Pomysł na małą kuchnię – 6 ciekawych propozycji!

Niewielki metraż nie musi być przeszkodą, jednak aranżacja małego, kuchennego wnętrza powinna być dobrze przemyślana. Dobry pomysł na małą kuchnię to połączenie ergonomii, komfortu i atrakcyjnego wyglądu. Oto 6 ciekawych rozwiązań, które mogą Cię zainspirować.

Najważniejsze jest optyczne powiększenie kuchennej przestrzeni – za pomocą kolorów, mebli oraz dodatków. Liczy się minimalizm oraz takie umeblowanie, które zapewni sprawne poruszanie się w niewielkim wnętrzu. Pomysły na małą kuchnię zaprezentowane poniżej, podpowiadają, na co zwrócić szczególną uwagę.

Stoliki na kółkach do małej kuchni z oferty sklepu Edinos.pl

1.Niewielka kuchnia w minimalistycznym stylu

Prosto urządzona kuchnia zawsze prezentuje się elegancko. Nie potrzebujesz wielu przedmiotów – wystarczy, że zadbasz wyłącznie o niezbędne. Minimalizm w kuchni może mieć różną postać, np. nieskomplikowanych i gładkich w bryle kuchennych mebli w postaci niewielkiej, zwartej zabudowy lub zupełnie oszczędnej wersji aneksu kuchennego, złożonej z otwartych, rurkowych regałów. Na rynku znajdziesz kolekcje surowych mebli, które za naprawdę nieduże pieniądze pozwalają wyposażyć miejsce przeznaczone na kuchnię w niezbędne sprzęty. Lekka konstrukcja zestawu spowoduje, że wnętrze nie będzie wizualnie obciążone. Wyda się lekkie i przestronne.

Nowoczesna aranżacja małej kuchni

2. Pomysł na małą kuchnię pod skosem

Urządzanie kuchni na poddaszu to wyzwanie. Konieczne jest stosowanie kreatywnych rozwiązań, które pozwolą pomieścić jak najwięcej, by zachować funkcjonalność pomieszczenia. Pomysł na kuchnię ze skosami to m.in. modułowe szafki kuchenne zamontowane w górnej części mebli. Optymalnym rozwiązaniem będą również meble kuchenne na wymiar, które pozwolą dopasować konstrukcję do niesymetrycznego pomieszczenia. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych frontów w kuchni ze skosem stanowią szafki żaluzjowe. Nowoczesne kuchnie na poddaszu, zwłaszcza te niewielkie, zwykle przyjmują formę otwartą, płynnie przechodząc w strefę wypoczynkową i część jadalnianą. Niezabudowana przestrzeń pomoże Ci zyskać więcej miejsca na sprzęty i dodatki. Małe wnętrze sprawi wtedy wrażenie większego i jaśniejszego, ponieważ będzie do niego wpadać więcej światła naturalnego.

Komplety mebli do małej kuchni

3. Mała kuchnia cała w bieli

Zaletą kuchni urządzonej w białym kolorze jest jej uniwersalność. Białe szafki w kuchni i ściany pasują niemal do każdego stylu i sprawdzą się doskonale w niewielkim wnętrzu, ponieważ zawsze wyglądają świeżo i czysto, dodając wnętrzu optycznej przestronności i sprawiając, że staje się jaśniejsze. Neutralny odcień stanowi wymarzone tło dla innych kolorów. Kuchnię urządzoną na biało łatwo jest odświeżyć i nadać jej nowego wyglądu, wystarczy tylko, że zmienisz kolorowe akcesoria i dekoracje, aby wystrój pomieszczenia nabrał zupełnie nowego charakteru. Całkowicie biała kuchnia to doskonały pomysł w przypadku małego i słabo doświetlonego pomieszczenia. Jeśli dodatkowo zadbasz o dodatki, które przełamią wszechobecną biel, pomieszczenie stanie się ciekawsze. Białe tło jest perfekcyjne dla ziołowego ogródka. Podobny efekt dadzą ozdobne zasłonki w oknie, kolorowe poduszki na krzesłach, a także naczynia w żywych barwach.

4. Nieduża kuchnia z meblami w kształcie litery L

Pomysł na małą kuchnię dotyczy przede wszystkim ustawienia mebli. Zalecane jest ułożenie szafek w kształcie litery L, ponieważ dobrze wykorzystuje naroże kuchni, zwalniając przestrzeń wzdłuż jednej ze ścian. Taki zabieg daje wiele możliwości aranżacyjnych. Sprawdza się zarówno w otwartej, jak i zamkniętej przestrzeni. Popularne są dwa warianty takiego ustawienia. Na skrajach zabudowy umieszcza się najwyższe elementy np. lodówkę i wysoką zabudowę, a wewnętrzną część zajmują szafki pokryte blatem roboczym. Druga opcja zakłada podział mebli i sprzętów ze względu na ich wysokość. W dłuższym ciągu ustawione są szafki pokryte blatem, natomiast w krótszym lodówka i wysokie szafki. W przypadku otwartej przestrzeni można połączyć projekt kuchni w kształcie litery L wraz z projektem salonu, co optyczne powiększy wnętrze. Ważne jest, by w obu częściach pomieszczenia zachować spójność aranżacyjną, np. poprzez wspólną paletę kolorów, podłogę czy styl mebli. Dzięki temu mała kuchnia w kształcie litery L stanie się przestronniejsza i lepiej oświetlona.

Meble w stylu skandynawskim w małej kuchni

5. Pomysł na małą kuchnię otwartą na salon

Mała kuchnia otwarta na salon nie powinna dominować nad wnętrzem. W tym celu możesz zrezygnować z górnego rzędu szafek, postawić na jednolitą kolorystykę i gładkie, proste fronty. Światło wpadające do pomieszczenia przez okno tuż obok zabudowy meblowej sprawi, że mała kuchnia będzie wydawać się większa, niż jest w rzeczywistości. Zamiast rozwiązań powodujących podzielenie klaustrofobicznej przestrzeni, taka aranżacja może sprzyjać wrażeniu, że w salonie połączonym z kuchnią miejsca jest nadspodziewanie dużo. Łatwiej wówczas nie tylko o komfort użytkowników i rozsądne umeblowanie miejsca, ale także o jego efektowną aranżację. Buduj punkty wspólne pomiędzy dwoma miejscami, np. za pomocą kolorów, jednakowych grafik na ścianie, takiej samej terakoty czy mebli. W takim miejscu nie zapominaj jednak o wyraźnym rozdzieleniu stref – w tym celu przyda się wyspa kuchenna, barek lub niepełna ścianka oddzielająca.

Stoły rozkładane idealne do małej kuchni

6. Mała kuchnia tylko z dolnym rzędem szafek

Takie rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzach małych i wąskich. Polecane jest również do kuchni otwartych na salon. Rezygnacja z górnych wiszących szafek kuchennych pomoże Ci uniknąć efektu przytłoczenia. Jeżeli dodatkowo zdecydujesz się na jasne ściany, gładkie i jednokolorowe fronty oraz zapewnisz miejscu właściwe oświetlenie, nawet nietypowa kuchnia zagwarantuje Ci wyjątkowy komfort i swobodę. Dolne, kuchenne szafki stojące z głębokimi szufladami i modyfikowanymi poziomami, wystarczą do przechowywania wszystkiego, czego potrzebujesz. Na wolnej ścianie możesz umieścić klasyczne półki lub lekkie kosze. Dzięki wolnej przestrzeni w kuchni mogą zawisnąć ramy z pamiątkowymi zdjęciami lub pojawić się korkowa płyta do sporządzania notatek. Wszystko to wspaniale komponuje się dużą dozą światła, powietrza i estetycznego minimalizmu, który zapewnia brak górnych szafek.

Kuchnia w kształcie litery L w bloku

Pomysł na małą kuchnię powinien obejmować kompleksowy plan, który uwzględni wszystkie cechy niewielkiej przestrzeni. Postaw na ergonomiczne dodatki i rozwiązania:

  • wielofunkcyjne wyposażenie, np. jednokomorowy zlew, wysuwany blat stolika,
  • jasne kolor ścian i mebli,
  • prosty i minimalistyczny design mebli – brak uchwytów, proste szafki i wysoki połysk frontów oraz przeszklenia optycznie powiększą przestrzeń,
  • zadbaj o odpowiednie i zróżnicowanie oświetlenie.

Jak urządzić małą kuchnię, żeby wydawała się większa? Kieruj się zasadą: „Im mniej, tym lepiej” – ta reguła zawsze sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Im większa harmonia w przestrzeni, tym większe wrażenie przestrzenności!

Autor:#Smok Beksa

Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *