Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz, tworzonej przez perfekcjonistów

Dlaczego styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz dedykowany jest przede wszystkim profesjonalistom, dla których perfekcja w każdym detalu jest niezbędna, aby czuć się komfortowo? Otóż dlatego, że ten styl aranżacyjny, wywodzący się z japońskiej filozofii zen koncentruje się wokół harmonii oraz spokoju. W pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym króluje porządek, ład, proste kształty oraz puryzm.

JEDNOOSOBOWE ŁÓŻKO Z POJEMNIKIEM 120X200 NIKOS 3X
JEDNOOSOBOWE ŁÓŻKO Z POJEMNIKIEM 120X200 NIKOS 3X

Z kraju kwitnącej wiśni na europejskie salony

Japońskie pojęcie estetyki, ukształtowane w myśl konceptu wabi-sabi początkowo stosowane było przez Azjatów z kraju, w którym kwitnące wiśnie wystarczają jako efektowna dekoracja. W minimalistycznych wnętrzach króluje biel oraz pozostałe, neutralne, ponadczasowe, stonowane barwy, proste kształty, brak widocznej struktury oraz kąty proste. Wszechobecne światło wzmacnia efekt harmonijnego uporządkowania. Coraz popularniejszy w Europie styl minimalistyczny we wnętrzach przemyca odrobinę koloru, wprowadzając do minimalistycznych nieruchomości połączenie bieli i szarości z kolorem pomarańczowym, bordo, zielenią lub niebieskimi barwami. Podkreślenie funkcji konkretnego przedmiotu czernią wygląda doskonale i coraz częściej pojawia się w minimalistycznych koncepcjach.

ROZKŁADANA PIKOWANA SOFA LANILA - NIEBIESKA
ROZKŁADANA PIKOWANA SOFA LANILA – NIEBIESKA

Czy styl minimalistyczny będzie odpowiednim kierunkiem wystroju Twojego mieszkania?

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz zyskuje coraz szersze grono miłośników. Jeśli należysz do osób systematycznych, cenisz ład, porządek, czystość oraz perfekcyjnie dbasz o minimalizację ilości przedmiotów codziennego użytku, ten popularny styl będzie dla Ciebie odpowiedni. Twoje mieszkanie to świątynia starannie zaplanowanej harmonii, która widoczna jest już od wejścia, poprzez strefę dzienną, po sypialnię i łazienkę? Styl minimalistyczny jest więc tym, który sprawi, że we wnętrzu poczujesz się dobrze. Urządzając swój dom lub mieszkanie w modnym stylu minimalistycznym nie osłaniaj okien ozdobnymi firanami i zasłonami, wpuść do wnętrza dużą ilość naturalnego światła. Jeśli rośliny, to tylko te zielone, o masywnych liściach, umieszczone w modnych donicach, imitujących beton lub naturalny kamień. Tak, styl minimalistyczny to ukłon w kierunku naturalnych materiałów wysokiej jakości. Wybieraj drewno, kamień, dodaj do nich gładkie powierzchnie mebli, wykończonych na wysoki połysk oraz metal.

KONTYNENTALNE ŁÓŻKO Z POJEMNIKIEM RINA 140X200
KONTYNENTALNE ŁÓŻKO Z POJEMNIKIEM RINA 140X200

Minimalizm we wnętrzach perfekcjonistów

Jesteś osobą, dla której codzienna dbałość o porządek jest naturalna, a bibeloty i pamiątki z podróży znajdują się w specjalnie przygotowanych, schowanych pojemnikach? Nie eksponujesz dekoracji, Twoje meble wolne są od przypadkowo odłożonych przedmiotów, starannie planujesz umeblowanie, aby w pomieszczeniach znajdowała się minimalna ilość elementów? Zaaranżuj wnętrza w minimalistycznym stylu, hołdującym eleganckiej, nowoczesnej prostocie. Subtelna geometria, w której najważniejsze są kąty proste, nieskomplikowane kształty, brak zdobień, a nawet uchwytów oraz monotematyczność gładkich powierzchni sprawiają, że dominujący styl minimalistyczny optycznie powiększa przestrzenie. Twój perfekcjonizm i systematyczna dbałość o porządek zdecydowanie przydadzą się w utrzymaniu minimalistycznej tendencji w aranżacji.

Wnętrze w stylu minimalistycznym.

Podstawy minimalistycznych aranżacji – cechy stylu

Inspirowany Japonią oraz spokojem i harmonią filozofii zen styl minimalistyczny w wystroju pomieszczeń charakteryzuje się przede wszystkim nowoczesną prostotą i ładem, widocznymi na pierwszy rzut oka. Stylowe meble o prostych kształtach, umieszczone w przestronnych, doświetlonych panoramicznymi oknami wnętrzach nie potrzebują dodatkowych dekoracji. We wnętrzach, urządzonych minimalistycznie nie znajdziesz wzorzystych tkanin, dekoracyjnych gadżetów, intensywnych kolorów oraz pasteli w postaci dodatków. Minimalizm we wnętrzach cechuje przede wszystkim harmonia elementów, spójność kolorystyki i struktury, prostota kształtów, ekspozycja przedmiotów, których używasz, bez niepotrzebnych elementów. Nowoczesny design w stylu minimalistycznym spotyka się ze światłem, które ważne jest o każdej porze dnia.

Meble i oświetlenie w pomieszczeniach, utrzymanych w minimalistycznym stylu

Styl minimalistyczny to przede wszystkim linie, układające się w geometryczne kształty, tworzone z kątów prostych. Meble w pomieszczeniu minimalistycznym powinny być zatem bezuchwytowymi, nowoczesnymi przedmiotami, eksponującymi kwadratowy i prostokątny kształt. Meble wypoczynkowe powinny być spójne z kształtem mebli, czyli nawiązujące kształtem do kwadratów i prostokątów. Szerokie siedziska i oparcia rekompensują brak miękkich poduch i siedzisk, w które zapadasz się podczas wypoczynku. Minimalistyczne oświetlenie to przede wszystkim oprawy sufitowe (natynkowe i podtynkowe), skoordynowane stylem i kolorystyką z jego barwą. Oświetlenie stołowe oraz ścienne, w stonowanych barwach bieli, szarości, beżu zapewni doskonałe doświetlenie po zmroku, nie zaburzając minimalistycznej koncepcji wystroju.

SKANDYNAWSKA LAMPA WISZĄCA LED - EX313-DALO
SKANDYNAWSKA LAMPA WISZĄCA LED – EX313-DALO

Kolory, materiały i dodatki w stylu minimalistycznym

Minimalizm w czystej postaci zakłada zastosowanie ponadczasowej, neutralnej bieli jako bazy aranżacyjnej, dodatkiem są meble i pozostałe, niezbędne przedmioty w kolorze szarym, beżowym, ewentualnie kontrastowo, czarnym. Zastosowanie naturalnych materiałów wzmacnia nie tylko minimalistyczny charakter pomieszczenia, ale zwiększa luksusowy, modny efekt wystroju. Drewno dodatkowo wpłynie na optyczne ocieplenie wystroju wnętrza. Jeśli zastosujesz je w kilku elementach, niech odcień drewna będzie zbliżony. W pomieszczeniach, utrzymanych w stylistyce minimalistycznej nie spotkasz się z dekoracjami. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z jakiejkolwiek ozdoby. Czarno-białe zdjęcia w czarnych lub białych ramkach bez zdobień będą wyglądały ponadczasowo i gustownie. Urządzając mieszkanie lub dom w stylu minimalistycznym, warto zachować spójność. Ogranicz wpływy minimalistyczne w pokoju dziecięcym i młodzieżowym. Najmłodsi uwielbiają otaczać się zróżnicowanymi kolorami i strukturami, co ma pozytywny wpływ na ich rozwój.

ŁÓŻKO DLA DZIECKA DOMEK OLAF 80X180
ŁÓŻKO DLA DZIECKA DOMEK OLAF 80X180

O czym warto pamiętać urządzając minimalistyczny salon, kuchnię i łazienkę?

W minimalistycznym salonie ogranicz ilość mebli. Wystarczy sofa lub narożnik (sprawdź, jak ustawić narożnik w salonie) stolik kawowy oraz stolik pod telewizor – zobacz, czy wszystkie meble w salonie muszą być takie same. Możesz zastosować minimalistycznie prezentujące się szafki wiszące, tworzące nowoczesną mini zabudowę w strefie multimediów. Efektowne meble o prostych kształtach wystarczą, by schować w nich wszystkie, niezbędne przedmioty.

SALON W STYLU MINIMALISTYCZNYM

Zabudowa kuchenna powinna być jasna i prosta. Nie stosuj frontów z frezowaniem oraz ozdobnych uchwytów. Gałki meblowe również nie znajdą tu zastosowania. Powierzchnia szafek kuchennych powinna być gładka, a większość sprzętów drobnego AGD, naczyń, przyborów schowana – sprawdź, jak dobrać kolor blatu kuchennego. Nowoczesna wyspa kuchenna z płytą grzewczą, pozbawioną wystających elementów podkreśli minimalizm wystroju kuchni. Stół wraz z krzesłami do minimalistycznego wnętrza dopasuj kolorystycznie do kolorystyki i materiału, z którego wykonane są szafki lub blat roboczy. Niech każdy element o prostym kształcie idealnie do siebie pasuje, tworząc efekt spójnego uporządkowania.

BIAŁY ZESTAW MEBLI KUCHENNYCH - LIMO
BIAŁY ZESTAW MEBLI KUCHENNYCH – LIMO

Minimalistyczna łazienka to pomieszczenie, w którym głównym elementem wystroju jest kabina walk-in lub wanna, zabudowana glazurą o efekcie betonu, kamienia lub drewna. Niewielka ilość kolorów, inspirowanych barwami ziemi, geometryczne, nieskomplikowane kształty, dotyczące nie tylko aranżacji ścian oraz stylu sanitariatów, dotyczą ponadto dodatków, takich jak armatura, ręczniki, półki oraz meble łazienkowe. Pamiętaj, aby kosmetyki oraz przybory toaletowe umieścić w zamkniętych szafkach oraz zredukować ich ilość. Naturalne materiały i jasne kolory łącz umiejętnie na zasadzie dopełnienia i nie stosuj ich w ilości większej niż trzy.

Wady i zalety aranżacji w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny może być jednocześnie piękny oraz wymagający poświęceń. Harmonijny ład wymaga wiele zaangażowania. Niełatwe zadanie, jakim jest codzienne uporządkowanie przestrzeni, systematyzacja w przechowywaniu oraz dbałość, by nie posiadać niepotrzebnych przedmiotów w dobie konsumpcjonizmu nie jest zadaniem prostym, jednak dla prawdziwych miłośników porządku w perfekcyjnym wydaniu, minimalizm odwdzięcza się niezakłóconą harmonią, estetyką, czystością oraz spójnością. Jeśli jesteś osobą systematyczną, styl minimalistyczny będzie dla Ciebie odpowiedni i nie odczujesz wad, które mogą pojawić się w przypadku osób niezorganizowanych w kwestii porządku. Urządzając wnętrza w stylu minimalistycznym, musisz przygotować się na codzienną dbałość o czystość i utrzymanie sprawnej organizacji przechowywania. W zamian zyskasz nowoczesność, elegancję oraz harmonię, które sprawią, że będziesz czuć się komfortowo.

Autor:#Beksa

Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *