Nowoczesne oświetlenie ogrodowe – jak w prosty sposób stworzyć piękny i funkcjonalny ogród?

Ogród to miejsce, gdzie odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, a ponadto relaksujemy się po trudach dnia.  Właściwe jego oświetlenie pozwala na przedłużenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Dzięki niemu można też podkreślić piękno zieleni. W czasach obecnych oświetlenie ogrodowe stało się niezwykle istotnym elementem aranżacji, który dodaje nie tylko uroku, ale też funkcjonalności. 

Z czego składa się nowoczesne oświetlenie ogrodowe?

Okazuje się, że nowoczesne oświetlenie ogrodowe składa się z kilku elementów, które pozwalają na uzyskanie efektownych efektów. Dodatkowo zapewniają też funkcjonalność. Najważniejsze elementy to źródła oświetlenia oraz sterowanie oświetleniem. Te pierwsze odpowiadają za ilość oraz kierunek światła. W zależności od indywidualnych preferencji można zastosować różne typy źródeł oświetlenia.

Kinkiet ogrodowy w stylu klasycznym

Źródło światła i jego sterowanie

Bardzo popularne są lampki ogrodowe, kinkiety, reflektory, a także słupki oświetleniowe. Natomiast w kwestii sterowania światła, nowoczesne oświetlenie ogrodowe może być sterowane za pomocą różnych urządzeń. Najczęściej są to jednak:

  • piloty
  • czujniki ruchu
  • aplikacje mobilne

Dzięki wyżej wymienionym opcjom sterowanie oświetleniem można dostosować do indywidualnych potrzeb. Możliwe jest zwiększenie komfortu użytkowania. 

Latarnie ogrodowe w stylu klasycznym

Jakie są trendy w nowoczesnym oświetleniu ogrodowym?

W ostatnim czasie można zaobserwować parę trendów w nowoczesnym oświetleniu ogrodowym. Jednym z nich jest oświetlenie punktowe. Mowa tutaj o rozwiązaniu polegającym na podświetleniu wybranych elementów ogrodu, takich jak krzewy, drzewa, kwiaty czy rzeźby. W ten sposób można uzyskać ciekawe efekty wizualne oraz podkreślić piękno zieleni. Nie mniej popularne jest oświetlenie dekoracyjne. To opcja polegająca na użyciu lamp ogrodowych w interesujących kształtach, które stanowią samodzielny element dekoracyjny ogrodu.  Często wykorzystywane są lampy w kształcie kuli, kostki czy prostopadłościanu. Sporą popularnością cieszy się też oświetlenie ledowe. Jest on powszechnie implementowane w polskich ogrodach. Jego niewątpliwą zaletą jest ekologia i energooszczędność. Takie nowoczesne oświetlenie ogrodowe można kupić w relatywnie niskiej cenie.  Od kilku lat coraz powszechniej instalowane są lampy zasilane energią słoneczną. To idealna opcja dla ludzi dbających o środowisko. Dzięki oświetleniu zasilanym energią słoneczną można też zaoszczędzić wiele na rachunkach za prąd. 

Oświetlenie ogrodowe w stylu klasycznym

Jak zaprojektować nowoczesne oświetlenie ogrodowe?

Zaprojektowanie nowoczesnego oświetlenia ogrodowe wymaga głównie uwzględnienia indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Bardzo istotne jest też właściwe dobranie źródeł światła i umiejscowienie ich w ogrodzie. Istnieje kilka cennych wskazówek, które pomogą w zaprojektowaniu oświetlenia ogrodowego. Przed przystąpieniem do projektowania oświetlenia ogrodowego, trzeba zastanowić się, jakie cele chce się osiągnąć. Dla wielu osób priorytetem jest podkreślenia piękna roślin bądź stworzenia przytulnego kącika w ogrodzie. Dla innych natomiast zagwarantowanie bezpieczeństwa w nocy. Bardzo ważną kwestią jest też dobranie właściwego źródła światła.

Wybór konkretnego rozwiązania powinien być uzależniony od celów oświetlenia.  Nie mniej istotne są indywidualne preferencje. Dobrze też zwrócić uwagę na ich kształt, kolor oraz intensywność oświetlenia. Do tego istotny jest kierunek emisji.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *