Stół okrągły – mebel, który harmonizuje wnętrze

Wśród stołów na rynku królują głównie dwa kształty – kwadrat i prostokąt. Okrągły blat, choć mniej spotykany, ma bardziej przyjazną geometrię, a jego wygląd wspiera prawdziwą bliskość podczas rodzinnych nasiadówek. Przekonaj się, że warto postawić na okrągły stół, zwłaszcza jeśli zależy Ci na jakości spotkań.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Okrągły stół – wady i zalety konkretnych modeli
  • Jak dobrać krzesła do średnicy okrągłego blatu?
  • Stół okrągły – jak dekorować?
okrągły stół w stylu glamour ze złotymi nogami
Okrągły stół w stylu glamour ze złotymi nogami

Stół okrągły – krótka charakterystyka

Blat w kształcie koła kojarzy się najczęściej z niewielkim, kawiarnianym stolikiem – nic bardziej mylnego. Okrągłe stoły zapewniają więcej miejsca i komfortowe użytkowanie osobom, które przy nich siedzą. Są bardziej ergonomiczne w planowaniu przestrzeni i estetyki wnętrza, a miękkimi liniami lepiej wpisują się w stylistykę pomieszczenia i sprzyjają tworzeniu przyjaznej atmosfery miejsca. Średnica okrągłego blatu stołu dyktuje jego funkcjonalność. Do jej wielkości dobierana jest ilość nóg.

Każdy mebel ma swoje plusy i minusy:

Okrągły biały stół w salonie
Stół okrągły na jednej nodze.

Okrągły stół na jednej nodze

Klasyczne modele na jednej nodze świetnie odnajdą się w salonie retro, boho lub vintage, a nowoczesne stoliki z metalu i szklanego blatu w pomieszczeniach minimalistycznych, glamour lub industrialnych.

zalety: nadaje się do małych pomieszczeń, jest lekki i prosty w aranżacji, oszczędza wizualnie przestrzeń, pozwala na łatwe wsuwanie krzeseł,

wady: zbyt mała średnica blatu może nie wystarczyć do pomieszczenia wszystkich domowników, nie nadaje się do długich, prostokątnych pomieszczeń;

Produkty z oferty stołów okrągłych w sklepie Edinos

Okrągły stół na trzech nogach

Modele na trzech nogach to idealne rozwiązanie dla wnętrz industrialnych. Nogi krzyżują się tu często w charakterystycznym dla tych pomieszczeń kształcie litery X.

zalety: ma większą stateczność, prezentuje różnorodność geometryczną i stylistyczną,

wady:gromadzi wokół blatu nieparzystą liczbę krzeseł, które przy trzech nogach trudniej się wsuwa;

okrągły stół w stylu industrialnym we wnętrzu salonu
Okrągły stół industrialny w salonie z kompletem krzeseł

Okrągły stół na czterech nogach

Duży, okrągły stół na czterech nogach jest idealny do kreowania komfortowych jadalni. Jego kształt jest bezpieczny dla dzieci oraz sprzyja podtrzymywaniu przyjaznych rozmów; wszystkie osoby wokół okrągłego stołu są do siebie zwrócone twarzą.

zalety: jest wyjątkowo stabilny, zapewnia większy obszar roboczy blatu, pomieści większą liczbę osób, sprzyja miłym konwersacjom, buduje przestronne i stylowe jadalnie,

wady: im większy blat, tym trudniejsze dostanie akcesoriów znajdujących się w jego centrum; nie nadaje się do małych pomieszczeń oraz wnętrz kwadratowych i prostokątnych; nie można go przystawić do ściany.

owalny stół w kolorze szarym do jadalni
Rozkładany stół obiadowy

Stół okrągły z rozkładanym blatem

Stół okrągły, rozkładany to ratunek dla wnętrz, w których liczy się każdy centymetr przestrzeni. Sprawdza się, kiedy nagle potrzebujesz powiększyć obszar roboczy, na przykład podczas wizyty niezapowiedzianych gości. Przy takim kształcie łatwiej jest usadzić gości, ponieważ wszyscy są sobie równi. Stół z możliwością rozłożenia zwiększa to wspólną integrację i biesiadowanie. Prostokątny stół narzuca liczbę krzeseł, a okrągły pozwala na niesymetryczne rozsadzenie gości. Taki kształt blatu ma w sobie szlachetność, prezentuje łagodność i kreuje we wnętrzu określony gust. Minusem stołu okrągłego, rozkładanego jest dodatkowa praca, którą musisz wykonać, by go powiększyć, zmniejszenie przestrzeni użytkowej oraz ciężkość mebla.

Produkty z oferty stołów okrągłych w sklepie Edinos

Stół bez możliwości rozłożenia

Stół okrągły nierozkładany dobrze odnajdzie się w przestrzennej kuchni, a model z dużą średnicą blatu nawet w jadalni. Taki mebel dobrze komponuje się z wnętrzami rustykalnymi i klasycznymi. Okrągłe krawędzie są bezpieczne i trudniej się niszczą. Taki model jest lżejszy, ale oferuje miejsce dla mniejszej ilości osób.

elegancki okrągły stół z marmurowym blatem
Elegancki stół z marmurowym blatem

Średnica okrągłego blatu, a dobór ilości krzeseł

Zaletą okrągłego stołu jest to, że nikt przy nim nie usiądzie na rogu. Jak dopasować średnicę blatu do ilości członków rodziny?

Aby zapewnić komfortowe warunki podczas spożywania posiłków, niezbędne jest udostępnienie każdej osobie przy stole przestrzeni przynajmniej 60 cm. Potrzebujesz również około 70 cm do tego, żeby swobodnie odsunąć krzesło.

Pamiętaj!

  • Blat o średnicy 1,1 m – krzesła dla 4 osób; wymagana powierzchnia – 2,10 x 2,10 m
  • Blat o średnicy 1,3 m – krzesła dla 6 osób; wymagana powierzchnia – 2,30 x 2,30 m
  • Blat o średnicy 1,5 m – krzesła dla 8 osób; wymagana powierzchnia – 2,50 x 2,50 m
  • Blat o średnicy 1,7 m – krzesła dla 10 osób; wymagana powierzchnia – 2,70 x 2,70 m
okrągły stół w stylu glamour z czeterema krzesłami
Okrągły stół w stylu glamour

Jak dobrać krzesła do okrągłego stołu?

Przy owalnym kształcie blatu krzesła stykają się tylko przednią częścią siedzisk, dlatego mogą one być niesymetryczne, masywne, a nawet mieć charakter foteli z podłokietnikami. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu dekorujesz wnętrze i ile osób chcesz pomieścić przy stole.

W dobrze krzeseł do okrągłego stołu możesz pozwolić sobie albo na spójny design siedzisk ze stołem, albo na zupełnie odmienną stylistykę, która wniesie do pomieszczenia trochę urozmaicenia.

produkty z oferty krzeseł do stołów okrągłych w sklepie Edinos

O czym pamiętać w dekoracjach okrągłego stołu?

Obrus czy koronkowa serwetka będą wyglądały źle w formacie prostokąta. W przypadku owalnego blatu sprawdzają się tylko tkaniny w kształcie kwadratu, a najlepiej okrągłe. Bieżnik na owalnym stole nie może być samodzielnym przykryciem – sprawdzi się tylko w połączeniu z obrusem. W wersjach nowoczesnych wystarczy, że na stole położysz dużą, kulistą podkładkę lub kilka mniejszych.

Przed kupnem okrągłego obrusa zmierz średnicę stołu i dodaj do niej jeszcze około 40 cm w przypadku miękko opadających materiałów oraz 45 cm w przypadku tkanin sztywnych.

szklany stół z okrągłym blatem
Szklany stół z okrągłym blatem

Dywan powinien zawsze kształtem podążać za stołem. W przypadku owalnego blatu koniecznie zainwestuj w dywan okrągły i większy o 90 cm niż średnica stołu. W wersjach klasycznych postaw na stonowane barwy lub delikatne, florystyczne akcenty. W nowoczesnych wnętrzach dobrze będą prezentować się dywany w geometryczne desenie i z nietypową teksturą.

produkty z oferty dywanów w sklepie Edinos

W przypadku okrągłego blatu nie musisz inwestować w rozbudowaną lampę z dużą ilością punktów świetnych. Wystarczy jedna, centralna lampa, światłem skierowana do dołu. Dobrze oświetli całą powierzchnię, o ile będzie znajdować się nad stołem. Jej styl dobierz do stylu pomieszczenia, w który znajduje się stół.

Autor:#Smok Beksa

One Comment on “Stół okrągły – mebel, który harmonizuje wnętrze”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *