Najmodniejsze dywany – jak wybrać odpowiedni model?

Dywany stanowią atrakcyjny i funkcjonalny element ozdobny, dlatego często wykorzystuje się je w rozmaitych aranżacjach. Jeżeli nie korzystasz z pomocy projektanta wnętrz, to warto starannie przemyśleć wybór takiego dodatku. Potrafi on bowiem zarówno wzbogacić, jak i zepsuć cały wystrój. Na co jednak konkretnie powinno się zwracać uwagę w trakcie poszukiwania idealnego egzemplarza?

Nowoczesny minimalizm

Współcześnie jednym z najpowszechniej spotykanych trendów w urządzaniu wnętrz jest minimalizm. Polega on na:

  • zmniejszeniu liczby elementów ozdobnych
  •  wykorzystywaniu głównie klasycznych, stonowanych kolorów
  • ograniczeniu ilości mebli
  • wyeksponowaniu przestrzeni
  • skupieniu się na funkcjonalności pomieszczeń

Wobec tego nasuwa się wniosek, że warto podstawić na dekoracje w jednolitych, stonowanych kolorach. Takie najmodniejsze dywany z pewnością sprawią, iż całość zacznie prezentować się jeszcze lepiej i znacznie bardziej innowacyjnie. Jeżeli natomiast konkretny pokój urządzono w wyjątkowo skromny sposób, to można umieścić w nim wzorzysty dywan, który nieco ożywi pomieszczenie. Stanowi to bardzo często spotykany zabieg w nowoczesnych wnętrzach.

Nowowczesny dywan w salonie

Nietuzinkowe wzory

Innowacyjne aranżacje cechują się również wykorzystywaniem nieoczywistych elementów. Dawniej większość dywanów prezentowała się podobnie, nawet jeżeli chodzi o kolorystykę i wzory. Obecnie jednak możliwości jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie, nawet osoby o nietuzinkowych preferencjach.

Istnieje, chociażby możliwość zakupu modelu, którego print przypomina płytki.  Zdecydowanie się na takie rozwiązanie jest polecane w przypadku surowych, minimalistycznych wnętrz, ponieważ dodaje im nieco oryginalności, a co za tym idzie, innowacyjności. Ponadto pokój staje się bardziej przytulny, dzięki czemu nabiera się większej ochoty, aby w nim przebywać.

Kolorowy dywan w pokoju dziecięcym

Rozwiązania do pokoju dziecięcego

Dywan stanowi również popularny element ozdobny w pokojach maluchów. Nie tylko sprawia, że wystrój wnętrza prezentuje się znacznie lepiej, ale ponadto:

  • zapewnia bezpieczeństwo, zapobiegając pośliźnięciu się na gładkiej podłodze
  • gwarantuje komfort, zwłaszcza jeżeli posadzka jest zimna
  • zatrzymuje kurz i zanieczyszczenia
  • redukuje hałas, co dosyć istotne, gdy mieszkanie znajduje się na piętrze

Z tego powodu jest to częsta dekoracja w dziecięcych sypialniach. Najczęściej wybiera się modele przedstawiające rozmaite zwierzątka, ponieważ kojarzą się one z postaciami z bajek. Dużą popularnością cieszą się egzemplarze utrzymane w pastelowych kolorach, ponieważ z łatwością dopasowują się do aranżacji. Przy zakupie warto ponadto wziąć pod uwagę upodobania malucha. Jeżeli na przykład uwielbia sowy, to dywan ozdobiony takimi stworzeniami z pewnością przypadnie mu do gustu.

Kolorowy dywan w kształcie prostokąta

Jaki kształt dywanu będzie najlepszy?

Modny dywan charakteryzuje się nie tylko odpowiednim wzorem i kolorem, ale również kształtem. Ogólna zasada jest taka, że do dużych pomieszczeń wybiera się modele prostokątne, w tych większych natomiast świetnie sprawdzają się okrągłe lub owalne egzemplarze. Jeżeli mowa o zabawnych, nietuzinkowych formach, najlepiej umieścić je w pokoju dziecięcym.

Warto ponadto zwracać uwagę na funkcjonalność. Jeżeli w konkretnym pomieszczeniu znajdują się duże, ciężkie meble, powinny one stać na dywanie. Zapobiegnie to porysowaniu się podłogi. Z tego powodu do salonów wybiera się raczej prostokątne modele, cechujące się sporymi wymiarami. Ich dodatkową zaletą jest to, że redukują hałas, co istotne w przypadku mieszkania w bloku.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *