Niewątpliwie miękkość kojarzy się z dobrym odpoczynkiem. Sensualność łóżek tapicerowanych w połączeniu z ich dostojną elegancją sprawiają, że są one chętnie wybieranymi modelami do stylowych sypialni. Jednak nie tylko one stanowią o dobrej i przyjemnej dla oka aranżacji — dopełnieniem są szafki nocne pasujące do łóżka tapicerowanego, które cieszą praktycznością i swoją biżuteryjną lekkością. Dopasowanie ich do tak wytwornego głównego mebla to nie lada zadanie, na szczęście w tej kwestii nie ma rzeczy nieosiągalnych i niemożliwych. Projektanci mebli dostarczają nam szereg doskonałych rozwiązań pasujących do sypialni w wielkim stylu. Jakie szafki pasują idealnie do łóżka tapicerowanego?
Spis treści
Miękki obłoczek może być tylko jeden!
Przesyt formy nie prezentuje się dobrze w żadnej aranżacji. Łóżko tapicerowane ze względu na swoją formę i obicie samo w sobie wypełnia przestrzeń wytwornością. Nie ma więc potrzeby, by szafki kroczyły tą samą drogą. Jako że stoją tuż obok, powinny współgrać, ale absolutnie nie muszą i wręcz nie powinny być obite tkaniną. Tapicerowanie dużych powierzchni (łóżko do takich się zalicza) wypełnia optycznie przestrzeń, zapraszając do miłego relaksu. Jednak nadmiar tak samo wykończonych elementów będzie przytłaczał i paradoksalnie przyćmi cały efekt elegancji, wprowadzając niemiły dla oka i zmysłów mrok i poczucie ciężkości wnętrza – zobacz, co zrobić aby optycznie powiększyć wnętrze.
Łóżko tapicerowane jest na tyle mocnym akordem, że pozostałe elementy muszą stać się delikatnymi w swoim wyrazie nutami dopełniającymi symfonię snu. Szafki nocne do tapicerowanego łóżka powinny charakteryzować się lekkością formy, delikatnością zdobień i swego rodzaju filigranowością nawiązującą do przyjętego stylu. Do wyboru pozostają szafki nocne stojące lub wiszące. To pierwsze kryterium wyboru, które pozwoli nam pójść o krok dalej. Szafki wiszące dają wolną przestrzeń pod spodem, pozwalają na idealne dopasowanie blatu do potrzeb użytkowników i zajmują zdecydowanie mniej przestrzeni, ale w razie potrzeby nie można ich po prostu przesunąć. Szafki stojące z natury rzeczy są mobilnymi, mogą dotykać podłogi nóżkami (dobrą opcją są nóżki regulowane) lub całą dolną powierzchnią. To, na jaki model wyjściowy szafki się zdecydujemy, będzie wpływało na dalszą aranżację wokół tapicerowanego łóżka, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw kierując się indywidualnymi potrzebami i metrażem sypialni.
Elegancja dla sypialnianych minimalistów
Minimalista i tapicerka? Tak i to bez żadnego faux pass. We wnętrzach utrzymanych w stylu minimalistycznym króluje prostota i porządek, co nie oznacza, że nie ma w nich miejsca na ekstrawagancki akcent zwłaszcza w perfekcyjnym stylu i nienagannym wykonaniu – zobacz, jak urządzić wnętrza w stylu minimalistycznym. Do tak wytwornego elementu pasować będą proste i lekkie szafki nocne na delikatnych, krótkich nóżkach. Prosta forma i zamknięta przestrzeń szafek, koniecznie w stonowanym kolorze doda całości szyku i podkreśli preferowany styl aranżacyjny. Pomysłem na otrzymanie lekkości w mniejszych sypialniach — które z racji tapicerki na łóżku mogą być nieco przytłumione — jest zastosowanie białych szafek nocnych nawiązujących swoim wykonaniem do mebli skandynawskich, które charakteryzują się elegancką prostotą i minimalną lub zerową ilością dodatków – zobacz, jak urządzić białą sypialnię .
Królowa bez przesady
Modny w ostatnich czasach styl glamour to królestwo dla elementów tapicerowanych, nie mniej w przypadku nocnych szafek powinno się zrezygnować z całkowitego ich obicia. Jeśli już chcemy, by miękkie wezgłowie i boki tapicerowanego łóżka tworzyły z szafką nocną jedną całość, można pokusić się o tapicerowany blat szafki na rzecz zrezygnowania z perłowych lub świecących dodatków. Dobrym pomysłem jest wybranie stylowych szafek nocnych, które zaskakują prostą formą i pociągają kolorystyką utrzymaną w odcieniach szarości, perłowej bieli, delikatnego pudrowego różu. Swego rodzaju awangardą jest zastosowanie szafek nocnych w dwóch różnych kolorach, które nawiązują i korespondują z kolorystyką wnętrza. W towarzystwie tapicerowanego łóżka w stylu glamour efektownie prezentują się także metalowe modele szafek nocnych z połyskującymi uchwytami lub szafki z finezyjnie wygiętymi nóżkami i nieregularnym blatem — jest to szczególnie dobra propozycja dla miłośników łączących glamour ze stylem buduarowym. W sypialniach glamour istotne jest zachowanie wyczucia, postawienia na jeden główny element — w tym przypadku łóżko — i dopasowania do niego delikatniejszych, acz wytwornych szafek nocnych do łóżka tapicerowanego – poznaj sposoby na urządzenie sypialni.
Nowoczesność z nieoczywistym, acz trafnym elementem
Sypialnia nowoczesna to miejsce, w którym można zaszaleć aranżacyjnie — i to dosłownie. W nowoczesnej sypialni szafki nocne do łóżka tapicerowanego mogą być wykonane z lżejszego metalu, ale nie tylko. Doskonałym towarzyszem, który rozświetli zwłaszcza mniejsze sypialniane wnętrze, jest połączenie konstrukcji metalowej ze szklaną powierzchnią półek. Ta propozycja może zostać wzbogacona o delikatne oświetlenie LED, które zastąpi lampkę nocną. Laminowane modele cieszą się niekłamaną popularnością — i nic dziwnego, trudno tutaj popełnić błąd w wyborze i idealnym dopasowaniu do łóżka. W sypialni rodem z fabryki przy tapicerowanym łóżku sprawdzą się stoliki nocne z jedna wysuwaną półką i wolną przestrzenią poniżej. Dzięki temu rozwiązaniu zyskuje się nie tylko lekkość, ale i nietuzinkowość stylu w perfekcyjnym wydaniu. Drewniane, proste szafki w białym lub innym jasnym kolorze są rozwiązaniem uniwersalnym, które warto wziąć pod uwagę, jeśli mamy małą sypialnię lub stawiamy na połączenie wytworności z klasycznym pięknem prostoty.