Urządzanie niewielkiej sypialni wymaga rozmieszczenia niezbędnych mebli, ale także ważnych decyzji, zwłaszcza w kwestii kolorystyki i dodatków. Podstawą jest jednak wybór korespondującego z resztą mieszkania stylu. Powinien on pasować także do lokatorów, zwłaszcza, że pokój sypialniany to wnętrze wyjątkowo intymne. Nawet mała sypialnia ma zachęcać do odpoczynku i stwarzać odpowiedni ku temu nastrój.
Spis treści
Niestety pomieszczenie, w którym ze względu na metraż niewiele się zmieści, może nastręczać istotnych trudności aranżacyjnych. Projektanci co rusz proponują nowe rozwiązania. Warto je podpatrywać, by stworzyć wymarzone miejsce na sen. Zobacz, jak urządzić wymarzoną sypialnię, która choć mała, kusić będzie aranżacją dającą poczucie spokoju i odprężenia. Poznaj tajniki projektantów, a łatwo stworzysz instagramowy, designerski wystrój.
Mała sypialnia – jak optycznie powiększyć wnętrze?
Sypialnia dla dwóch osób według ogólnych standardów powinna mieć nie mniej niż 16 m2. Jeśli ma dodatkowo pełnić funkcję garderoby, minimum 20 m2. Dobrze jednak wiemy, że ten idealny metraż to w mieszkaniach prawdziwa rzadkość. Nawet na małej powierzchni można stworzyć niezwykły azyl do snu i odpoczynku. Warto wykorzystać metody na powiększenie małej sypialni, jakie stosują projektanci. Podstawą są:
- Jasne kolory. Nie musi być to wyłącznie biel. W nowoczesnych trendach króluje ponadczasowa szarość i różne jej odcienie, ale pojawiają się też mniej nudne barwy. Przy doborze palety barwnej do aranżacji niewielkiej sypialni trzeba zachować rozsądek, bo to pomieszczenie mające służyć odpoczynkowi, regeneracji organizmu. Nie trzeba rezygnować z chłodnych kolorów na ścianie, bo w prosty sposób można je ocieplić poprzez tekstylia. Doskonałym wyborem będą zimne pastele: miętowy, błękitny, bananowy, brzoskwiniowy, jasny różowy, wrzosowy, a także chłodne odcienie ziemi: beżowy, piaskowy, jasny brąz, kremowy.
- Lustra, a najlepiej jedno większe. Zapewnią w małej sypialni wrażenie trójwymiarowości. Warto umieścić je tak, by wykreować ciekawe odbicie, np. po przeciwnej stronie okna. Żeby nie zajmowało dodatkowej przestrzeni, może stanowić front sypialnianej szafy. Takie rozwiązanie jest niezwykle funkcjonalne, przydatne podczas porannego szykowania się do codziennych obowiązków.
- Meble do sypialni o lekkiej formie, np. na nóżkach, które zapewnią wrażenie unoszących się w przestrzeni. Koniecznie w jasnej kolorystyce. Ciemne dodadzą ciężkości.
- Okna małej sypialnie niezasłonięte przez firany i zasłony. Choć w sypialni trzeba zadbać o ciemność w nocy, można uczynić to poprzez zastosowanie rolet okiennych lub żaluzji, np. modnych i oryginalnych drewnianych. Jeśli we wnętrzu sypialni stawiamy na tradycyjne tekstylia okienne, nie powinny być one wykonane z ciemnych, grubych materiałów, gdyż takie zabierają dużą ilość światła, przez co pomieszczenie wydaje się mniejsze.
- Odpowiednie wzory – świadome wykorzystanie pionowych pasów, np. na zasłonach, ułożenie w sypialni podłogi panelowej równolegle do dłuższej ściany i podobne triki spotęgują wrażenie ruchu, które jest bardzo pożądane w pokoju o małym metrażu.
Fani kolorów powinni zadbać o to, by w niedużej sypialni użyć faktycznie lubianych barw, sprzyjających dobremu samopoczuciu. Odprężająco działają pastele, zwłaszcza odcienie niebieskiego i zieleni. Przy aranżacji wnętrza sypialni o niewielkiej powierzchni bardzo istotne znaczenie ma zarówno nasycenie koloru, jak i jego temperatura. Warto zaakcentować ścianę za łóżkiem, np. poprzez fototapetę, tynk strukturalny czy inny kolor. W tym miejscu można zaszaleć z kolorem, nawet jeśli miałby być to czarny. Efekt głębi gwarantują chłodne odcienie. Ciekawie i modnie będą wyglądały granat, kobalt, szmaragdowa zieleń. W tym artykule znajdziesz więcej wskazówek dotyczących aranżacji ścian w sypialni.
Jasne wykończenie ścian jest równie istotne, jak podłogi czy sufitu. Konieczne jest pomalowanie sufitu na biało. To, co nie sprawdzi się na ścianach w małej sypialni, to przede wszystkim:
- Ciemne kolory, chyba że w roli akcentu, np. na jednej ze ścian. W takim przypadku warto rozjaśnić ciemne tło jasnymi meblami.
- Materiały chłodne, takie jak kamień czy płytki ceramiczne.
- Powierzchnie nierówne, które będą zbierały kurz.
Jakie meble do małej sypialni sprawdzą się najlepiej?
Najważniejszym meblem każdej sypialni jest łóżko. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, pamiętaj, że:
- podane w sklepach wymiary łóżka trzeba dokładnie sprawdzić, bo oznaczenie 160 cm może tyczyć się szerokości materaca i rama często jest szersza,
- łóżko należy dobrać do ilości korzystających z niego osób (pojedyncze 90 cm, podwójne minimum 140 cm, a najlepiej 160 cm) oraz ich wzrostu (dodając do wzrostu 20-25 cm),
- najlepiej ustawić łóżko tak, by z każdej strony zostawić wolną przestrzeń, co najmniej 60 cm;
- pomieszczenie wyda się większe, gdy model nie będzie posiadał wysokiego szczytu na krańcu przy nogach i zbyt masywnego wezgłowia,
- łózko z dodatkowym schowkiem to najlepszy egzemplarz, bo to dodatkowe miejsce do przechowywania – pozwoli pomieścić zapasowy komplet pościeli, koce, poduszki, ręczniki czy inne tekstylia.
Ustawienie łóżka jest ważne – zobacz jak prawidłowo ustawić łóżko w sypialni. Niestety w małej sypialni często trzeba dosunąć je do ściany, by pomieścić resztę niezbędnego wyposażenia. Czasem konieczne jest umieszczenie je pod oknem. W takim przypadku trzeba zadbać o zasłonięcie okna, zwłaszcza gdy przed nim znajduje się jakieś źródło światła, np. oświetlenie uliczne.
Drewniane łóżko sypialniane to solidny, jednak drogi wybór. Zdecydowanie tańsze są modele z płyty meblowej. Niezależnie od tego, z jakiego surowca dany egzemplarz wybierzemy, przy urządzaniu małej sypialni trzeba zrezygnować z tego, które jest ciężkie optycznie, bo może przytłoczyć aranżację. Najlepiej postawić na prostą, lekką wizualnie formę.
Obok głównego mebla powinny znaleźć się stoliki nocne. Jeśli w niewielkiej sypialni nie ma miejsca na stolik lub szafkę nocną, warto rozważyć półkę nad wezgłowiem łóżka. W wielu mieszkaniach uzupełnieniem sypialni jest garderoba. W przypadku małego pomieszczenia najlepiej skupić się na zaprojektowaniu funkcjonalnej, pojemnej szafy. Powinna ona sięgać sufitu, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Przy kompletowaniu wyposażenia i meblowaniu niewielkiego pokoju sypialnianego najlepiej zdecydować się na:
- wielofunkcyjne meble sypialniane: pojemną szafę z lustrem, łóżko ze schowkiem, szafkę nocną z szufladami lub drzwiczkami zamiast otwartych półek, albo zamiast niej komodę,
- łóżko o prostej formie,
- unikanie zbędnych mebli, by nie zagracić wnętrza małej sypialni.
Oświetlenie w małej sypialni
Planując system oświetleniowy niedużej sypialni, warto zainspirować się rozwiązaniami znanymi z hotelowych pokoi. Ciepłe światło sterowane włącznikiem przy łóżku lub pilotem to idealna propozycja do niewielkich wnętrz. Funkcjonalność to cecha, na którą trzeba zwrócić uwagę przy projektowaniu punktów świetlnych. Liczy się oczywiście również design. Do sypialni o małym metrażu projektanci proponują lampy z żarówkami dającymi klimatyczne światło, a najlepiej oświetlenie ze ściemniaczem. To drugie zapewnia największą funkcjonalność. Pozwoli delikatnie przygasić światło przed snem, by organizm mógł się skutecznie wyciszyć i odprężyć.
Aranżując oświetlenie wnętrza sypialni o małej powierzchni, warto pamiętać o tym, że:
- Każda z lamp powinna mieć lekką formę, w niewielkiej sypialni świetnie sprawdzą się modele transparentne lub z kloszem o otwartej konstrukcji z metalowych prętów.
- Zamiast typowych lamp nocnych stojących na szafkach przy łóżku, w niedużej sypialni można śmiało zastosować oświetlenie na zagłówku.
- Centralne światło to nie wszystko. W sypialni częściej korzysta się z dodatkowego oświetlenia.
- Modele idealne to te, które posiadają regulację kierunku padania światła.
Modne dodatki do małej sypialni
Dodatki w małej sypialni mogą wiele zmienić. Ich wybór powinien być przemyślany, bo niepasujące do siebie elementy spowodują chaos. W sypialnianym projekcie detal musi podkreślić styl wnętrza. Dekoracje we wnętrzu niewielkiej sypialni powinny posiadać dodatkowo funkcję użyteczną. W pokoju urządzonym w sielskim klimacie prowansalskim sprawdzi się lustro w zdobnej ramie. Tam, gdzie króluje styl loftowy, dobrze jest wprowadzić akcent w postaci plakatów. W każdej nowoczesnej aranżacji może pojawić się galeria z motywującymi i inspirującymi cytatami. Mała sypialnia w stylu boho obliguje do wprowadzenia dekoracji drewnianych czy plecionych, np. makram, wiklinowych koszy. W skandynawskim projekcie trzeba postawić na dużą ilość tekstyliów. Poduszki i narzuty w intensywnych barwach to świetna propozycja zarówno do eklektycznego, jak i nowoczesnego wnętrza glamour.
Aranżacja sypialni w strefie dziennej.
Jeśli w małym mieszkaniu nie ma możliwości wygospodarowania osobnego pokoju na miejsce do spania, trzeba je stworzyć w salonie. W takim wypadku idealnie byłoby posiadać wnękę, która pomieści łóżko. W wysokim wnętrzu można pozwolić sobie na antresolę, pod którą znajdzie się część dzienna. W rzeczywistości najczęściej trzeba jednak postawić na rozkładaną kanapę czy narożnik z funkcją spania. Taki mebel powinien pomieścić pościel. Dobrze jest znaleźć taki stolik kawowy, który będzie mógł pełnić funkcję szafki nocnej. Idealne modele to te mobilne z szufladami.