Zadbaj o wygląd Twojego domu również po zmroku

Oświetlenie daje wygodę, piękno i styl. Pozwala cieszyć się relaksem i wydajnie pracować. Spaja stylizacje wnętrzarskie i tworzy rozbudowane gry światła i cienia. Stanowi jeden z najważniejszych walorów Twojego wnętrza.

Wybranie odpowiedniego oświetlenia do domu wymaga nieco wiedzy. Dlatego chcę się podzielić z Tobą kilkoma praktycznymi wskazówkami, aby oświetlenie Twojego domu zapierało dech w piersiach domownikom oraz gościom, którzy zobaczą je po zmroku.

Ponadczasowe żyrandole


Reprezentacyjnym miejscem, w którym przebywają goście i domownicy jest salon. Dlatego powinien być odpowiednio oświetlony, aby podkreślić jego styl i stworzyć miłą atmosferę. Jako główne źródło polecam żyrandol, który rozświetli wnętrze we wszystkich kierunkach. Element ten można dobrać odpowiednio do stylu wnętrza – może być prosty lub bardziej wytworny. W salonach o większej powierzchni doskonale komponują się żyrandole, które zawierają 4-5 kloszy emitujących światło. Natomiast w mniejszych pomieszczeniach wystarczą 2 lub 1 klosz. W sypialni natomiast moim zdaniem warto zastosować żyrandol dedykowany. Jeśli środek sufitu wypadnie nad łóżkiem, to należy zamontować niski model, aby nie przeszkadzał, np. podczas ścielenie łóżka. Natomiast w kuchni polecam zastosować żyrandol kuchenny – najlepiej na środku pomieszczenia.

Żyrandol w stylu industrialnym Montano
Żyrandol w stylu industrialnym Montano

Wiszące lampy jako punktowe oświetlenie


Jeżeli w salonie znajduje się mniejszy stół, to polecam oświetlić go pojedynczą lampą, wiszącą centralnie nad jego środkiem. Natomiast na stoliku kawowym, polecam umieścić lampę stojącą, która stworzy odpowiedni klimat przy piciu kawy lub herbaty wieczorem. Natomiast w kuchni lub jadalni, stół jadalny doskonale oświetli lampa wisząca lub kompozycja składająca się kilku lamp. W ofercie sklepu Edinos.pl znajdują się modele o różnej wielkości i kolorach, dlatego polecam je dobrać odpowiednio do kolorystyki i stylu mebli. Natomiast jeśli meble w kuchni są zabudowany, to warto zamontować dodatkowe źródła światła pod szafkami, które doświetlą blat i ułatwią przygotowywanie posiłków.

Loftowa lampa wisząca Niki
Loftowa lampa wisząca Niki

Kinkiety jako świetne uzupełnienie oświetlenia


Uzupełnieniem żyrandola są dyskretne kinkiety umieszczone na ścianach. W sypialni polecam zamontować kinkiety na ścianie za łóżkiem, aby można je wygodnie włączać i wyłączać. Istnieją kinkiety, które emitują światło w różnych kierunkach. Dlatego warto zdecydować się na modele skierowane w dół, aby np. rozświetlały książkę podczas czytania w łóżku. Natomiast w salonie, kinkiety doskonale sprawdzają się do podświetlania kominka lub ściany z TV. Takie elementy można również zamontować na ścianie obok jadalnego stołu oraz na korytarzu. W łazience natomiast polecam je umieścić obok lustra, aby doświetlały twarz, np. podczas nakładania makijażu lub golenia.

Kinkiet nad lustro Quade - czarny
Kinkiet nad lustro Quade – czarny

Plafon to naprawdę praktyczne źródło oświetlenia


Kolejnym elementem oświetlenia domu są plafony, które posiadają różne kształty i wzory. W szczególności polecam je stosować do oświetlania korytarza lub holu. W tym celu można je zamontować na ścianach pionowych lub suficie. Plafony z kloszami doskonale sprawdzają się również w mniejszych sypialniach, ponieważ są mniejsze niż żyrandole. Wykonane z elementów stalowych, o prostej budowie, doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Natomiast drewniane wprowadzają uczucie ciepła do pomieszczenia. Płaskie modele doskonale sprawdzają się też w oświetlaniu łazienki.

Od lewej: plafon w stylu glamour Wenez - czarny, nowoczesny plafon glamour Denvex
Od lewej: plafon w stylu glamour Wenez – czarny, nowoczesny plafon glamour Denvex

Pamiętaj, że oświetlenie domu wymaga prawidłowego zaplanowania oraz odpowiedniego doboru lamp, które będą pasowały do charakteru Twojego wnętrza i stylu jaki w nim panuje. Dobrze dopasowane oświetlenie, sprawi, że Twoja przestrzeń stanie się równocześnie praktyczna i stylowa.

Autor:#Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *