Meble łazienkowe – z uchwytami czy bez? Jaka opcja będzie lepsza?

W ostatnich latach łazienka przeszła prawdziwą metamorfozę – jest piękna i komfortowa. Jej stylistykę tworzą meble, a to, co nurtuje wielu użytkowników, to pytanie, jak powinny one wyglądać? Ważnym dodatkiem szafek są uchwyty. Przekonaj się, jakie uchwyty wybierać i kiedy można z nich zrezygnować.

Szafki do łazienki z oferty sklepu Edinos.pl

Lepsza łazienka to lepsze życie, dlatego warto zadbać o funkcjonalność przestrzeni, również w zakresie uchwytów meblowych. Czym powinny się charakteryzować jakościowe uchwyty montowane w meblach łazienkowych? Mocne uchwyty wykonuje się ze stopu cynku i aluminium, który potem pokrywa się powłoką galwaniczną. Dzięki temu otrzymuje się różne rodzaje powłok, począwszy od błyszczącego chromu, po złoto, satynę czy antyczny brąz. Taka warstwa pełni zarazem funkcję ozdobną, jak i chroni przed wilgocią w łazience.

Uchwyty w meblach łazienkowych – względy praktyczne i estetyczne

Uchwyty mają ogromne walory estetyczne i przesądzają o stylu mebli łazienkowych. Te niepozorne dodatki sprawiają, że wnętrze łazienki staje się bardziej nowoczesne bądź klasycznie przytulne. Architekci wnętrz często stawiają na niebanalne uchwyty w szafkach pod umywalkę, by nadać łazience niepowtarzalnego wyrazu, jednak w tradycyjnych pomieszczeniach sprawdzą się okrągłe gałki czy też profilowane rączki meblowe. Ich rodzaj jednak zależy od charakteru aranżacji.

Uchwyty ukryte w płaszczyźnie frontu mebli łazienkowych

Uchwyty w szafkach do łazienki należą do praktycznych rozwiązań. Dzięki nim na frontach mebli nie widać nieestetycznych odcisków palców oraz łatwiej otwiera się szafki szczególnie gdy masz mokre ręce. Uchwyty stanowią one wygodny dodatek, kiedy z łazienkowych mebli korzystają dzieci lub osoby z ograniczoną ruchomością – seniorzy czy też niepełnosprawni. Uchwyty w meblach przeznaczonych do łazienki przesądzają o większej funkcjonalności szafek.

Kinkiety do łazienki z oferty sklepu Edinos.pl

Rodzaje i kolory uchwytów w meblach łazienkowych – co wybrać?

Nie musisz zmieniać całego wystroju, by przeprowadzić metamorfozę łazienki. Dobierz tylko odpowiednie uchwyty do aktualnie posiadanych mebli, które zupełnie zmienią jej design. Do najczęściej stosowanych uchwytów w meblach łazienkowych należą:

 • relingi – mają postać prostej i długiej rączki; są na tyle uniwersalne, że mogą być stosowane w każdym rodzaju mebli łazienkowych,
 • gałki meblowe – mogą być kryształowe, metalowe lub z porcelanowym dodatkiem; dopełniają meble prowansalskie, angielskie lub w stylu vintage,
 • uchwyty ukryte w płaszczyźnie frontu – są prawie niewidoczne i polecane do łazienek małych oraz nowoczesnych,
 • uchwyty stylizowane – są głównie dodatkiem rustykalnych mebli i mogą mieć kształt koładki, finezyjnie zdobionej rączki czy też plecionego koszyka,
 • uchwyty prostokątne – sprawdzą się zarówno w minimalistycznych meblach łazienkowych, jak i tradycyjnych – wszystko zależy od ostatecznego profilu rączki,
 • uchwyty profilowane – mogą mieć postać muszelek, kwadratów lub niesymetrycznej fali; ich kształt jest dobierany do designu mebli,
 • uchwyty z drewna – powinny być wykonane z odpornych na wilgoć gatunków – zwykle z egzotycznych odmian drewna maribu, teku, iroko czy wenge,
 • uchwyty ze skóry – są coraz popularniejsze w industrialnych i nowoczesnych łazienkach; spójnie się komponują z okrągłym lustrem powieszonym na skórzanym pasie.
Szafka w łazience z uchwytami w formie gałek meblowych

Srebrne uchwyty będą dobrze wyglądać w łazienkowych meblach prezentujących nowoczesny design, złote z kolei będą stylistyczną ozdobą klasycznych i luksusowych łazienek. Mosiężna i postarzałe rączki umieszcza się w łazienkach tradycyjnych, w których meble mają profilowane fronty. Czarne uchwyty meblowe zdobią zwykle meble łazienkowe w stylu industrialnym, choć są na tyle uniwersalne, że pasują zarówno do frontów rustykalnych, jak i nowoczesnych. Ważne, by uchwyty kolorem łączyły się z dodatkami w łazience, dlatego ich kolor przesądza o równowadze wnętrza. Zawsze rączki w meblach powinny barwą nawiązywać do armatury. Jeżeli baterie mają srebrny kolor, złote rączki w meblach nie będą korzystnie się prezentować.

Minimalistyczne uchwyty przy szafce łazienkowej

Meble łazienkowe bez uchwytów – kiedy się sprawdza takie rozwiązanie?

Przede wszystkim w nowoczesnych szafkach, w których stosuje się innowacyjne systemy otwierania i zamykania drzwiczek. Meble bez widocznych uchwytów zdobią głównie łazienki:

 • nowoczesne,
 • minimalistyczne,
 • małe,
 • wąskie.

Popularnym mechanizmem eliminującym uchwyty z powierzchni frontów na rzecz gładkich, jednolitych powierzchni jest otwieranie bezuchwytowe typu push-to-open. Odbywa się ono za pomocą delikatnego nacisku na front szafki w jej górnej lub dolnej części. To duży walor estetyczny, który pozwala na minimalizm w projektowaniu mebli. Trzeba jednak pamiętać, że na frontach będą widoczne odciski palców, które dla zachowania nienagannego wyglądu należy częściej wycierać niż w meblach z uchwytami.

Nowoczesne umywalki z oferty sklepu Edinos.pl

Funkcjonalnym dodatkiem, szczególnie przydatnym w małych i wąskich łazienkach (sprawdź, jak zaaranżować małą łazienkę) są uchwyty wkomponowane w design wąskiej szafki, czyli zintegrowane z jej konstrukcją – pozwalają zachować jednocześnie gładki front mebla, ale gwarantują także wygodny chwyt. Podkreślają geometryczną formę szafki – wśród nich dużą popularnością cieszą się delikatne podcięcia nazywane frezami.

Uchwyt ukryty w płaszczyźnie szafki łazienkowej

Jakie meble łazienkowe się sprawdzą? Z uchwytami czy bez? Wybór odpowiedniego modelu zależy od stylu, w jakim jest projektowana łazienka. Szafki z uchwytami są polecane do wnętrz tradycyjnych i ułatwiają użytkowanie dzieciom, seniorom i osobom niepełnosprawnym. Łazienkowe meble bez uchwytów sprawdzą się z kolei w małych i nowoczesnych łazienkach.

Autor:# Smok Beksa

Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *