Z czego powinny być wykonane meble kuchenne? Sprawdź, jak wybrać szafki na lata

Kuchnia może wyrażać lekkość boho, prezentować proste linie minimalizmu lub zachwycać designem w nurcie glamour. Do uzyskania odpowiedniej stylizacji potrzebujesz zupełnie innych mebli. Liczy się nie tylko wygląd kuchennych mebli, ale także perfekcyjne przystosowanie do wymogów kuchennego wnętrza. Przekonaj się, jakie meble wybrać, by długo cieszyć się ich pięknym wyglądem.

Współczesne szafki do kuchni różnią się surowcem, z jakiego są zbudowane i rodzajem politury pokrywającej fronty. Każdy materiał i powłoka mają swoje plusy i minusy, a przede wszystkim tworzą odmienny charakter kuchennych mebli. Szafki powinny być trwałe, dlatego korpusy pokrywa się warstwami ochronnymi. W wyborze kieruj się zawsze kompromisem między designem i trwałością – dostosuj zakup mebli kuchennych do swojego budżetu, ponieważ jest to spora inwestycja.

Szafki wiszące do kuchni z oferty sklepu Edinos.pl

Odpowiednie meble kuchenne

Komfort użytkowania jest kluczowy. Planując liczbę, wielkość i rozmieszczenie szafek w kuchni, pamiętaj o zachowaniu stref funkcjonalnych i wygodnej komunikacji. Dotyczy to zarówno mebli stojących na podłodze, jak i wiszących na ścianie. Co jeszcze jest ważne?

Fronty w meblach kuchennych

Fronty mebli kuchennych powinny być wykonane z jakościowej, mocno zbitej płyty meblowej. Im więcej drewna zmielonego i sprasowanego, tym większa gęstość oraz waga frontu. Takie płyty są trwalsze. Surowcem o wysokim standardzie względem wytrzymałości jest drewno dębu, buku, jesionu i modrzewia. Prawidłowa grubość frontów mebli powinna mieć około 19 mm, a przy zastosowaniu frontów z uchwytem frezowanym nawet 25 mm. Zdarzają się cieńsze (16 mm), ale są mniej trwałe. Grubość jest ważna, gdyż front powinien stanowić podporę konstrukcji, zapewnić jej stabilność i zminimalizować ryzyko powstania deformacji.

meble kuchenne z frontami wykonanymi z frezowanej płyty mdf

Łączenie elementów kuchennych mebli

Warto, by zawiasy w kuchennych meblach były montowane na klik, gdyż daje to możliwość zdjęcia frontu szafki bez użycia narzędzi. Wytrzymałe meble do kuchni, w których widać jakościowe dopracowanie mają korpusy łączone na kołki oraz dodatkowo są wzmacniane śrubami tzw. komfirmatami. Nigdzie nie powinny były widoczne śruby ani zaślepki. Boki korpusów natomiast mają wyróżniać się gładkością lub mieć powtórzony wzór frontu, jeśli kuchnia jest stylizowana.

Okucia w meblach kuchennych

Wspomaganie ruchu w meblach kuchennych to już nie prestiż a standard. Nowoczesne zawiasy i prowadnice są wyposażone w mechanizmy samoczynnego domykania. Stosuje są prowadnice, bazujące na łożyskach kulkowych, które gwarantują stabilną i cichą pracę. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku dużych szuflad, które są znacznie obciążone. Fronty wiszących szafek wyposaża się w siłowniki gazowe albo mechaniczne (łamane, przesuwane pionowo, kołyskowe), dlatego można je otwierać i domykać nie tylko ręcznie, ale także elektrycznie, korzystając z systemu wspomagającego, aktywującego się po naciśnięciu specjalnego włącznika.

Warstwa pokrywająca fronty kuchenne

Najtrwalsze są fronty z drewna oraz z płyt MDF, ale żeby dobrze służyły przez lata, muszą być pokryte odpowiednią warstwą ochronną. Może to być lakier, laminat czy akryl – wszystkie preparaty powinny wyróżniać się zmniejszoną emisją formaldehydu. Wybierając odpowiednie meble do kuchni, zwróć uwagę na wykończenie krawędzi – niech to będzie trwałe obrzeże ABS, a nie papier. Istotną cechą jest także grubość powłoki lakierniczej. Zbyt mała warstwa sprawi, że lakier nie będzie miał głębi koloru, natomiast zbyt gruba, że straci elastyczność i podczas użytkowania pojawią się pęknięcia.

Jakie powinny być odpowiednie meble kuchenne? Najważniejsze jest solidne wykonanie. Nie bez znaczenia pozostaje estetyka – szafki są dominującym elementem wnętrza i kształtują w nim klimat. Planując rodzaj, wielkość i kolorystykę kuchennych mebli, kieruj się oprócz własnych upodobań także wielkością i kształtem pomieszczenia oraz ilością docierającego do niego naturalnego światła. W małych i ciemnych przestrzeniach lepiej sprawdzą się jasne korpusy.

kuchenne meble wykonane z płyty mdf w kolorze drewna

Wybór mebli kuchennych

Podejmując decyzję o wyborze mebli kuchennych najpierw ustal, z jakiego surowca powinny być wykonane szafki. Potem wybierz politurę – mat, półcień lub połysk. Tak naprawdę kuchenne meble rzadko są wykonywane w całości z jednego materiału. Najczęściej są to płyty drewniane lub drewnopochodne (MDF, sklejka). Oto najbardziej popularne warianty.

Drewniane meble do kuchni

Naturalne drewno jest szlachetne i bardzo trwałe, zwłaszcza takie gatunki liściaste jak dąb, buk czy mahoń. Fronty z drewna mogą być lakierowane lub woskowane. Ze względu na wysoką cenę niektórych gatunków, częstą praktyką jest bejcowanie tańszego drewna, np. sosnowego. Trwałym i nowoczesnym zastępstwem litego surowca jest pokrycie frontu kuchennego fornirem z drewna egzotycznego lub szlachetnego (dąb). Meble odpowiednio zabezpieczone są trwałe i odporne na wilgoć, należy jednak postawić na wysoką jakość wykonania.

Design drewnianych mebli kuchennych

Drewniane fronty ocieplają aranżację kuchni – są na tyle uniwersalne, że mogą być zaadoptowane do każdego stylu. Szafki mogą mieć różną formę i wykończenie – gładkie lub frezowane. Szczególnie są polecane do kuchni skandynawskich, tradycyjnych, rustykalnych oraz industrialnych. Kuchnie drewniane idealnie wpisują się w najnowsze trendy ekologiczne.

Drewniane meble w kuchni

Zalety drewnianych mebli kuchennych

Lite drewno to wyjątkowo trwały materiał, a do tego w pełni naturalny. Bejcując tańsze gatunki drewna (sosna, świerk, olcha), możesz upodabniać ich do droższych. Jeżeli o meble z naturalnego drewna będziesz odpowiednio dbać, zachowają swój oryginalny wygląd na długie lata.

Wady drewnianych mebli kuchennych

Dużą przeszkodą w zakupie mebli wykonanych z drewna jest wysoka cena. Ponadto drewno, to surowiec, który pod wpływem wilgotności może ulec pęknięciom i wypaczeniu. O meble z drewna naturalnego należy dbać w szczególny sposób i raz na jakiś czas poddać je konserwacji.

Cena drewnianych mebli kuchennych

Dębowe meble są najdroższe. Zwykle to minimum 4000 zł/mb mebli wykonanych z drewna egzotycznego (teak, merbau), 3700 zł/mb w przypadku szafek z dębu oraz ponad 2000 zł/mb za sosnową wersję produktu.

Meble z płyty MDF w kuchni

Meble do kuchni z płyty MDF

Płytę MDF wykonuje się z drobno zmielonego drewna z dodatkiem związków organicznych. Ma ona twardość porównywalną do litego, miękkiego surowca. Mieszankę poddaje się prasowaniu w wysokich temperaturach. Właściwości płyty MDF zależeć będą jednak od sposobu jej wykończenia. Takie fronty pokrywa się folią PCW, lakierem lub fornirem z naturalnego drewna.

Design kuchennych mebli MDF

MDF stanowi bogatą gamę rodzajów i kolorów, ponieważ łatwo się z nim pracuje. Meble kuchenne mogą mieć frezy i wykończenie matowe lub w połysku. Fronty proste i lakierowane kojarzone są z nowoczesnym i modnym designem, a matowe i frezowane, np. w formie ramki są typowym elementem kuchni urządzonych w stylu glamour, retro czy angielskim.

Zalety mebli wykonanych z płyty MDF

Duża uniwersalność produktu i mniejsza cena w stosunku do litego drewna sprawiają, że jest to najczęściej wybierany budulec. Jakościowo wykonane szafki kuchenne z płyty MDF są trwałe i odporne na wilgoć. Materiał jest miękki, łatwy w obróbce oraz daje się dowolnie formować. Szafki są odporniejsze niż lite drewno na zaplamienia i zatłuszczenia oraz łatwo się je czyści.

Fronty kuchenne z lakierowanej płyty MDF

Wady mebli kuchennych z płyty MDF

Słabej jakości kuchenne meble z płyty MDF mogą matowieć na skutek wilgoci. Krawędzie są mało odporne i wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Przy niewłaściwym użytkowaniu, na meblach mogą powstawać nieestetyczne rysy. Kuchenne szafki z MDF-u nie są tak naturalne, jak z drewna, a przy tym również mniej trwałe – szybciej będą ulegać zużyciu.

Cena mebli MDF

MDF jest tańszy od drewna. Koszt takich mebli kuchennych waha się od 1400 do 2400 zł/mb.

Meble kuchenne z płyty wiórowej

Płyta wiórowa to materiał popularny, głównie ze względu na niską cenę oraz duży wybór wzorów i kolorów. Taki korpus jest laminowany, foliowany lub lakierowany, ponieważ surowiec jest nietrwały i mało odporny na wilgoć. Szczelnie zabezpieczona płyta, posłuży dobrze przez kilka lat. Jest krucha, dlatego zrobione z niej drzwiczki mają proste kształty, bez zaokrągleń i żłobień.

Białe fronty w nowoczesnej kuchni

Design mebli z płyty wiórowej

Ze względu na specyfikę surowca kuchenne szafki z płyty wiórowej tworzą wyłącznie proste bryły, które mogą być dopełnieniem kuchni nowoczesnych i minimalistycznych.

Zalety mebli kuchennych wykonanych z płyty wiórowej

Fronty mebli kuchennych wykonane z płyty wiórowej prezentują bogate wzornictwo i paletę barw, ponieważ są pokrywane różnymi powłokami, zabezpieczającymi je przed wilgocią. Jakościowe wykończenie sprawi, że meble z płyty wiórowej będą się dobrze prezentować nawet dekadę.

Komplety mebli kuchennych z oferty sklepu Edinos.pl

Wady mebli z płyty wiórowej

Surowiec jest nietrwały i słabo odporny na wilgoć. Kuchenne meble z płyty wiórowej tworzą kuchnie oszczędne w formie – materiał jest kruchy, dlatego jego obróbka trudna. Z tego powodu prezentują wyłącznie proste konstrukcje.

Cena mebli wykonanych z płyty wiórowej

Wykorzystywana do produkty mebli kuchennych płyta wiórowa jest tańszym surowcem niż drewno i MDF. Ceny za m/b mebli wahają się od 1000 do 1700 zł.

Kuchenne meble ze sklejki

Wśród płyt drewnopochodnych, wykorzystywanych do produkcji kuchennych szafek, dostępna jest również sklejka. To materiał wykonywany z cienkich warstw forniru, łączonych pod naciskiem prasy. Z reguły powstaje z olchy, brzozy albo sosny. Sklejka olejowana, lakierowana lub pokryta transparentną albo barwioną melaminą prezentuje surowy wygląd. Zwolennicy unikatowego designu docenią charakterystyczne paski i desenie oraz jasny kolor naturalnego drewna. Materiał jest odporniejszy na deformację niż lite drewno. Na meble kuchenne wybieramy elementy ze sklejki wodoodpornej.

Fronty z płyty drewnopodobnej

Design kuchennych mebli ze sklejki

Szafki kuchenne z tego materiału wnoszą do wnętrza lekkość, świeżość i prostotę oraz element naturalności i ciepła. Sklejka wykorzystywana jest głównie do tworzenia mebli skandynawskich, minimalistycznych, ale także kuchni w stylu boho czy retro.

Zalety mebli kuchennych ze sklejki

Materiał doskonale imituje drewno i jest łatwy w obróbce – można go dowolnie modelować na gorąco i otrzymywać pożądane kształty. Meble kuchenne ze sklejki są przyjazne dla środowiska i poddawane recyklingowi. To dość wytrzymałe szafki, idealne zarówno do oklejenia, jak i malowania.

Wady mebli ze sklejki

Sklejka to materiał, który w przypadku mebli kuchennych wymaga szczególnej pielęgnacji i należy go dobrze zabezpieczyć przed wilgocią, na którą jest mało odporny.

Lakierowane fronty mebli kuchennych ze sklejki

Cena mebli kuchennych ze sklejki

Sklejka jest tworzywem tańszym niż lite drewno. Ceny za meble z wodoodpornego surowca wahają się w zależności od grubości i jego rodzaju. Za przykładowy m/b mebli kuchennych należy zapłacić około 2500 zł.

Z czego powinny być wykonane meble kuchenne? Najlepiej, jeśli ich budulcem jest drewno, ewentualnie MDF. Warianty ze sklejki czy też płyty wiórowej bierz pod uwagę tylko wtedy, kiedy ogranicza Cię budżet. Licz się jednak z tym, że trwałość takich mebli kuchennych jest mniejsza i za 8-10 lat będziesz zmuszony je odrestaurować lub wymienić.

Fronty mebli kuchennych z płyty MDF

Meble kuchenne a rodzaj frontów

Długoletnie użytkowanie mebli kuchennych warunkuje nie tylko surowiec, ale też sposób wykończenia ich powierzchni. Ma to znaczenie pod względem praktycznym i estetycznym. Każda powłoka pokrywająca front gwarantuje zupełnie inny wygląd szafek. Oto rodzaje, jakie masz do wyboru.

 • Meble foliowane – korpus jest pokryty folią PCV, wykazującą dużą odporność na wilgoć. Niestety gorzej na tym tle wypada kontakt powłoki z wysoką temperaturą. Pod jej wpływem może ona ulegać kurczeniu się, złuszczaniu oraz odbarwieniu. Nie zaleca się stosowania płyty zabezpieczonej folią PCV w okolicach kuchenek, płyt grzewczych czy piekarników. Zaletą jest szeroka gama kolorów i wzorów.
 • Meble laminowane – zaimpregnowany żywicą papier zostaje sprasowany na powierzchni płyty frontowej w wysokiej temperaturze, przekraczającej 200°C. Warstwą pokrywa się z reguły gładkie powierzchnie. Laminaty są trwałe, a ich plusem jest odporność na promieniowanie UV. Łatwo też utrzymać je w czystości, a brak podatności na działanie wysokiej temperatury sprawia, że można wykorzystywać je w pobliżu piekarnika czy płyty grzewczej.
 • Meble lakierowane – szafki kuchenne pokryte lakierem są bardziej odporne na temperaturę niż foliowane. Lakier dobrze zabezpiecza płytę przed wilgocią. Fronty mogą mieć wykończenie połyskujące, półmatowe albo matowe. Wadą takich korpusów jest ich podatność na zarysowania i pękanie, szczególnie jeśli położy się zbyt mało warstw lakieru.
 • Meble akrylowe – prezentują powierzchnie na wysoki połysk. Akrylowe powłoki są tańsze od lakierowanych, a jednocześnie trwalsze, gdyż nie są podatne na odpryski oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie zaszkodzi im też wysoka temperatura. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na akrylowej powierzchni kuchennych mebli widoczne będą zabrudzenia, a w szczególności odciski palców, dlatego takie meble wymagają częstszego czyszczenia.
 • Meble fornirowane – płyta meblowa jest oklejona cienką warstwą drewna (ok. 0,6-3 mm). To materiał tańszy od naturalnego surowca, ale pod względem estetyki wcale mu nie ustępuje. W kuchni jest bardziej odporny na zmienne warunki niż lite drewno, ale mniej trwały od laminatu. Niestety łatwo można go zarysować. Nadmierne działanie promieni UV może też fornir delikatnie odbarwić.
 • Meble z naturalnego drewna – dąb, buk czy jesion prezentują się pięknie w kuchni, ale żeby zachować ich szlachetność, niezbędna jest systematyczna konserwacja litych korpusów. Niezabezpieczone fronty z naturalnego drewna nie zdadzą egzaminu w kuchni (zmienna temperatura, wilgotność), dlatego muszą być zaimpregnowane lakierem, emulsją lub olejem. Przy regularnej konserwacji drewniane fronty kuchennych szafek wykazują dużą trwałość.

Jakie wykończenie frontów kuchennych jest najlepsze? Za najbardziej odporne na wilgoć, zabrudzenia i zaplamienia oraz rozmaite uszkodzenia mechaniczne uznaje się meble kuchenne z płyty laminowanej, ale pod warunkiem, że są wykonane przez profesjonalistów i mają idealnie zabezpieczone krawędzie.

Nowoczesne hokery do kuchni

Wymienione rodzaje frontów mebli przeznaczonych do kuchni nie są jedyne. Meble kuchenne mogą mieć szklane korpusy lub być wykonane w całości ze stali nierdzewnej. Modne są także: aluminium, cienkie płyty betonowe, kompozyty i spieki kwarcowe. Wymienione jednak wyżej materiały i powłoki są najpopularniejsze. Wahasz się, które będą najlepszą opcją? Zapoznaj się krótkim podsumowaniem.

 • Meble kuchenne z litego drewna są najbardziej reprezentatywne – ocieplają aranżację i zachwycają trwałością, ale niestety wymagają regularnej konserwacji oraz mają wysoką cenę.
 • Najmniej wytrzymałe są meble źle wykonane, szczególnie ze sklejki i płyty wiórowej, wykończone fornirem.
 • Kuchenne meble z MDF-u są optymalnym wyborem, gdyż nie są tak drogie, jak drewniane korpusy, a całkiem dobrze imitują naturalny surowiec.
 • Trwałym wykończeniem frontów jest profesjonalnie nałożona powłoka laminowana.
 • W kuchniach tradycyjnych sprawdzą się meble drewniane i z MDF-u.
 • Akrylowe wykończenia poleca się do kuchni w stylu nowoczesnym.
 • Najtańsze są meble z płyty wiórowej lub sklejki.
 • Jeżeli wolisz drewniane fronty, ale budżet nie pozwala Ci na wybór mebli z drewna dębowego czy egzotycznego, postaw na tańszą sosnę.
Białe fronty w kuchni

Współczesna kuchnia jest nie tylko miejscem przyrządzania posiłków, ale także przestrzenią współdzieloną z salonem – ma więc reprezentacyjny charakter. To powód, dla którego szafki powinny zachwycać nie tylko stylem, ale również dopracowanym wykonaniem. Wybierz takie, które pomimo intensywnego użytkowania będą prezentować nienaganny stan, zdobiąc wnętrze. Już wiesz, z czego powinny być wykonane meble kuchenne, dlatego teraz możesz zaaranżować własny pomysł na przestrzeń, która jest sercem każdego domu. Poznaj sprawdzone sposoby na aranżację kuchennego wnętrza.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *