Kuchnia Twoich marzeń – jak wybrać nowoczesne meble kuchenne?

Kuchnia to pomieszczenie, które określa się sercem domu. Mowa o miejscu, w którym spędza się naprawdę sporo czasu. Niemniej jednak stworzenie kuchni marzeń nie zawsze przebiega bezproblemowo. Co można powiedzieć na temat wyboru mebli kuchennych? Nie ma co ukrywać, że kuchnia jest miejscem, które trudno rozplanować. Z drugiej strony mowa o miejscu, w którym spędza się naprawdę dużo czasu. Poza tym meble to nie wszystko.

Komplety mebli kuchennych z oferty sklepu Edinos.pl

Dobry projekt

Najlepiej będzie, jeśli zaczniemy od początku. Zwłaszcza że absolutną podstawą jest stworzenie dobrego projektu. Chodzi o dostosowanie przestrzeni do tego, jak przedstawiają się wymagania domowników. Podczas tworzenia projektu należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

 • wybór miejsca kuchni
 • rozmieszczenie szafek
 • liczbę i wysokość szafek
 • dobór i usytuowanie sprzętu AGD

Istotne jest również to, aby zachować funkcjonalną odległość. Chodzi o trójkąt roboczy w kuchni. Dla niezorientowanych – trójkąt roboczy określa miejsca trzech podstawowych urządzeń AGD. Urządzenia te to lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Warto również mieć świadomość tego, że urządzenia te reprezentują najważniejsze strefy funkcjonalne w każdej kuchni – chodzi o strefę zapasów, mokrą oraz gotowania lub pieczenia.

Komplet mebli do kuchni

5 stref kuchennych

Kuchnia jest pomieszczeniem, w przypadku którego można wyróżnić 5 stref.  Znajomość tych stref jest bardzo ważna w kontekście szeroko rozumianej wygody. Bardzo szybko można sprawić, że kuchnia stanie się bardziej ergonomiczna i funkcjonalna (niezależnie o swojego rozmiaru). Wspomniane strefy kuchenne to:

 • strefa zapasów – tam przechowuje się żywność,
 • strefa mokra – tam powinno znaleźć się miejsce na zlewozmywak, kosz na śmieci czy zmywarkę,
 • strefa przechowywania – chodzi o wszelkie szafki na naczynia, garnki i inne rzeczy,
 • strefa przygotowywania posiłków – tu należy szukać wysp, funkcjonalnych blatów kuchennych czy niezbędnych przyrządów do przechowywania posiłków,
 • strefa gotowania lub pieczenia – miejsce dla płyty grzewczej, piekarnika czy blatu roboczego.

Skoro znamy już wszystkie strefy kuchni, pora skupić się na meblach kuchennych.

Zestaw mebli kuchennych w białym odcieniu

Inwestycja na lata

Można przypuszczać, że urządzenie domu to dla wielu osób inwestycja na lata. W życiu może wydarzyć się wiele, ale raczej nie szuka się domu na rok czy dwa. Dlatego też bardzo dobrym pomysłem wydaje się wybór mebli na wymiar. Oczywiście niezwykle istotne jest też to, aby zamówienie zostało dostosowane do budżetu. To zawsze niezwykle delikatna kwestia, ponieważ raczej nie lubimy rozmawiać o pieniądzach. Nie mówiąc o tym, że wkoło wszystko drożeje.  Ponadto panuje też przekonanie, że jakość idzie w parze z ceną, ale to nie jest do końca prawda.

Przede wszystkim dokonanie odpowiedniego wyboru wymaga skupienia się na następujących czynnikach:

 • kolorystyka,
 • styl,
 • materiał,
 • rozmiar,
 • wykonanie.
Zestaw mebli drewnianych w kolorze białym

Tworzywo czy może lite drewno?

Dyskusje na temat mebli kuchennych nie mają końca, ale teraz skoncentrujmy się na dywagacjach dotyczących tworzywa i litego drewna. Na co należy się zdecydować, jeśli do wyboru są te dwie opcje?

Jeśli ktoś patrzy tylko na cenę, sprawa wydaje się banalna, ponieważ drewno jest dużo droższe. Ograniczone możliwości finansowe można zrozumieć, ale pamiętajmy, że nie należy skupiać się wyłącznie na cenie. Chodzi o naszą wygodę i kupno takich mebli, które z perspektywy czasu będą inwestycją na lata. Ponadto nie sposób wskazać, co jest jednoznacznie lepsze.

Wystarczy pomyśleć sobie o zaletach mebli drewnianych. Lista zalet tych mebli jest naprawdę długa, wszak można rozmawiać o:

 • szyku,
 • elegancji,
 • naturalnym cieple,
 • prostej obróbce.

Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że nie istnieją meble idealne. Meble drewniane mają wiele zalet, ale zajmowanie się nimi wymaga korzystania ze specjalnych preparatów. W przeciwnym razie nie nacieszymy się nimi przez dłuższy czas. Z kolei przy meblach z tworzyw uwagę przykuwa dużo większa elastyczność. Tyczy się to doboru koloru mebli, jak i formowania indywidualnych struktur. Do tego dochodzi też spora odporność na działanie wody. Meble z tworzyw powinny przypaść do gustu tym, którzy cenią sobie minimalizm i styl nowoczesny. Nie bez znaczenia może być też prostota podczas pielęgnacji.  Drewno sprawdzi się u osób, które kochają styl tradycyjny i jednocześnie elegancki. To także gwarancja naturalnych aspektów w otoczeniu.

Nowowczesny komplet mebli w kolorze białym

Pora na szkło?

Jeżeli jedno i drugie rozwiązanie z jakiegoś powodu nie przypada do gustu, może czas pomyśleć o szkle? Szkło poleca się dla wszystkich tych, którzy myślą o nowoczesnym stylu kuchni. Pamiętajmy też, że możliwości jest aż nadto – przykładowo wybór szkła transparentnego to szansa na ekspozycję ulubionej zastawy czy designerskich naczyń. Uwagę zwraca też to, że ludzie często myślą o szkle barwionym. Szkło to jest szansą na jednolite powierzchnie (także o intensywnych i nasyconych kolorach).

Tworzywo, lite drewno czy szkło – każde meble mają jakieś zalety. Tym samym można powiedzieć, że najważniejszy jest projekt – meble powinny być dopasowane do danego pomieszczenia.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *