Jak urządzić pokój młodzieżowy? Sprawdzone pomysły i ciekawe inspiracje

Osobna przestrzeń dla nastolatka jest ważna – gwarantuje mu prywatność i stwarza azyl. Dziecko w tym wieku traktuje swoją przestrzeń jak schronienie i miejsce, w którym może odkrywać siebie. W tym artykule dowiesz się, jak urządzić pokój młodzieżowy, by sprzyjał egzystencji nastolatka i gwarantował mu dokładnie to, czego potrzebuje.

Warto pamiętać, że młoda osoba szuka własnego stylu, który będzie chciała zaprezentować w swoim wnętrzu, dlatego kluczowe w aranżacji pokoju młodzieżowego jest porozumienie się w sprawie wystroju z dzieckiem. Potraktuj go jako partnera i wspólnie ustalcie wybór kolorów, mebli oraz dodatków. To zwykle kompromis pomiędzy preferencjami nastolatka a rodzajem wnętrza, ponieważ ono również przesądza o doborze sprzętów. Oto porady, które podpowiedzą Ci, jak urządzić pokój młodzieżowy.

Nowoczesne biurka młodzieżowe z oferty sklepu Edinos.pl

Zasady aranżacji pokoju nastolatka

W wystroju pokoju nastolatka należy uwzględnić potrzeby dziecka oraz jego pasje. Inaczej udekorujesz przestrzeń młodego sportowca, a inaczej osoby, która spędza większość czasu przed komputerem. Niezależnie od hobby młodego człowieka, w pokoju nastolatka należy zadbać o dobrze wydzielone strefy, które nadadzą wnętrzu harmonii i wprowadzą ład. Nastolatek potrzebuje:

  • strefę nauki i pracy – wygodne biurko i fotela to podstawa komfortowej nauki i gwarancja zdrowia; zadbaj o ergonomię tej sekcji, włączając do niej korkowe tablice i półki nad biurkiem,
  • strefę do odpoczynku – to nie tylko wygodne łóżko, ale także praktyczne pufy, fotele i sofa, na których młodzież może regenerować się, słuchając muzykę lub czytając,
  • strefę do przechowywania – to półki, regały, szafy i młodzieżowe komody, które uporządkują przestrzeń i pomieszczą ubrania, książki oraz inne przedmioty.

Koniecznie zadbaj o perfekcyjne oświetlenie dziecięcego pokoju, zarówno w strefie nauki, jak i odpoczynku. Warto także wybrać kolory, które będą sprzyjać nauce i odpowiednio modelować wnętrze, przy jednoczesnym podkreśleniu preferencji nastolatka. Ostateczny kształt wnętrza zależy od płci dziecka, jego zainteresowań, wielkości przestrzeni, a nawet zasobności portfela.

Rozkładany tapczan do pokoju młodzieżowego

Jakie kolory są polecane na ściany w młodzieżowego pokoju?

Przy aranżacji pokoju młodzieżowego postaw na neutralne barwy – biel, szarości oraz czerń, ale ta ostatnia w delikatnych akcentach. W młodzieżowym pokoju sprawdzą się pastele i jasne odcienie kremu, beżu czy subtelnego brązu. Modne jest łączenie dwóch kolorów na ścianach, co wprowadza odpowiednią dynamikę w przestrzeń nastolatka oraz wyznacza poszczególne strefy wnętrza. Śmietankowe tło pasuje do młodzieżowych pokojów w klimacie boho, miękkiego minimalizmu czy skandynawskiego stylu. U chłopców częściej sięga się po biel śnieżną lub ciemną, antracytową szarość. U dziewczyn po cieplejsze kremy oraz przygaszone odcienie pudrowego różu, a także mięty. W pokoju młodzieżowym sprawdzą się także proste tapety w geometryczne wzory – np. heksagony czy prążki, choć mogą to być również florystyczne desenie oraz urbanistyczne pejzaże.

Meble do perfekcyjnej aranżacji pokoju młodzieżowego

Jeśli chodzi o kolor mebli do pokoju młodzieżowego, to uniwersalne są szafki w białym i szarym kolorze oraz odcienie jasnego drewna. Nadal popularne są kontrasty, czyli łączenie jasnych frontów z ciemnymi oraz kolorowe połączenia. Jeżeli chodzi o charakter mebli, modne jest urządzanie pokoju młodzieżowego:

  • w nowoczesnym stylu, czyliproste szafki,najczęściej bez uchwytów, które wyróżnia symetryczna geometria i umiar w designie; to zwykle gładkie, matowe lub błyszczące fronty,
  • w industrialnym stylu – surowy wygląd mebli drewnianych z metalowymi wspornikami doskonale zda egzamin w pokoju nastolatka, ponieważ nurt wyróżnia się dużą prostotą i funkcjonalnością,
  • w skandynawskim trendzie – białe, delikatnie szare lub jasno drewniane meble są uniwersalne i tworzą doskonałą scenografię, którą łatwo jest połączyć z wyrazistymi dodatkami wnętrza,
  • w modernistycznej klasyce – drewniane szafy i komody z delikatnie rzeźbionym frontami częściej wybierają dziewczyny; klasyczne meble również pasują do pokoju chłopca, ponieważ drewno jest ponadczasowe, jednak powinny się wyróżniać bardziej nowoczesnym ujęciem,
  • w oryginalnym wyglądzie – to najczęściej niebanalne wybarwienia frontów, modułowe warianty albo szafki i regały utworzone z palet lub metalowych rurek.
Lampy do pokoju młodzieżowego z oferty sklepu Edinos.pl

Meble zapewniają odpowiednie warunki do przechowywania, nauki i odpoczynku. Do niezbędnych elementów, które obowiązkowo powinny wyposażyć pokój nastolatka, należą:

  • biurko – obowiązkowo dopasuj je do wzrostu dziecka; standardowa wysokość to 60 cm, ale wyższe osoby mają blat ulokowany na wysokości 64-70 cm; praktyczne są biurka regulowane; zwróć uwagę także na blat – szeroki zapewni dziecku odpowiednią odległość od ekranu komputera lub laptopa; doskonale się sprawdzi mebel z wysuwaną półką na klawiaturę lub nadstawką oraz przyda się dużo szuflad na podręczne akcesoria,
  • fotel – powinien być dopasowany do blatu, przy którym młodzież spędza obecnie dużo czasu; najlepiej sprawdzi się model z regulacją wysokości, podłokietnikami, odpowiednim kątem odchylenia i podnóżkiem; obrotowy model ułatwi sięganie po niezbędne do nauki przedmioty,
  • łóżko – optymalny rozmiar to 120×200 cm; wybieraj proste ramy, a dla młodzieży czytającej w łóżku przyda się wersja z komfortowym wezgłowiem; bardzo ważny jest materac – lateksowy ma doskonałą elastyczność punktową, a system specjalnych otworów zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, ponadto równomiernie podpiera ciało i dopasowuje się do pozycji śpiącego człowieka,
  • szafa – model dla młodego człowieka powinien być pojemny i mieć zagwarantowany odpowiedni system półek oraz wieszaków; praktycznym wariantem jest szafa z lustrem, narożna wersja i nowoczesna, z przesuwnymi drzwiami,
  • regał – to obowiązkowy mebel w młodzieżowym pokoju, odpowiedni na książki, podręczne bibeloty i pamiątki,
  • półki – są niezbędne zwłaszcza w małym pokoju; wiszące półki stanowią dodatkowe miejsce do przechowywania oraz dopełniają ergonomicznie strefę pracy i nauki.

Jak urządzić pokój młodzieżowy o małym metrażu? Zdecyduj się na lekkie bryły, np. regały z niezabudowanym tyłem i szafy mające korpusy uniesione na nóżkach. Postaw na jasne fronty – sprawdzą się także błyszczące powierzchnie, które rozświetlą małe wnętrze, poprzez odbicie światła. Warto także postawić na warianty proste i oszczędne w designie.

Aranżacja pokoju młodzieżowego

Oświetlenie pokoju młodzieżowego

W aranżacji pokoju dla nastolatka światło jest kluczowe – nie możesz się ograniczać wyłącznie do lampy głównej, jeśli chcesz praktycznie urządzić wnętrze. Sufitowa lampa zda egzamin w postaci kilkupunktowego źródła światła głównego – odpowiednia będzie listwa z reflektorkami, które ustawione pod odpowiednim kątem dobrze doświetlą każdy kąt. Sprawdzi się również prosty plafon. Zadbaj o dodatkowe oświetlenie w postaci ściennych kinkietów, które szczególnie przydadzą się w części relaksacyjnej. Bardzo ważne jest korzystanie z lampek nablatowych – to źródła światła, które zagwarantują optymalne warunki do pracy przy biurku. W pokoju młodzieżowym warto zdecydować się na wersje z ruchomym ramieniem i dające szeroki zakres pasma emitującego światło, np. panelowe lampki biurkowe.

Nauka to nie tylko czytanie książek i pisanie. Proces ten wspierają rozmaite urządzenia elektroniczne, a światło emitowane przez ekrany negatywnie oddziałuje na wzrok. Większy komfort zapewni żarówka LED lub lampka biurkowa z funkcją przyciemniania. Rozsądnym rozwiązaniem jest zakup żarówki LED typu dimmable, które można ściemniać przy użyciu dedykowanego pilota albo aplikacji mobilnej – młode osoby uwielbiają takie dodatki!

Zwróć uwagę na aspekty techniczne oświetlenia. Optymalnym rozwiązaniem w strefie relaksu są żarówki w przedziale od 2200 do 2700 K, gwarantujące ciepłą temperaturę barwową. Aktywności sprzyja natomiast światło naturalne, białe, wspierające również koncentrację i naukę – powinno wahać się w przedziale 2800-3400 K i wyposażać blaty oraz kąciki czytelnicze.

Aranżacja pokoju młodzieżowego z wykorzystaniem wielofunkcyjnego regału

Dodatki do młodzieżowego pokoju

Przytulności pokój młodzieżowy nabiera dzięki wyjątkowym dekoracjom. Choć w aranżacji liczy się prostota, to surowość można utemperować miękkością tkanin, ozdobami w energetycznym kolorze czy przedmiotami wykonanymi z naturalnych surowców. Jak urządzić pokój młodzieżowy wykorzystując moc dekoracji?

Dodatki do pokoju nastolatka z materiału, kreujące przyjazny klimat to przede wszystkim dywany i chodniki w jednolitym kolorze lub w nowoczesne desenie geometryczne. Ważne są również poduszki i koce. Nastolatek nie musi mieć w pokoju firanek, ale w celach praktycznych przyda się roleta dostosowana do stylu wnętrza. Ścienne ozdoby w pokoju nastolatka to nie tylko półki, ale także postery, kolaże i naklejki w postaci motywujących lub zabawnych haseł. Produkty odzwierciedlające pasje młodej osoby to zawieszone na ścianie sportowe akcesoria, np. rower lub deskorolka, muzyczne albo filmowe plakaty oraz trójwymiarowe mapy, futurystyczne zegary lub podświetlane globusy. Dla równowagi warto wprowadzić rośliny doniczkowe, które nie muszą być pokaźne. Nawet mały kaktus czy bluszcz wprowadzą kojące nuty do przestrzeni młodej osoby.

Pokój młodzieżowy a rodzaj wnętrza

O aranżacji młodzieżowego azylu często przesądza rodzaj pomieszczenia. Nierzadko pokój dziecka jest wygospodarowany w granicach innej przestrzeni, dlatego warto sposób urządzania dopasować do wnętrza.

Kolorowa aranżacja pokoju młodzieżowego

Jak urządzić młodzieżowy pokój ze skosami?

Przestrzeń młodej osoby na poddaszu powinna zatrzymywać jak najwięcej światła, dlatego w młodzieżowym pokoju na poddaszu koniecznie postaw na jasne kolory ścian i mebli, dostarczając również odpowiedniej ilości sztucznych źródeł światła. Doskonale się sprawdzi styl minimalistyczny i skandynawski. Podsufitową belkę możesz wykorzystać na modną huśtawkę lub hamak. Pod skosem ustaw najniższe meble oraz łóżko, jeśli po wstaniu z niego dziecko będzie mogło się swobodnie wyprostować. Czasem zamiast łóżka sprawdzi się materac. Biurko ustaw pod oknem dachowym, a meble zamów na wymiar lub korzystaj z wersji modułowych, dopełniając je koszami i pudłami.

Jak urządzić młodzieżowy pokój będący antresolą?

Antresola będzie doskonałym pomysłem na młodzieżowy pokój w wysokim wnętrzu, np. w starej kamienicy lub otwartej, pofabrycznej przestrzeni, choć niektóre aranżacje wkomponowują takie rozwiązanie również do standardowego wnętrza. Do antresoli ulokowanej pod sufitem prowadzą schody, które można dodatkowo zabudować i wykorzystać je jako szafki. Minimalna wysokość wnętrza, do zamontowania antresoli wynosi ok. 270 cm, a maksymalna nie istnieje – im wyższe wnętrze, tym lepiej. Warto pamiętać też, że antresola powinna mieć minimum 120 cm wysokości na wstawienie łóżka oraz co najmniej 200 cm, żeby przestrzeń zapewniała dziecku normalne użytkowanie – z biurkiem i szafą.

Łózka do pokoju młodzieżowego z oferty sklepu Edinos.pl

Jak urządzić młodzieżowy pokój w bloku?

Pokój młodzieżowy w bloku to zwykle niewielkie wnętrze, które należy optycznie powiększyć jasnymi kolorami, błyszczącymi powierzchniami i odpowiednim oświetleniem. Postaw na meble funkcjonalne, zawierające w swojej bryle dodatkowe schowki oraz składane i rozkładane konstrukcje. Biurko może mieć formę mobilnego stolika, blatu wysuwanego z mebla lub półki przymocowanej do ściany, którą się składa po skończonej pracy, przywracając wolną przestrzeń. Wykorzystaj dobrze powierzchnię ścian na półki, a jeśli wybierasz meble, niech będą to proste szafki, bez uchwytów. Lustro na froncie szafy optycznie powiększy przestrzeń, a przesuwne drzwi, sprawdzą się, gdy metraż młodzieżowego pokoju jest mocno ograniczony.

Jak urządzić młodzieżowy pokój dla dziewczyny, a jak dla chłopca?

Pokój nastoletniej dziewczyny powinien być urządzony w jasnych barwach. Modny jest biel, beż oraz rozbielone pastele – mięta, pudrowy róż czy popularny fiolet veri peri. Trendy jest projektowanie młodzieżowego pokoju nastolatki w czystym stylu skandynawskim, inspirującym boho czy też wersji glamour, w której łączy się róż, szarość i biel z połyskującymi elementami srebra lub złota. Młode damy lubią jasne meble, najlepiej białe lub w kolorze naturalnego czy wybielanego drewna. Niektóre nastolatki będą zadowolone z własnej toaletki z lustrem.

Popularne są florystyczne i włochate poduszki, dywany z pomponami oraz koce z włóczki. Do pokoju młodzieżowego dziewczyny wybieraj doniczki do kwiatów w kształcie głowy lub dłoni czy też filmowe plakaty. Nastolatka może wykreować ciekawy klimat za pomocą świecących cotton balls oraz lampionów. Na biurku koniecznie musi się znaleźć efektowna ramka z fotografią przyjaciółek, a na ścianach kolorowe postery z flamingami lub ciekawa galeria luster.

Aranżacja młodzieżowego pokoju dla dziewczynek

Pokój nastoletniego chłopaka wyróżniają kolorystyczne kontrasty, a najbardziej trendy jest czerń i biel oraz grafit z żółcią. Sporo jest również akcentów w czarnym kolorze – kredowa tablica, metalowe dekoracje czy ekscentryczne półki ścienne w postaci heksagonów, w których są umieszczone piłki do gry lub książki. Młodzieńcy preferują proste i nieskomplikowane style jak industrialny czy minimalistyczny. W młodzieżowym pokoju chłopca dominuje matematyczna geometria, w postaci symetrycznych mebli.

Szare dodatki w pokoju chłopca są na czasie – może to być krzesło, prostokątny dywan czy organizery na biurko. Liczy się oldschoolowy sprzęt, dlatego dekoracją może być stary adapter, radio lub luneta do obserwacji nieba. Młodzi chłopcy coraz częściej wydzielają w swoim wnętrzu także strefę aktywności, w której jest zamontowana drabinka do ćwiczeń lub znajduje się pojemnik na odważniki. Designerskim dodatkiem będzie regał w postaci drabiny czy też drewniane modele samolotów umieszczone pod sufitem. Wolną ścianę może zdobić ciekawy mural z wyścigami samochodowymi czy też kosmiczną scenerią. Aranżacja prywatnej oazy Twojego syna jest w dużej mierze zależna od jego pasji.

Aranżacje typu uniseks, wymagają uniwersalnej kolorystyki. W młodzieżowym pokoju dla rodzeństwa zastosuj biel, szarości oraz odcienie naturalnego drewna. Przestrzeń wspólna może się wyróżniać także dodatkami w kolorze zielni, beżu, brązu i błękitu. Wyraźnie podkreśl strefę należącą do każdego dziecka odpowiednimi dekoracjami – pościelą, dywanem, posterami na ścianie, czy też osobną szafką. Mimo wspólnej części użytkowej, każde dziecko chce mieć coś wyłącznie swojego, co potwierdzi jego indywidualizm.

W małej przestrzeni sprawdzi się piętrowe łóżko i biurko ustawione prostopadle do ściany – wtedy z jednego blatu w tym samym czasie może korzystać rodzeństwo.

Aranżacja młodzieżowego pokoju chłopca na poddaszu

Jak tanio urządzić pokój młodzieżowy?

Kompromis między tym, co oczekuje Twoje dziecko, a możliwościami finansowymi nie jest łatwy, dlatego warto skorzystać ze sprytnych rozwiązań. Urządzając młodzieżowy pokój postaw na tanie, modułowe meble z przeceny lub zbuduj meble z palet. Jeżeli masz na strychu niewykorzystane regały, przemaluj je i zaadaptuj w urządzanym wnętrzu. Wytapiceruj na nowo stary fotel i zmień powłoczki zapasowych poduszek dekoracyjnych, tak by kolorystycznie dopasować je do pokoju nastolatka. Starą drabinę potraktuj jako regał, a metalowy koszyk ustaw jako dodatkowe miejsce do przechowywania młodzieżowych magazynów.

Tanim kosztem możesz wprowadzić do pokoju młodzieżowego niezwykłą aurę, która sprawi, że Twoja pociecha będzie czuła się w swoich czterech kątach naprawdę swobodnie. Zamiast standardowej lampy, powieś pod sufitem odsłonięte żarówki, które są wnętrzarskim hitem. Miłośniczka mody będzie zachwycona, kiedy zwykłą, prostą szafę niskim kosztem przerobisz na otwartą garderobę lub wstawisz do pokoju manekin. Wielkie, miękkie pufy w kształcie poduch urozmaicą nawet prostą, zachowawczą kompozycję i zapewnią nastolatkowi miejsce do odpoczynku.

Biurko w stylu skandynawskim w pokoju nastolatka

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Zawsze licz się ze zdaniem swojego dziecka i bierz pod uwagę jego propozycje, podpowiadając mu, co skorygować. Zwróć uwagę na:

  • harmonię wnętrza, czyli spójny dobór kolorów ścian, mebli i dodatków,
  • wyraźny podział stref na miejsce do nauki, odpoczynku oraz przechowywania,
  • dobre oświetlenie, zwłaszcza biurka i kącików czytelniczych,
  • dekoracje, które podkreślają zainteresowania nastolatka,
  • oryginalne i tanie rozwiązania.

Zachęć dziecko do wspólnej aranżacji. Niech pokaże na zdjęciach, to co mu się podoba i razem znajdźcie wspólne rozwiązanie. To w końcu będzie jego przestrzeń. Ty ogranicz się jedynie do roli strażnika funkcjonalności.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *