Kinkiet – praktyczna i stylowa dekoracja wnętrza

Kinkiety to ścienne lampy, które wbrew pozorom są niezwykle funkcjonalne. Mają niewielki rozmiar, ale wiele opcji konfiguracyjnych sprawia, że sprostają zadaniu najbardziej wymagającym użytkownikom. Dzięki nim dobrze doświetlisz każdą strefę wnętrza. Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat kinkietów!

Jeżeli chcesz wykreować odpowiedni klimat w pomieszczeniu, doświetlić zacienione miejsce czy też efektownie podkreślić światłem szczególną dekorację, kinkiet idealnie się do tego nadaje. Dobierając oświetlenie, w szczególnie boczne źródło światła, należy zwrócić uwagę na to, w jakim pomieszczeniu będzie montowany kinkiet, bo ma to znaczenie. Ważna jest także intensywność światła oraz wysokość zawieszenia lampy. Przekonaj się, jakie są rodzaje kinkietów, jak je montować i dobierać pod kątem aranżacji.

Kinkiety do łazienki z oferty sklepu Edinos.pl

Jaki kinkiet do salonu będzie najlepszym wyborem?

Wybór właściwego kinkietu do salonu zależy od tego, jaką funkcję będzie pełnić lampa. W salonie są dwie możliwości: kinkiet może być dodatkowym światłem wybranej strefy lub kierunkowym, akcentującym szczególny przedmiot – wtedy skupia uwagę na obrazach, pamiątkach lub maskuje niedoskonałości na ścianach czy suficie. Nie poleca się traktować kinkietu jako lampy centralnej, ponieważ niewystarczająco doświetli pokój dzienny, tworząc niefunkcjonalną przestrzeń. Dobrze usytuowane oświetlenie do salonu wyemituje za to delikatną poświatę w wybranym miejscu. Sprawdź, jak dobrać oświetlenie do salonu.

Rodzaj kinkietu do salonu powinien designem nawiązywać do innych lamp znajdujących się w pomieszczeniu, a to dyktuje aranżacja. W salonach tradycyjnych sprawdzą się modele kinkietów w postaci świeczników czy klasycznych lamp z abażurem, które mają finezyjne kształty i liczne dekoracje w postaci metalicznych zdobień oraz prezentują rustykalną formę. W nowoczesnych salonach montuje się surowe w designie kinkiety np. w wersji industrialnej, skandynawskiej czy minimalistycznej, które są produkowane najczęściej w prostych wersjach bez zdobień i w stonowanych kolorach: białym, czarnym i szarym.

Ze względu na rodzaj materiału użytego do produkcji może to być kinkiet lustrzany, szklany, metalowy, ceramiczny, czy kinkiet z tworzyw sztucznych, który zestawia się zarówno z ciepłą, jak i chłodną barwą światła. Kinkiet drewniany z kolei warto łączyć z żółtym kolorem żarówki, ponieważ połączenie nada wnętrzu większej przytulności i ciepła.

Nowoczesne kinkiety w salonie

Wygląd lampy jest kluczowy – formułuje promień światła i odpowiednio je rozprasza, wpływając na jego intensywność. Dzięki temu oświetlenie salonu może mieć różny charakter i kreować odmienny nastrój. Jakie mamy rodzaje kinkietów, jeśli chodzi o ich formę?

 • Kinkiet klasyczny – to abażury okrągłe lub w kształcie litery „A” oraz przypominające do złudzenia świeczniki czy też szklane klosze kwiatowe,
 • Kinkiet nowoczesny – to zwykle proste, geometryczne i surowe w bryle lampy, choć mogą zaskakiwać designerską i futurystyczną formą,
 • Kinkiet w kształcie reflektora – to nowoczesne, praktyczne lampy boczne, które mogą prezentować jedno lub kilka źródeł światła umieszczonych na listwie; pozwalają na regulację kierunku promienia,
 • Kinkiet na wysięgniku – jest praktyczną lampą, najczęściej stosowaną przy łóżku lub biurku do czytania, którą wyróżnia składane ramię i pełna dowolność regulacji,
 • Kinkiet jak plafon – okrągłe lampy ścienne zapewniają przytłumione światło i służą raczej do tworzenia przytulnego klimatu,
 • Kinkiet do dekoracji obrazów – mają postać wąskiej, podłużnej rurki umieszczonej poziomo na wysięgniku.

Wymieniając popularne typy kinkietów przeznaczonych do salonu, należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób lampy emitują światło. Kierunek promienia w górę czy dół wpływa na dekoracyjny efekt w salonie:

 • kinkiety kierujące promień światła w górę – dają bardziej subtelne, nastrojowe światło i pełnią funkcję ozdobnika; odbijają powierzchnię sufitu, optycznie podwyższając niski salon,
 • kinkiety kierujące promień światła w dół – zapewniają większą jasność wnętrza i świetnie sprawdzają się jako oświetlenie zadaniowe; polecane są szczególnie do małych salonów,
 • kinkiety eksponujące dwa promienie światła, jednocześnie w górę i w dół – tworzą świetlne wzory, dobrze „rozbijając” płaszczyznę ściany; sprawdzają się zarówno na gładkich powierzchniach, na których światło gra pierwsze skrzypce, jak i na ścianach ze strukturą, podkreślając trójwymiarowość powłoki,
 • kinkiety mające całkowicie transparentny klosz – solidnie oświetlą przestrzeń nad lub pod lampą,
 • kinkiety mające nieprzeźroczysty klosz – emitują ograniczone, delikatne i rozproszone światło.
Nowoczesny szklany kinkiet ścienny

Gdzie i na jakiej wysokości zamontować kinkiet w salonie?

Kinkiety to lampy, które umieszczone we wnętrzu salonu dobrze wyglądają w parze, dlatego warto wieszać co najmniej dwie sztuki, na tej samej wysokości, tworząc symetryczne rozłożenie światła nad kominkiem, nad stołem, na ścianie, przy której stoi sofa, wisi telewizor lub nad obrazami. Czasem jeden kinkiet może doświetlać kącik czytelniczy z fotelem.

Kinkiety kierujące strumień światła w dół, wieszamy w salonie wyżej, na wysokości około 180-200 cm, podczas gdy te świecące ku górze 160 -170 cm od podłogi. Należy unikać sytuacji, w której żarówki rażą oczy, dlatego wysokość montażu kinkietu w salonie jest uzależniona od oprawy i od wzrostu domowników. Ogólna zasada mówi, że góra oprawy kinkietu powinna znaleźć się na poziomie oczu. Wysoko zamontowany kinkiet nie powinien znajdować się nad górną linią ościeżnicy drzwi wejściowych do pokoju.

Kinkiety w stylu industrialnym przy łóżku w sypialni

Jaki kinkiet sprawdzi się w sypialni?

W sypialni ważny jest klimat sprzyjający relaksowi, dlatego kinkiet do sypialni powinien rzucać światło jedynie do góry. Będzie ono wystarczające zarówno do wykonywania dziennych i wieczornych czynności, jak i stworzenia intymnej aury. Światło nie będzie również razić w oczy, co zdarza się w przypadku kinkietu z promieniem skierowanym w dół. Jeśli jednak chcesz czytać książki, możesz zamiast bocznych lampek na szafkach nocnych umieścić w sypialni kinkiety nad łóżkiem. Zobacz, jak oświetlić sypialnię.

Kinkiety szklane z oferty sklepu Edinos.pl

Kinkiet do czytania w łóżku – najlepsze modele

Lampa do czytania w sypialni powinna zapewniać możliwość dostosowania kierunku oraz kąta padania światła do osobistych potrzeb. W tej roli świetnie wypadają kinkiety regulowane, kinkiety w formie reflektorów oraz kinkiety na wysięgniku. Zastosowane w nich konstrukcje umożliwią każdorazowe dopasowanie światła do własnych preferencji. Żarówki w kinkietach powinny mieć moc 40-80 W i prezentować chłodne, ewentualnie neutralne światło. Barwę ciepłą stosuj w sypialni tylko wtedy, gdy zależy Ci na stworzeniu kojącej atmosfery, sprzyjającej błogiemu relaksowi i poczuciu przytulności. Możesz obie te funkcje połączyć, stosując nad łóżkiem nowoczesny i zaawansowany technologicznie kinkiet do czytania z możliwością automatycznego dostosowaniabarwy, temperatury i natężenia światła.

Na jakiej wysokości zamontować kinkiety nad łóżkiem?

Kinkiety do czytania należy wieszać na wysokości co najmniej 50 cm od materaca. W praktyce jednak lepszym rozwiązaniem jest, gdy kinkiet w sypialni wisi przy łóżku na wysokości 70-80 cm. Zawsze powinien się on znajdować za sylwetką, a nie przed nią.

Kinkiet industrialny w sypialni

Wybierz odpowiedni kinkiet do łazienki

W łazienkach kinkiety montuje się najczęściej nad lustrem lub obok niego. Zadaniem kinkietów łazienkowych jest doświetlenie miejsca i zapewnienie wygodnej toalety oraz makijażu. Zabudowane wersje retro mogą nad lustrem okazać się niewystarczające, ponieważ ta strefa wymaga ergonomicznych rozwiązań. Sprawdzi się prosta lampa z oprawą wykonaną z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Zobacz, jaki rodzaj oświetlenia wybrać do łazienki.

Do łazienki nad lustro wybieraj kinkiety regulowane z wysięgnikiem, listwy z reflektorkami czy też kinkiety LED-owe. Tafle powyżej 40 cm szerokości powinny doświetlać dwa kinkiety. Do łazienki należy wybrać modele z oprawą o klasie szczelności IP 44 lub wyższą. W łazienkowych kinkietach najlepiej sprawdzą się żarówki o mocy 60 W i mające około 600-800 lumenów. Egzamin zda zimna barwa światła (3500-4500K), zapewniając realne odwzorowanie kolorów.

Klasyczne kinkiety w łazience przy lustrze

Jak wysoko zamontować kinkiety nad lustrem?

Jeden kinkiet powinien zawisnąć około 10 cm nad lustrem. Kinkiety montowane symetrycznie po bokach lustra, wieszamy na wysokości oczu, czyli mniej więcej 160 cm od podłogi.

Do prostokątnych i kwadratowych luster wybieraj geometryczne i proste kinkiety, choć sprawdzą się także symetrycznie rozmieszczone kule.

A jaki kinkiet do okrągłego lustra w łazience?

Posiadając okrągłe lustro w łazience postaw na kontrastowe rozwiązania, np. kwadratowe kinkiety lub w postaci prostych linii, zapewniających boczne światło. Kinkiety do okrągłego lustra powinny być niewielkie – unikaj okrągłych kształtów kloszy, by nie zaburzyć proporcji. 

kinkiet oświetlający lustro w łazience

Jaki kinkiet wybrać do przedpokoju?

Lampy ścienne są wprost stworzone do przedpokoju. Kinkiety to perfekcyjne oświetlenie do długich, wąskich pomieszczeń, gdzie nie ma miejsca na okazałe i wiszące lampy. Do wnętrza przedpokoju najlepiej wybrać taki model kinkietu, z którego światło będzie skierowane na ściany. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawi, że wąska przestrzeń optycznie się powiększy. Ciekawie w holu wyglądają kinkiety ze światłem góra-dół – lampy odbijają powierzchnię sufitu, powiększając optycznie przedpokój, perfekcyjnie oświetlają schody oraz wyznaczają wyraźnie światłem ścieżki komunikacyjne – mają wartość dekoracyjną i użytkową.

W przedpokoju warto umieścić także dwa kinkiety po obu stronach lustra, mniej więcej na wysokości oczu, czyli około 160 cm od podłogi. Kinkiety do przedpokoju można zamontować nad szafą garderobianą lub udekorować nimi wiszące w holu obrazy.

Jak wysoko montować kinkiety ścienne w przedpokoju?

W długim korytarzu powinny być rozmieszczone na ścianie symetrycznie i oddalone od siebie o około 25 – 30 cm.

Kinkiety ceramiczne z oferty sklepu Edinos.pl

O tym warto pamiętać, wybierając kinkiet

Wybierając kinkiet do aranżowanego pomieszczenia, należy pamiętać, że:

 • kinkiet sprawdza się w przestrzeniach, gdzie brakuje miejsca na duże oprawy i gdzie jest potrzebne dyskretne światło,
 • kinkiet w salonie jest tylko wspomagającym i dekorującym dodatkiem,
 • kinkiet zdaje egzamin jako światło zadaniowe – nad łóżkiem czy lustrem,
 • kinkiet doskonale oświetla i akcentuje obrazy,
 • kinkiet oświetlając wnętrze, dekoracyjnie podkreśla detale architektoniczne jak łuki, nisze i wnęki,
 • nieprzeźroczyste modele kinkietów dają mniej agresywne światło,
 • transparentne kinkiety emitują światło, które odbija płaszczyznę sufitu lub podłogi.
Nowoczesne kinkiety w przedpokoju

Nie istnieją pomieszczenia, w których kinkiety nie wyglądałyby dobrze — wystarczy jedynie perfekcyjnie je dobrać i powiesić na odpowiedniej wysokości – powyżej linii wzroku, tak by nie raziły w oczy. Kinkiety są niezwykle funkcjonalne i w niewielu wypadkach mogą być światłem głównym, choć są niezastąpione jako światło dekorujące, zadaniowe i tworzące niepowtarzalną atmosferę wnętrza.

Autor:#Smok Beksa

Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *