażby w mało praktycznej wnęce lub przedpokojowej szafie. Zawsze możesz po nie sięgnąć na czas posiłku. Jest to rozwiązanie nieco kłopotliwe, ale w sytuacjach, w których nie ma innego wyjścia – zda egzamin. Dobrze sprawdza się także przedłużenie kuchennego blatu. Wystarczy tylko dostawić krzesło, by wygodnie zjeść posiłek. W małych kuchniach wykorzystuj również blaty przykręcane do ściany, które po posiłku składasz, otwierając małą przestrzeń.Nowością na rynku są wysuwane półki. Umieszczone pod obszarem roboczym kuchennych mebli mogą w każdej chwili zostać wysunięte jak szuflada i być doskonałą alternatywą stołu.

Jadalnia połączona z kuchnią .

Jak urządzić jadalnię w małym salonie?

Jeżeli kuchenny aneks dzielisz z salonem, zaplanuj jadalnię na styku dwóch stref. Wówczas umowną ścianką działową pomiędzy przestrzeniami może być stół. Granice strefy jadalnianej wyznacza dobrze nie tylko inny parkiet na podłodze lub kolor ściany, ale także mały dywan. Zorganizuj małą jadalnię na wyspie kuchennej. Długie wsporniki barowych krzeseł zapewnią nie tylko więcej miejsca do siedzenia, ale co najważniejsze, nie pomniejszą przestrzeni. Stwórz na ścianie galerię obrazów, która zaczyna się w kuchni, a kończy w salonie. W ten sposób optycznie połączysz oba pomieszczenia. Powiększaj wizualnie wnętrze odpowiednią aranżacją. Jeżeli meble w zabudowę są białe, krzesła mogą mieć ten sam kolor, ale inny blat, np. taki jak stolik kawowy w salonowej strefie relaksu.

W bardzo małym mieszkaniu, np. w kawalerce lub w bloku, otwórz kuchnię na strefę dzienną. Wyburz ścianki działowe pomiędzy obiema pomieszczeniami. Każdy uzyskany metr pozwoli Ci zwiększyć powierzchnię jadalnianego stołu. Choć wiąże się to z remontem, po złączeniu pomieszczeń zyskasz więcej przestrzeni. Efekt może być spektakularny. W ten sposób skromny kącik jadalniany zamienisz na wygodną, domową jadalnię.

krzesła barowe wykorzystane w jadalni

Kolor ścian w małej jadalni

Wybierając kolor ścian do małej jadalni unikaj mocnych deseni, wzorzystych tapet i ostrych kolorów. To nie są struktury przeznaczone do małego wnętrza. Najbardziej polecanymi kolorami ścian są: biel, krem, jasna szarość i beż. Spotyka się także błękit, rozbieloną zieleń i żółć. Jeśli jadalnia znajduje się w salonie, zachowaj kolorystyczną spójność i proporcje.

Oświetlenie małej jadalni

Światło w części jadalnianej jest istotne, zapewnia komfort i wyznacza strefę spożywania posiłków. Jak urządzić małą jadalnię stosując w niej oświetlenie? Co najmniej jedna lampa do jadalni powinna przypadać na około 120 cm długości blatu. Dobieraj kształt lamy do jego kształtu. Do okrągłych stołów kuliste kuchenne lampy wiszące, a do prostokątnych modele geometryczne. W małych jadalniach warto zdecydować się na przezroczyste lub metalowe klosze. Jeżeli dysponujesz niewielkim stołem, wykorzystaj do jego oświetlenia lampę podłogową. W niewielkiej jadalni stosuj ciepłą, ale jasną barwę światła– zbyt żółte światło pomniejszy i przyciemni małe wnętrze. Dowiedz się więcej o tym, jak odpowiednio oświetlić stół w jadalni.

Wielkość, kształt i rodzaj stołu

Jak umeblować małą jadalnię, by prezentowała się estetycznie? Zwróć największą uwagę na stół – serce pomieszczenia.

Wielkość stołu w małej jadalni dla jednej osoby powinna wynosić około 50 × 40 cm. Szerokość blatu dla dwóch osób powinna być nie mniejsza niż 100 cm. Przy stole o takiej szerokości każda z osób ma 40 cm na swoje nakrycie, a pomiędzy nimi zostaje jeszcze wolna przestrzeń na inne dodatki, niezbędne podczas spożywania posiłków. Optymalna długość stołu do jadalni powinna być dostosowana do liczby użytkowników. Dla 4-osobowej rodziny klasyczny stół prostokątny powinien mieć rozmiar minimum 80 × 120 cm, a okrągły średnicę 80 cm. Przeciętna wysokość kuchennego stołu do jadalni wynosi 76 cm. Pamiętaj o proporcjach – stół nie może wizualnie zdominować pomieszczenia ani też wyglądać w nim jak mały mebel zabawkowy.

Kształt stołu w małym wnętrzu uzależniony jest od kubatury jadalni. Plastyczne są stoły z okrągłym blatem – charakteryzują się lepszym ustawieniem i ergonomią. Okrągłe, nieduże blaty dobrze będą wyglądać w kwadratowych pomieszczeniach, natomiast w wąskich – prostokątne. W pomieszczeniach kwadratowych, oprócz okrągłych blatów, dobrze sprawdzi się również kwadratowy blat. Stół w miarę możliwości ustaw przy oknie – zaoszczędzisz sporo miejsca.

Owalny kształt stołu w jadalni

Wybierając rodzaj stołu do małej jadalni korzystaj z modeli rozkładanych. Sprawdzą się, kiedy pojawią się goście. Jeżeli Twoja jadalnia jest naprawdę mała, zamontuj do ściany składany blat. W salonie łączonym z aneksem kuchennym, kiedy nie masz zupełnie miejsca na osobny mebel, wykorzystuj alternatywy stołu:

 • ławo-stół w sekcji wypoczynkowej – weź od uwagę rozkładany ławostół z regulowaną wysokością blatu,
 • przedłużony blat kuchenny – umieszczona przy oknie prosta, długa deska zamiast parapetu doskonale sprawdzi się jako stół,
 • wyspę kuchenną – to nowoczesna propozycja, która z powodzeniem zastąpi brak tradycyjnego mebla.

W przypadku stołu bez opcji rozkładania dodatkową przestrzeń dla gości możesz uzyskać, wykorzystując dostawkę. Przedłuża boki blatu, powiększając powierzchnię mebla. Aby stół we wnętrzu małej jadalni zapewniał więcej miejsc siedzących, najlepiej zdecydować się na taki wariant, który ma wąskie nogi, zamontowane tuż przy krawędziach.

Drewniane krzesła z oferty sklepu Edinos.pl

Rodzaj krzeseł do małej jadalni

Jak urządzić małą jadalnię wykorzystują w niej design krzeseł? Wybieraj krzesła o lekkim profilu z małym siedziskiem. W nowoczesnych kuchniach idealnie prezentują się krzesła z plastiku lub z metalu. Drewniane krzesła podkreślają tradycyjny klimat wnętrza, ale wybieraj proste, jasne i mało gabarytowe formy. Do siedzisk, które najlepiej się sprawdzą w małej jadalni, należą:

 • krzesła z ażurowym lub drucianym oparciem – mają delikatną, a przy tym niezwykle dekoracyjną bryłę,
 • krzesła wykonane z tworzyw sztucznych – są lekkie; dużą popularnością cieszą się modele skandynawskie i krzesła zupełnie transparentne,
 • minimalistyczne krzesła ze sklejki – są dużo subtelniejsze niż klasyczne modele z drewna,
 • taborety – taborety są idealne do bardzo małych powierzchni; ten model to dobry duet blatów montowanych do ściany,
 • hokery – wysokie krzesła barowe sprawdzą się, kiedy Twoim stołem jest wyspa kuchenna; ich smukłe nogi nie obciążą małego metrażu.

Krzesło proste, bez podłokietników, z klasycznym układem nóg łatwo wsuniesz pod blat po posiłku. Nie stosuj modeli z wysokim oparciem, zwłaszcza w małej, salonowej jadalni – przytłoczą przestrzeń. Wybieraj warianty niezabudowane. Pamiętaj, że siedzisko krzesła do jadalni musi mieć szerokość minimum 40 – 45 cm, a przestrzeń na jego odsunięcie i swobodne wstanie to minimum 60 cm. Sprawdź, czy krzesła przy stole muszą być jednakowe.

Jadalnia połączona z aneksem kuchennym

Dostosowanie pozostałych mebli we wnętrzu niewielkiej jadalni

Urządzając wnętrze małej jadalni postaw na lekką formę mebli. W małym miejscu im mniej zdobień tym lepiej. Nie przesadzaj z nadmierną ilością dekoracji, ponieważ niepotrzebnie uszczuplą i tak mały metraż. W otoczeniu stołu zadbaj o przestronność – zagwarantuje nie tylko wygodę w odsuwaniu krzeseł, ale i sprawny ciąg komunikacyjny. To krok w stronę bezpieczeństwa, kiedy na stół będziesz przenosić gorące naczynia. Wybierz jasne kolory mebli oraz wysokopołyskowe fronty. Takie elementy działają na optyczne powiększenie przestrzeni. Nie wybieraj ciężko wyglądających mebli w sąsiedztwie małej jadalni, ponieważ wpłyną negatywnie na przejrzystość miejsca. Przekonaj się, jakie trendy sprzyjają kreowaniu lekko prezentujących się jadalni.

Aranżacja małej jadalni w praktycznym stylu

Jak urządzić małą jadalnię wykorzystując do tego popularne trendy? Inspiruj się odpowiednio dostosowanym do niewielkiego wnętrza stylem. Małe jadalnie będą dobrze się prezentować, jeśli zastosujesz:

 • styl skandynawski – jasne kolory i proste meble w stylu skandynawskim doskonale sprawdzą się w małych jadalniach, ponieważ wizualnie powiększą małe pomieszczenie; lite drewno ociepli klimat jadalni i przełamie chłód bieli lub szarości; skandynawskie krzesła na wąskich, smukłych nóżkach odciążą wnętrze, dodając mu większej przejrzystości,
 • styl minimalistyczny – oszczędność brył i kolorów to dwie cechy wyróżniające ten trend; w takiej jadalni dominuje naturalność i klasa; drewniane, jasne meble mające wyraźny, geometryczny profil oraz proste płozy pozwolą na stworzenie w małej jadalni klimatu wypełnionego harmonią i spokojem,
 • styl industrialny – zachwyca surowością i prostotą; ciężkość drewnianego blatu w stole zostaje zrównoważona metalowymi wspornikami, które dodają meblu lekkości; możesz też urozmaicić małą jadalnię krzesłami z niezabudowanym oparciem; meble industrialne wybieraj w jaśniejszych gatunkach drewna; zobacz, czym powinien charakteryzować się stół industrialny do jadalni,
 • styl retro – aranżacja jadalni w tym stylu nie wychodzi z mody; jeżeli koniecznie chcesz mieć tak urządzone wnętrze, zainwestuj w meble charakteryzujące się jak najmniejszą ilością zdobień; przy ciemniejszych odmianach stołu i krzeseł koniecznie zadbaj o jasne ściany i podłogę;
 • styl glamour – połyskujące powierzchnie mebli w stylu glamour rozświetlają małe wnętrze jadalni; wybierz przeźroczysty, szklany stół lub blat imitujący biały marmur; rozświetlaj małą jadalnię cienkimi, połyskującymi nogami krzeseł z niskim oparciem; używaj kontrastów typowych dla tego nurtu i pamiętaj, że luksus może mieć także skromniejsze oblicze.
Wydzielona strefa jadalniana w bloku

Jeżeli wciąż masz dylemat, jak urządzić małą jadalnię, pamiętaj o najważniejszych aspektach aranżacji:

 • na ścianach sprawdzają się jasne i pastelowe kolory,
 • błyszczące fronty kuchennej zabudowy doskonale odbiją światło, co korzystnie wpłynie na wizualizację pomieszczenia,
 • w małej kuchni tradycyjny stół i krzesła w połysku sprawią, że dość ciasne wnętrze będzie wyglądać przestronniej,
 • unikaj mebli bogato zdobionych, ciemnych oraz o masywnej budowie,
 • wyznaczaj granicę poszczególnych stref.
Lampy do jadalni z oferty sklepu Edinos.pl

Rozjaśniaj i optycznie powiększaj małą jadalnię, na każdy możliwy sposób. Weź pod uwagę funkcjonalność całego pomieszczenia oraz jego estetykę. Nadmiar mebli i dekoracji nie jest wskazany, dlatego rozważnie wybieraj elementy wyposażenia. Już wiesz, jak urządzić małą jadalnię, zatem do dzieła! Stwórz przytulne i wygodne miejsce.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *