Czy krzesła przy stole muszą być jednakowe?

Krzesła i stół nie do pary coraz częściej zaskakują w aranżacji wnętrz. Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają, ale czy dotyczy to również siedzeń w odmiennych kolorach i stylach? Przekonaj się, czy warto postawić na różnorodne krzesła, urządzając harmonijne i eleganckie pomieszczenie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Z jakim stołem można skompletować odmienne krzesła?
 • Jak łączyć ze sobą krzesła nieidentyczne?
 • W jakich stylach można zastosować różne siedzenia przy stole?

Stół w komplecie z niejednakowymi krzesłami

Moda na wyszukiwanie krzeseł nie do pary wzięła się z nurtu vintage, w którym zestawia się ze sobą różne tekstury i kolory, tworząc dobrze prezentującą się razem całość. Czy to oznacza, że w przypadku siedzeń możesz pozwolić sobie na zupełną dowolność? Niezupełnie. O tym, czy różne krzesła będą dobrze wyglądać obok siebie, decyduje rodzaj stołu.

Nowoczesne stoły z oferty sklepu Edinos.pl

STYL STOŁU

Stół skandynawski – drewniane, białe blaty paruj z jasnymi, neutralnymi w kolorze i prostymi w profilu krzesłami, obowiązkowo na drewnianym stelażu. Możesz pomieszać odcienie bieli i szarości. Dla osób preferujących klasykę odpowiednie będą tapicerowane siedzenia, a modele z tworzywa sztucznego to wersja dla ceniących nowoczesność.

Stół loftowy – masywny, drewniany blat na metalowym stelażu stworzy zgrany duet z krzesłami o metalowej konstrukcji, najlepiej w ciemnym kolorze. Modele mogą być wykonane w całości z metalu lub łączone z innymi materiałami – w wersji surowej z drewnem, a w przytulniejszej z tkaniną obiciową. W takiej aranżacji dobrze wypadną krzesła w kolorze czarnym, szarym i ciemnym brązie. Nie mieszaj bielonych odmian drewna z ich ciepłą tonacją, wyglądają razem nieestetycznie.

Stół tradycyjny – drewniane stoły mają różnorodny design, dlatego dobierając krzesła, należy wziąć pod uwagę ich stylistykę. Wersje z finezyjnie rzeźbionymi nóżkami lub oparciami będą podkreślać nurty retro, a proste i klasyczne w formie, nawiążą do charakteru lat 60 lub 70. Cechą wspólną tradycyjnych krzeseł są tapicerowane siedziska i oparcia, które w niejednorodnej aranżacji mogą różnić się profilem i geometrią.

Stół nowoczesny – w tym nurcie można pozwolić sobie na większą swobodę w dobrze różnych krzeseł. Postaw na minimalizm brył, reszta zależy od osobistych preferencji. Łączenie ze sobą różnych krzeseł w tym nurcie jest popularne. Komponuj modele o identycznej formie i różnych kolorach, ale nawiązując do reszty pomieszczenia. Dzięki temu aranżacje będą ciekawe, ale z wyczuciem smaku. Unikaj łączenia krzeseł na drewnianych i metalowych wspornikach.

aranżacja stołu nowoczesnego z w stylu industrialnym z krzesłami w kolorze bordo
NOWOCZESNY ROZKŁADANY STÓŁ

Stół w stylu glamour – blaty w tym stylu to najczęściej szklane powierzchnie, które są przeźroczyste lub imitujące marmur, dlatego idealnie będą łączyć się z krzesłami z ekoskóry lub weluru. Egzamin zdadzą modele ze złotymi lub chromowanymi nóżkami oraz kontrasty bieli i czerni. Nie mieszaj złotych i ciepłych elementów krzeseł z chłodnymi i chromowanymi dodatkami.

KOLOR STOŁU

Białe i jasne blaty stwarzają wiele możliwości, ponieważ stanowią neutralną bazę, ograniczeniem jest styl stołu i pomieszczenia. Najlepsze duety z jasnym stołem tworzą:

Krzesła patyczaki z oferty sklepu Edinos.pl

Ciemne blaty w jasnych i dużych pomieszczeniach można uzupełnić krzesłami o głębokim, ale nieidentycznym zabarwieniu. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w małych i ciemnych wnętrzach – tutaj niezbędne będą krzesła o jasnym kolorze. Pamiętaj, że ciemne siedziska sprawiają wrażenie ciężkich, dlatego zainwestuj w krzesła o cienkich nóżkach lub modele zabudowane pomieszaj z ażurowymi. Do ciemnych blatów lepiej pasują krzesła stonowane w barwach – modele pstrokate będą tu wprowadzały chaos, zwłaszcza przy stołach z wyraźnie zaznaczonym usłojeniem. Ciemne powierzchnie tolerują stonowane kontrasty i różnorodną geometrię krzeseł.

KSZTAŁT STOŁU

Okrągły kształt daje więcej możliwości w wyborze krzeseł. Przy takim blacie, krzesła stykają się wyłącznie przednią częścią siedzisk, mogą być więc masywniejsze w formie i asymetryczne. Jeśli stół jest duży, a po rozłożeniu zmienia kształt na owalny, dobierz do niego krzesła przypominające wygodne fotele. Okrągły blat toleruje klasyczne i nowoczesne wersje siedzisk.

okrągły stół loftowy wraz tapicerowanymi krzesłami.
OKRĄGŁY STOLIK LOFTOWY

Kwadratowy blat harmonijnie wygląda z różnymi krzesłami, ale gdy kształt ich wsporników jest taki sam jak stołu. Dobór krzeseł podyktowany jest jego charakterem i stylem wnętrza. Świetnie będą wyglądać kolorystyczne kontrasty krzeseł lub tapicerka w dwóch różnych deseniach.

Prostokątny stół gwarantuje większą liczbę siedzisk, dlatego przy takim kształcie można sobie pozwolić na różnorodny zestaw krzeseł, zarówno w kolorze, jak i formie. Postaw na mocne akcenty, na przykład nowoczesne modele zmieszaj ze stylem vintage. Kieruj się stylistyką wnętrza.

Asymetryczny blat będzie dobrze eksponował swoją geometrę na tle krzeseł z wysokim i wąskim oparciem. Do niższych blatów będą idealne klubowe formy siedzisk, w różnych kolorach lub profilu. Przy nierównym stole należy jednak nie przesadzać ze zbyt wyraźną różnorodnością krzeseł.

RODZAJ BLATU

Szklany blat dobrze łączy się z:

 • siedzeniami z ekoskóry, o różnych, ale neutralnych barwach,
 • jasnymi i pomieszanymi kolorystycznie siedzeniami typu „eames”, z drewnianymi wspornikami i siedzeniem z tworzywa, kształtem przypominające prosty fotel;
 • z zestawami, w których zabudowane, masywne krzesła ustawia się obok ażurowych,
 • z siedzeniami drewnianymi, rattanowymi i metalowymi, które można układać naprzemiennie,
 • z krzesłami transparentnymi – przeźroczyste modele w dwóch kolorach stworzą ciekawą i lekką aranżację.
szklany stół i wiklinowe krzesła w salonie
STÓŁ SZKLANY W STYLU INDUSTRIALNYM

Drewniany blat jest uniwersalny i z łatwością dopasujesz do niego każdy rodzaj krzesła.Surowiec idealnie prezentuje się przede wszystkim w otoczeniu drewnianych krzeseł, na przykład nowoczesnych połączonych z tradycyjnymi. Do drewnianej połaci będą pasować modele o szczebelkowym oparciu obok wersji z tapicerowanym siedzeniem. Podłokietniki to klubowa odsłona krzeseł, która sprawdzi się przy drewnianym blacie, razem z odmiennymi krzesłami loftowymi.

Metalowe stoły w loftowej stylistyce tworzą zgrany duet z krzesłami z tworzyw sztucznych lub mających metalowe elementy. Pod względem kolorystycznym sprawdzą się na przykład krzesła szare lub czarne. Do sielskich wnętrz z metalowym blatem możesz wstawić modele drewniane z tapicerowanym siedziskiem, w których gładkie modele łączą się z printami.

WIELKOŚĆ BLATU

Małe stoły dla 4 osób tolerują mniej ekstrawagancji, ale za to harmonijnie wyeksponują dwa odcienie krzeseł, na przykład pastelowego różu z seledynem, o ile te kolory występują w pomieszczeniu i mają wspólny ze stołem punkt. Średniej wielkości stół, zapewniający miejsce 6-8 osobom, to więcej przestrzeni na różnorodność, dlatego charakter nieidentycznych krzeseł dobieraj do stylistyki wnętrza. Duży stół, mieszczący powyżej 10 osób przy blacie, to idealna scena na podkreślenie asymetrii krzeseł, ale kieruj się w tym harmonią i wyczuciem smaku.

Rodzaj i styl krzeseł, a harmonijny dobór

Jakie krzesła ze sobą łączyć, by wyglądały dobrze? Możliwości jest sporo, ale najlepiej wyglądają siedzenia, które:

 • są identyczne w profilu, ale różnią się wyłącznie kolorem – skoncentruj się wyłącznie na dwóch kolorach, jeśli dysponujesz niewielkim wnętrzem i małym stołem; wybieraj taką kolorystykę krzeseł, która jest neutralna lub znajduje się we wnętrzu,
 • krzesła mają ten sam kolor, ale różny profil – na przykład krzesła z zabudowanym oparciem z modelami, które mają szczebelkowy charakter,
 • prezentują ten sam kolor, ale są w różnych tonacjach – to idealna wersja dla miłośników mało wyraźnych różnic, gdzie mleczną szarość dwóch, przeciwległych krzeseł możesz połączyć z grafitową odsłoną pozostałych modeli,
 • prezentują dwa różne nurty – w takiej aranżacji najlepiej wypada skompletowanie siedzeń nowoczesnych z wersjami vintage; świetnie sprawdzi się ustawienie minimalistycznych, współczesnych krzeseł obok modeli znalezionych na targu staroci,
 • są odmienne, ale mają jeden, wspólny element – na przykład drewniane wsporniki lub metalowe stelaże; jeśli ten sam element powtórzy się w stole, to zachowujesz większą spójność kompozycji,
 • wyróżniają się jednym, charakterystycznym modelem – to kontrowersyjne połączenia, w których oprócz jednolitych, tapicerowanych krzeseł dostawiasz przy jednym boku na przykład niższą, drewnianą ławkę.
Krzesła z oferty sklepu Edinos.pl

W kompletowaniu krzeseł nie do pary należy zachować pewne podobieństwo, dlatego ustawiaj wokół blatu takie modele, które razem wyglądają dobrze.

W łączeniach źle będą się prezentować:

 • krzesła o różnej wysokości – wprowadzą do pomieszczenia niepotrzebny chaos,
 • ciepły kolor z chłodnym, na przykład śnieżnobiałą odmianę krzeseł z ciemną tonacją wiśniowego blatu,
 • połączenie zbyt bogatych w bryle krzeseł z mocno rzeźbionym stołem – nawet w stylistyce miszmaszu sprawdza się zasada, że jeśli jeden mebel jest bogato zdobiony, to drugi powinien zachować prostą w kształcie formę,
 • jaskrawe odmiany krzeseł w podobnie zachowanej stylistyce wnętrza – kolory ścian są tu istotne, dlatego żywe w barwach siedziska będą lepiej prezentować się na tle stonowanych powierzchni,
 • duety krzeseł z drewnianymi i metalowymi nogami – to niepoprawność aranżacyjna, która zakłóca balans.

Jak łączyć kolory różnych krzeseł?

 • Według tej samej gamy kolorów, pochodzącej z jednej palety na przykład skandynawskiej lub barw ziemi. W spójnej aranżacji scandi sprawdzi się ten sam model krzeseł, ale w różnej, neutralnej kolorystyce czerni, szarości i bieli, razem w parze z surowym drewnem.
 • Wybieraj odmienne kolory, ale w jednej tonacji, na przykład jasnoszare modele z ciemniejszą odmianą grafitu, a mleczny, jasny róż z jego mocno przydymioną odmianą.
 • Decyduj się na kolorowe krzesła, ale w tym samym charakterze – na przykład pastele łącz z mlecznymi odcieniami a głębokie barwy z intensywnymi, wtedy ujednolicisz aranżację.
 • Ciepłe odcienie łącz z naturalnym drewnem lub brązem w odcieniu venge. Doda to elegancji wnętrzu i zachowa w nim przyjemną spójność.
 • Jeśli całe wnętrze charakteryzuje się stosowanymi kolorami, postaw na mocny kolor krzeseł – czerwony, żółty lub pomarańczowy – ożywisz całą stylizację.

Do jasnego tła wnętrza dobierz ciemne krzesła lub o ton ciemniejsze niż ściana. Do ciemnego pomieszczenia zaimplementuj jasne wersje. Ciemne siedziska i otoczenie lub białe modele na takim samym tle to połączenia zbyt monochromatyczne – wprowadź odmienny element w krześle, by przełamać monotematyczność wnętrza.

kolorowe krzesła tapicerowane

Aranżacje przyjazne nieidentycznym krzesłom

EKLEKTYZM, CZYLI MISZMASZ

Eklektyzm pozwala na totalne pomieszczanie kolorów i stylów, więc może zdarzyć się tak, że we wnętrzu każde krzesło będzie inne. W tym nurcie jest to wyjątkowo akceptowalne, pod warunkiem, że wybierzesz proste i stonowane bryły. W eklektyzmie możesz:

 • mieszać krzesła w różnym stylu, ale wszystkie zachować w jednym kolorze,
 • zaprezentować jeden model krzeseł, ale w innych odcieniach,
 • modele drewniane ustawić obok metalowych,
 • krzesła w desenie skompletować z gładkimi,
 • nowoczesne wersje zestawić z rustykalnymi.

To łamanie zasad, ale taki jest eklektyzm – nieszablonowy styl dla śmiałków. Istotną rolę odgrywa w nim otoczenie, czyli pozostałe meble i kolory ścian, które muszą być stonowane i jednolite, by zaskakujące różnorodnością krzesła mogły dobrze się prezentować i nie zakłócać balansu.

aranżacja wnętrza w stylu eklektycznym z krzesłami i stołem

FUSION – NOWE ZE STARYM

Nowoczesny styl pozwala w łączeniach na więcej. Typowym duetem w tym nurcie jest ekspozycja krzeseł charakteryzujących się współczesnym i prostym designem z tradycyjnym zarysem mebli. Krzesła rodem z epoki PRL-u, różniące się kolorem możesz sparować z futurystycznym blatem. Dwa barokowe modele ulokuj razem z nowoczesną wersją tapicerowanych siedzisk – to zaskakujące, ale zrównoważone połączenie.

Ciekawie będą też wyglądać postarzałe stylistycznie drewniane krzesła z zupełnie nowymi, zachowane w tej samej kolorystyce, ale ustawiane na przemian.

STYLE LUBIĄCE FAUNĘ I FLORĘ

To nurty, które kochają tapicerowane wersje krzeseł, w których można pofolgować sobie z florystycznymi deseniami. Styl wiejski lub angielski dobrze wyeksponuje krzesła, które wokół stołu utworzą komplet złożony z tapicerowanych, jednolitych modeli i wersji z motywem w łąkowe kwiaty. W boho ważny jest nie tylko wzór, ale również intensywny kolor. Wszystkie krzesła w kolorze butelkowej zieleni byłyby zbyt przytłaczające w małym salonie, ale co drugie krzesło w bieli, z liściastymi akcentami rozjaśni i ożywi dynamikę pomieszczenia. Takie zabawy ze wzorami można zastosować również w innych stylach, zastępując kwiatowe motywy deseniami geometrycznymi, na przykład biało – czarną pipetką w salonie glamour.

Aby do wnętrza nie wkradł się dekoracyjny chaos, pamiętaj, że:

 • dowolne krzesło nie zawsze można sparować z dowolnym blatem, ponieważ nie uzyskasz spójnej kompozycji,
 • jeśli decydujesz się na krzesła nie do pary, najpierw sprawdź, jaki jest stół i z jakimi modelami go połączyć,
 • w tradycyjnych stylach lepiej zachować mniejsze kontrasty w bryle, strukturze i kolorze siedzeń,
 • nowoczesne trendy pozwalają na większą różnorodność krzeseł,
 • eklektyczne aranżacje to idealne tło dla mebli nie do pary,
 • pomimo różnic pamiętaj o spójności – wnętrze musi sprzyjać komfortowemu użytkowaniu, bo aranżacyjny chaos męczy.
Krzesła tapicerowane z oferty sklepu Edinos.pl

Krzesła mogą całkowicie odbiegać od siebie stylem, kolorem i materiałem, choć to rozwiązanie raczej dla miłośników awangardowego stylu. Jeżeli nie masz takiej śmiałości, to wybierz bezpieczniejsze opcje ­– ten sam model krzeseł, ale w różnych kolorach. Takie połączenie coraz częściej spotyka się w architekturze wnętrz. Nic dziwnego, bo jest to świeża odmiana dla utartych i przewidywalnych koncepcji.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *