Odważne kolory mebli coraz częściej goszczą w polskich salonach. Oznacza to, że w stylistycznych dekoracjach Polacy stali się odważniejsi i z przekonaniem wychodzą poza utarte schematy aranżacyjne. Ciemne salony na świecie już dawno zyskały uznanie projektantów, ponieważ takie aranżacje tworzą miejsca wyszukane. Przekonaj się, że pomimo wyzwania, warto pójść w tym kierunku.
Spis treści
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto postawić na ciemne meble w salonie?
- Ciemne meble w salonie – wady i zalety
- Głębia koloru, czyli modne odcienie salonowych mebli
- Oświetlenie – obowiązkowa dekoracja ciemnego salonu
- Z jakimi dekoracjami łączyć ciemne meble w salonie?
Dlaczego warto postawić na ciemne meble w salonie?
Ciemne kolory pomniejszają przestrzeń, ale również pozwalają zamaskować jej mankamenty.
Grafit czy palisander wcale nie musi przytłaczać salonu, wręcz przeciwnie, wystarczy tylko dobrze rozplanować użycie ciemnego koloru i dodać to niego energiczne dodatki, by wyczarować luksusowy charakter wnętrza salonu. Z takimi kolorami trzeba grać rozważnie, by małych pokoi nie przytłoczyć. Musisz zwrócić uwagę na kolor ścian i podłogi, strukturę faktur oraz kształt i deseń dekoracji, by dominująca barwa ciemnych mebli nie okazała się nudną i mroczną plamą, ale wyniosła Twój salon na poziom architektonicznego mistrzostwa.
Czarne meble mogą zmniejszyć duży salon i dzięki temu nadać mu przytulności. Mimo to, skutecznie wymodelujesz niestereotypową i gustowną przestrzeń. Jeżeli chcesz zastosować taki design we wnętrzu małego salonu, dla zgubienia granic możesz sufit i podłogę pomalować na taki sam odcień jak meble. Wtedy salon wyda się większy, ale pod warunkiem, że obowiązkowo przełamiesz totalną głębię wyrazistymi dodatkami. Wszystkie ciemne kolory dodają wnętrzu animuszu i klasy – kreują ciekawe i szlachetne pomieszczenie o ponadczasowej elegancji – zobacz, jaki kolor ścian pasuje do brązowych mebli.
Ciemne kolory budują autorytet, wyraźnie eksponują kolor i mocno podkreślają niebanalny gust właścicieli.
Ciemne meble w salonie – wady i zalety
Elegancja musi iść w parze z estetyką, dlatego ciemne meble musisz czyścić regularnie, żeby w salonie zachować czystość i higienę. Ponadto meble w ciemnych barwach niosą wiele korzyści:
- mają większą moc kreacji luksusu, zwłaszcza gdy zestawisz je z ozdobami w kolorze złota lub srebra,
- są neutralne, wprowadzają do wnętrza spokój i harmonię,
- stanowią świetne tło dla innych dekoracji,
- stwarzają ogromne pole do aranżacyjnych popisów,
- idealnie łączą się z pozostałymi barwami,
- są wyjątkowe w zestawach kontrastowych – z bielą tworzą kompozycje lekkie i energetyczne,
- pasują do salonu w każdym stylu,
- kreują szlachetne i ponadczasowe wnętrza,
- zachwycają oryginalnością i odmienną stylizacją.
Na co uważać tworząc ciemne aranżacje w pokoju dziennym? To nie są łatwe barwy i trzeba się z nimi obchodzić ostrożnie, dlatego meblując salon z wykorzystaniem mebli w ciemnych kolorach (poznaj aranżacje z wykorzystaniem ciemnych mebli w kolorze wenge) pamiętaj, że:
- ciemny kolor skraca optycznie pomieszczenie – zobacz, jak powiększyć wizualnie wnętrze,
- meble w głębokich odcieniach wymagają dodatkowego oświetlenia w salonie – sprawdź, jaki kolor kanapy pasuje do ciemnych mebli wenge,
- stylizacje typu total black nadają się wyłącznie do przestronnych pomieszczeń z dużą ilością naturalnego światła,
- w małych salonach stosuj ciemne barwy umiarkowanie i obowiązkowo dodatki przełamujące monotonność – dowiedz się, jak umeblować mały salon w bloku.
- błyszczące fronty działają na korzyść niewielkich pokojów, a matowe dodają aranżacji majestatu – zobacz, jakie meble sprawdzą najlepiej – matowe, czy z połyskiem.
Głębia koloru, czyli modne odcienie salonowych mebli
Meble w ciemnych kolorach są uniwersalne – mogą reprezentować każdy nurt stylistyczny salonu. Nawet w wersji skandynawskiej używa się ich do budowania równoważących kontrastów.
Czerń jest bezapelacyjna w odsłonie salonów wyrafinowanych. Jest ponadczasowa i świetnie komponuje się z wszystkimi barwami. Czarny kolor mimo swej jednolitości jest niezwykle plastyczny.
Popularny jest grafit, który w przeciwieństwie do czerni zawiera w sobie pewną ilość bieli i światła. To stabilna i harmonijna barwa, która nie obciąża i nie przytłacza pokoju tak, jak kier. Delikatniejsze szarości stworzą salon subtelny, meble w odcieniach grafitu nadadzą wnętrzu salonu zdecydowanego charakteru – poznaj zalety szarej kanapy w salonie.
Odcienie ciemnej czekolady w zestawieniu z modnym, różowym mosiądzem wykreują w salonie ciepły i dostojny klimat. Ciekawe połączenie uzyskasz, zestawiając kolor ciemnych mebli ze złotem, różem i surowym drewnem, w każdej odmianie. To przyjazne i ciepłe barwy. Sprawdź, czy meble w salonie muszą być takie same.
Wybierając meble do salonu warto również zwrócić uwagę na ciekawe w tym sezonie odmiany karmazynowych granatów i szafirowych zieleni. Obie tonacje choć chłodne, w połączeniu ze złotem lub srebrem pozwalają na bogatą kreację salonu.
Oświetlenie – obowiązkowa dekoracja ciemnego salonu
Neutralna barwa światła w ciemnym salonie sprawdzi się lepiej niż światło żółte, które jest ciepłe, ale przyciemnia.
Ciemne meble mają sporo zalet, ale ich tonacje zawierają w sobie mało światła. Aby salon nie był mroczną jaskinią, musisz go dodatkowo rozjaśnić. Zobacz, jak zaaranżować oświetlenie w salonie.
W centralnym oświetleniu salonu idealnie sprawdzą się żyrandole i lampy sufitowe z dużą ilością punktów świetlnych i możliwością ich regulacji. Rozbudowane pająki z kryształowymi elementami stworzą świetlną iluminację w nurtach glamour i nowojorskich. Idealnie sprawdzą się lampy – stelaże, w których dodatkowo kontrolujesz kąt padania światła.
Dodatkowe elementy oświetlenia wnętrza salonu z ciemnymi meblami w postaci wiszących lamp nad stołem, stolikiem kawowym lub sofą zadziałają na plus salonu. Tu musisz doświetlić wszystkie strefy, żeby pokój nie stracił swojej funkcjonalności. Kącik relaksu, w którym stoi uszaty fotel będzie praktyczny, jeśli obok umieścisz lampę podłogową.
Ciekawie w salonie będą wyglądać podświetlane meble. W połączeniu z przeszkleniami stworzą istny teatr świateł. Malutkie kinkiety nad obrazem czy półką nie tylko rozświetlą, ale wyczarują dodatkową dekorację. Korzystaj także z nowoczesnych taśm LED-owych, dzięki którym doświetlisz salon, stosując je w relingach i podwieszanych sufitach.
Z jakimi dekoracjami łączyć ciemne meble w salonie?
Ciemne meble w salonie wyglądają dobrze w połączeniu z metalem. Złote uchwyty lub srebrne wykończenia przełamują monochromatyczność i wprowadzą do wnętrza dynamikę. Dzięki temu salon staje się miejscem energicznym i lekkim.
Aby ocieplić klimat pokoju dziennego, wprowadź pod dach salonu surowe elementy drewna – nie tylko w podłogowych deskach, ale także lampach, stolikach kawowych i dekoracjach. Drewno to naturalny i przyjazny element ciemnych salonów. Wnętrze stanie się przytulniejsze również dzięki miękkim i lśniącym tkaninom: w sofach, zasłonach i dekoracyjnych poduszkach.
Pokoje ciemne wyglądają lepiej w zestawieniu z naturalnym kamieniem i szkłem, które rozświetlą salonowe ciemności. Marmur i granit udekorują salony luksusowe, a beton – industrialne. Przeszklenia w meblach, szklane wazony, lampy i lustra odbijają światło i poprawią optykę pokoju.
Wszystkie ciemne meble dobrze łączą się z bielą ścian salonu. Czarne fronty są idealne dla każdego tła, nawet czarnych powłok. Szare meble pasują do odcieni pastelowych: mięty, różu i cytryny. W neutralnej odsłonie świetnie wyglądają na tle ścian w tym samym kolorze, ale jaśniejszej tonacji. Meble do salonu w kolorze palonej kawy przyciągają ciepłe odcienie brzoskwini, złota, różu i beżów.
Nie bój się ciemnych mebli. Ich zastosowanie wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ale w prosty sposób zmienia zwykły pokój w szykowny i gustowny salon.