Krzesła do stołu ze szklanym blatem

Szkło z coraz większą mocą przyciąga designerów – tworzą z niego kreatywne meble i dodatki. Surowiec doskonale rozprasza światło i wprowadza nowoczesne nuty do wnętrza. Stół ze szkła to nie rzadkość w polskim salonie czy biurze, ponieważ transparentny mebel podnosi prestiż wnętrza. Jeśli decydujesz się na umieszczenie go w przestrzeni, możesz mieć dylemat, jak dopasować krzesła. Oto sprawdzone porady.

Modny szklany stół to nie tylko przeźroczysty blat, ale również przydymione powierzchnie – od mlecznych powłok, aż do zupełnie ciemne. Nowością są stoły wyprodukowane metodą fusingu, które stapiają ze sobą różne kolory szkła, dzięki czemu powstają niejednorodne w wybarwieniu blaty. Odcień surowca jest istotny – ostatecznie decyduje o doborze krzeseł, choć pod uwagę należy wziąć także kształt blatu oraz styl i charakter pomieszczenia.

Szklane stoły z oferty sklepu Edinos.pl

Jakie krzesła do szklanego stołu będą idealnym wyborem?

Możliwości jest całkiem sporo – mimo, że szkło to surowiec, który tworzy doskonały komplet z drewnem, jest również wdzięcznym materiałem do tworzenia udanych zestawów z metalem, skórą, tkaniną, a nawet sztucznym tworzywem. Nie ulega wątpliwości, że przeźroczysta powłoka będzie równie dobrze się prezentować z transparentnymi krzesłami.

Szklany stół i drewniane krzesła

Do szklanego blatu pasuje każde krzesło, które ma w konstrukcji drewniany element.

Oba materiały (szkło i drewno) tworzą duet doskonały, zarówno z siedziskami w wersji nowoczesnej, jak i retro. Wśród modeli krzeseł w całości wykonanych z drewna do łask wracają krzesła wiejskie, prezentujące tłoczone, obłe szczeble w oparciu zakończonym poprzeczną ramą. Podobnie jak modele kawiarniane, czyli krzesła Thonet z giętymi nóżkami oraz owalnym oparciem. Oba warianty krzeseł idealnie współgrają ze szklanym blatem. Dobrze łączą się z nim także drewniane rodzaje z metalowymi nóżkami, choćby krzesła szkole, mające prostą bryłę czy industrialne. Do duetu dopasuj również drewniane modele tradycyjne i typowe krzesła mrówki, o wąskim profilu.

Nowoczesny szklany stół

Blat ze szkła i tapicerowane krzesła obite materiałem

Modne jest kompletowanie szklanego blatu z kubełkowymi krzesłami, wykończonymi welurem, np. w postaci tzw. muszelki. Egzamin zdadzą ponadto proste, tapicerowane krzesła, ale przypominające klubowe fotele. Takie komplety sprawdzą się w stylach nowoczesnych, minimalistycznych i glamour. W zestawieniu ze szklanym stołem dobrze wypadną także krzesła tradycyjne, których profil buduje prosta, drewniana rama, dopełniona oparciem i siedziskiem z materiału – szenili, mikrofibry i żakardu. W stylu nowoczesnym, uwzględniającym elementy pałacowe, obok szklanego blatu możesz ustawić barokowe krzesła, przykuwające uwagę błyszczącym atłasem.

Drewniane krzesła z oferty sklepu Edinos.pl

Skórzane krzesła i szklany stół

Proponowane połączenie jest stosowane w stylach industrialnych i nowoczesnych, w których przy szklanym stole ustawia się długie krzesła tapicerowane ekoskórą. Krzesła mogą mieć gładkie lub pikowane oparcie. Z reguły są to białe, czarne lub ciemnobrązowe siedziska. Jeśli urządzasz luksusowe wnętrze, możesz wybrać mleczny kolor szklanego blatu, a do tego dołączyć krzesła z białej ekoskóry z wysokim siedziskiem, lekko odchylonym w tył i stylowo uformowanymi nogami w kolorze chromowanej stali. Przy stole ze szklanym blatem sprawdzą się także geometryczne krzesła przypominające klasyczne fotele w typie chesterfield.

Krzesła z metalowymi okuciami i transparentny blat

Metalowe oparcia krzeseł w kształcie florystycznych uformowań są idealne w przypadku, kiedy urządzasz patio lub werandę, na której znajduje się szklany stół. Takie krzesła magnetyzują biofilicznym designem, perfekcyjnie nadającym się do tworzenia sielskich aranżacji. Ze względu na to, że są dość ciężkie, we wnętrzu stosuje się metalowe wersje w odświeżonej, lżejszej formie. Do szklanego stołu możesz dopasować nowoczesne krzesła, które wyróżnia oparcie z drucianej siatki. Sprawdzą się też industrialne warianty, czyli krzesła drewno-metal.

Krzesła tapicerowana sztuczna skórą w połączeniu ze szklanym stołem

Krzesła z tworzyw sztucznych i szklany stół

Krzesła wykonane z tworzyw sztucznych to modne meble, które coraz częściej zastępują klasyczne wersje, ponieważ ich lekka forma doskonale uzupełnia się ze szklaną powierzchnią blatu stołu. Szczególnie modne są skandynawskie krzesła Eames, czyli kubełkowe siedzenia z białej masy plastycznej i drewnianym trójnogiem. Ich kolorystyka jednak nie poprzestaje na bieli i możesz sięgać po dowolny kolor. Popularną formą jest również krzesło Tolix, z niezabudowanym w całości oparciem, które można łatwo sztaplować. Szalenie trendy jest zestaw: szklany stół i barokowe krzesło nowoczesne w wersji transparentnej. Nie można też nie wspomnieć o popularnych krzesłach tulipach, które przypominają futurystyczny rodzaj siedziska.

Jakie krzesła do szklanego stołu będą stanowić odpowiedni duet?

  • Przeźroczysty, szklany blat jest idealny do ekspozycji zarówno krzeseł z prostym siedziskiem i wysokim oparciem, jak i niższych modeli kubełkowych,
  • w przestrzeniach publicznych duet szklanego stołu z krzesłami ze skóry lub weluru podkreśli gustowność pomieszczenia,
  • do szklanego blatu z przeźroczystego lub jasnego surowca warto dopasować transparentne, białe i drewniane krzesła w jasnym odcieniu,
  • stół z ciemnego, przydymionego szkła dobrze łączy się z krzesłami z czarnego metalu, materiału lub ekoskóry; sprawdzą się też ciemne gatunki drewna i krzesła tapicerowane szarym welurem,
  • szklany blat zapewnia dużą możliwość stylistyczną, jeśli chodzi o krzesła; w zależności od stylu wnętrza, możesz go łączyć z prostymi, kubełkowymi, futurystycznymi barokowymi i ażurowymi siedziskami.
Krzesła rattanowe z oferty sklepu Edinos.pl

Szkło udowadnia, że jest łatwe w połączeniach. Blat z tego surowca możesz zestawiać także z hokerami oraz krzesłami z rattanu lub bambusa. Szklany stół utworzy również udaną parę z kolorowymi krzesłami. Wtedy możesz je tak dopasować, by zaaranżować wnętrze o charakterze kontrastowego eklektyzmu lub nowatorskiej awangardy. W końcu szklany stół to symbol nowoczesnych aranżacji, na tyle jednak plastyczny, że wraz z krzesłami doskonale się wpisuje w wiele trendów, a przy tym nie przytłacza wnętrza i wnosi do niego sporo światła. Transparentny blat ma jeszcze jedną zaletą – pięknie odsłania profil krzeseł, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych stołów. Warto to wykorzystać w urządzaniu wnętrza.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *