Jaki wybrać rodzaj oświetlenia do łazienki? – porady, wskazówki, inspiracje

Dobre oświetlenie wymaga planu. Aby Twoja łazienka nabrała blasku, musisz wiedzieć jakie wybrać źródło, barwę i natężenie światła. Profesjonalnie dobrane lampy nie służą tylko funkcjonalności pomieszczenia, ale w odpowiedni sposób dekorują łazienkę, czyniąc ją miejscem praktycznym i przytulnym. Sprawdź jakie koncepcje zastosować, by wnętrze było jasne, stylowe i robiło wrażenie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie światło jest potrzebne w łazience?
 • Jaki rodzaj oświetlenia do łazienki pasuje najbardziej?
 • Jak dobrać oświetlenie do różnych pokojów kąpielowych?
Nowoczesne lustra z oferty sklepu Edinos.pl

Więcej światła, czyli oświetlenie, którego nie może zabraknąć w łazience

Główna lampa w łazience to za mało. Światło w pokoju kąpielowym musi rozjaśniać strategiczne miejsca. Ergonomiczna łazienka to taka, w której dobrze są oświetlone lustra oraz punkty higieny. O tym, jakie elementy oświetlenia wybrać decyduje charakter wnętrza. Musisz wziąć pod uwagę kilka źródeł światła, by łazienka stanowiła ergonomiczne miejsce. Oprócz centralnej lampy sufitowej zainwestuj również w oświetlenie boczne i lampki nad lustrem. Wybierając oświetlenie do łazienki kieruj się nie tylko designem obudowy, ale również praktycznością lamp. W łazience dobrze sprawdzą się modele z regulowanym natężeniem. Jaki rodzaj oświetlenia do łazienki jest obowiązkowy?

 1. Oświetlenie sufitowe. Sporą popularnością cieszą się szklane plafony oraz halogenowe i ledowe lampy na listwie. W nowoczesnych łazienkach są to również podtynkowe oczka sufitowe. Żyrandol, jeśli znajduje wykorzystanie, to tylko w pomieszczeniach o dużym metrażu i w wysokim wnętrzu, podkreślając nurt: glamour, rustykalny oraz klasyczny. Montaż żyrandola z rozłożystym kloszem zbyt przytłoczy i pomniejszy małą łazienkę. W takim wnętrzu lepiej jest postawić na minimalistyczne i praktyczne formy. Jeżeli wnętrze ma być dobrze oświetlone w całości, lampa główna powinna eksponować równomierne rozłożenie wiązki świetlnej. To baza, którą potem doświetla się innymi produktami. Najlepiej sprawdzają się plafony, w zamkniętej bryle, z mlecznym, dobrze przepuszczającym i rozpraszającym światło szkle. W nowoczesnych aranżacjach królują oczka sufitowe, które są rozmieszczone na całym suficie i w sposób równomierny rozjaśniają całą powierzchnię łazienki.
oświetlenie boczne w łazience
 1. Oświetlenie boczne. Stanowi część dekoracyjną oraz doświetlenie stref kąpielowych. W tej roli najlepiej zdadzą egzamin kinkiety z przysłoniętymi żarówkami, o delikatnym, ciepłym świetle, które ma wpływać na poprawę samopoczucia, zwłaszcza podczas zażywania relaksujących kąpieli. Warto pamiętać, że kinkiet boczny do łazienki powinien mieć odpowiednią klasę szczelności i być wykonany z trwałych materiałów. Dobrze sprawdzi się tu tworzywo lub szkło, które nie podda się działaniu korozji. W nowoczesnej wersji to geometryczne lampy boczne w postaci świecących stożków i długich tub. Dodatkowe ledowe spoty sufitowe, znajdujące się nad strefą kąpielową są alternatywą bocznych źródeł światła, zwłaszcza w małych łazienkach, gdzie trudno zamontować krótką lampę wiszącą czy dodatkowy kinkiet. Odpowiednio doświetlą wymagane części wnętrza łazienki. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup modeli z regulowanym kątem padania światła.
 • Oświetlenie lustra. To kluczowy punkt w aranżacji łazienki, ponieważ zwierciadło jest obowiązkowym wyposażeniem, niezbędnym do wykonania codziennej toalety. Odpowiednio dobrane światło ma ogromne znaczenie w przypadku robienia porannego makijażu czy golenia. Formę światła dostosuj do kształtu zwierciadła. Lustro okrągłe będzie tworzyć zgrany duet z kinkietami w kształcie kul lub łuków. Prostokątna, geometryczna tafla będzie harmonijną parą z długimi, prostymi listwami lub kinkietami o prostych kształtach. Jaki rodzaj oświetlenia do łazienki sprawdzi się, kiedy oświetlasz lustro?
Oświetlenie łazienkowe z oferty sklepu Edinos.pl
 • Równomiernie rozproszone. Duże lustro łazienkowe wymaga większych kinkietów, a przy szerokiej tafli lepiej sprawdzi się oświetlenie nad górną krawędzią, w formie długiej listwy ledowej, strumieniem skierowanym w dół. Do zwierciadeł wąskich i wysokich wykorzystaj boczne lampy, zamontowane po obu krawędziach lub 2 punkty świetlne umieszczone w górnych rogach.
 • Lampy powinny znajdować się powyżej linii wzroku, około 170 cm od podłogi.
 • Tradycyjne oświetlenie utworzą dwie, symetrycznie lampy po bokach lustra.
 • Jeden, długi punkt świetlny ulokowany nad górną krawędzią lustra sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach.

Łazienka profesjonalnie wyposażona w światło – porady

Natężenie światła, jego kolor i ilość punktów świetlnych muszą być ujęte w łazienkowym planie aranżacyjnym, przy czym każde podkreślenie strefy wymaga zupełnie innego rodzaju doświetlenia. Dobierając oświetlenie do łazienki, należy zwrócić uwagę na współczynnik IP, który jest oznaczony na każdym urządzeniu elektrycznym i oprawie świetlnej. Do pomieszczeń o dużej wilgotności, jak łazienka zaleca się stosowanie klas ochronnych IP 44 i więcej.

oświetlenie łazienki z użyciem oświetlenia punktowego.

Światło centralne w łazience – barwa ogólna powinna być neutralna, zbliżona do białego, naturalnego światła, które występuje od temperatury powyżej 5500 K. Taka wiązka działa balansująco i pobudzająco na organizm. Liczba żarówek zależy tylko i wyłącznie od rozkładu oświetlenia i wielkości łazienki. Oświetlenie ogólne powinno mieć 100 – 300 luksów. Optymalny efekt gwarantuje równomiernie rozmieszczenie na suficie kilku lampek LED, w krytych oprawach sufitowych, na całej powierzchni niż zastosowanie pojedynczej, mocnej żarówki na środku łazienki. Przykładowo dla łazienki o 5m2 zaleca się zastosowanie co najmniej 6 żarówek LED o mocy 6W każda lub 1 żarówkę tradycyjną o mocy 75W.

Oświetlenie luster łazienkowych – to strategiczne miejsce łazienki, do którego zaleca się stosowanie zimnego, rozproszonego światła, zapewniającego funkcjonalność. Zimna barwa, w przedziale od 3500K do 4500K to gwarancja wyraźnego, efektywnego światła – istotnego podczas wykonywania codziennego makijażu i toalety. Lustro oświetlone ciepłym światłem zniekształci obraz. Aby kolory były realne, oświetlenie powinno mieć wskaźnik o minimalnej wartości RA80. To czynnik eksponujący barwy w naturalnych, nieprzekształconych odcieniach. Zalecany przedział światła nad łazienkowym lustrem to 300 – 500 luksów. Przy powierzchni 1m2 rekomenduje się zastosowanie 2 klasycznych żarówek o mocy 25W każda lub listwy górnej z kilkoma lampkami ledowymi o mocy 6W/szt.

aranżacja łazienki z wykorzystaniem oświetlenia znajdującego się nad lustrem

Doświetlanie miejsc kąpielowych – zdecydowanie korzystniej w tej sferze wypadnie ciepłe światło w przedziale od 2200K do 2700K. Takie oświetlenie będzie gwarancją pełnego relaksu, zbuduje odpowiedni klimat i nastrój. Dobrym pomysłem jest oświetlenie tej części łazienki lampkami LED umieszczonych na listwach lub ukrytych w aranżacji. Tu można też zastosować regulowane światło dekoracyjne, dające możliwość wyboru koloru i jego natężenia.

Rodzaj łazienki, a dobór odpowiedniego oświetlenia

Każdy pokój kąpielowy jest inny i wymaga odpowiedniego dobrania punktów świetlnych. Jakie oświetlenie do łazienki zastosować w przypadku różnych metraży i cech łazienki?

W oświetleniu małej łazienki (2-5 m2) stosuje się maksymalnie 2 oprawy: główną i dodatkową przy lustrze. Lampa centralna musi dobrze, równomiernie rozpraszać światło. Dobrym pomysłem są też listwy reflektorowe, które świecą punktowo, ale dzięki ich ruchomym elementom możesz skierować wiązkę świetlną w najbardziej zacienione punkty małej łazienki – nad wannę lub kabinę prysznicową. 

Oświetlenie dużej łazienki pozwala na praktyczne wydzieleniu kilku stref z różnym natężeniem światła. Podwieszane sufity dają szerokie pole do popisu. Możemy ukryć w nich system oczkowy lub ukryć taśmę LED, która wprowadzi klimatyczne oświetlenie miejsc kąpielowych. Ciekawym pomysłem jest kilkupoziomowa aranżacja sufitu, dzięki której iluminacja podzieli przestrzeń łazienki w interesujący sposób. W dużej łazience budujesz inne tło do kąpieli i wykonania makijażu, a jeszcze inne do porannej toalety. Warto stworzyć kilka obwodów w łazience i sterować światłem według osobistych preferencji.

Nowoczesne konkiety z oferty sklepu Edinos.pl

Jakie oświetlenie do łazienki z oknem zapewni optymalną jasność? Okno w łazience to dodatkowy atut i możliwości nieskomplikowanego wietrzenia. Niestety w wielu mieszkaniach, łazienki z oknem są małe i zacienione, co wymaga indywidualnego dostosowania źródła światła, jak w przypadku łazienek bez okna. Pochmurne dni i wieczory wymuszają zastosowanie mocnych punktów świetlnych.

Łazienka bez okna to nie wyjątek w polskim budownictwie. Istotne jest, by barwa oświetlenia górnego imitowała światło naturalne, ponieważ nie może ono oślepiać i drażnić. W zabudowanych wnętrzach sprawdzą się zarówno duże, płaskie oprawy plafonowe, jak i niewielkie, przysłonięte mlecznym szkłem lub tworzywem oprawy wbudowane. Nie stosuj opraw wiszących – pomniejszą metraż i będą przeszkadzać.

przykładowe użycie kinkietów w łazience .

Podczas planowania oświetlenia do łazienki pamiętaj, żeby:

 • unikać długich, wiszących lamp i żyrandoli,
 • nie stosować lamp podłogowych i na wysięgnikach, zwłaszcza zasilanych prądem o natężeniu 230 W,
 • nigdy nie ustawiać żadnego światła w łazience tak, by było nakierowane wprost na obiekt,
 • ciemne oprawy nie zdadzą egzaminu, przyciemnią pomieszczenie, w którym powinno być jasno.

Jaki rodzaj oświetlenia do łazienki sprawdzi się najlepiej? Taki, który będzie funkcjonalnym kreatorem wnętrz. Powiększaj nim przestrzeń, rozświetlaj, buduj nastrój i dekoruj. Możliwości jest naprawdę dużo!

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *