Jak urządzić garderobę? Profesjonalny projekt na miarę Twoich potrzeb

Sposób przechowywania ma wpływ na kondycję ubrań, butów i dodatków. Z uporządkowanym systemem uprościsz sobie życie. Garderoba ułatwi Ci dopasowanie stylizacji do pory dnia, imprezy lub rodzaju wykonywanej pracy. Nie wszyscy muszą mieć tak bogatą i pojemną wersję garderoby jak Kim Kardashian. Profesjonalny model dopasowuje się do Twoich potrzeb. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę projektując własną garderobę.

Spis treści:

 • Jak urządzić garderobę praktyczną?
 • Co powinno zawierać wnętrze garderoby?
 • Jak przechowywać rzeczy, by się nie zniszczyły?
 • Gdzie najlepiej zbudować garderobę?
garderoba w przedpokoju

Komfortowy model garderoby powinien zawierać praktyczne rozwiązania. Wielkość garderoby jest podyktowana metrażem, jakim dysponujesz, ale nawet niewielkie wnętrze można urządzić w funkcjonalny sposób. Wystarczy tylko zastosować odpowiednie wyposażenie.

Garderoba

Słowo garderoba wywodzi się od francuskiego zwrotu garde-robei oznacza komorę przeznaczoną do przechowywania odzieży. Duży model, w osobnym pomieszczeniu wciąż jest synonimem luksusu. Garderoba najczęściej jest łączona z sypialnią. W mieszkaniach znajduje się w przedpokoju, a popularną alternatywą garderoby jest pojemna szafa. Może mieć wiele osłon. Na rynku znajdują się zamknięte i otwarte wersje garderoby. Garderoba otwarta jest osobnym pomieszczeniem, natomiast wersja zamknięta stanowi najczęściej integralną część pokoju.

wieszaki na kółkach z oferty sklepu edinos.pl

Jak powinna wyglądać praktyczna garderoba?

Garderoba w osobnym pomieszczeniu to miejsce przypominające funkcjonalną, dużą gablotę, do której swobodnie wchodzisz i wybierasz odpowiedni zestaw ubrań spośród umieszczonych dookoła wieszaków i półek. Tradycyjna garderoba jest meblem – pojemną szafą zamykaną lub otwartą.

W największych, prestiżowych garderobach nie może zabraknąć niezliczonej ilości odzieżowych regałów, drążków i miejsca do przechowywania butów.

Pojawiają się też elementy takie, jak:

 • designerskie oświetlenie,
 • miękkie dywany,
 • duże lustra,
 • specjalna wyspa na środku, ułatwiająca tworzenie odzieżowych zestawów,
 • tapicerowane fotele, ławki i pufy.

Luksusowa garderoba wyposażona jest w jakościowe i unikatowe dodatki – welurowe organizery na biżuterię oraz inne, liczne akcesoria. Meblowe fronty są wykonane z naturalnej skóry lub wysokiej jakości drewna i prezentują szklane zamknięcia.

ekskluzywna duża garderoba

W średnich garderobach rezygnuje się z luksusowych dodatków na rzecz maksymalnego wykorzystania przestrzeni. Podstawowe wyposażenie wnętrza garderoby zawiera wieszaki, regały i półki oraz szuflady. W celu zwiększenia pojemności przechowalni stosuje się nowoczesne systemy przechowywania, np. teleskopowe wieszaki o kompaktowe rozwiązania np. siedzisko połączone z systemem szuflad.

Małe garderoby mogą mieć wiele alternatyw.Współczesne rozwiązania podyktowane są ograniczonym metrażem. Mieszkanie w bloku często prezentuje przedpokojową lub sypialnianą szafę. W kawalerce nowoczesną garderobą jest model otwarty, który może być prostym, niezabudowanym drążkiem na kółkach.

Jak w 4 krokach zaprojektować idealną garderobę?

Idealna garderoba zawiera wszystko to, czego potrzebujesz do stworzenia swojej stylizacji. Powinna gwarantować wygodę wyboru, a swoim designem uspokajać. Jej charakter i wymiar powinny gwarantować maksymalnie dopasowanie się do potrzeb użytkownika. Co należy wziąć pod uwagę, jeśli planujesz urządzenie garderoby?

 1. Miejsce. Zastanów się, jaką przestrzeń domu lub mieszkania przeznaczyć na przechowalnię ubrań. Weź pod uwagę ilość odzieży – jak dużej garderoby potrzebujesz, by zmieścić wszystkie ubrania i dodatki? Kluczowym kryterium jest to, ile osób będzie korzystało z garderoby. Jeśli jest przeznaczona dla wszystkich domowników, powinna łączyć się z przedpokojem, jeśli tylko dla pary, idealnie będzie ją umieścić obok sypialni.
 1. Wentylacja. Garderoba często jest usytuowana w pomieszczeniu bez okna, dlatego pomyśl o umieszczeniu w niej kratki wentylacyjnej lub kanału, który zapewni cyrkulację powietrza. W ten sposób zapewnisz sobie higienę ubrań i przechowywanych rzeczy. Nie urządzaj garderoby blisko kuchni – ubrania pochłoną aromaty przyrządzanych potraw.
 1. Strefy. Są niezbędne dla uzyskania ergonomicznej przestrzeni, w której wszystko będzie miało swoje miejsce. Wydziel miejsce dla odzieży wierzchniej i ubrań przeznaczonych do powieszenia w dwóch długościach. Zaplanuj półki na składane ubrania i kosze do przechowywania bielizny i rzeczy osobistych. W garderobie powinno się także znaleźć miejsce dla butów, biżuterii i odzieży sezonowej. Układ stref dyktuje Twój styl życia, praca zawodowa i pasje. Garderoba fashionistki będzie zdecydowanie większa niż minimalisty.
 1. Funkcjonalność. Dobrze wykorzystaj całą powierzchnię garderoby. Od podłogi, po sufit. Idealnie w tej roli sprawdzą się meble na wymiar, ale taniej będzie, jeśli skorzystasz z gotowych rozwiązań. Szukaj ergonomicznych mebli, w których poszczególne elementy możesz dobrać sam – począwszy od materiałów, aż po konfigurację półek, szuflad i dobór akcesoriów. Nie zapomnij o dobrym oświetleniu i lustrze.
organizacja garderoby

Dopasuj wnętrze garderoby do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli Twoja garderoba będzie należeć do większych i planujesz przechowywanie w niej żelazka i deski do prasowania, nie zapomnij wydzielić strefy do wykonywania tych czynności w małej odległości od gniazdka elektrycznego. Masz dużo sukienek? Będziesz potrzebować więcej wieszaków. Dla pasjonatów obuwia przydadzą się profesjonalne systemy przechowywania np. wysuwane szuflady lub półki otwierane pod kątem. W swoim planie uwzględnij wszystkie niezbędne akcesoria.

Jakie wymiary powinna mieć garderoba?

Jak urządzić garderobę biorąc pod uwagę metraż? Należy przeznaczyć na nią minimum 3,5 – 4 m2. Aby ubrania na wieszakach się nie gniotły, minimalna głębokość przestrzeni przeznaczonej do przechowywania powinna mieć co najmniej 55 cm, warto jednak założyć standardowe 60 cm, bo o ile w przypadku zamykanej szafy to wystarczy, to w przypadku otwartego drążka ubrania zajmują więcej miejsca. Wysokość garderoby powinna mieć około 150 – 180 cm, wtedy masz pewność, że zmieści się w niej szafa. Zamknięta garderoba w osobnym pomieszczeniu będzie praktyczna, jeśli szafy są ustawione przy dłuższych ścianach. Aby w garderobie można było się swobodnie przebierać, potrzeba 1,5 m2 wolnej powierzchni, a jej swobodne wejście powinno mieć co najmniej 80 cm szerokości.

Ważny jest kształt garderoby. Długie, wąskie pomieszczenie trudno jest dobrze urządzić. Najpraktyczniejsza i najbardziej pojemna jest kubatura kwadratu. Można w niej umieścić głębokie szafy wzdłuż dwóch ścian i zapewnić między nimi swobodne przejście, które powinno mieć minimum 100 cm, jeśli są to meble z przesuwnymi drzwiami. Około 150 cm przeznacz na szafy z tradycyjnie otwieranymi drzwiami. Dzięki temu bez problemu będziesz korzystać z mebla.

aranżacja otwartej garderoby

Co należy dodatkowo uwzględnić w projektowaniu garderoby?

Przy projektowaniu garderoby pamiętaj o dobrym oświetleniu. W dużej przestrzeni zamontuj kilka źródeł światła: centralne i punktowe – umieszczone przy półkach i drążkach oraz w szufladach. Praktyczne są lampy montowane na meblach. Ten typ oświetlenia umieszczamy na szczycie szafy lub regału. Spełnia swoją funkcję i nie koliduje z uchylnymi frontami. Światło ogólne powinno oświetlać całe wnętrze garderoby. Pamiętaj o jasnej, naturalnej barwie. Wygodnym rozwiązaniem w garderobie będzie oświetlenie wyposażone w czujnik ruchu, dzięki któremu światło włączy się samo w chwili, gdy wejdziesz do garderoby.

Zastanów się nad rodzajem drzwi do garderoby. Najpraktyczniejsze są drzwi przesuwne. Dzięki nim zaoszczędzasz miejsce, poza tym są eleganckie i nowoczesne. Drzwi składane nie zajmują dużo powierzchni i mogą być stosowane w małej garderobie. Drzwi tradycyjne wymagają już większej przestrzeni przynajmniej 100 cm do swobodnego otwarcia. Co zastosować zamiast drzwi do garderoby?Wśród najczęściej stosowanych alternatyw można wymienić kotary, parawany lub ażurowe drzwi. Doskonale ukrywają zawartość otwartych garderób, a do tego pełnią funkcję dekoracyjną.

nowoczesna przeszklona garderoba.

Wnętrze garderoby pod lupą

Najważniejsze jest wnętrze – przesądza o ergonomii przechowalni odzieży. Postaw na własny pomysł wyposażenia garderoby. Zamotuj taką ilość półek, drążków, wieszaków na ubrania i szuflad, która doskonale pomieści to, co będziesz przechowywać.

Półki w garderobie

Ubrania, które się rozciągają, nie powinny wisieć na wieszakach. Do tego celu są przeznaczone półki, na których najlepiej ułożyć koszulki, swetry, bluzy, odzież sportową oraz torebki i buty. Standardowe półki mają 55 – 60 cm szerokości, jednak na mniejszą odzież, np. koszulki, wystarczy 35 cm. Klasyczna wysokość półki to 30 – 35 cm.

W garderobie półki nie muszą być głębokie – najlepiej, jeśli ubrania są poukładane w jednym rzędzie. Dalsze sięganie po rzeczy jest niewygodne. Optymalna głębokość półek w garderobie to minimum 30 cm. Półki, z których korzysta się na co dzień, powinny być w zasięgu wzroku, dlatego nie należy ich montować na wysokości poniżej 90 cm.


Rodzaje półek w garderobie są podyktowane tym, jaką odzież będą przechowywać. Rozróżniamy następującewersje:

 • półki na ubrania wiszące – najdłuższe są płaszcze i sukienki, dlatego wysokość takiej półki musi mieć około 155 cm; krótkie kurtki, żakiety, koszule, marynarki będą dobrze przechowane, jeśli półka ma wysokość 90 cm; spódnice o długość midi i maxi i długie kurtki potrzebują około 100 cm, a spodnie – do 130 cm wysokości, w zależności od wzrostu ich właściciela,
 • półki na ubrania składane – na bluzki i swetry potrzebujesz 30 cm wysokości,
 • półki na buty – głębokość półki na buty musi wynosić 30 cm; obuwie na płaskim obcasie musi mieć zapewnione 15 cm wysokości, botki około 25 cm wysokości, przy czym jedna para zajmuje 20 – 25 cm szerokości półki; kozaki męskie są wysokie na 30 cm, a damskie sięgają do 50 cm.
garderoba w formie wieszaka wolnostojącego

Rzeczy, które używasz sezonowo lub sporadycznie umieść na samej górze pod sufitem. Taka dodatkowa półka powinna mieć 120 cm długości i 40 cm wysokości, tak aby swobodnie pomieściła np. dużą walizkę.

Wieszaki w garderobie

Na drążkach zawieszamy suknie, garnitury, marynarki, spódnice, spodnie, bluzki, kurtki i płaszcze. Żeby dobrze zorganizować garderobę, warto sięgnąć po dedykowane wieszaki, przeznaczone do przechowywania danego typu odzieży. Mają odpowiednią konstrukcję i są ekonomiczniejsze. Wyróżniamy wieszaki:

 • klasyczne o profilu ok. 5-12 mm i wąskich ramionach, przeznaczonych do bluzek i koszul; do ubrań na ramiączkach mają dodatkowe wypustki lub haczyki, zabezpieczające przez zsunięciem,
 • o szerokim profilu ok. 50 mm, na kurtki i marynarki; to mocniejsze wersje, o szerszych zakończeniach ramion i z dodatkową poprzeczką,
 • flokowane – idealnedo sukienek i delikatnych bluzek; mają różną grubość, a ich materiałowa powierzchnia zabezpiecza przed zsuwaniem się ubrań i dba o delikatne materiały,
 • klamrowe na spodnie i spódnice; mają żabki przytrzymujące ubranie i specjalne wkładki, aby zacisk klamry nie zostawiał śladu na delikatnych tkaninach,
 • do pasków i torebek – to krótkoramienne wieszaki z podwójnym miejscem do zawieszania produktów.

Wymienione rodzaje wieszaków do garderoby są przeznaczone do tradycyjnego zawieszania ubrań na drążku. Wśród nowoczesnych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na:

 • wieszaki puzonowe / teleskopowe – ichdrążki mocowane są nie równolegle, tylko prostopadle, tak że wiszące ubrania zwrócone są do użytkownika frontem; teleskopowa konstrukcja drążka pozwala wysunąć go z szafy, by zyskać swobodniejszy dostęp do ubrań.
 • pantografy – drążki, które instaluje się wyżej; Boczne mechanizmy za pomocą rączki opuszczają wieszak w dół; nieużywana rączka służy jako dodatkowa podpórka drążka.

W kawalerkach i małych mieszkaniach czasem zwykły wieszak na kółkach stanowi całą garderobę użytkownika albo zastępuje mu szafę do przedpokoju.

mobilna garderoba

Jak rozmieścić wieszaki w garderobie?

Wysokość wieszanych ubrań dostosuj do swoich preferencji i warunków fizycznych. Oto kilka liczb, które warto znać, urządzając garderobę.

Płacze, palta i długie sukienki powinny mieć zagwarantowaną wysokość 130 – 170 cm. Marynarki, żakiety, spodnie, kurtki i krótkie sukienki z reguły potrzebują 100 – 120 cm wysokości, a odzież krótka, czyli bluzki, koszule, krawaty i paski – od 90 do 100 cm. Ubraniom zawieszanym przez wieszak np. spodniom i spódnicom należy zapewnić 70 – 80 cm wysokości.

Garderobiane szuflady

Szuflady to doskonałe miejsce na bieliznę oraz dodatki. Szuflady w garderobie mogą być duże lub małe, płytkie albo głębokie, z pełnymi ściankami lub ażurowe – o bokach z relingami bądź kratkami. W eleganckiej garderobie nie powinno zabraknąć płaskiej szuflady z wydzielonymi miejscami na zrolowane krawaty i paski lub modelu z przegródkami, wyścielanego miękką tkaniną na zegarki i biżuterię. Wymiary szuflad mogą być dowolne, ale najczęściej stosowane wymiary w garderobie mają:

 • w standardowych szufladach – wysokość 10-25 cm, szerokość 40-80 cm i głębokość 40-60 cm,
 • w szufladach na bieliznę – typowa wysokość to 12 cm, szerokość jest dowolna,
 • w szufladach na biżuterię – wysokość powinna mieć 5-7 cm, szerokość jest dowolna.

Cenne są też druciane, wiklinowe lub rattanowe kosze na rzeczy, które nie wymagają starannego ułożenia. Mogą być też pojemnikiem na odzież przeznaczoną do prania lub prasowania. Dzięki cyrkulacji powietrza, rzeczy pozostają świeże i są przydatne do przechowywania pościeli lub ręczników. Wysokość koszy to wymiary między 16 – 32 cm. Kosze mogą być zastąpione kartonowymi pudłami.

rozmieszczenie ubrań w garderobie

Kilka sprawdzonych sposobów na odpowiednie przechowywanie odzieży i dodatków

Jak urządzić garderobę, by była praktyczna? Organizacja to klucz do sprawnego i funkcjonalnego przechowywania. Elementy, które używamy najczęściej, powinny być łatwo dostępne, a rzeczy sezonowe odpowiednio zabezpieczone i oznaczone etykietami. Do przechowywania wykorzystuj:

 • pokrowce – ciemne warianty zakryją i uchronią przed promieniowaniem słonecznym, które może powodować blaknięcie ubrań w garderobach otwartych; trwałe pokrowce są wykonane z poliestru i dobrze zabezpieczają drogie garnitury i sukienki nie tylko przed kurzem, ale także przed wilgocią i molami; pokrowce na pościel chronią ręczniki, koce, kołdry i poduszki,
 • worki – próżniowe z polietylenu mają specjalny zawór, przez który z wnętrza jest uwalniane powietrze, dzięki czemu powstaje próżnia; w takim środowisku proces starzenia tkaniny jest spowolniony; worki materiałowe mogą być uszyte z lnu, bawełny, satyny lub organzy; dobrze dostosowują się do przechowywanej rzeczy i zabezpieczają przed kurzem, ale nie uchronią odzieży przed wilgocią i molami;
 • organizery – mogą mieć formę podwieszanych, materiałowych półek, których nie należy zbytnio przeciążyć; plastikowe lub kartonowe mogą być przeznaczone na zegarki i biżuterię,
 • pudełka – kartonowe i materiałowe możesz stosować do przechowywania lekkich ubrań, butów i torebek; ratanowe lub wykonane z tworzyw sztucznych są mocniejsze i dobrze przechowają zimowe ubrania i buty; dobrze chronią przed osiadaniem kurzu; nawet przeźroczyste pudełka powinny mieć oznaczenia ułatwiające identyfikację zawartości; chowając ubrania w pudełku, możesz je rolować, by zmieść ich większą liczbę.

Pudełka i organizery mogą zawierać rozkładane przegródki, w które poukładasz bieliznę, skarpetki, krawaty, chustki lub paski.

odzież w otwartej garderobie otwarta

Jak przechowywać torebki w garderobie?

Zanim włożysz torebkę do garderoby, opróżnij jej zawartość. Jeśli odkładasz ją na długi czas, koniecznie wypełnij ją odpowiednim materiałem – w przeciwnym razie szybko się zdefasonuje. Można do tego celu użyć folii bąbelkowej, która nie przyciąga moli lub niepotrzebnych gazet, które wystarczy włożyć do dużego, sztywnego worka i zamknąć. Wypełnienie włóż do torebki. Dzięki temu zachowa ona swój oryginalny fason. Do wygodnego przechowywania torebek w garderobie wykorzystuj:

 • haczyki – mogą być umieszczone na wewnętrznych drzwiach garderobianej szafy;
 • wieszaki – dedykowane torebkom charakteryzują się krótkimi, podwójnymi ramionami,
 • półki – osobne przegrody w dużej garderobie powinny mieć wysokość 40 cm,
 • gabloty – przy dużej ilości drogich, skórzanych torebek możesz zamówić do garderoby podświetlaną gablotę na torebki.

Jeśli torebki nie znajdują się w zamkniętym miejscu, powinny być dodatkowo zabezpieczone pokrowcem lub workiem. Do przechowywania torebek wykorzystuj także pudełka.

wnętrze otwartej garderoby

Jak przechowywać buty w garderobie?

Chcąc przechowywać obuwie w garderobie zaplanuj w tym celu osobną przestrzeń. Oddzielenie butów od ubrań we wnętrzu garderoby zapewnia higienę. Buty powinny być przechowywane zawsze w jednym miejscu – poukładane, posegregowane i w idealnym porządku. Odpowiednim miejscem dla butów w garderobie jest dolna część szafy albo górne półki przeznaczone na obuwie sezonowe. Może to być wydzielony słupek z rzędem półek w jednej części mebla lub odrębna szafka. Oto kilka rozwiązań do profesjonalnego przechowywania butów w garderobie:

 • półki zabudowane – możesz w nich trzymać każdy rodzaj obuwia; do dyspozycji masz klasyczne, drewnianej modele, które montuje się na płasko lub pod lekkim kątem; w garderobie doskonale sprawdzają się półki wysuwane, zapewniające łatwiejszy dostęp do butów umieszczonych w głębi mebla,
 • półki ażurowe – mają niezabudowany całkiem spód, odpowiedni do butów na płaskich podeszwach, obuwia sportowego lub butów umieszczonych w kartonach; półki ażurowe nie są polecane do przechowywania obuwia na cienkich obcasach, gdyż słupki mogą ulec uszkodzeniu; nie należy przechowywać w nich także butów z grubą, nierównomierną podeszwą, zwłaszcza jeśli przed włożeniem do półki ich nie wyczyścisz; zanieczyszczenia z butów dostaną się do garderoby,
 • prawidła – to elegancki i praktyczny sposób przechowywania wysokiej jakości butów wyjściowych; obuwie na prawidle jest odpowiednio wypchane, wyprofilowane i nie ulega odkształceniu; w garderobie egzamin zdadzą prawidła wysuwane, które działają podobnie jak szuflady,
 • gablota – każda para ma swoją przegródkę z uchylnymi, szklanymi drzwiami; odpowiednio wyeksponowane w nich buty, ułożone są na podświetlonych półkach, posegregowane według koloru i rodzaju; w gablocie buty są doskonale chronione przed kurzem,
 • pudełka – pudełka, pokrowce i specjalne worki to tani i dobry sposób nie tylko na przechowywanie obuwia, ale także na jego ochronę; zabezpieczone dodatkową warstwą buty nie ulegną zadrapaniom, uszkodzeniom i zabrudzeniom; posegregowane i sparowane bez problemu zmieszczą się zarówno w dolnych, jak i w górnych partiach garderoby; najlepszym rozwiązaniem będą pudełka z przeźroczystym przodem, dzięki czemu odszukanie odpowiedniej pary nie będzie żadnym problemem; możesz też nakleić na ich awersie zdjęcia butów.

W nowoczesnych garderobach montuje się specjalne szuflady na buty w formie wysuwanej platformy lub kosze z prowadnicami.

nowoczesne regały do garderoby w ofercie sklepu edinos.pl

Jak urządzić garderobę w różnych przestrzeniach?

Garderobę najczęściej znajduje się w sąsiedztwie sypialni i łazienki. Może być również zaaranżowana na poddaszu lub we wnęce. Bywa wydzieloną częścią pralni lub przedsionka. Jeżeli będzie z niej korzystać cała rodzinna, najlepszym miejscem na jej zagospodarowanie jest przedpokój.

Jak urządzić małą garderobę?

Urządzając małą garderobę, maksymalnie wykorzystaj przestrzeń – od podłogi aż do sufitu. Rzeczy częstego użytku trzymaj na wygodniej i podręcznej wysokości, a sezonowe ubrania i dodatki przechowuj na najwyższych półkach. We wnętrz małej garderoby wieszaj ubrania na dwóch wysokościach – w ten sposób zyskasz dodatkowe miejsce.

Szybki przegląd rzeczy w niewielkiej garderobie ułatwią otwarte półki. W małej garderobie sprawdzą się też półki o różnych głębokościach. Wykorzystuj kosze, pudełka i organizery, które pomogą Ci posegregować zawartość przechowalni, a wieszaki i haczyki dostosuj do swoich potrzeb. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń do przechowywania na ścianie, możesz wykorzystać garderobiane drzwi do powieszenia pasków lub torebek.

organizacja małej garderoby

Organizację małej garderoby ułatwi:

 • podział ubrań na kategorie – na jednym drążku powieś koszule, a na drugim długie sukienki albo płaszcze,
 • segregacja odzieży według kolorów – zarówno wiszące, jak i te złożone na półkach szybciej wyłonisz, szukając według odcieni,
 • pogrupowanie dodatków – wydziel osobne szuflady na okulary, bieliznę, czapki,
 • zastosowanie wysuwanej półki na buty oszczędzi miejsce i zapewni łatwy dostęp do obuwia,
 • umieszczenie luster – praktyczny dodatek, który optycznie powiększy przestrzeń,
 • aranżacja błyszczącymi i jasnymi frontami szaf – odbijają światło i dodają małej garderobie przestronności,
 • zastosowanie odpowiednich źródeł światła – jeśli garderoba jest mała, zamontuj większą liczbę punktów świetlnych.

Staraj się stworzyć uporządkowaną, estetyczną i przytulną garderobę. Wyeksponuj swoje ulubione stroje i dodatki. Pod ręką umieść rzeczy, z których korzystasz na co dzień.

wieszak bambusowy jako przenośna garderoba

Jak urządzić garderobę na poddaszu?

Planując przechowalnię ubrań pod dachem, stawiaj na zabudowy modułowe, dostosowane do rozmiarów Twojego poddasza. W ten sposób poprawisz ergonomię miejsca i optymalne dopasujesz meble do specyfiki przestrzeni. Garderoba na poddaszu jest wyzwaniem w projektowaniu, ponieważ jej aranżacja często wiąże się z nierównymi kątami.

Jak urządzić garderobę na poddaszu pod skosem? Dobrze wymierz wysokości, zwłaszcza w załamaniach. Przy bardzo niskim kącie możesz zaplanować wstawienie niskich komód lub zaprojektować małe schowki, choćby na buty. Ponadto:

 • dobierz odpowiednie drzwi do szaf; przesuwane nie zajmują dużo miejsca i są wygodne; pamiętaj o wyborze frontów wysoko jakościowych, tak, by po kilku latach nie wymieniać ich z powodu korozji;
 • zaplanuj system wentylacyjny; przy zbyt dużej wilgoci ubrania mogą pleśnieć; stosuj okna z nawiewnikami i kratki wentylacyjne, dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego zapachu,
 • dopasuj system oświetlenia; tu nie wystarczy jedna, centralna lampa, musisz pomyśleć również o oświetleniu szaf; idealnie sprawdzą się lampki automatyczne zapalane wewnątrz mebli; egzamin dobrze zdadzą także ledowe paski umieszczone wzdłuż krawędzi szaf.

Jeżeli korzystasz z gotowych systemów meblowych, korzystniejsze będzie ich ustawienie w porządku malejącym. Zacznij budować meblościankę w najwyższym miejscu poddasza od szaf, komód, a pod skosem zakończ niską szafką. W ten sposób optymalnie wykorzystasz przestrzeń na poddaszu. Duże znaczenie ma ilość okien w dachu. Nawet jedno okno to już coś – dostarcza naturalne oświetlenie i zapewnia regularne wietrzenie wnętrza garderoby znajdującej się na poddaszu.

nowoczesna garderoba w przedpokoju

Garderoba w przedpokoju

Jak urządzić garderobę w przedpokoju? Dla uzyskania jak najlepszego efektu wykorzystaj całą dostępną przestrzeń, ale zadbaj także o estetykę wejścia. W małym korytarzu dobrym rozwiązaniem będzie szafa pod wymiar, którą idealnie dopasujesz do kubatury wnętrza. Jej fronty powinny być jasne i dobrze wkomponowywać się w aranżację całego pomieszczenia. Co sprawdzi się w przedpokoju?

 • Pawlacz – dzięki temu zyskasz miejsce do przechowywania podróżnych toreb, sezonowych butów, koców lub akcesoriów sportowych.
 • Solidne wieszaki – oprócz klasycznych zaopatrz się w mocniejsze modele na odzież wierzchnią domowników oraz gości.
 • Wyznaczone miejsce na buty – jeżeli nie masz przestrzeni na osobną szafkę, wydziel dolne półki w przedpokojowej szafie.
 • Minimalizm – postaw na proste meble. Nadmierne dodatki zabierają wnętrzu przestronności. W małym przedpokoju zadbaj o to, by szafa miała praktyczniejsze drzwi przesuwne.
 • Odpowiednie dodatki – lustra, oświetlenie, tapety optycznie dodające metrażu pomogą Ci dobrze wymodelować wnętrze. Będą konieczne, jeśli wstawiasz do małego przedpokoju dużą garderobę lub szafę.

W długim przedpokoju, jeśli to możliwe, wykorzystaj koniec holu. Krótszą ścianę długiego wnętrza przeznacz na zbudowanie garderoby. Możesz także wykorzystać wolną przestrzeń pod oknem np. do stworzenia półek na buty.

Garderoba w sypialni

Sypialnia to idealne pomieszczenie na garderobę, jeśli korzysta z niej wyłącznie para. Osobny pokój stwarza wiele możliwości, ale rodzaj i rozmiar garderoby jest zależny od wielkości pokoju. W dużym możesz zdecydować się na osobno wydzieloną przestrzeń. W małej możesz na garderobę przeznaczyć przejście między sypialnią a łazienką.

garderoba sąsiadująca z sypialnią

Jak urządzić garderobę w sypialni?

Jeżeli zależy Ci na osobnym pomieszczeniu, przeznacz róg dużej sypialni na stworzenie oddzielnej przestrzeni. Garderoba w tym miejscu będzie się prezentować nowocześnie i elegancko, jeśli jej boki obudujesz szklanymi szybami. W mniejszej sypialni wykorzystaj narożniki i wnęki na zabudowanie miejsca półkami i wieszakami. Możesz pozostawić je jako otwartą przestrzeń lub ukryć za przesuwnymi drzwiami, parawanem albo kotarą. W małej sypialni wykorzystaj praktyczność szafy – gotowej lub pod wymiar. Egzamin na garderobę w nowoczesnym wnętrzu sypialni zda także mobilny wieszak na kółkach będący dłuższym drążkiem. Wtedy rzeczy używane sezonowo zamknij w pudełkach i przechowaj pod łóżkiem.

Jak zrobić garderobę tanim kosztem

Garderoby budowane na wymiar nie są tanie i w zależności od wielkości oraz wyposażenia mogą kosztować od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jeżeli jesteś pasjonatem majsterkowania, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, sam budując wymarzoną garderobę.

Aby zbudować garderobę tanim kosztem należy:

 • dokładnie wymierzyć wolną przestrzeń przeznaczoną do zabudowy,
 • kupić prowadnice, płyty meblowe, okucia drzwi, drążki, wsporniki, druciane kosze, stojaki na buty, półki oraz farby,
 • zamontować drzwi przesuwne,
 • zaaranżować wnętrze garderoby, mocując drążki, kosze i stojaki.

Do zbudowania własnej garderoby niskim kosztem nie potrzebujesz wiele. Jeżeli masz miejsce, zamontuj w nim tylko półki i wieszak a całość zasłoń długą od sufitu do ziemi zasłoną. W środku możesz zamontować wieszak zrobiony samodzielnie ze stalowych, niedrogich rurek. Pod spodem wykorzystasz miejsce na pudełka.

Innym ciekawym i ekologicznym sposobem na aranżację garderoby tanim kosztem jest wykorzystanie drewnianych skrzynek np. na warzywa. Wolną ścianę pokryj w całości skrzynkami, przytwierdzając je dnem do powierzchni. Wcześniej wyszlifuj je papierem ściernym i pomaluj białą farbą. Mocowanie zacznij od 1m wysokości nad podłogą. Na dole możesz przechować pudełka oraz torby i walizki.

nowoczesne lustra z oferty sklepu Edinos.pl

Garderoba może prezentować bogaty styl francuski lub być zupełnie minimalistyczną przestrzenią. Nie zawsze jest przestronnym i osobnym pomieszczeniem – takie modele zdarzają się rzadko. Moda na garderoby kapsułowe, czyli zawartość szafy ograniczająca się do minimum i mały metraż mieszkań wymuszają kompromisy. Budując swoją garderobę pamiętaj, że:

 • powinna być funkcjonalna,
 • w jej centrum powinny znaleźć się najczęściej używane rzeczy,
 • dół garderoby wykorzystuje się na przechowywanie butów, a górę na torby podróżne i odzież rzadko używaną,
 • do małych wnętrz stosuje się jasne i minimalistyczne meble do garderoby, koniecznie z przesuwnym drzwiami,
 • komfortowy model ma zawsze dobrze pogrupowane sekcje na odzież wiszącą, składaną, buty i dodatki,
 • we wnętrzu garderoby powinien zawsze panować porządek – korzystaj z pudełek, koszy i organizerów.
elegancka garderoba

Garderoba ma wiele zalet. Jej wielkość i umiejscowienie dopasuj do swoich potrzeb i preferencji. Funkcjonalna garderoba musi posiadać odpowiednie oświetlenie, lustro i dużo miejsca do przechowywania. Możesz ją stworzyć samodzielnie. Jeśli jednak brak Ci czasu i możliwości, kup gotowe meble albo skorzystaj z usług cenionego projektanta wnętrz.

Autor:# Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *