Niewielkie mieszkania są obecnie bardzo modne. Konsumenci w wielu przypadkach świadomie rezygnują z ogromnych przestrzeni mieszkalnych, generujących wysokie koszty zakupu, adaptacji i utrzymania. Deweloperzy z zadowoleniem zacierają ręce, tworząc budynki, złożone z mikro apartamentów lub mieszkań typu studio, przeznaczonych głównie na cele inwestycyjne, pod wynajem. Budynki, powstałe w drugiej połowie XX wieku, wciąż chętnie wybierane przez poszukujących nieruchomości, przede wszystkim ze względu na atrakcyjną lokalizację. Tego typu lokale mieszkalne oferują również wygospodarowanie maksymalnej ilości pomieszczeń na niewielkiej przestrzeni. Koszt zmian konstrukcyjnych byłby znacznie większy od użycia kilku tricków, dzięki którym niewielkie pomieszczenia będą wydawały się większe. Moda na małe wnętrza nie musi oznaczać niewygody i wrażenia zagracenia. Zaaranżuj niewielkie pomieszczenia z pomysłem, stosując sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni i nie trać ich użyteczności.
Spis treści
Optyczne powiększenie małego mieszkania
Wybierając małe mieszkanie świadomie decydujesz się na zalety i wady, wiążące się z użytkowaniem niedużych pomieszczeń. Zapytasz więc, dlaczego optycznie powiększać małe pomieszczenia, które faktycznie pozostaną tak samo niewielkie? Odpowiedź brzmi, dla własnej wygody i dobrego samopoczucia. Optycznie powiększone pokoje to pomieszczenia, w których królują jasne odcienie, minimalizm w doborze mebli i dodatków oraz wielofunkcyjne, nowoczesne rozwiązania. W małych odpowiednio zaaranżowanych, wnętrzach mieszkalnych, które wyglądają na większe poczujesz się komfortowo.
Kolory optycznie powiększające wnętrze
Podstawą optycznego powiększania wnętrza pokoju, a zarazem sprawdzonym sposobem na iluzję większej przestrzeni danego pomieszczenia jest zastosowanie w nim jasnych odcieni sufitu, ścian oraz podłogi. Ponadczasowa biel jest sprawdzonym rozwiązaniem, które zastosujesz najłatwiej i poniesiesz najniższe koszty adaptacji pomieszczeń. Sufit w kolorze białym będzie sprawiał wrażenie umieszczonego wyżej, zwłaszcza jeśli na ścianach całego mieszkania, wzdłuż sufitu pozostawisz biały pas o szerokości kilku centymetrów. Ściany pokoju w małym pomieszczeniu pomaluj na biało lub w odcieniach pastelowych. Możesz modelować wymiary pokoju, łącząc pastelową kolorystykę ścian z bielą. Podłoga, która optycznie powiększa pomieszczenie to deski drewniane, panele laminowane, winylowe lub terakota w jasnym, bielonym odcieniu. Unikaj intensywnych kolorów i widocznych kontrastów. Jakie kolory optycznie powiększają wnętrze?
- biel,
- pastelowe odcienie: błękit, miętowy, pudrowy róż, odcień wanilii,
- jasna szarość,
- odcienie beżu,
- żółty, jasno-zielony, liliowy i koralowy (w dodatkach).
Gra światłem, czyli oświetlenie optycznie powiększające wnętrze małego pokoju
Aby uniknąć efektu małego, niskiego pokoju warto zrezygnować z oświetlenia głównego, wiszącego, w postaci efektownego abażuru. Wisząca, duża lampa optycznie przytłacza i obniża pomieszczenie, zwłaszcza jeśli jej kolor kontrastowo różni się od barwy sufitu i ścian. W celu optycznego powiększenia wnętrza małego pokoju wybierz oprawy natynkowe w kolorze sufitu i stwórz z ich pomocą specjalne strefy oświetlenia w pomieszczeniu. Ogromne znaczenie ma gra światła, stworzona dzięki dodatkowemu oświetleniu punktowemu. Lampy stojące, stołowe lub nowoczesne kinkiety stworzą w małych pomieszczeniach wyjątkową atmosferę, wymodelują i optycznie powiększą wymiary pokoju.
Optyczne powiększenie mieszkania dzięki dobrze dobranym meblom
Dobór mebli do pokoju w małym mieszkaniu powinien zostać starannie przemyślany. Sprawdzonym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza pokoju z udziałem mebli jest wybór jasnych, najlepiej białych mebli wielofunkcyjnych o minimalistycznej stylistyce. Nowoczesne meble, pozbawione wyraźnie odznaczających się uchwytów, które stapiają się kolorystycznie ze ścianą do doskonały wybór. We wnętrzu pokoju warto zastosować również fronty szklane oraz lustrzane, dzięki którym meble nabiorą optycznej lekkości. Wybieraj meble wysokie, aż po sufit. Dzięki nim zyskasz w pokoju dodatkową, powiększoną przestrzeń do przechowywania oraz wrażenie wyższych pomieszczeń. Świetnie sprawdzą się szafki i sofy na wysokich nóżkach, które będą wyglądały na lżejsze i doskonale wpiszą się w wystrój małych pomieszczeń. W małym pokoju nie stosuj dużej ilości mebli, które mogłyby przytłoczyć małe wnętrze. Do optycznego powiększenia pokoju doskonale sprawdzą się szafy zabudowane we wnękach oraz ażurowe regały, tworzące nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Tapety, które optycznie powiększą wnętrze pokoju
Małe pokoje niewielkich mieszkań można modelować kolorami, wzorami i światłem. Umiejętny dobór okładzin oraz niewielkiej liczby elementów wyposażenia pozwoli zachować praktyczność oraz optyczne powiększenie przestrzeni. Wybierz modną tapetę na jedną ze ścian pokoju i dodaj wnętrzu wrażenia większej przestrzeni. Efekt optycznego powiększenia wnętrza pokoju możliwy jest dzięki zastosowaniu fototapet z wrażeniem głębi. Zwróć uwagę na widok lasu, ścieżki lub oddalającej się linii horyzontu. Fototapety pozwolą umiejętnie wymodelować kształt pomieszczenia, czyniąc je optycznie większym. Jeśli potrzebujesz mniej wyrazistego akcentu na ścianie, wybierz tapetę 3D, zawierającą motyw graficzny w postaci trójwymiarowej iluzji. Dla miłośników bardziej stonowanych wzorów odpowiedni efekt stworzą pionowe lub poziome, cienkie paski, drobny deseń kwiatowy lub pastelowa tapeta o wyraźnej strukturze.
Dodatki, książki i bibeloty w małym pomieszczeniu
W małym pomieszczeniu ekspozycja dodatków jest ryzykowna nie tylko ze względu na efekt zagracenia i optycznego pomniejszenia wnętrza, ale i z powodu ograniczenia funkcjonalności. Małe pokoje wymagają zachowania maksymalnie dużej przestrzeni komunikacji oraz swobody w dostępie do okna, drzwi oraz mebli. Jeżeli chcesz optycznie powiększyć wnętrze pokoju zachowaj umiar w eksponowaniu przedmiotów dodatkowego wyposażenia, pamiątek, obrazów i dekoracyjnych świec. Ich nadmiar sprawi, że pokój wyglądał będzie na jeszcze mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Jakie dodatki dobrać do małego pokoju, aby optycznie go powiększyć?
- oświetlenie dodatkowe w nowoczesnym lub minimalistycznym stylu,
- książki – niewielka ilość, pogrupowane na półkach lub regałach książkowych według kolorystyki opraw,
- obraz-reprodukcja lub zdjęcie bezramowe lub w nowoczesnej, jasnej ramie bez ozdób (tematyka dzieła nowoczesna, może być to abstrakcja),
- miękki pled w kolorystyce, zbliżonej do koloru sofy,
- lustra, które odbijając światło, powiększają optycznie wnętrze,
- szkło jako element mebli (blat stolika kawowego lub przeszklone witryny).
Aranżacja okna w małym wnętrzu ma ogromne znaczenie
Poza kolorami, rodzajem wyposażenia oraz oświetleniem, istotne znaczenie dla optycznego wrażenia większej przestrzeni ma okno oraz jego przesłony. Aby zwiększyć optycznie przestrzeń pokoju, zrezygnuj z przesłon. Ciężkie zasłony i firanki, zatrzymujące naturalne światło przytłoczą wnętrze. Jeśli potrzebujesz prywatności, do swojego mieszkania wybierz białe, cienkie żaluzje lub jasne rolety tekstylne. W procesie optycznego powiększania pokoju nie bez znaczenia będzie kolor i rodzaj ramy okiennej. Okno w małym pokoju powinno posiadać białą ramę. Sprawdzi się również rama z jasnego drewna. W celu uzyskania idealnego efektu optycznego powiększenia mieszkania dobierz drzwi wewnętrzne w kolorze, odpowiadającym odcieniowi podłogi lub perfekcyjnie powiększające wnętrze, białe drzwi.
Optyczne powiększenie pokoju na poddaszu
Pokój na poddaszu to nie lada wyzwanie aranżacyjne. Adaptacja ścianki kolankowej i skosu nieczęsto są możliwe, dlatego tak ważne jest staranne zaplanowanie ustawienia oraz rodzaju mebli, które znajdą się w pomieszczeniu. Po pierwsze, powiększając optycznie wnętrze, wpuść do pokoju na poddaszu więcej światła, po drugie wybierz jasne meble, najlepiej w formie zabudowy na wymiar, dzięki którym zabudujesz skosy i powierzchnię pod nimi. Schowaj dekoracje i podziel pomieszczenie na wyraźnie widoczne strefy funkcjonalne:
- strefę relaksu,
- strefę nauki/pracy,
- strefę do spożywania posiłków.
Pokój znajdujący się na poddaszu można także optycznie powiększysz dzięki odpowiednio dobranym meblom, jasnym kolorom i oświetleniu.
Jak optycznie podwyższyć niski sufit?
Sposób malowania z pozostawionym paskiem na ścianie (w kolorze sufitu), w górnej części wzdłuż krawędzi, wyznaczającej sufit jest niezmiennie modny i efektowny. Możesz kontynuować na suficie aplikację tapety, wzmacniającej efekt powiększenia pokoju. Wybierz takie ustawienie mebli, aby zagwarantować nie tylko wizualne powiększenie przestrzeni, ale także pełną funkcjonalność pomieszczenia.
Sposób na optyczne poszerzenie wąskiego przedpokoju
W wąskim pokoju i przedpokoju niezwykle ważne jest wizualne poszerzenie jego przestrzeni. Aby umiejętnie zastosować sposoby na optyczne poszerzenie wnętrza, wybierz ścianę przedpokoju lub wąskiego pokoju, która stanie się bazową. Pomaluj wybraną ścianę na inny kolor lub jeśli stosujesz tapetę, wybierz dla niej poszerzający wzór. Podłoga w wąskim pokoju powinna być ułożona w taki sposób, aby dodatkowo poszerzać pomieszczenie (równolegle do krótszej ściany). W celu uzyskania optymalnego efektu optycznego powiększenia zrezygnuj z masywnych, ciężkich mebli w ciemnych odcieniach. Stosuj fronty z lustrem oraz płytkie szafy i szafki, w których znajdziesz funkcjonalną przestrzeń do przechowywania. Schowaj drobiazgi.
Jak powiększyć optycznie małą kuchnię?
Mała kuchnia wymaga zaplanowania zabudowy, umożliwiającej komfort przemieszczania się i przygotowywania posiłków. Wybierz jasne szafki kuchenne z frezowanymi uchwytami. Świetnie sprawdzą się białe meble kuchenne oraz blat w odcieniu jasnego drewna. Podłoga w jasnym odcieniu oraz minimalistyczna dekoracja okna dopełnią efektu optycznie przestronnego, większego pomieszczenia kuchennego. Wybierz wąski stolik i krzesła, sprawiające wrażenie lekkich.
Optyczne powiększenie pokoju, kuchni i przedpokoju wymaga połączenia sposobów na modelowanie wnętrza. Przedstawione, gotowe pomysły wystarczy spoić i wybrać z nich odpowiadające Twoim potrzebom elementy. Szeroki wybór ciekawych mebli i dodatków znajdziesz w sklepie Edinos.pl. Pamiętaj, proste sposoby na powiększenie wnętrza to przede wszystkim jasne kolory, przede wszystkim biel, doża ilość naturalnego światła oraz uporządkowany minimalizm w eksponowaniu przedmiotów.