Jak dobrze oświetlić sypialnię? Inspiracje i porady

Współczesna sypialnia przestała być tylko pokojem do spania. Pełni miejsce dziennego relaksu, jest zacisznym kącikiem do czytania i garderobą. Kiedy zwiększa się ilość funkcji, rośnie również zapotrzebowanie na sztuczne światło. Sprawdź, jakie oświetlenie najlepiej wybrać, by stworzyć sypialnię idealną i elegancką.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Plan na idealne oświetlenie sypialni
 • Lampy do sypialni – świecąca dekoracja
 • Praktyczne oświetlenie sypialni – inspiracje
 • Oświetlenie jutra – nowe trendy w sypialni
industrialna lampka nocna w sypialni

Plan na idealne oświetlenie sypialni

Doceń rolę oświetlenia w sypialni, bo spędzasz w niej aż połowę swojego życia. Tutaj śpisz, czytasz, odpoczywasz, nakładasz make-up lub porządkujesz ubrania. Źródła światła znajdujące się we wnętrzu sypialni muszą być dostosowane do tych czynności. Lampy powinny zapewnić Ci wygodę i kiedy tego potrzebujesz – wprowadzać w stan relaksu. To się uda tylko z dobrze rozplanowanym oświetleniem.

Oświetlenie centralne – lampa czy żyrandol?

Dobre oświetlenie w sypialni zależy od 3 rzeczy: metrażu pokoju, wysokości pomieszczenia i charakteru sypialni.

Żyrandol i lampa różnią się zdecydowanie pod względem dekoracyjnym. Rozbudowany, kryształowy pająk zamontuj raczej w sypialni o charakterze retro lub glamour. Bogate i monumentalne żyrandole lepiej sprawdzą się w wysokich i przestronnych pokojach. Zestawiaj je wyłącznie z przeźroczystymi żarówkami, by szklane dodatki mogły lśnić.

Wzorowa barwa centralnego światła do sypialni powinna być ciepła i żółta, tonacją zbliżona do dziennego światła.

aranżacja oświetlenia sypialni z użyciem lamy wiszącej

Lampa sufitowa jest uniwersalna, pasuje do każdego stylu, ale uważaj z lampami wiszącymi na kablu lub stalowych linkach – zawieszaj je tylko w wysokich sypialniach – powyżej 3m. W standardowych wysokościach masz do wyboru lampę mocowaną do sufitu lub plafon. Design obu produktów dopasuj do trendu sypialni. Lampy są z reguły oparte na pionowych lub poziomych stelażach. Kreślą je również tkaninowe abażury oraz szklane, metalowe i drewniane klosze. Dużą popularnością cieszą się lampy z regulacją natężenia i koloru światła. Dzięki takim produktom stworzysz odpowiedni klimat sypialni. Lampa sufitowa ma delikatnie zmiękczać światło i je rozpraszać, by stanowiło przyjazne tło.

Plafony działają na plus w sypialniach małych i niewysokich. Nie przytłaczają geometrią i nie zmniejszają przestrzeni. Lepiej sprawdzą się plafony w formie zamkniętej. Masz pewność, że leżąc i patrząc w sufit, nie podrażnisz oczu.

Decydując się na klosz do lampy w sypialni, wybieraj modele, które zmiękczają ostrość światła: abażury z lnu lub bawełny, mleczne lub zadymione szkło. Takie źródło zbuduje nastrój i będzie przyjazne dla oczu.

Lampki boczne – rozprosz nocne ciemności

Stoliki nocne bez lamp przy łóżku są niepraktyczne. Harmonię do wnętrza sypialni wprowadzają dwie bliźniacze lampy, po obu stronach dużego łoża. W nurtach awangardowych i eklektycznych mogą to być zupełnie różne wariacje. Światło w bocznym oświetleniu sypialni powinno być neutralne, o nie większej amplitudzie niż 25 W, co zapewni zarówno komfortowe i zdrowe czytanie, jak i rozproszy łagodnie nocny mrok. Pamiętaj, że jeśli dużo czytasz, abażur lampy powinien znajdować się na wysokości nie wyższej niż 50 cm od materaca.

lampki boczne w sypialni

Światło dla pasjonatów czytania przed snem

Do czytania zaleca się chłodną lub neutralną tonację światła i żarówkę o mocy w przedziale 40-80 W.

Idealnym rozwiązaniem dla książkoholików są regulowane kinkiety, które pozwalają na dobór kierunku oraz kąta padania światła. Wszelkie lampki na wysięgniku pozwalają na dostosowanie światła do aktualnych potrzeb czytelnika. Alternatywą kinkietów są lampy z klipsem,które możesz przypiąć choćby do półki nad łóżkiem, dostosowując światło do swoich preferencji. Dobrze sprawdzi się także lampa podłogowa stojąca obok łóżka.

aranżacja oświetlenia w sypialni z wykorzystaniem kinkietów

Lampy stojące – źródło światła i praktyczna dekoracja

Oświetlenie do sypialni w formie lampy podłogowej jest wyjątkowo funkcjonalne i zgrabne. Możesz je swobodnie przesuwać, choćby w pobliże toaletki lub garderoby. To komfortowy sposób kontroli oświetlenia bez wstawania z łóżka. Światło w takiej formie pasuje do wielkości każdej sypialni. Smukły stelaż wydłuża i powiększa przestrzeń. Zyskujesz dodatkowe światło boczne, zwłaszcza w pokoju o niewielkim metrażu. Lampa podłogowa jest idealna do tworzenia kącików relaksu i stanowi w wielu aranżacjach nierozłączny duet z fotelem „uszakiem”. Wybór lamp stojących na rynku zachwyca różnorodnością. Dzięki temu zaopatrzysz się w taką lampę, która wyeksponuje styl Twojej sypialni.

aranżacja oświetlenia sypialni z użyciem lampy podłogowej

Lampy do sypialni – świecąca dekoracja

Jeśli chcesz mieć perfekcyjnie oświetloną sypialnię, musisz we wnętrzu grać źródłami światła, w różnej odsłonie i barwie.

Każda sypialnia ma inny styl, a jeśli mowa o designie to pamiętaj, że oświetlenie stanowi kluczową rolę w budowaniu właściwego charakteru wnętrza. Jeżeli w pokoju dominują miękkie tkaniny, to doskonale sprawdzą się lampy abażurowe, które są ponadczasowe i świetnie prezentują się w sypialni klasycznej i nowoczesnej. Duże, szklane kule i odsłonięte żarówki są charakterystyczne dla wnętrz industrialnych, podobnie jak metalowe lampy wiszące na sznurkach i kablach oraz druciane klosze. Plafony i lampy sufitowe o tradycyjnej lub niebanalnej geometrii to uniwersalne oświetlenie wnętrz klasycznych, modernistycznych i minimalistycznych. Drewniane lub papierowe kloszebędą trafnie prezentować nurty boho, eko i skandynawskie.

aranżacja oświetlenia sypialni z wykorzystaniem abażurowej lampy

Praktyczne oświetlenie sypialni – inspiracje

Nowe formy oświetlenia w sypialni zaskakują. Są nieszablonowe, ale odświeżają wnętrze i pokazują je w nowej odsłonie.

Ściana światła – nowoczesne wykorzystanie świateł LED

Lampki LED są ergonomiczne, można je zastosować nawet w miejscu trudno dostępnym. Dzięki temu doświetlisz wszystkie strefy pokoju. Są idealne do wnęk, toaletek, ale prawdziwą furorę robią jako żywa, świetlna rama wokół łóżka. Takie zastosowanie tworzy trójwymiarowy efekt i powiększa optycznie sypialnię. Podświetlana ściana eliminuje inne dekoracje. Sama jest wyjątkową ozdobą, budującą nowoczesny, ale romantyczny klimat.

oświetlenie łóżka w sypialni światełkami LED

W sypialni zamiast LED-ów transparentnych zastosuj mleczne, które nie podrażnią oczu i lepiej wprowadzą Cię w stan błogiego relaksu.

Wiszące lampki jako alternatywa kinkietów

Eklektyzm wkracza do sypialni. Punkty świetlne wiszące w powietrzu po obu stronach łóżka nadają wnętrzu lekkości, oszczędzają miejsce i przełamują szablonowość standardowych lampek i kinkietów. Wiszące na długich kablach lampki są ich świetną alternatywą. Wcale nie muszą korespondować z designem centralnej lampy lub żyrandola. Modne są nie tylko małe kule, czy odsłonięte żarówki, ale także proste klosze ze szkła lub metalu.

Reflektory – atrybuty sypialni industrialnych i nowoczesnych

Choć ich design jest typowy dla nowoczesnych wnętrz, to w każdej sypialni mogą zdziałać cuda. Niesztampowy wygląd trójnogich lamp – reflektorów zachwyca, ale zdecydowanie poprawia użytkowość wnętrza. Reżyserska lampa oprócz atrakcyjnego wyglądu ma możliwość regulacji kąta padania światła. Dzięki temu sam kreujesz spot light, czyli wąski strumień światła dokładnie tam, gdzie potrzebujesz. Z taką lampą Twoja sypialnia będzie idealnie oświetloną sceną.

aranżacja oświetlenia sypialni z użyciem reflektoru

Oświetlenie jutra – nowe trendy w sypialni

Lampy jutra będą zaspokajać potrzeby estetyczne i zdrowotne. Nowoczesne oświetlenie podąży za ludzkimi potrzebami i będzie odpowiedzialne za tworzenie nastrojowego klimatu oraz stan ducha użytkowników. Do sypialni coraz częściej wprowadza się niestandardowe kształty żyrandoli, które zaskakują wzornictwem i formą. Wszystko po to, by przełamać oczywistość.

Okrągłe żyrandole kuliste, zbudowane w 100% z naturalnych, ptasich piór o średnicach dochodzących do 60 cm mają na myśl przywodzić lekkość, anielskość i wolność, ale przede wszystkim mają nie umknąć niczyjej uwadze. Idealnie nadają się do sypialni, ponieważ zaskakują formą – to pierwsze na rynku tak miękkie i puszyste lampy, które dają wnętrzu ciepłe, lekko przydymione światło.

Brak naturalnego światła, bezsenność i stres sprawiają, że ludzie trudniej się regenerują. Odpowiedzią na to są lampy biodynamiczne, które mają poprawić fizyczną i emocjonalną sferę człowieka. Użyta w lampie nowa technologia HCL pozwala na bezprzewodowe sterowanie i sama dostosowuje barwę światła do pory dnia i stylu życia. Rano zimne światło ma za zadanie pobudzać produkcję kortyzolu i zachęcać do działania. Popołudniowe stanie się neutralne, by wieczorem z kolei zamienić się w barwę ciepłą, wyciszającą. Już produkuje się takie źródła światła, adaptując je jako podręczne lampki.

Oświetlenie przyszłości w sypialni będzie tworzyć architektoniczny teatr świateł. Zachwycisz się idealnie gładkimi, świecącymi paskami. To dzięki innowacyjnej technologii światła LED, które z roku na rok jest jeszcze lepsza. Błyszczące, oświetlające linie, będą wpuszczane w ścianę lub sufit na aluminiowych profilach, w których będzie osadzone źródło. To nie są punktowe światła, ale jednolite, rozproszone strumienie, dzięki którym w sypialni będziesz mógł utworzyć spektakularny i futurystyczny efekt świetlny.

aranżacja oświetlenia wnętrza sypialni z użyciem podwójnych lamp

Oświetlenie w sypialni ma budować atmosferę relaksu, dbać o zdrowie oczu i w sposób estetyczny kreślić konkretną aranżację.

Planując oświetlenie do tego wnętrza, pamiętaj o tym, że:

 • centralne źródło światła powinno mieć ciepłą barwę,
 • w sypialni należy korzystać z kilku źródeł zasilania,
 • lampki boczne są w sypialni obowiązkowe,
 • światło wspierające czytanie powinno mieć barwę chłodną lub neutralną,
 • lampki nigdy nie wiesza się nad głową,
 • produkty regulowane i dostosowujące się do Twoich potrzeb są funkcjonalniejsze,
 • spójność designu oświetlenia i sypialni to klucz do estetycznej stylizacji.

Tylko dobrze dostosowane źródła światła zapewnią Ci komfortową sypialnię. Zaplanuj pomieszczenie, w którym będziesz czuł się dobrze. Niech odpowiednie światła kreślą piękną i świetlistą sypialnię i dbają o Twoje zdrowie.

Autor:# Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *