Wybierz najlepszy wariant lustra do przedpokoju

Lustro to kluczowy dodatek – pozwala na kontrolę wyglądu, dekoruje i modeluje przedpokój. Lustro sprawia, że przedpokój staje się bardziej funkcjonalny, a poza tym dodaje wnętrzu głębi i blasku. Jak dopasować idealną wersję oraz jak wyeksponować lustro, by stanowiło praktyczną ozdobę wnętrza przedpokoju? Podpowiadamy!

Rodzaj lustra ma znaczenie w komponowaniu spójnej aranżacji. Liczy się nie tylko kolor tafli, ale także rama, której wygląd dopełnia cały wystrój. Duże znaczenie ma także wielkość zwierciadła oraz sposób jego ekspozycji. Jakie lustro do przedpokoju wybrać? Najlepszym rozwiązaniem jest osobno zawieszone lustro, które daje pokrój całej sylwetki, niestety ze względu na często ograniczony metraż przedpokoju stosuje się inne alternatywy.

Nowoczesne lustra do przedpokoju z oferty sklepu Edinos.pl

Rodzaje luster do przedpokoju

Nie każde lustro wygląda tak samo – może być wykonane ze szkła barwionego lub bezbarwnego. Na rynku dostępne są lustra wpadające w odcień brązu, zieleni, złota lub grafitu. Wersje tradycyjne nie mają koloru i prezentują czysto srebrne tafle – to najbardziej funkcjonalna propozycja do przedpokoju, wyróżniająca się najwyższym współczynnikiem odbicia. Wybór lustra zależy tak naprawdę od osobistych preferencji, ale do małych wnętrz stosuj wersje nieprzekłamujące rzeczywistych odcieni.

O rodzaju lustra do przedpokoju decyduje nie tylko kolor, ale również to, gdzie będzie ono zawieszone, w jakim stylu urządzasz hol i jaki ma on metraż. Pod uwagę weź:

 • rozmiar lustra do przedpokoju – mały wariant prezentuje zazwyczaj twarz i jest wymogiem niewielkiej przestrzeni; średnie lustro uchwyci połowę sylwetki i stosuje się je w przedpokojach dzielonych z salonem lub mających średnią wielkość; duże tafle prezentują całą sylwetkę, a nawet obejmują część pomieszczenia,
 • sposób montażu lustra – wyróżnia się trzy typy luster – wiszące, stojące oraz klejone do ściany; dwa pierwsze powoli odchodzą do lamusa, choć mają swoje zalety; coraz częściej lustra się mocuje za pomocą specjalistycznego kleju,
 • kształt lustra do przedpokoju – może mieć różną formę; najbardziej popularne są prostokątne i okrągłe tafle, choć dużym zainteresowaniem cieszą się także kwadratowe i owalne,
 • wykończenie lustra – prezentuje krawędź w szlifie prostym lub ukośnym, ponadto niektóre tafle wyróżniają dekoracyjne frezy,
 • stylistykę lustra – lustra to również dekoracja, która znacząco wpływa na całą aranżację pomieszczenia.
Okrągłe lustro w stylu boho w przedpokoju

O rodzaju lustra do wnętrza przedpokoju decyduje materiał, z jakiego jest wykonana rama. To detal, który jest niezwykle efektowny. Najbardziej uniwersalne są lustra w naturalnej oprawie z drewna lub skóry – sprawdzą się w wielu aranżacjach i prezentują zróżnicowany design. Metalowe ramy luster do przedpokoju mogą mieć prostą, surową obudowę w czarnym, industrialnym stylu lub zachwycają metalowymi zdobieniami w luksusowym trendzie glamour czy słonecznym boho. Do wyboru masz nie tylko czarną oprawę, ale także miedzianą, patynową, złotą i srebrną. Rama z tworzyw sztucznych pasuje do wnętrz nowoczesnych oraz urządzanych w stylu eklektycznym i wyróżnia się lekkością. Jeżeli dysponujesz małym przedpokojem, warto pokusić się o szklaną ramę, która będzie niewidoczna. Ze względu na dużą popularność surowych, minimalistycznych i monochromatycznych przestrzeni coraz częściej użytkownicy wybierają lustro bez ramy, mające nowoczesny, geometryczny charakter.

Oto najpopularniejsze modele luster do przedpokoju, po jakie sięgają aktualnie projektanci wnętrz.

 • Okrągłe lustra do przedpokoju z ramą imitującą promienie słońca – sprawdzą się w stylu boho lub glamour.
 • Okrągłe lustra zawieszone na skórzanym pasie – idealnie pasują do surowych, industrialnych i nowoczesnych pomieszczeń.
 • Lustra w obręczy ze sznurka – są wyposażeniem przedpokojów urządzonych w stylu eko, boho i vintage.
 • Lustra bez ramy – zdobią nowoczesne korytarze i hole, szczególnie te o niewielkim metrażu.
 • Lustra z podświetleniem – są ciekawym sposobem na doświetlenie zacienionego przedpokoju.
 • Lustra asymetryczne – wprowadzają dynamikę do przestrzeni zaskakującym kształtem i stanowią element aranżacji nowoczesnej.
Owalne duże wolnostojące lustro w przedpokoju

Z mody nie wychodzą także prostokątne lustra, które sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, zarówno z ramą, jak i bez. Ciekawym zabiegiem dekoracyjnym jest galeria lustrzana – zestaw kilku zwierciadeł zawieszony obok siebie na różnych wysokościach, gwarantujący aranżacyjne urozmaicenie przedpokoju. W wąskich holach dużą popularnością cieszą się owalne lustra zawieszone na jednej linii wzdłuż długiej ściany. Powszechnym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach jest zastosowanie mebli do przedpokoju wyposażonych w lustrzane fronty.

Nowoczesne szafy z lustrem z oferty sklepu Edinos.pl

Wielkość przedpokoju, a dobór lustra

Rozmiar wnętrza przedpokoju i jego kubatura ma ogromne znaczenie w doborze lustra. Inny model sprawdzi się w osobnym holu, a inny w przedpokoju otwartym na salon lub wąskim i trudno ustawnym.

Do małego przedpokoju wybieraj lustra proste, ale z dużą taflą, które doskonale wykreują pożądaną głębię iluzoryczną. Bogate ramy i zdobienia zabiorą wnętrzu przestrzeń, dlatego lepiej sprawdzą się płaskie tafle. Kilka okrągłych luster powieszonych asymetrycznie na ścianie dobrze rozświetli mały hol.

Zastanawiasz się, czy w Twoim przedpokoju sprawdzi się szafa z lustrem, czy oddzielne lustro? Weź pod uwagę metraż pomieszczenia. Do wyboru masz dwa rodzaje szafy do przedpokoju – z klasycznie otwieranymi drzwiami, do których jest przyklejone lustro lub wariant z przesuwnymi drzwiami, który pokrywa lustrzana tafla. To najczęściej mebel robiony pod zamówienie, który dobrze wykorzystuje wolną przestrzeń przedpokoju, a nawet skosy i wnęki oraz sprawdza się w nowoczesnych, małych wnętrzach. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zakup gotowej szafy z lustrem do przedpokoju. Osobne lustro jest mniej popularnym wariantem – może zakrywać naroże w przestronnym pomieszczeniu, ale częściej spotyka się lustrzane płyty przytwierdzane do ścian czy sufitu, które optycznie i designersko powiększają przedpokój.

Okrągłe lustro zawieszone na rzemieniu w przedpokoju

Wymiary lustra do przedpokoju

Standardowy wariant lustra przeznaczonego do przedpokoju powinien mieć minimum połowy wysokości Twojego wzrostu. Jeśli więc dysponujesz 180-cm wzrostem, potrzebujesz lustra o wysokości co najmniej 90 cm. Jesteś posiadaczem dużego holu i chcesz oglądać się od stóp do głów? Wybierz przedpokojowe lustro mające wysokość minimum 140-150 cm. Bardzo często tafla montowana jest od podłogi do wysokości 2 m lub nawet do samego sufitu, gdzie lustro ma 250-270 cm wysokości. Szerokość lustra to minimalnie 50 cm, ale zdecydowanie lepsza będzie szersza tafla mająca 80-90 cm.

Gdzie powiesić lustro w przedpokoju?

Lustra poziome, które wiesza się w przedpokoju nad konsolą lub komodą, mają zagwarantować dobry pogląd górnej części sylwetki. Dodatkowo wizualnie wydłużają szerokość pomieszczenia. Ich rozmiary są dobierane według indywidualnych preferencji, ale przyjmuje się, że typowy, prostokątny kształt w poziomym układzie, prezentuje najczęściej około 80 cm szerokości i 60 cm wysokości.

Pionowe lustro o wysokości 150 cm umieszcza się na ścianie bocznej od wejścia. Odpowiednia jest ściana za drzwiami, jednak w takim przypadku warto pamiętać o założeniu ogranicznika do drzwi, by klamka nie uderzała w lustro. Niektóre zasady mówią, że nie należy montować lustra w przedpokoju naprzeciwko drzwi i okien dlatego, jeżeli zamierzasz umieścić taflę na drzwiach, rób to w ostateczności.

W małych przedpokojach eksponuj lustro na froncie szafy lub ścianie. Wtedy wnętrze zyska większej głębi i optycznego powiększenia. Dobrze sprawdzą się minimalistyczne tafle, które prezentują delikatną ramę i kilkumilimetrową grubość. Dobrym pomysłem jest wyłożenie lustrzanymi płytkami jednej ściany, a nawet sufitu. Dekoracja stworzy spektakularny efekt. Sprytnym zabiegiem jest też umieszczenie lustra w przedpokoju po wewnętrznej stronie drzwi wejściowych, co praktykuje się w kawalerkach i małych przedpokojach w bloku (zobacz, jak urządzić mały przedpokój w bloku). Jeżeli masz niewykorzystany róg, a rozmiar przedpokoju na to pozwala, możesz zagospodarować go wąskim lustrem stojącym. Takie wersje bez problemu ozdobią duży przedpokój – ich styl dopasuj do aranżacji. Dużego holu nie musisz powiększać lustrem, więc na pierwszy plan warto wysunąć właściwości dekoracyjne ramy.

Lustro w stylu glamour w przedpokoju

Jak powiesić lustro w przedpokoju?

Możesz to zrobić na dwa sposoby – poprzez klejenie lub powieszenie. Pierwsza metoda polega na przymocowaniu tafli lustra do ściany przedpokoju specjalnym preparatem do montażu luster. Ze względu na łatwość mocowania jest to rozwiązanie praktyczne i popularne. Wymaga tylko przygotowania powierzchni, która powinna być gładka. Wszelkie nierówności, fragmenty odchodzącej farby lub zgrubienia należy wyrównać, a następnie powierzchnię oczyścić, odtłuścić i wysuszyć. Podczas klejenia nanieś punktowo klej na ścianę, a następnie przyłóż lustro równo na całą powierzchnię. Klej wiąże się około doby, dlatego warto na ten czas podeprzeć taflę.

Wieszanie lustra poleca się wtedy, gdy nie chcesz na stale montować tafli w jednym miejscu, np. kiedy wiesz, że w niedalekiej przyszłości czeka Cię remont przedpokoju. Taki montaż jest wymagany również w przypadku luster wieszanych na sznurku lub skórzanym pasku. Do zawieszenia potrzebujesz uchwyty montażowe – haki lub zawieszki. Niezbędne będzie także wiercenie kołków rozporowych. Do cięższych luster poleca się wiertło o średnicy 8 mm i kołki, które uniosą ciężar lustra. W przypadku bardzo ciężkich wariantów (ponad 20 kg) najlepiej zastosować metalowe śruby kotwowe. Do luster wieszanych warto wybrać również zabezpieczenie – tylna strona tafli jest pokrywana wtedy specjalną folią, która w razie ewentualnego upadku utrzymuje lustro w jednym kawałku.

Lustro w ozdobnej ramie w stylu glamour na ścianie w przedpokoju

Jak oświetlić lustro w przedpokoju?

Wybór lamp do przedpokoju doświetlających lustro zależy od wielkości wnętrza oraz tego, jak urządzony jest przedpokój. Liczy się także funkcjonalność oświetlenia – dodatkowe światło ma ułatwić wykonywanie makijażu oraz dobór różnych elementów stroju. Oprócz tego oświetlenie lustra staje się ciekawą dekoracją o wielkim znaczeniu, zwłaszcza gdy przedpokój jest mały i ciemny.

W przypadku małego lustra wystarczy jedna oprawa ścienna, umieszczona centralnie nad taflą. Duże i szerokie lustro znajdujące się w przedpokoju będzie dobrze doświetlone, jeśli symetrycznie umieścisz po jego bokach kinkiety lub pionowe panele świetlne. Egzamin zdadzą także oczka wpustowe albo reflektorki. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zakup lustra z oświetleniem. Niektóre lustra do przedpokoju mają już wbudowane taśmy LED, naklejane bezpośrednio na ramę albo umieszczane z tyłu tafli – doświetlają i tworzą iluminacyjną poświatę na ścianie. Do przedpokoju należy wybierać światło o temperaturze barwowej zbliżonej do światła naturalnego, czyli tzw. światło neutralne.

duże nowoczesne lustro w przedpokoju

Jak ozdobić lustro w przedpokoju?

Lustro bez ramy można udekorować malunkiem lub naklejką, nadając przedpokojowi ciekawego efektu wizualnego. Naklejki mogą być płaskie lub wypukłe, dzięki czemu uzyskasz przestrzenny i wyjątkowo designerski rezultat. Duże pole do popisu daje lustro oparte o ścianę. Można na nim zawiesić łańcuszki, korale i wstążko oraz świecące cotton balls lub po prostu udekorować taflę sztucznymi kwiatami.

Do lustra powieszonego na ścianie przedpokoju można przykleić półkę, a na niej ustawić zielone i miniaturowe kwiaty w doniczkach np. kaktusy, ozdobne trawy czy też sukulenty. Dobrze będą też wyglądać świece. Ciekawie się prezentuje tło, które akcentuje lustro. Ścianę pod taflą wyróżnisz tapetą, korkiem lub kamieniem. Wokół lustra ciekawie wygląda także drobna mozaika ułożona z płytek ceramicznych lub szklanych. W przedpokoju bardzo oryginalnie prezentuje się docinana tafla okrągła, wklejana w przycięty pień drzewa, czy też metalowa dekoracja wokół zwierciadła, w kształcie gałązki z listkami lub kwiatami.

Nowoczesne lustra z oferty sklepu Edinos.pl

Wybierając lustro do przedpokoju, zastanów się, jaki wariant najlepiej będzie pasował do charakteru Twojego wnętrza. Weź pod uwagę to, że:

 • lustro w przedpokoju powinno być wysokie, tak by można było się w nim przejrzeć od stóp do głów,
 • w małych przestrzeniach lepiej postawić na praktyczne rozwiązania, jak szafa z lustrem czy też lustrzana tafla zamontowana na jednej ścianie,
 • w ciemnym przedpokoju bez okna należy obowiązkowo doświetlić lustro,
 • najbardziej uniwersalne jest lustro prostokątne, za to okrągłe optycznie poszerzy wnętrze i doda mu wyjątkowego charakteru,
 • rama lustra przesądza o stylu zwierciadła – drewniana sprawdzi się w każdej aranżacji,
 • lustro bez ramy to jedno z najmodniejszych obecnie propozycji do małego i nowoczesnego przedpokoju.
Aranżacja przedpokoju w stylu skandynawskim z okrągłym lustrem

Jakie lustro do przedpokoju wybrać? Najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest szafa z przesuwnymi, lustrzanymi drzwiami, jednak w urządzaniu domowego wejścia trzeba wziąć pod uwagę także rozmiar i styl pomieszczenia. Pamiętaj, że model, który wybierzesz, powinien w pełni odwzorowywać kolory oraz odpowiednio modelować wnętrze, spójnie podkreślając jego charakter.

Autor:#Smok Cięty

Smok CiętyDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *