Urządzanie salonu – 12 najczęściej popełnianych błędów podczas aranżacji

Salon to reprezentacyjny pokój, dlatego na tle innych pomieszczeń powinien się wyróżniać. Niestety zdarza się, że pokój dzienny przykuwa uwagę nie tyle eleganckim wyglądem, ile wyraźnym brakiem stylu i harmonii. Oto czego nie należy robić, jeśli chcesz mieć profesjonalnie urządzony salon.

Nowoczesne lampy wiszące do salonu

Żeby oszczędzić sobie aranżacyjnych nieścisłości, planując urządzanie salonu, na początek przygotuj solidny plan. Podczas dobierania rozwiązań architektonicznych zacznij od ogółu i stopniowo przechodź do mniejszych elementów. Takie działanie ustrzeże Cię przed niepowodzeniem stylistycznym.

 1. Pomyśl, jakie sprzęty i meble powinny znajdować się w przestrzeni. Ich kolor i design wyznaczą odcień ścian i podłogi.
 2. Zrób dokładne pomiary – sprawdź wysokość i długości ścian, będą Ci potrzebne do ulokowania mebli w odpowiednim rozmiarze.
 3. Teraz do frontów dopasuj kolorystykę większych powierzchni, w taki sposób, by stworzyć odpowiednie tło do wyeksponowania mebli.
 4. Dopełnij salon mniejszymi dodatkami – półkami, małymi stolikami, pufami.
 5. Na końcu dopasuj najmniejsze rzeczy – dekoracje, ozdoby i drobne detale, które będą dopełnieniem wybranego stylu.

Nikt nie rodzi się architektem, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalisty. Jeśli jednak decydujesz się na samodzielną aranżację salonu, szukaj inspiracji i dopasuj styl do charakteru pomieszczenia. Liczy się metraż, poziom naturalnego nasłonecznienia i układ, jaki prezentuje pokój. Od razu wyeliminuj rzeczy, które negatywnie wpłyną na aranżację. Zatem czego unikać przy urządzaniu salonu?

Styl wnętrza niepasujący do pokoju dziennego

Zupełnie nieprzemyślany wystrój spowoduje wizualny chaos. Salon powinien eksponować aranżację, dzięki której zaprezentuje się w określonej estetyce. Wybrany nurt odsłoni stylistyczną spójność – unikniesz optycznego wrażenia, że meble, sprzęty i dekoracje są przypadkowe. Poza tym wygląd pokoju dziennego jest wizytówką – odzwierciedla Twoją osobowość, preferencje i pasje. Dobrze urządzony salon zawiera elementy, które Cię wyrażają.

Salon urządzony w stylu boho

Aranżacja salonu powinna być Twoim autorskim popisem – gość, którego zaprosisz do środka, oglądając wnętrze będzie wiedział, z kim ma do czynienia. Design zdradza, czy jesteś perfekcyjnym minimalistą, czy też romantyczną osobą, która uwielbia otaczać się przedmiotami retro. Nieład i widoczne błędy w aranżacji spowodują, że będziesz odbierany, jako osoba nierzetelna, na której nie można polegać. Kiedy styl salonu jest nietrafiony? Wówczas, gdy źle połączysz kolory i faktury. Może się zdarzyć, że stworzysz miks różnych trendów, który zakłóci balans w pokoju.

Dobór nieodpowiednich kolorów do salonu

Paleta barw to podstawa – tworzy bazę – tło, na którym będziesz eksponować meble i dodatki. Zasady doboru dotyczą kolorów ścian, podłogi, mebli i dekoracji. Czego unikać przy urządzaniu salonu?

 • Kolor ścian zawsze dobieraj do mebli, nigdy odwrotnie.
 • Zastosuj barwę przewodnią, jeśli chcesz uniknąć chaosu.
 • Nie używaj więcej niż cztery kolorów w jednym pomieszczeniu.
 • Nie mieszaj chłodnych barw z ciepłymi.
 • Stosuj jednorodne nasycenie odcieni.
 • Jasne tonacje optycznie powiększają wnętrze, dlatego są najlepsze do małych salonów.
 • Ciemne kolory poleca się do przestronnych pokojów dziennych.
 • Używaj różnych tonacji do wymodelowania wnętrza – w wąskim pokoju przywrócisz proporcje, jeśli krótsze ściany pomalujesz na ciemniejszy odcień.

Możesz wykreować monochromatyczny salon w jednym kolorze, przełamując jego jednorodność wyrazistymi dodatkami. Dobrze sprawdzi się także wyróżnienie jednej ściany, udekoruj ją stiukiem, dekoracyjnym muralem czy też wzorzystą tapetą. Pamiętaj, że meble powinny być o ton ciemniejsze lub jaśniejsze niż ściana, przy której są ustawione, inaczej wtopią się niezauważone w kolor powłok. Warto mieć na uwadze, że biel jest przyjacielem każdego wnętrza, podobnie jak mleczna szarość.

Białe półki wiszące z oferty sklepu Edinos.pl

Brak proporcji zakłóca harmonię salonu

Zbyt mało mebli w dużym salonie tworzy groteskowy obraz. Masywne szafki i siedziska z kolei przytłoczą mały pokój, zabiorą mu przestrzeń i utrudnią komunikację. Wiele osób decyduje się też na wysokie meblościanki, które „zamykają” przestrzeń i ograniczają dostęp do naturalnego światła. Ustawienie mebli tylko w jednym rzędzie sprawi natomiast, że pozostała część salonu pozostanie niezagospodarowana, co zakłóci proporcje. Trzeba tak zapanować nad przestrzenią, żeby dobrze służyła i wyglądała. Warto wziąć pod uwagę to, że jeden mebel nie powinien mocno zdominować wnętrza, a źle powieszone obrazy czy lustra zniekształcą jego balans.

Przetestuj różne ułożenie mebli w pokoju dziennym. Osoby lubiące ład i porządek powinny zastosować układ symetryczny, co oznacza, że do urządzenia salonu wybierają meble o takiej samej wielkości i do pary. Układ asymetryczny sprawdzi się w przestrzeni o nieregularnej kubaturze i wniesie do niej powiew świeżości. Ustaw dwa podobne, ale różniące się wielkością meble obok siebie, a salon zyska dynamiczność.

Salon urządzony w nowoczesnym stylu

Przytłaczająca ilość przedmiotów i ozdób

Czego unikać przy urządzeniu salonu? Nadmiernej ilości bibelotów! Na większą liczbę mebli mogą sobie pozwolić wyłącznie właściciele dużych pomieszczeń. Nie zagracaj małych salonów i nie ustawiaj zbyt ciasno szafek – pomniejszą optycznie niedużą powierzchnię. Zachowaj też otwartość wszystkich ciągów komunikacyjnych, w przeciwnym razie salon straci komfort, a Ty wygodę poruszania się po nim. Spora ilość obrazów, figurek i pamiątek we wnętrzu salonu spowoduje, że przejmą one wizualną kontrolę nad wnętrzem i w gąszczu drobnych dodatków zniknie przewodni motyw aranżacyjny. Aktualne trendy stawiają na uporządkowane przestrzenie, których design czerpie z lekkości i precyzji minimalizmu oraz czystości i spójności skandynawskiej. Projektanci zalecają stosować zasadę, że im mniej, tym lepiej, ale najlepsze będzie zachowanie „złotego środka”.

Brak wyraźnego podzielenia na strefy

Salon ma wyglądać ładnie, ale nie przedkładaj designu nad praktyczność. Żeby ją uchwycić w pokoju dziennym, wykorzystaj meble i dodatki do podkreślenia poszczególnych sekcji oraz wyznaczania granic. Dzisiejsze salony łączą wiele funkcji dlatego, żeby zachować w nich balans, warto wyraźnie od siebie oddzielić jadalnię, strefę relaksu i miejsce pracy, wykorzystując do tego fakturę, kolor i meble.

W salonie łączonym z aneksem wprowadź elementy wspólne w obu miejscach. Mogą to być:

 • grafiki z tym samym motywem,
 • podobne chodniki,
 • szklane ozdoby,
 • oprawy lamp,
 • faktury powtórzone w obu sekcjach, np. na poduszkach w salonie i kuchennej ścianie.

Niech odrębność stref podkreśli za to inna tonacja powłok, kolor podłogi czy też wyspa kuchenna, która architektonicznie podpowie, gdzie się kończy aneks kuchenny, a zaczyna salon. Do wyznaczania stref odpowiednie jest także oświetlenie. Każdą sekcję powinno rozjaśniać inne źródło. Strefę relaksu – lampy podłogowe i kinkiety, jadalnię – wiszące lampki, a kierunkowe punkty świetlne zwracać uwagę na ozdoby.

Salon połączony z aneksem kuchennym

Wybór przypadkowych dekoracji

Pamiętaj, że dodatki powinny być praktyczne. Biały dywan jest ładny, ale nie będzie użyteczny, gdy z salonu korzystają małe dzieci. Skórzane meble nie są odpowiednie, jeśli masz w domu psa lub kota. Zanim coś wybierzesz pomyśl – czy taka dekoracja zda egzamin w Twoim pokoju dziennym?

Figurki, naczynia stołowe czy też ścienne dekoracje nie powinny być dobierane dowolnie, ponieważ są kluczowe w podkreślaniu wybranego stylu. Jeżeli planujesz salon minimalistyczny, nie wieszaj na ścianie dużych luster w bogato zdobionych ramach.

Do nowoczesnych nurtów lepsze będą grafiki niż klasyczne obrazy. Ogrodowe kwiaty w wazonie sprawdzą się w salonach o romantycznym charakterze (rustykalnym czy glamour), natomiast w nowoczesnym wystarczy jedynie gałązka bawełny w wąskim flakonie. Z kolei ręcznie wykonane ozdoby zaprezentuj w salonach boho lub prowansalskich.

Nowoczesne dekoracje w salonie

Nawet jeśli stosujesz połączenie dwóch różnych aranżacji, zachowaj umiarkowanie w detalach i dąż do harmonii.

Źle dobrane oświetlenie w pokoju dziennym

Właściwe oświetlenie salonu potrafi zdziałać cuda. Perfekcyjnie umieszczone lampy, a także barwa światła i jej natężenie, zmienią każde pomieszczenie i ułatwią funkcjonowanie. Jedna, wisząca lampa sufitowa w salonie to zdecydowanie za mało. Warto pomyśleć nad dodatkowymi źródłami, ponieważ nawet najpiękniejszy salon nie będzie prezentować się atrakcyjnie w półmroku. Oświetlenie to kluczowy aspekt wpływający na wizualny odbiór salonu. Oprawy za to mogą być biżuterią pokoju i sprawić, że będzie wyglądać oszałamiająco.

Światło jest dekoracją, również to naturalne. Wpuść go do środka jak najwięcej. Jeśli to możliwe, zamontuj wielkoformatowe okna. Spróbuj jak najlepiej wykorzystać mniejsze, w ciągu dnia pozostawiając je odsłonięte. Zrezygnuj z ciężkich zasłon i rolet, jeśli salon jest mały – znacznie lepiej sprawdzą się delikatne zasłonki, które wpuszczą więcej promieni słonecznych.

Aranżacja salonu z użyciem lamp podłogowych

Katalogowa aranżacja salonu

Nigdy nie urządzaj przestrzeni tak samo, jak na zdjęciach w magazynach czy Internecie. Każdy pokój ma swój indywidualny charakter, dlatego bezpośrednie kopiowanie układu barw i wyposażenia wcale nie gwarantuje sukcesu. Salon pod względem aranżacji ma być dopasowany wyłącznie do Twoich potrzeb. Katalogowe wnętrza, które są dla wszystkich odeszły już do lamusa. Możesz się inspirować, ale salon powinien wyrażać Twój charakter.

Jeśli jesteś miłośnikiem kina, zbuduj w centrum dużą strefę multimedialną – z efektownym ekranem i wygodnym siedziskiem. Kochasz przyjęcia? Zadbaj o część jadalnianą! Natomiast gdy w salonie zdarza Ci się pracować, sprytnie zaadaptuj w nim wygodny kącik – może to być konsola lub szeroka i gruba deska przymocowana do ściany, która w ciągu dnia posłuży jako dekoracyjny blat, a wieczorem będzie biurkiem.

Brak dekoracji i ozdób w salonie

Dodatki są kluczowe – podkreślają styl, dopełniają puste miejsca oraz porządkują przestrzeń. Mają też ogromną wartość sentymentalną, dzięki nim salon nabiera osobistego charakteru.

Dekoracje kreują w pokoju specyficzny klimat, odświeżają wnętrze i sprawiają, że duża przestrzeń staje się bardziej dynamiczna. Najbardziej popularne ozdoby do salonu to:

 • dywany i chodniki,
 • tekstylia: firany, zasłony, narzuty, poduszki,
 • ramki na zdjęcia,
 • ozdobne świece i świeczniki,
 • obrazy i plakaty,
 • figurki, unikatowe pudełka i szkatułki,
 • rośliny doniczkowe w ozdobnych osłonkach.

Bez detali salon będzie surowym i nieprzyjaznym miejscem. Bardzo często dodatki wprowadzają równowagę, ocieplając chłodne aranżacje, np. drewniane elementy, miękkie tkaniny i świece. Rozjaśniają też i optycznie powiększają małe salony, np. błyszczące dekoracje glamour czy jasne, naturalne dodatki w stylu skandynawskim.

Nowoczesna aranżacja salonu

Słaba jakość wyposażenia

W urządzaniu salonu unikaj tandetnych produktów, które kuszą promocyjną ceną. Może okazać się, że tanie meble mają źle zamykające się fronty, tworzące nieestetyczne prześwity. Sprawdź, z jakiego materiału są zbudowane szafki i jak wykończone. Salon to reprezentacyjne miejsce, które powinno wyróżniać wysokie dopracowanie i dbałość o detale. Nie możesz pozwolić sobie na to, że po roku politura mebli się zetrze, a dywany wykruszą i poprzecierają. Zwróć uwagę przede wszystkim na jakość strategicznych elementów wyposażenia – mebli, siedzisk, sprzętu audio i oświetlenia. Zainwestuj w dobre jakościowo produkty, ponieważ ich trwałość i wytrzymałość jest kluczowa, powinny służyć Ci w nienaruszonym stanie przez lata.

Nowoczesne kanapy z ofert sklepu Edinos.pl
 1. Brak stylistycznego nawiązania do pozostałych pomieszczeń

Jeśli remontujesz salon, to jego nowa aranżacja nie powinna odbiegać od stylu, jaki panuje w całym mieszkaniu. Kiedy składa się ono z nowocześnie urządzonych przestrzeni, to nie należy meblować salonu w nurcie tradycyjnym czy rustykalnym. Oczywiście pokój dzienny nie musi być kopią innych pomieszczeń domu, ale chodzi o wspólny mianownik, który połączy spójnie wszystkie pomieszczenia, np. powtarzające się kolory, faktury i materiały.

Brak planowania i wizji

Jeżeli nie masz żadnej koncepcji, nie twórz aranżacji – zleć to zadanie styliście wnętrz. Chcesz sam zaprojektować pokój dzienny, ale jest to dla Ciebie wyzwaniem? Masz już dobry start – wiesz, czego unikać przy urządzaniu salonu. Teraz odpowiedz sobie na pytanie, jaką ma on pełnić funkcję. Tak łatwiej znajdziesz własną wizję. Poza tym przyglądaj się temu, co lubisz i przenieś swoje upodobania do aranżacji. Skup się na zachowaniu harmonii, ergonomii i wprowadzeniu przytulności. Salon ma nieść ukojenie po całym dniu pracy, dlatego stwórz przede wszystkim wygodną strefę relaksu. Wybierz też sprawdzone i najłatwiejsze w adaptacji style – skandynawski czy minimalistyczny.

Klasyczna aranżacja salonu

O czym pamiętać, kiedy urządzasz salon i nie chcesz popełnić błędów? Weź pod uwagę, że:

 • aranżacja salonu bez odpowiedniego tła się nie uda,
 • należy zachować rytmiczność aranżacji – powtarzaj, stopniuj i kontrastuj kolorem, fakturą oraz materiałami,
 • istotne są proporcje – odpowiednio wymodeluj pokój i przetestuj różny układ mebli,
 • najważniejszy jest punkt centralny salonu, wokół niego buduj pozostałe strefy,
 • warto się trzymać jednego stylu, a jeśli sięgasz po kreatywne połączenia dwóch nurtów, jeden z nich podkreśl mocniej,
 • nie opłaca się kopiowanie, tylko inspirowanie, dlatego podpatruj, ale wprowadzaj do wnętrza swojej ulubione przedmioty,
 • dokładne pomiary są niezbędne – zmierz cały pokój i nigdy niczego nie dobieraj „na oko”,
 • lepiej usunąć niepotrzebne rzeczy, które powodują optyczny chaos,
 • należy wprowadzić do pokoju możliwe dużo światła, które wyznaczy strefy i wpłynie na lepszą ergonomię salonu.

Czego unikać przy urządzaniu salonu? Przede wszystkim nie przedkładaj designu nad praktyczność. Dobrze zaaranżowany salon powinien zapewnić Ci dokładnie to, czego potrzebujesz. Stwórz wnętrze wolne od błędów, ale pięknie i funkcjonalne – według Twojego własnego pomysłu!

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *