Idealna szafka na buty – krótki poradnik zakupu

Jaka szafka na buty najlepiej spełni swoje zadanie? Odpowiedni mebel powinien łączyć funkcjonalność z dekoracyjnością. Jeśli dysponujesz małym przedpokojem i masz liczną rodzinę, zadanie staje się trudniejsze. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę w poszukiwaniu praktycznego mebla.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są kryteria wyboru szafki na buty?
  • Jak dopasować szafkę na buty do stylistyki przedpokoju?
szafki na buty z oferty sklepu edinos.pl

Pierwsze wrażenie możesz zrobić na gościach tylko raz i drugiej okazji nie będziesz miał – w tej sytuacji nie masz żadnego kompromisu. Zapraszając do siebie gości, postaraj się, aby już od progu powitał ich porządek i zapach lawendy. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem praktycznej szafki na buty, chwile grozy to nie Twoja bajka!

Wszystko jest ważne: rozmiar mebla na obuwie, jego głębokość i sposób otwierania. Szafka ma przede wszystkim pomieścić wszystkie buty domowników, dlatego musi być dostosowana do potrzeb całej rodziny. Dobrze, jeśli ma dodatkowe ułatwienia – np. siedzisko do wygodnego wkładania pantofli. Powinna też ładnie się prezentować. Jaka szafka na buty będzie idealnie pasować do Twojego przedpokoju?

Szafka na buty – jak wybrać najlepszą?

Zanim wybierzesz właściwy model szafki na buty, zastanów się na paroma kwestiami. Najważniejszy jest metraż, jakim dysponujesz. To on dyktuje wielkość mebla do przedpokoju. Jeżeli hol jest niewielki, zbyt duża szafka przytłoczy wnętrze i utrudni poruszanie. Wąski i płytki model szafki z kolei stwarza ryzyko, że nie pomieścisz w nim męskich butów, które mają zwykle większy rozmiar.

Dobrze przystosowana szafka na buty do przedpokoju powinna pomieścić wszystkie sezonowe obuwie rodziny. Idealnie będzie, jeśli znajdzie się w niej dodatkowe miejsce na jedną lub dwie pary, które mogą się pojawić nadprogramowo.

Szafka na buty to must have Twojego przedpokoju. Bez niej istnieje wysokie ryzyko wystąpienia bałaganu. Nie trzeba wychwalać jej zalet praktycznych, bowiem konstrukcje tego mebla nierzadko posiadają dodatkowe udogodnienia, które mówią same za siebie. Dziś szafka na buty znana wszem i wobec nie jest jedynie szafką. Do zestawu jej wyposażenia dołączają różnego rodzaju:

  • siedziska
  • schowki
  • półki
  • szuflady
  • wieszaki
  • lustra
szafka na buty w stylu skandynawskim.

Typowe wielkości szafki na obuwie, jakie znajdziesz na rynku to:

  • klasyczne szafki na buty – tradycyjny model szafki na buty z reguły ma około 1 m szerokości i 0,5 m wysokości, ale na rynku dostaniesz praktycznie każdy rozmiar; tradycyjny wariant szafki na buty do przedpokoju z reguły ma w środku 2 półki i otwierane z przodu drzwiczki; dostępny jest w wielu kolorach i prezentuje różne style; standardowa głębokość szafki na buty wynosi 35-42 cm;
  • wysokie szafki na buty – wąskie szafki na obuwie mogą mieć wysokość nawet do 1,90 cm; w niewielkim przedpokoju wykorzystują wolną powierzchnię ściany i prezentują krótsze, ale liczne półki (4-5 sztuk); ich głębokość może być mniejsza i wynosić od 14 do 35 cm; wysokie szafki na buty to idealne miejsce do przechowywania dużej ilości dziecięcych butów;
  • niskie szafki na buty – na rynku można znaleźć zupełnie niewysoki, np. 22 cm wariant szafki na obuwie, który prezentuje tylko jedną półkę; to mała, niska szafka na buty, która pomieści tyle par butów, w jakim stopniu pozwoli jej szerokość; takie modele są dedykowane singlom i bezdzietnym parom.

W doborze mebla do przedpokoju liczy się ergonomia, dlatego warto zdecydować, jaki wariant szafki na buty w przedpokoju spełni najlepiej swoje zadanie. Do wyboru masz:

  • tradycyjny model – topodstawowy, prosty mebel szafki do przechowywania obuwia z jedną lub dwiema półkami, do których buty są wkładane;
  • szafkę na buty z siedziskiem i pojemnikiem – to funkcjonalniejsza wersja modelu podstawowego, która jest z reguły wyższa, ponieważ blat mebla jest jednocześnie siedziskiem; na szczycie szafki na buty z siedziskiem znajdują się charakterystyczne poduszki, które wyraźnie wyznaczają miejsce do siedzenia i wygodnego wkładania butów; bardzo często taka wersja szafki ma podnoszony blat, pod którym znajduje się niewielki pojemnik, w którym możesz przechowywać pastę do butów i szczotki;
  • wersję z lustrem – idealna propozycja do małych korytarzy;fronty mebla są wykończone lustrzaną taflą, która nie tylko jest praktycznym lustrem, ale dodatkowo odbija światło, rozświetlając małe i ciemne przedpokoje; szafki na obuwie z lustrem są wyższe niż tradycyjne modele;
  • szafkę na buty w postaci regału – to wysokie, różnorodne szafki, które mają dużo półek,
  • model z wieszakiem – to zestaw, który łączy szafkę na buty z wieszakiem; tył szafki na buty z wieszakiem ma wysokie „plecy”, na których zamontowane są haczyki; na rynku znajdziesz różne wersje takiego mebla, np. z dodatkową, otwartą półką u góry na odłożenie kapeluszy i czapek.
szafka na buty na nóżkach z siedziskiem w kolorze dąb sonoma

W rękach projektantów zwyczajny stojak na buty zamienia się w ekskluzywną pufę. Wygodą mógłby stawać w szranki z salonowymi meblamiSzafka na buty organizuje przestrzeń dla Twojego obuwia i dba o to, by trampki oraz kalosze nie stały się torem przeszkód dla Twoich gości. Jedne modele posiadają drzwiczki, inne podzielone są na boksy. W niektórych znajdują się specjale szuflady przeznaczone przechowywaniu nie tylko obuwia, lecz także czapek, szali, rękawiczek i parasoli. Jak widzisz poczciwa szafka jest multifunkcjonalnym meblem.

Wzornicze nastroje

Retro, modern czy mieszane eklektyczne klimaty. Wzornictwo szafki na buty przepuszczone zostaje przez rozmaite filtry stylistyczne. Modele zaskakują funkcjonalnością, skrzętnie skrywaną pod designerską otoczką, która zgodnie z kierunkiem trendów zmienia się jak w kalejdoskopie.

skandynawska szafka na buty


Szafka na buty w kolorze wenge ma w sobie nieco egzotyki i z pewnością odniesie sukces w aranżacjach utrzymanych w stylu kolonialnym. Stonowane odcienie beżu, kości słoniowej i piaskowego złota będą dla mebli wenge doborowym towarzystwem. Co przemawia za ich wyjątkowością? Przede wszystkim głęboki, nasycony odcień oraz interesująca struktura. Szafce na buty w kolorze wenge nie można odmówić wyrazistości oraz elegancji, dlatego tak chętnie pojawia się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych.

szafka na obuwie w kolorze wenge z siedziskiem  do przedpokoju


Szafka na buty w kolorze dąb sonoma to zupełnie inna „para kaloszy”, przeciwległy biegun ciemnoczekoladowego koloru wenge. Jasna, subtelna barwa naturalnego drewna, wyraźne słoje i pierwotne skazy tworzą uniwersalną jakość wizualną, która harmonijnie koresponduje niemalże z każdym stylem wnętrzarskim w Twoim domu. Za sprawą swojej neutralności szafka na buty w kolorze dąb sonoma pozwala kreować nieskończoną liczbę aranżacji. Perfekcyjnie spisuje się w skandynawskim przedpokoju, którego kanwą są szarości i rozbielone błękity. Nie mniej oryginalnie wygląda także w stylizacji boho, obok rattanowego krzesła czy w sąsiedztwie żyrandola wykonanego z jutowego sznura.

naturalna szafka na buty dąb sonoma


Pośród wymyślnych modeli musi znaleźć się klasyka gatunku, czyli biała szafka na buty. Biel należy do ulubieńców zarówno fanów minimalizmu, jak i wielbicieli buduarowego stylu francuskiego lub schabby chic. Szafka na buty w wariancie minimal odzwierciedla nieskomplikowane bryły, nie posiada elementów dekoracyjnych. Jeżeli jesteś zwolennikiem minimalizmu lub modnego stylu skandynawskiego  model w tym kolorze koniecznie musi znaleźć się w Twoim przedpokoju.

szafka na buty w kolorze białym ze schowkiem

Sposób przechowywania obuwia

Jaka szafka na buty do przedpokoju dobrze przechowa Twoje pantofle? W tradycyjnych modelach obuwie po prostu wkładasz do szafki, para obok pary. Możesz jednak zdecydować się na inne rozwiązanie. Jeśli wnętrze jest małe, rewelacyjnie się sprawdzi wąska wersja, o niewielkiej głębokości, w której obuwie jest przechowywane pionowo. Półka otwiera się pod skosem,a pantofle wkłada pod kątem 900. Ciekawą opcją są też modele, w których półka jest wysuwana do przodu i stanowi ruchomą platformę. Do wyboru masz także wysuwane, klasyczne szuflady lub głębsze pojemniki w postaci materiałowych, drewnianych albo metalowych szuflad. W zależności od stylu mebla mogą to być wiklinowe lub metalowe koszyki. Jeżeli chcesz w wygodny sposób przechować dużą ilość damskich szpilek, koniecznie weź pod uwagę szafkę na buty z drążkiem. Wysokie obuwie zaczepia się obcasami o listowy próg.

Montaż szafki na buty

Rynek oferuje przede wszystkim modele stojące, zarówno na niskich, jak i nieco wyższych nóżkach. Ciekawie prezentują się jednak nowoczesne szafki na buty podwieszane, montowane bezpośrednio do ściany. Otwierają powierzchnię podłogi, co szczególnie ceni się w małych przedpokojach.

szafka na buty z wieszakiem

Wielkość i styl przedpokoju a wybór szafki na buty

Materiał, z jakiego jest wykonany mebel i jego styl mają nie mniejsze znaczenie niż praktyczność. Jeżeli Twoje mieszkanie jest urządzone w stylu retro, nowoczesny model szafki na buty będzie niewłaściwy. Przedpokój jest zapowiedzią tego, czego w salonowych częściach mieszkania może spodziewać się Twój gość, dlatego meble w holu muszą nawiązywać do całej aranżacji pomieszczeń. Znaczenie ma odcień frontów, który powinien korespondować ze stylem wnętrza i odpowiednio modelować przedpokój.

Kolor szafki na buty im jaśniejszy w małym przedpokoju, tym lepiej. Ciemny mebel może przytłoczyć wnętrze. Jeżeli korytarz nie ma okna, a podłoga także jest ciemna, koniecznie zastosuj mebel o kilka tonów jaśniejszy niż parkiet. W przeciwnym razie szafka będzie mało widoczna, a pomieszczenie stanie się monotonne. Do najpopularniejszych kolorów szafek na buty, zalicza się:

  • jasne odcienie – w nich dominuje biel, wykorzystywana nie tylko w nowoczesnych, skandynawskich szafkach na buty, ale także klasycznych modelach i zdobionych w stylu retro; modna jest szarość oraz delikatne odcienie beżu; dużą popularnością cieszą się bielone gatunki drewna, z których wykonane są loftowe meble, takie jak jasny dąb, jesion lub sosna,
  • ciemne odcienie – tudominuje tonacja wenge, szafki na buty w kolorze dębu sonoma i orzecha; spotyka się też czarne modele, np. ze złotymi gałkami w stylach glamour i błyszczącą powierzchnią frontów w nowoczesnych rodzajach mebla.
szafki na buty w kolorze dąb sonoma z oferty sklepu edinos.pl

Coraz częściej w przedpokoju można spotkać szafki na buty w nietypowym kolorze – pastelowym różu, seledynie, intensywnym granacie lub butelkowej zieleni. Ciekawie prezentują się modele awangardowe, z różną strukturą frontów. Odcień jednak musi być spójny z całą stylistyką pomieszczenia i domu.

Jaka szafka na buty sprawdzi się w dużym przedpokoju? Jeżeli dysponujesz przestronnym wnętrzem, możesz pozwolić sobie na modele większe i z ciemnymi frontami. Doskonale sprawdzą się luksusowe garderoby do butów, które mają wysuwane półki, szuflady z pionowymi słupkami i przegrody w różnych wysokościach pozwalające na estetyczną ekspozycję np. wysokich kozaków. Mogą być dodatkowo podświetlane, wyposażone w szklane drzwiczki ułatwiające prezentację butów i zabezpieczające przed osiadaniem kurzu. W dużym wnętrzu możesz wstawić także masywną, mocno zdobią szafkę na buty w stylu ludwikowskim, jeśli taki charakter ma aranż całego domu.

minimalistyczna szafka na buty z siedziskiem

W małym przedpokoju wykorzystuj charakter mebla do optycznego powiększania przestrzeni. W niewielkim korytarzu sprawdzą się szafki:

  • industrialne – duet drewna i metalu zwykle prezentuje w bryle sporo światła; szafka na buty w stylu industrialnym nie musi być zamknięta i obudowana wszystkimi bokami, może mieć charakter otwarty, który nie uszczupla optycznie małego metrażu i nie zabiera mu przestronności,
  • skandynawskie – biały front mebli skandynawskich rozświetla i odbija światło, dlatego będzie idealny do małego przedpokoju; dobrze sprawdzą się także jasne odmiany drewna;
  • minimalistyczne – im mniej zdobiony model szafki, tym lepiej; stosuj proste warianty, które nie będą nadmiernym zdobieniem przytłaczać małego wnętrza.

Wąski przedpokój, przypominający wagon to najtrudniejszy aranż pomieszczenia. Korzystaj z modeli łączonych z wieszakiem i szafek na buty mających małą głębokość, maksymalnie 25-30 cm. Dobrze sprawdzą się lakierowane, jasne fronty.

nowoczesna ławka na buty

Jaką wybrać szafę na buty do przedpokoju – gotową czy na zamówienie? Szafka na buty pod zamówienie ma jedną zaletę – jest dostosowana do indywidualnych potrzeb. Niestety to drogi wariant, na który długo się czeka. Nie warto przepłacać, skoro rynek meblowy prezentuje zaskakująco różnorodną ofertę gotowych produktów, w dodatku często w promocyjnej cenie. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, pamiętaj, żeby przed zakupem:

  • dokładnie zmierzyć wolną powierzchnię aranżacyjną i do niej dostosować rozmiar mebla,
  • sprawdzić, czy wybrana szerokość szafki na buty pomieści wszystkie pary,
  • zweryfikować, czy sposób przechowywania butów w wybranym modelu jest komfortowy,
  • dostosować kolor frontu i rodzaj mebla do stylistyki wnętrza.
Nowoczesne garderoby z siedziskiem .

Jaka szafka na buty do przedpokoju jest najlepsza? Najpraktyczniejszy jest klasyczny, drewniany model, który jest wytrzymały, pięknie się prezentuje i bezawaryjnie służy przez wiele lat. Nie musisz jednak wybierać konwencjonalnych mebli. Nieoczywiste szafki na buty to sposób na ciekawą i niebanalną kreację przedpokoju – wizytówki Twojego domu.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *